Mes que un club, mes que un sport (0)

Mis juhtub, kui ühelt maailma suurimalt jalgpalliklubilt oodatakse demokraatia kriisi valguses poolte valimist ning ütlus "jalgpalli ja poliitikat ei tohiks segada" kaotab kehtivuse?

Tuhanded FC Barcelona ja Las Palmase vahelist kohtumist vaatama tulnud inimesed seisid veel teadmatuses Nou Campi väravate taga, kui kodumeeskonna maailmakuulus hümn kõlaritest mängima hakkas. "Tot el camp es un clam," kõlas katalaanide staadionikatlas tavapäraselt valjult, kuid möödunud pühapäeval ei elanud "kogu staadion häälekalt kaasa". Väravad jäidki inimestele suletuks, asjaosalisi ja meediat mitte arvestades oli muidu üle 90 000 inimese mahutav Nou Camp inimtühi. Sellele vaatamata oli tühjade tribüünide ees peetud kohtumine üks emotsionaalselt laetumaid, millest Barcelona iial osa võtnud.

Kataloonia riikluse pooldajate jaoks on hiiglaslik Nou Camp kui spirituaalne kodu, kus on pärast lumepalli veerema pannud 2012. aasta iseseisvusmarssi uhkelt skandeeritud in-de-pencia ning lehvitatud Senyera esteladat, regiooni kolla-punast lippu. "Kataloonia on riik ja FC Barcelona nende kodu," lausus legendaarne treener Bobby Robson ning kirjaniku Manuel Montalbani arvates on Barcelona "Kataloonia sümboolne relvitu sõjavägi".

Ometi on FC Barcelona viimased presidendid Sandro Rosell ja Jose Maria Bartomeu klubi üritanud debatist tüürida nii kaugele kui vähegi võimalik. Katalaani identiteedile ja hingele viitav kuldne kiri Mes que un club - rohkem kui klubi - paistis pühapäeval tribüünidelt erakordselt jõuliselt silma. Kelle klubi see siis õigupoolest on ja mis rolli peaks see Kataloonia iseseisvumisliikumises mängima?

Barcelona ja Hispaania jalgpallikoondise edu on Kataloonia iseseisvumispüüdlustele kahtlemata kaasa aidanud. Kui Hispaania mängis 2010. aasta MM-finaalis Hollandi vastu, jooksid algkoosseisus väljakule seitse Barcelona mängijat ja kohalik meedia esitles võitu Kataloonia, mitte Hispaania triumfina. Fakt, et koondist esindavad kataalanid on mujal Hispaanias toimunud kodumängudelgi välja vilistatud, on õli veelgi tulle lisanud. Pep Guardiola ajastut saatma jäänud triumfid koduliigas ja Euroopa klubijalgpalli kõrgeimal tasemel võimaldasid iseseisvumise pooldajatel oma vaateid demonstreerida inimestele üle kogu maailma.

Guardiola ise on üks iseseisvuse kindlahäälsemaid toetajaid. Juunis seisis ta regiooni presidendi Carles Puigdemonti kõrval ning pidas 30 000 kuulajale kõne, milles toonitas, et Madrid on "oht, mis ähvardab kõiki demokraate". Kummale poolele inimesed ka ei kuuluks, levisid pühapäevased kaadrid kulutulena üle kogu maailma ning kinnitasid paljude jaoks Guardiola vaateid.

Ennelõunal iseseisvusreferendumil hääletanud ning jaoskonna töötajatega naerulsui käsi surunud Gerard Pique jaoks lõppes õhtu kurvalt. "See oli mu karjääri kõige halvem päev," tunnistas Barcelona kaitsja pärast klubi 3:0 võiduga lõppenud mängu. Päeval, mil Hispaania politseivõimude käte, jalgade ning nuiade läbi sai vigastada 900 inimest, jäi jalgpall tagaplaanile.

Vägivalla kasutamine relvastamata tsiviilisikute vastu on lubamatu ja tuletas paljudele hispaanlastele kahtlemata meelde aegu, mis oleks pühapäeval pidanud olema juba ammu unustuse hõlma vajunud. Üheaegselt karmide kaadritega levis aga rahvusvahelises - eriti väikeriikide - meedias arusaam, nagu ühtse eesmärgi nimel jõud ühendanud katalaanid tahaksid käsikäes suure türanni kütkest pääseda, mis pole samuti päris õige, sest erinevate sõltumatute baromeetrite järgi on iseseisvuse soovijate hulk jäänud selgelt alla 50 protsendi. Veel käesoleva aasta keskel leidis Kataloonia arvamusuuringute keskus, et liikumist toetab vaid 41 protsenti katalaanidest ja 49 protsenti on sellele vastu.

"Me ei taha, et hispaanlased arvaksid, nagu meile ei meeldiks Hispaania," tõdes Guardiola Kataloonia raadiojaamale RAC. "Hispaania kirjandus, sport ja linnad teevad temast suurepärase riigi, aga ta peab teadma, et üks rahvus soovib ise oma tuleviku üle otsustada. Lõppude lõpuks ei tea me, kas Kataloonia tahab iseseisvuda või mitte - on inimesi, kes tahavad selle sammu astuda, on teisi, kelle arvates on see hullumeelsus."

Iseseisvust nõudvate independistade kõrval on aga oluliselt suurem hulk sobiranistasid, kelle eesmärk on saada õigus demokraatlikule referendumile. "Hääletamine on demokraatia," tõdes Barcelona legend Carles Puyol enne referendumit. "Sa võid hääletada "jah", "ei" või sedeli tühjaks jätta, aga sa pead hääletama," kinnitas ka Pique. Ka Guardiola ärgitas suvises kõnes inimesi oktoobri esimesel päeval valimisjaoskondi külastama.

Hispaania valitsuse pühapäevased valikud ning kuningas Felipe VI otsus oma referendumile järgnenud pöördumises aset leidnud vägivalda mitte mainida võisid kaalukaussi aga selgelt kallutada. Rahvusvahelise üldsuse jaoks Kataloonia lipulaevaks olev FC Barcelona sattus seejärel ülimalt keerulisse olukorda. Tunnistada oma poliitilist kuuluvust või jätkata neutraalsena, saades kaela paljude katalaanide viha?

Barcelona pühapäevase 3:0 võidu järel sõnas Guardiola Kataloonia raadiojaamale RAC 1, et tema ei oleks klubi asemel mängima nõustunud. Otsuses väljakule astuda polnud lisaks Guardiolale ja Barcelona juhtkonnale kindlad mõned mängijadki ning põhjatribüüni hõivav fännigrupp Grada de Animacio teatas, et kui kohtumine toimub, tulevad pealtvaatajad protesti märgiks murule.

Et alaliit ei nõustunud mängu edasi lükkama, oli selle ära jätmine ja edasiste sanktsioonidega leppimine Barcelonale võimaluseks Madridile saata väga terav sõnum, mille täideviimist kaaluti sisuliselt viimase hetkeni. 24 minutit enne kohtumise algust otsustati, et mäng siiski toimub, aga suletud uste taga.

Solidaarsuse märgiks tõi klubi vahetult enne kohtumise algust murule tahvli kirjaga "Democracia", kuid paljude arvates anti ühes otsusega mäng pidada ka oma kujuteldav hääl. Barcelona oleks küll kaotanud kuus punkti, kuid see oleks seda väärt olnud, kirjutasid mitmed Kataloonia ajalehed esmaspäeval. Tavapäraselt tauniti Roselli ja Bartomeu ajastuid sümboliseerivat globaalset lähenemist ja catalanismo tõrjumist. "FC Barcelona oleks pidanud oma panuse andma," oli klubi Kataloonia lipuvärvides särki kandnud mees intervjuus kohalikule telejaamale nördinud.

FC Barcelona fännide hulka kuuluvad miljonid inimesed nii Kataloonias, Hispaanias kui mujal maailmas ja neil on katalaanide iseseisvuspüüdlustest erinevad arusaamad. Rahvusvahelisel jalgpallimaastikul niivõrd tähtsat kohta omava klubi jaoks pole reaalne ühe või teise poole selge eelistamisega suurele hulgale toetajatele selg keerata, mistõttu on arusaadav, et debatt on seni jäänud nende jaoks liialt emotsionaalseks. Esmaspäeval käis Bartomeu klubi ruumes Barcelona seisukoha aga välja nii selgelt, kui see vähegi võimalik oli.

"See, mis Kataloonias eile toimus, on vastuvõetamatu," vihjas Bartomeu politseivägivallale. "Me nõuame austuse näitamist katalaanide vastu ja seisame koos regiooni legitiimsete esindajatega. Me tahame väljendada solidaarsust inimestega, kes seisid eile millegi nii väärtusliku kui meie demokraatia eest. Meie FC Barcelonas seisame ühtlasi koos 893 inimesega, kes langesid eilse agressiooni ohvriteks. Elagu Barca ja elagu Kataloonia!"

Hispaania seaduste järgi ei saaks Barcelona Kataloonia iseseisvumise järel Hispaania liigas mängida ning ka jalgpalliliit on oma seisukoha juba selgeks teinud. "Kui see protsess jätkub, ei saa Kataloonia klubid kuidagi Hispaania liigasse kuuluda," on alaliidu president Javier Tebas aastaid kinnitanud. "Ma olen üllatunud, et Kataloonia spordiametnike arvates jääb neil iseseisvumise järel valik, sest see petab kõiki katalaane," tõdes ta septembris. Ühtlasi tasub teada, et Tebas on eelnevalt olnud parempoolse partei Fuerza Nueva liige ning ühtse Hispaania patrioot – tema sõnad, nagu poliitikas ikka, on osa võimumängust.

Ma ei näe ühtegi stsenaariumit, mille järgi lahkuks Barcelona Ligast, sest see ei oleks kasulik ei Katalooniale, Barcelonale, nende põlisele rivaalile Real Madridile, kõrgliigale kui Hispaaniale tervikuna. Enne Barcelonat jäetaks ukse taha Tebas ja seadused tehtaks lihtsalt ringi, seetõttu pole hüpoteetilised olukorrad, kus Barcelona hakkaks Glasgow Celticu kombel väikest koduliigat domineerima või Paris Saint-Germainiga Prantsusmaal rinda pistma, lihtsalt reaalsed. Barcelona ja Reali vastasseis on niivõrd väärtuslik, et sellega riskeerimine paneks ohtu kogu Hispaania liigajalgpalli. Kindel pole aga veel midagi ja võib eeldada, et kui Puigdemont kuulutabki esmaspäeval iseseisvuse välja, ootab ees väga pikk keerulisi diskussioone täis periood.

Kataloonia seisab ristteel ja ühes Barcelonaga on keerulisse olukorda sattunud ka linnarivaal Espanyol, kes on ajalooliselt pigem toetanud Hispaania ühtsust. Esmaspäeval avaldasid aga nemadki valitsuse käitumise üle nördimust ning ühinesid koos Barcelona ning Gironaga Kataloonia ametiühingute streigiga. Kui FC Barcelona ongi seadustest üle, siis mis saab neist klubidest, kui Kataloonia saavutabki ühepoolse iseseisvuse? Kas saavutataks üldine kokkulepe ning nemadki jäetaks Hispaania liigasüsteemi mängima, samamoodi, nagu seda teevad Walesi klubid Inglismaal? Mida otsustaksid teised Kataloonia klubid, nagu esiliigas mängivad Reus ja Gimnastic? Kas Barcelona B, mis mängib samuti Segundas, hakkaks erinevalt esindusmeeskonnast mängima Kataloonia liigasüsteemis?

Täiesti teine küsimus puudutab veel Hispaania ning Kataloonia rahvuskoondiseid. Pique, kelle referendumile järgnenud ütlustest võib pigem välja lugeda, et mees ei hääletanud Kataloonia iseseisvuse poolt, kinnitas, et ei soovi Hispaania koondise esindamist lõpetada – isegi pärast seda, kui ta Madridis toimunud treeningul välja vilistati. Hispaania reedeõhtune kodumäng Albaania vastu osutub kõike toimunut arvesse võttes kahtlemata väga põnevaks.

Kataloonia ühendkoondis käis viimati väljakul detsembris, kui Gironas võõrustati Tuneesiat. Siis kuulusid tuntumatest nimedest meeskonda Jordi Masip, Andreu Fontas, Xavi, Sergi Roberto, Sergi Samper ning Sergio Garcia, aga teadupärast võiksid Katalooniat lisaks Piquele teiste hulgas esindada ka Jordi Alba, Marc Bartra, Martin Montoya, Sergio Busquets, Cesc Fabregas, Gerard Deulofeu ja Balde Keita. Sajaprotsendilise tõenäosusega teeniks koondisekutse ka viimased 16 aastat Barcelonas elanud Lionel Messi. Nagu Pique aga viimasel pressikonverentsilgi ütles, võtaks see protsess aastaid aega ja selle üle pole tegelikult mõtet praegu spekuleerida.

Barcelona edasist tulevikku silmas pidades võib aga väga oluliseks saada see, et koheselt pärast ametlikku teadaannet Barcelona ja Las Palmase mängu toimumisest astus tagasi klubi asepresident Carles Villarrubi, kellele kuulub meediakontsern Godo, mille üheks haruks on ka ajaleht Mundo Deportivo ning Kataloonia esileht Vanguardia. Villarrubi oli enne viimaseid sündmuseid klubi presidendi Bartomeu häälekaks toetajaks, nüüd aga tasub jälgida, mis seisukoha meedia edaspidi võtab. Barcelona seisukoht Kataloonia suhtes on aga selge.

"Ma olen Kataloonia ja tema rahva üle ääretult uhke," tõdes Pique emaspäeval. "Neid tahetakse lõksu püüda, aga nad on jäänud rahulikuks ja laulnud, laulnud kõval häälel." "El Cant del Barca" jäi pühapäeval masside poolt küll tribüünil laulmata, kuid seda kõvemini kajab see katalaanide mõtetes.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
PREMIUM LIIGA
KARJÄÄR JÄTKUB
Aasta vabaks võtma pidanud Kruusmann otsustas anda jalgpallile uue võimaluse ning taasliitus Sakuga
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
TÄNA OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (kell 17!)
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID