Pilk statistikasse: Bosnia relvaks on standardolukorrad (1)

Edin Džeko (vasakult teine) on mõistagi Bosnia üks kõige ohtlikumaid mängijaid. Foto: Kasper Elissaar

Täna õhtul kell 21.45 lähevad Lillekülas MM-valiksarja viimases voorus vastamisi Eesti ja Bosnia. Sinisärkide tänased vastased on erakordselt ohtlikud standardolukordades.

Viimased kolm mängu taga nulli hoidnud ja laupäeval Gibraltarile kuus väravat löönud Eesti näitas üle hulga aja head standardolukordade realiseerimist (nii löödi neli väravat), kuid täna õhtul tuleb kaitsefaasis just standardite ajal ise tähelepanelik olla.

Nimelt on Bosnia viimase kolme mängu jooksul (3:4 ja 2:3 kaotused Belgiale ja Küprosele ning 4:0 võit Gibraltari üle) oma üheksast väravast koguni viis löönud standarditest. Kolm nurgalöökidest, ühe karistuslöögist ja ühe külje sisseviskest. Ülejäänutest kaks sündisid kontra- ja kaks positsioonirünnakutest.

Endale lastud seitsmest väravast löödi aga vaid üks standardolukorrast, täpsemalt nurgalöögist. Ülejäänud kuus tabamust tulid positsioonirünnakutest, mis teatavasti pole Eesti viimase aja leib olnud.

Ajaliselt on Bosnia kõige rohkem väravaid (4) löönud avapoolaja viimasel veerandtunnil. Ohtlikud ollakse ka mängude lõpus - kohtumise viimasel veerandtunnil on löödud kolm väravat. Mängijatest on viimases kolmes matšis teravaimad olnud Türgi klubi Basaksehiri poolkaitsja Edin Višca (kaks väravat ja kaks resultatiivset söötu) ning staarründaja Edin Džeko, kel kirjas kaks väravat ja üks väravasööt. Kogu valiktsükli peale on Džeko löönud viis väravat.

Mänguliselt kasutab Bosnia rünnakute ülesehitamiseks kõige rohkem vasakut äärt ja seetõttu on ka nende vastased enim edu saavutanud paremalt rünnates.