Gigio – legendaarse Gigi mantlipärija (1)

Elav legend Gianluigi Buffon tegi Itaalia koondise eest debüüdi juba siis, kui tema nimekaim Gianluigi Donnarumma polnud veel ilmavalgustki näinud. Möödunud reedel astusid kaks Gianluigit aga ühes mängus väljakule – üks 39-aastasena, teine vaid kaks nädalat varem täisealiseks saanud. Teatepulk on juba pikemat aega olnud vahetusalas ning Donnarumma on sellest nüüd kindlalt kinni haaranud.

"Donnarummal jäi [Paulo] Dybala löögist paar sentimeetrit puudu, aga ta tegi sellele vaatamata hiilgava mängu" – sellised laused, kuigi sulatõsi, ei mahu trükituna sulgudesse mängude tulemuste järele. Paulo Dybala realiseeris kuuendal üleminutil antud vastuolulise penalti ning Torino Juventus alistas eelmisel reedel AC Milani 2:1, pikendades oma kaotuseta seeria 12-mänguliseks. Milani esinumbri Gianluigi Donnarumma suurepärased tõrjed hoidsid meeskonna pead kogu mängu jooksul napilt vee peal, nii, nagu need on seda teinud terve hooaja jooksul – talendikad väravavahid paistavad ikka silma seal, kus neil on ohtralt tööd. Nii pole ka imestada, et Donnarumma on sellel hooajal pidanud tegema rohkem tõrjeid kui ükski teine väravavaht Euroopa viies tippliigas.

Ühtlasi pole muidugi tavaline, et tippliigades nii noorelt esiväravavahiks saadakse. Gianluigi Donnarumma ehk Gigio puhul kaotavad kõik "tavalised" võrdlused oma tähendused, sest veebruari viimastel päevadel täisealiseks saanud Milani puurivahti on juba poolteist aastat kõrvutatud juba elava legendi staatuses oleva Gianluigi Buffoniga ehk Gigiga, kes samuti Donnarummat sünnipäeva puhul õnnitles. "Lõpuks ometi sisened sa suure mängijana suurte mängijate maailma. Sa saad peagi aru, et täiskasvanute maailm on keeruline," sõnas Gigi videotervituses Gigiole. "Sul on aga kõik omadused, et ennast kehtestada, olla õnnelik ning ennast ajalooraamatutesse kirjutada." Milani poolt kokku pandud sünnipäevavideo pani nooruki isegi õnnepisaraid valama. Kes on see noormees, kes võtab peatselt üle Buffoni kuulsusrikkad väravavahikindad ja kas nende kahe võrdlus on nii varakult kohatu?

Donnarumma tõus Euroopa tippväravavahtide sekka on olnud fenomenaalne. Esimest korda istus nooruk Serie A matšil vahetusmeeste pingile 2015. aasta veebruaris, kolm päeva enne oma 16. sünnipäeva. Cesenaga kohtunud Milan pidi Donnarumma mängule registreerimiseks hankima eraldi arstliku loa, mis tõendas, et noormees on üleüldse võimeline täiskasvanutega koos väljakule astuma. Talle pilku heites võib see tunduda üsna ebavajalikuna – 196 sentimeetri pikkune Gigio on juba aastaid temast peajagu lühemaid vanusekaaslasi varju jätnud. Debüüti pidi Donnarumma aga ootama veel kaheksa kuud, enne, kui ta 2015. aasta 25. oktoobril Sassuolo vastu liigamatši alustas ning kuigi klubiga seotud inimeste jaoks ei olnud toonase peatreeneri Sinisa Mihajlovici otsus alavormis Diego Lopez pingile jätta ning noortemeeskonnas silma jäänud Donnarummale võimalus anda suureks üllatuseks, ei oodanud noormees seda ise põrmugi. "See oli uskumatu tunne," tõdes Donnarumma hiljem. "Ma ei uskunud, et ta mu mängu paneb. Pärast treeningut helistasin oma vanematele ning nad sõitsid Castellammarest Milanosse, et mind näha."

Kergendatult võis viimaks ohata ka Marinella Donnarumma, Gigio ema, kes oli pea viimased kümme aastat vastasmeeskondade mängijate ning treenerite vihaste märkuste peale käsi laiutanud: "Ta ongi lihtsalt nii pikk!" Tõestamaks, et Gigio on tõepoolest varateismeline ning mitte kehva maskeeringut kandev täismees, kandis Marinella Gigio mängudel käekotis igaks juhuks poja sünnitunnistust kaasas. "Isegi 16-aastasena nägi ta välja kui 30-aastane mees," sõnas ka Itaalia U-17 koondise treener Bruno Tedino intervjuus FourFourTwole. "Tal olid juba siis kõik omadused, millega meistriks tulla ning ta näitas, et tal on pea õlgadel. Ma õnnitlen kõiki, kes tema peale lootnud ning panustanud on."

Donnarumma on pärit Castellammare di Stabiast, 65 000 elanikuga Napoli lahe äärsest linnast, mida ühelt poolt valvab Vesuuv ning teiselt poolt Lattari mäed. Castellammarest on pärit veel teisigi Serie A-s kuulsust kogunud jalgpallureid, näiteks sündis seal Juventusega kolmel korral Itaalia meistriks tulnud Fabio Quagliarella ning Sampdoria, Parma ja Bologna puurivaht Antonio Mirante, kuid peale selle, et linnakese enda peamine klubi Juve Stabia on 110 aasta vanusena üks riigi vanimaid, pole nad sealsel jalgpallimaastikul eriliselt silma torganud. 2011. aastal jõudis Juve Stabia pärast 59 aasta pikkust ootust taas Itaalia esiliigasse ehk Serie B-sse, kuid ei püsinud seal kaua ning mängib praegu jälle tugevuselt kolmandas divisjonis. Ehk oli kohaliku calcio madalseis üks põhjustest, miks ei Marinella ega Donnarumma isa Alfonso jalgpallist huvitatud polnud. Gianluigi, tema venna Antonio ning Milani fännide õnneks nägi Marinella vend Enrico mõlemas Donnarummade pojas aga talenti, mida ei tohtinud raisku lasta.

Donnarummad hakkasid mängima Castellammare klubis Asd Napoli ja õige pea jäi Gigiost üheksa aastat vanem Antonio silma Põhja-Itaalia gigandile Milanile, kuhu ta 2005. aastal siirdus. Kaks aastat hiljem andis Asd Napoli peatreener Ernesto Ferraro Milani telekanalile intervjuu, kus ta rääkis vanemast Donnarumma pojast, kuid ka oma kahest Serie A-s mänginud kasvandikust, Gennaro Iezzost ning Antonio Mirantest. Ferraro lõpetas intervjuu kavala naeratusega: "Mul on Castellammares veel üks kaheksa-aastane väravavaht, kes mängib ühel päeval Itaalia koondise eest." Kuitahes ambitsioonikana see väljaütlemine siis ka tundus, täitusid Ferraro kuldsed sõnad vähem kui kümne aasta pärast.

Samal ajal kui suur osa maailma 17-aastaseid hakkas 2016. aasta 1. septembril taas koolipinki nühkima, vahetas Gianluigi Donnarumma maavõistlusmängus Prantsusmaa vastu poolajal välja Gianluigi Buffoni enda ning sai 17 aasta ja 189 päeva vanusena ühtlasi noorimaks väravavahiks, kes on Itaalia koondise eest väljakule jooksnud. Võrdlused Gigiga on Gigiot saatnud alates ajast, mil Donnarumma Milani eest debüüdi tegi ning loomulikult pole see ka suureks üllatuseks. Buffonist viis sentimeetrit pikemat Donnarummat iseloomustatakse sarnaselt legendile kui liidriks sündinud puurivahti, kes juba varases nooruses endast pea kaks korda vanemaid kaitsjaid mängust-mängu söe peal hoiab. Ajalugu on näidanud, et noormängijate kõrvutamine juba ennast kehtestanud staaridega võib tihtipeale halvasti lõppeda, kuid Donnarumma puhul tundub, et kartused on asjatud. Gigiga ühendab Gigiot ka see, et mõlemad on väljakul kui vana rahu ise.

"Rahulikkus on mu tugevuseks, ka hetkedel, mil meeskonnal on mängus raske," iseloomustas nooruk ennast kolm nädalat pärast Milani eest debüüdi tegemist. "Väravavaht peab kogu meeskonnale kindlustunnet sisendama ja ma olen vaimselt tugev. Ma panin seda tähele ka siis, kui Milani eest debüüdi tegin – ma oleks pidanud närvis olema, kuid ma ei olnud. Ma ei muretse selle pärast, et kaitsjad on minust vanemad, sest oma väravavahti uskumine on vajalik. Väravavaht näeb mängu teistmoodi ja saab välja hõigata kasulikke juhtnööre." Elutargad sõnad toona kõigest 16-aastase nooruki jaoks. Kogu teda ümbritseva kära saatel on Donnarumma säilitanud kaine mõistuse ja pole talle lähedal seisvate inimeste sõnul lubanud tähelennul endale pähe lüüa. "Teda on hästi kasvatatud ja ta on kõigi vastu lugupidav," rääkis Milani endine noortetreener Filippo Galli intervjuus raadiojaamale Deejay. "Midagi pole muutunud, ta on ikka väga sõbralik ja lahke."

See on kohaks, kus kahe jalaga kindlalt maa peal seisev Gigio Gigist erineb, sest praegu täiusliku professionaali käilakujuks olev Buffon oli noorena paras marakratt. 16-aastasena Parma esindusmeeskonnaga hooajaeelsele turniirile kaasa sõitnud Buffonil keelati Niagara Fallsis kõige ebatervisiliku söömine, kuid see ei takistanud teda vargsi jäätiste ostmisest. Parma peatus USA-s hotellis, mille valdustesse kuulus ka golfiväljak ja kuigi mängijatel oli keelatud golfiautodega sõitmine, suutis Buffon siiski ühega ringi kihutades vahele jääda – tasuks nelja nädalapalga suurune trahv. Oma elulooraamatus tunnistas Gigi, et proovis sel perioodil ka marihuaanat ning sõitis teiste Parma noormängijatega rolleritel ilma kiivriteta võidu, mistõttu jäi ta tihtipeale Parma trennidesse hiljaks. "Mina olen süüdi, kui ta toona psühhiaatrit külastama pidi," sõnas Buffon Parma toonase peatreeneri Nevio Scala kohta hiljem. "Mul polnud distsipliini ja ma olin mässumeelne."

Erinevalt Buffonist 20 aastat hiljem Serie A debüüdi teinud Donnarummast oli Gigi ka ise teadlik sellest, kui palju talenti temas peitus. Kui Buffon ei olnud veel Parma esindusmeeskonna eest väljakule astunud, rääkis klubi legendaarne väravavahtide treener Ermes Fulgoni kohalikus meedias, et Buffon saab juba 20-aastasena Parma esikindaks. "Mida ma senikaua tegema pean?" küsis enesekindel Buffon Fulgonilt vastuseks. "Ma teadsin, et ma mängin Milani vastu," kirjutas Buffon enda debüüdi kohta oma elulooraamatus. "Vähemalt nii ma lootsin. Osa minust ei suutnud seda uskuda, kuid ma olin tollel nädalal treeningutel erakordseid asju teinud. Igal päeval läksin ma väljakule järjest enesekindlamana. Ma ei teinud vigu. Ma ei jõudnud oodata, millal kohtunik lõpuks avavile annab, et ma saaksin oma oskusi näidata – ma ei jõudnud oodata, millal fännid minu poole näitaksid ning ütleksid, et "seal on Buffon.""

Gigi debüüt oli tema enesekindlusele vastav. 17-aastane nooruk hoidis hilisemate meistrite vastu värava puhtana, tõrjudes nii Roberto Baggio, George Weahi kui Marco Simone löögid ning näitas kõiki oskuseid, mis temast hiljem ehk kõigi aegade parima väravavahi vormisid. Kogemustega muutus ka Buffoni suhtumine ja tänasel päeval teame me teda kui aupaklikku ja vabas vormis kiidusõnu jagavat meest, kelle kohta on vähestel halbu sõnu lausuda. Teatepulk, mille Buffon Donnarummale annab, ei kaalu vähe. Kogemustepagasi ning vanuse kasvades on Buffon aastate jooksul oma mängustiili muutnud, millele on kaasa aidanud ka tema tavapäratult järjepidevad sooritused. Gigi pika karjääri jooksul pole olnud just palju mänge, kus ta tõepoolest halva esituse teinud oleks, kuid just õhtust õhtusse järjepidevalt hästi mängimine on praegu Donnarumma üheks suurimaks murekohaks. Siinkohal aitavad noormängijat vaid kogemused, kuid kiires jalgpallimaailmas, kus eksimused saavad mitmetasandiliselt karistatud, ei jätku klubidel tihtipeale võimalusi noormängite arendamiseks. Milanis valitsev üleminekuperiood ei oleks Donnarumma jaoks saanud tulla õigemal ajal.

Kui Donnarumma teadis juba nelja-aastaselt, et tahab väravavahiks saada, sattus Buffon postide vahele juhuse tahtel. Oma kodulinna Carrara noortemeeskonnas oli nüüdseks legendaarne väravavaht hoopis keskväljamees, kelle iidoliteks olid Nicola Berti ning Marco Tardelli. 1990. aastal Itaalias toimunud maailmameistrivõistlused jätsid Buffonile kustumatu jälje, kuigi selle tekitajaks polnud toona azzurri (Itaalia rahvuskoondise hüüdnimi - toim.) väravasuul seisnud Walter Zenga. Buffon leidis inspiratsiooni hoopis Kamerunist ja nende esiväravavahist Thomas N'Konost, kelle auks Buffon hiljem oma esimesele lapsele nime pani. N'Kono üheks firmamärgiks oli tsenderduste püüdmise asemel tihti palli rusikatega minema löömine, omadus, mille üle võtmise tõttu on Buffoni hiljem palju kritiseeritud.

Aasta pärast Itaalias toimunud MM-i Parmaga liitunud Buffon pidas ennast veel siis, 13-aastasena, poolkaitsjaks. Ühtäkki said mõlemad Parma noortemeeskonna väravavahid vigastada ning Buffonil, kes enne seda oli vaid mõned üksikud korrad Carrara eest kindad kätte tõmmanud, seisis ees tähtis otsus – kas jääda poolkaitsesse või proovida oma õnne Parma väravasuul? Võib olla kindel, et Gigi ei pidanud oma valikut kahetsema, kuigi ta on hiljem öelnud, et teistkordselt ta sama valikut ei teeks. 2013. aastal nimetas Buffon intervjuus Corrierre dello Spordiga väravavahiametit "ebainimlikuks", aasta hiljem oli tal Guardiani vahendusel noortele puurilukkudele vaid üks soovitus: "muutke oma positsiooni ja ärge saage väravavahtideks."

Kaitseliini viimaseks võimalikuks päästeingliks oleva väravavahi töö on vaimselt kurnav ja seda on omal nahal saanud tunda ka Buffon, kes võitles 2003. ja 2004. aastal sügava depressiooniga. "Fännide jaoks ei loe, kuidas mängija ennast tunneb," käis Gigi hiljem välja. "Teda nähakse kui jalgpallurit, iidolit, kellelt keegi ei kavatsegi küsida: "kuidas sul läheb?" Kui ma oleks toona öelnud, et ma pean kaheks kuuks kõigest eemale saama, oleks mu karjäär sellega lõppenud, sest hiljem oleks neid kahte kuud mulle iga eksimuse järel näkku visatud." Psühholoogilt abi saanud Gigi teab, mida võib negatiivne meediakajastus noorte mängijatega teha ning loomulikult soovib ta pidevalt enda mantlipärijaks tituleeritud Donnarummat endaga juhtunu eest kaitsta. "Ma pean tunnistama, et meedia on tal lubanud aeglaselt ja ilma üleliigse surveta areneda," rääkis Gigi eelmisel aastal. "Ma näen intelligentseid ja kaalutletud hinnanguid – täpselt nii peaks verinoorte mängijatega käituma."

Gigio karjääri algus on rabanud mitmeid endiseid ning praeguseid tippväravavahte. "Ma näen teda tulevikus isegi paremana kui mina suutsin olla," tunnistas legendaarne Dino Zoff Donnarumma 18. sünnipäeval raadiojaamale Anchi'io Sport. "Ta saadab korda uskumatuid asju ning ta tulevik on avatud suurepärasele karjäärile. Mul on talle vaid üks soovitus: jäägu tagasihoidlikuks ning jätkaku enda arendamist." "Ma ei ütleks, et ma olen üllatunud, aga ta on mulle tohutult muljet avaldanud," sõnas laenulepingu alusel Torinos leiba teeniv Joe Hart möödunud aasta lõpus Reutersile. "Ta suudab igal nädalal silma paista. Teda pole huvitav vaadata mitte ainult selle tõttu, et ta on väga noor, vaid ka seepärast, et ta on tõeliselt hea. Ta on juba praegu eriline talent ja kui ta samamoodi jätkab, on tema piiriks vaid taevas."

Kuigi 39-aastane Buffon alustas oma karjääri Parmas, seostub tema nimi paljudele inimestele vaid Juventusega. Pole ka midagi imeks panna – käesolev hooaeg on Gigile Juventuse eest juba 16. ning järgmisel hooajal võib ta Vana Daami eest juba 500. korda Serie A mängus väljakule joosta. Tänu vennale Antoniole sai Donnarummast juba väikese poisina tulihingeline Milani fänn, kelle toaseinu kaunistasid rossoneri postrid ning Kaka pildiga seinakell ja Gigio on mitmel korral öelnud, et tema karjäär jätkub kindlasti Milanis. Justkui tema ümber keerlevate võimalike üleminekujuttude summutamiseks sammus Donnarumma eelmisel reedel toimunud mängu lõpuvile järel Juventuse fännidele lähemale ning suudles tähendusrikkalt oma särgil olevat klubi logo. Paraku pole olukord nii lihtne – kas saabki olla, kui asja on segatud Mino Raiola?

Superagent Raiola hakkas Gigiot esindama varsti pärast seda, kui noormees Milaniga lepingu sõlmis. Raiola on tuntust kogunud kui oma klientide jaoks parimate võimalike lepingute väljanoolijana, kuid kas Donnarumma, kelle leping lõppeb järgmise aasta suvel, jätkab ka pärast seda oma lemmikklubis, lisades võrrandisse veel selle, et noorukist on väidetavalt huvitatud nii Manchester City kui Londoni Arsenal? "Ma loodan, et Donnarumma karjäär kujuneb sarnaseks minu omale ning ma arvan, et seda loodab ka tema," ütles Milani legend Paolo Maldini portaalile Top Calcio 24 pärast Donnarumma 18. sünnipäeva. "Tal peab olema õnne, sest minul oli seda piisavalt – ma sain teha oma debüüdi ajal, mil Milanis oli noortel mängijatel palju võimalusi ennast esindusmeeskonnas kehtestada."

"Ta mängib erilises klubis, mis teda armastab – teda toetab terve riik ja ta saab ka Buffonilt õppida," arvab ka Joe Hart ning Dino Zoffi sõnul ei peaks Donnarumma "mõtlema suurtele muutustele, sest ta on juba seitsmendas taevas. Ma arvan, et ta peaks jääma Milani." Kõrgemad jõud on Itaaliat aastate jooksul õnnistanud erakordselt talendikate väravavahtidega. Enne Donnarumma esilekerkimist peeti Buffoni mantlipärijaks Genoa esikinnast Mattia Perini, veel hiljuti maaliti kuldseks nüüdseks Udinese varumeheks oleva Simone Scuffeti tulevik. Erakordselt talendikaks peetakse ka end juba Donnarumma järel Milani teiseks väravavahiks mänginud Alessandro Plizzarit.

Võib oletada, et üks kahest peab Milanist tõenäoliselt lahkuma, kuid Gianluigi Donnarumma on enda väärtust Milani fännidele tõestanud ning pälvinud ka nimekaim Buffoni heakskiidu – kui Milani uute hiinlastest omanike ümber keerlev segadus on vaibunud, võib oodata, et taas kohta Euroopa tipus jahtiv rossoneri teeb noorele väravavahile võimsa pakkumise. Seninähtu põhjal võib ka üsna kindel olla, et Donnarumma näol on Itaalia jalgpall Buffonile leidnud igati väärika asendaja.

Kommentaarid

Arvaja   •  
Ainult üks täpsustus.
Lause "Möödunud reedel astusid kaks Gianluigit aga ühes mängus väljakule – üks 39-aastasena, teine vaid kaks nädalat varem täisealiseks saanud. " jätab mulje, nagu oleks nad esimest korda koos samal väljakul olnud.
Tegelikult on nad juba varemgi üksteise vastu mänginud.

Aga muidu tore artikkel, aitäh!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
INTER ON ITAALIA MEISTER
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
JALKAJUTUD
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
Intervjuu | Multikultuursest perest pärit Flora poolkaitsja: Eesti noored mängivad lõbu, Rootsi omad võidu nimel
VÄLISMAA MÄNGUDEL TOIMUB
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID