Pohlak: korvpalli publikunumbrid erinevad tegelikkusest (parandatud) (47)

Foto: Gertrud AlatareSeekordses "Vastab Aivar Pohlak" rubriigis kõneles vutiliidu president erinevate spordialade vastandamisest, publikunumbritest ja andis vastuse korvpallisõpradele, kes jalgpalli tema isikule toetudes maha teevad.

  • NB! Lugejatel on võimalus ka omapoolseid ideid küsimusteks välja pakkuda, saates kirja aadressil kasper@soccernet.ee.

Parandatud kell 18.10: Esialgselt ilmunud loos tsiteeris Aivar Pohlak Märt Roosnat valesti. Pohlak lausus: "Märt Roosna ja jalgpalliliidu infojuhi Mihkel Uibolehe dialoogis kõnealuse kirjatüki teemal kirjutas ajakirjanik, et "paljud on veendunud, et jalgpallis petetakse publikunumbritega", mis on ..." Tegelikult ütles Roosna, et laialt on levinud arvamus, et jalgpalliliidu pealtvaatajanumbrid on nö õhku täis.

Möödunud nädalal tekitas palju kõneainet Märt Roosna kommentaar Flora ja Kalju poolfinaali järel. Kommentaariumites hakkas sellest tulenevalt pihta kõiksugune erinevate spordialade vastandamine. Sa oled sel teemal ka varem sõna võtnud, ent mida sa antud kontekstis arvad sellest, et Eestis näevad kõik spordialad teistes alades vaenlast ja alati on vaja üksteisega konkureerida? Mõned korvpallisõbrad tõdesid, et nemad on jalgpalli suhtes tõrksad juba puhtalt Sinu siinse korvpalli suunas tehtud kommentaaride pärast.
Jah, kired kerkisid peale veebruarikuist "Suurmeistrite" avasaadet ETV-s, kuigi usun siiamaani, et väljendusin täpselt ja sõbralikult öeldes, et "korvpalliliit töötab hästi, paremini kui nende eelkäijad, aga nad ei tee midagi paremini kui jalgpalliliit", aga mõistan sedagi, et emotsionaalselt kuulates ei jäänud positiivne kõlama. Tõenäoliselt oleks viisakam olnud öelda, et need kaks alaliitu on võrreldamatud, sest nad tegutsevad erinevatel eeldustel ja erinevates ruumides, aga minu kohus on seista jalgpalli eest ja kuna formaalset korrektsust on meie ühiskonnas liigagi palju ja see hakkab hävitama Eesti elu sisu ja meie riigi toimimise ja rahva kestmise olulisi loogikaid, siis ei saa ma alati ja ainult viisakaks ka jääda.

Kohustus seista jalgpalli eest tähendab vastukaalu jalgpalli alahindamisele nii riiklikul tasandil kui ka paljudes omavalitsustes - on mõistetav, et vanad olijad kaitsevad oma ruumi, aga võrdse kohtlemise printsiip, kui demokraatliku ühiskonna toimimise oluline osa, peaks siingi kehtima, koos kohustusega tagada sportimisvõimalus kodanikele, elanikele ja järeltulevale põlvkonnale. Kordan taas, et jalgpall on pidanud kandma ebanormaalselt suure osa jalgpallilise infrastruktuuri alasest vastutusest. Mitte kellelgi ei tule pähe küsida korvpalli või kergejõustikuliidu käest kaasfinantseerimist spordihalli või staadioni ehitamiseks, aga on enesestmõistetav, et jalgpalli liidu käest küsitakse ja seda isegi siis, kui omavalitsuse territooriumil puuduvad elementaarsed tingimused ala harrastamiseks, aga sellest hoolimata on ala harrastatavuselt noorte hulgas pika puuga number üks.

Ja laiemas plaanis: sport on siiamaani jäänud sisuliselt ümberkorraldamata ja ülesehitamata - nagu ütles aasta sportlaste autasustamisel Rasmus Mägi, ainus süsteem on süsteemitus -, sest tegeldud on vaid esimese ringi rahajagamisel soodsamate positsioonide haaramisega, ja liiga suur osa spordist liigub koos vananevate spordikoolides töötavate treenerite kaudu väljasuremise teed. Taasiseseisvumisel deklareeriti, et meie tee on klubisport, ometi erinevad tänaseni omavalitsuste poolt rahastatavate spordikoolide ja eraalgatuslike klubide rahastamise alused kuni suurusjärgu võrra, mis ei ole ei õiglane ega mõistlik ja ilmselt ei pea ma lisama, et jalgpall ei ole täna mitte ühegi munitsipaalspordikooli osa; spordi juhtorganid ei oska näha ohtusid ega tunne vastutust, kuigi just nemad peaksid tekitama elementaarse kaitse - nüüd kõnelen taas kihlveopettustest ja panustamisega seotud hallidest aladest, mille ees enamik spordialasid on täna jõuetud, sest riiklik seadusandlus on puudulik ja alaliidud seda ise teha ei suuda.

Igaks juhuks märgin, et ma ei hädalda, selgitan lihtsalt kuidas mõtlen ja mida tunnen ja lisan, et minu jaoks isiklikult on ebavõrdne kohtlemine vägagi motiveeriv. Tõsi, veel mõni aeg tagasi arvasime, et selline suhtumine jalgpalli on omane vaid Eestile, aga oleme mõistnud, et sarnaselt toimib spordielu mitmes Euroopa riigis ja nagu meilgi on selle aluseks jalgpalli loomulik elujõulisus nii sportlikus - see mäng katab suure osa inimese emotsionaalsetest vajadustest - kui ka majanduslikus tähenduses - märgin ära vaid jalgpalluri elukutse atraktiivsuse ja kättesaadavuse suhet -, mis tekitab teistesse aladesse kiindunute seas ebameeldivaid tundeid.

Konkreetselt Eestisse ja Sinu küsimuse juurde tagasi tulles märgin veel, et kahjuks hakati meil läänelikku ühiskonda üles ehitama läbi negativismi - on teada, et üksteist taga rääkivate ja esimese asjana negatiivseid asjaolusid nägevate inimestega on lihtne manipuleerida ja neid olulisest eemal hoida; ja et meie peavoolu meediaruum on mingi nurga alt vaadates ja kerge liialdusega öeldes pea sama piiratud kui vene ajal - ja mõistagi peegeldub see ka spordis. Väidan, et minu väljaütlemistes konkureerivate spordialade suhtes on lisaks ebavõrdsele kohtlemisele ka muret nende, ühiskonna jaoks oluliste, toimimise üle - veidi vähem kui kümmekond aastat tagasi nägime suurt vaeva leidmaks koostööd spordialade kuninganna kergejõustikuga, püüdes ühendada toona Kadrioru staadionil mängitud karikafinaali kergejõustikusündmusega, aga nimetatu toimis vaid ühe korra, peale seda tunnistas kolleeg, et ei ole võimeline sellist võistlust rohkem korraldama. Tõsi, on ka teistsuguseid näiteid - hokiliidu uue juhtkonnaga oleme leppinud kokku eksperimentaalsete noortegruppide loomise, kus poisid mängivad talvel hokit ja suvel vutti, nii nagu oli see enne ja peale viimast suurt sõda. Liiga varajase spetsialiseerumise vältimiseks ja mitmekülgsuse arendamiseks on see kindlasti hea. Need näited peaksid tõestama, et jalgpall on koostööaldis.

Kuna puudutasid oma küsimuses Märt Roosna artiklit, siis toon sisse veel ühe teema - valed. Eespool mainutud "Suurmeistrite" saateks valmistudes - saime aru, et faktidest kavatsetakse tulla välja justnimelt publikunumbritega -, arvutasime korvpalliliidu kodulehel olnud andmete põhjal välja erinevad võimalikud keskmised ja käisime isegi korvpalli liigamängudel publikut lugemas ja võrdlesime saadud numbreid ametlikega. Mitte parastamiseks või näpuga näitamiseks, vaid selleks, et saada aru, kuidas asjad tegelikult on. Ja ma võin täna öelda, et saates välja toodud korvpalli keskmised publikunumbrid (Jüri Ratase sõnul külastas põhiturniiril mänge keskmiselt 685 pealtvaatajat - K.E.) erinesid isegi ametlikest avalikest andmetest ja pole raske arvata kuhu suunas, kusjuures saate toimetaja väitis minu küsimuse peale, et esitatud numbrid andis talle korvpalliliit; ja tegeliku üleloetud ja ametliku publikunumbri vahe oli omakorda kahekordne samas suunas ehk siis valetati kõigepealt üks kord ja siis teine sinnaotsa veel. Käisime ka Tartus mõni päev tagasi toimunud Rocki ja Kalev/Cramo teisel finaalseeria mängul, mille ametlik publikunumber oli 2000 inimest ja jalgpalli liigamängudega sarnast tehnikat ja metoodikat kasutades saime tegelikuks publikunumbriks 1145.

Kordan - ma ei süüdista, räägin rahulikult ja faktide keeles ja väidan, et ennast pettes teeb igaüks karuteene oma armastatud alale. Olen varemgi öelnud, et mul on hea meel jalgpalliajakirjanike alakriitilisuse pärast, samuti on mul hea meel, et nad ei ole laskunud Roosnaga ja mõne teisegagi samale tasemele rünnates teisi spordialasid demagoogiliselt ja kiites omasid põhjuseta. Muide, Märt Roosna ja jalgpalliliidu infojuhi Mihkel Uibolehe dialoogis kõnealuse kirjatüki teemal kirjutas ajakirjanik, et on laialt levinud arvamus, et jalgpalliliidu pealtvaatajanumbrid on nö õhku täis, mis on hea näide sellest, kuidas muljete loomise kaudu üritatakse muuta maailma - tegelikult nõutakse jalgpalliliidus täpsust ja ausust ja sellepärast oleme ka loonud süsteemi, kus kõikide Premium liiga mängude pealtvaatajad loetakse hea suurendusega fotode pealt üle.

Korvpallisõpradele aga ütlen, et spordile kaasaelavas tähenduses olen kasvanud üles Kalevi spordihallis, minu jaoks on oluline kogu Eesti käekäik ja ma ei pea jalgpalli rolli olulisemaks mistahes teiste valdkondade omast. Küll aga soovin ma, et kõiki valdkondi arendataks väärtuspõhiselt südame ja mõistusega, sest see on meie ainus võimalus riigi ja rahvana alles jääda. Usun Eesti rahva elujõusse ja rõhutan, et meelelahutuskeskse lähenemisega aitame kaasa tarbimisühiskonna toimimisele selle halvimates tähendustes.

Kommentaarid

Pinocchio   •  
Aivar Pohlak valetab. Mitte keegi jalgpalliliidust ei olnud Tartus ega kasutanud neid tehnikaid/metoodikat fännide lugemisel.
Palun mitte sellist vale uskuda.
See on tüüpiline Pohlaku taktika, et esitab oma väljamõeldud valesid faktidena ja kõik eesti ajakirjanikud usuvad.
Normaalses meediaruumis uuriks ajakirjanik, et kes liidust siis käis korvpallifänne Tartus lugemas, siis uuriks antud inimeselt juba täpsemalt, et kes mis kuidas?, aga Eesti jalgpalliajakirjanikud Pohlaku puhul nii ei tee, tema võib rääkida mida tahab ning alati esitatakse see puhta kullana meedias. Väga loodan, et on inimesi, kes näevad selle vale läbi.
Reaalsus on see, et kossufinaalid tekitavad rohkem põnevust ja huvi publiku seas võrreldes jalgpalli liigaga. Siinkohal võib kasvõi vaadata palju käis eelmisel hooajal fänne viimase vooru mängudel, kus alles selgus meister. Ehk siis Narvas, Sillamäel näiteks. Eeldan, et vastavad numbrid olid vahemikus 200-300 maksimaalselt, ehk siis kossufinaalidele ei saa absoluutselt vastu.
josk   •  
Õige jutt Aivar!
mihkel   •  
minu arust pole mõtet siin väikses, meile armsas konnatiigis võidelda ja konkureerida nii nõmedalt spordialade vahel. hoiame pigem kokku ja toetame üksteist, meid on niigi vähe ja tunneme rõõmu, et meil üldse asjad arenevad ja seda paremuse poole! selles lõputust konkureerimisest ei tule kummalegi poolele kasu!
.   •  
Ma mäletan seda Suurmeistrite saadet. Pohlak väitluses hävitas selle noorukese Ratase niimoodi ära, et tollel olid põsed punased ja ainult mökitas seal irw. Minu meelest oli Pohlak veidikene liiga agressiivne, aga see oli kuradi naljakas.
Kasper   •  
Pinocchio, minu käes on tõendusmaterjal, millele tuginedes saan kindel olla, et Pohlak ei valetanud mulle. Seega ei tasu ajakirjanikke kohe tümitama hakata!
madis   •  
1. Kasper, mis tõendusmaterjalid?

Ja üldiselt rääkides Tartu ja Kalevi 2. finaalmängust, siis Ülikooli spordihoone oli puupüsti rahvast täis. 1100? Ja siis Alecoq Arena, kus oli 2 fännisektorit+2 rida inimesi ühel küljetribüünil. 650? Pohlak muidugi luges kõrval harjutusväljakutel trenni tegevad lapsed ja neile järgi tulevad lapsevanemad ka ära, ja Opera Pizzas söövad inimesed jne. (nii oli Flora ametlikus teates põhimõtteliselt kirjas)

Selle kohta ei oska ma muud öelda, kui et Aivar on tubli loendaja, kui tema rahvaloendust oleks läbi viinud, siis h*i teab mis see tulemus olnud oleks, olenevalt, kumb Aivarile rohkem meeldinud oleks, kas see, et eestis 100 000 inimest või et 10 000 000.

Üldiselt on see artikkel aga stiilis "mul pohui need faktid, jalgpall on niikuinii parim"
imege muna   •  
Ma ei ole Pohlaku nr1 fänn, aga see jutt on täiesti õige! Jalgpall on riiklikult (sh KOVide poolt) oluliselt vähem toetatud (ei mõtle absoluutnumbreid), seda just infrastruktuuri mõttes. Kui palju on jalkaliit iseseisvalt algatanud, teostanud, renoveerinud jalkataristut? Samal ajal tundub olevat aga elementaarne, et kergejõustikuhallid, kossusaalid jms taob kinni KOV/riik.
Hoolimata sellest, et paljud teised alaliidud tuimalt jalkale puid alla panevad, on jalgpall populaarseim spordiala Eestis ning tuleb ka ise - ilma hädaldamata - oma tegemistega toime, erinevalt paljudest teistest virelevatest alaliitudest, kes riigi nisa otsas ripuvad. Olgu see Pohlak, mis ta on, aga Eesti jalgpalli arendamises on tal siiski tänuväärne roll
yksteist   •  
Pohlak on elu aeg naljamees olnud;) Ma ei tea mis metoodikat jalgpalliliit kasutab, aga möödunud kolmapäevane jalgpall vs korvpall näitas siiski kahjuks veel hetkereaalsust.

Isegi 5000 elanikuga Raplas käis korvpalli vaatamas 5 korda rohkem publikut, kui Eesti jalgpalliliiga tippmängul Kalju vs Flora Tallinnas. Ja siis esineb Pohlak sellise avaldusega. Enam kui kummaline.

jusk   •  
Noh, kossupeded? Suu vett täis kui tõendus olemas?
Sillamäe   •  
Ettepanek spordialaliitudele: edaspidi märkige publiku arvuks pileti ostnud pealtvaatajad. Sama piletimüügitulu deklareerige maksuametis ja kellelgi ei teki üleliigseid küsimusi aususes.
Väga lihtsalt kontrollitav ja ei pea kasutama mingeid keerulisi metoodikaid publiku arvu teadasaamiseks.
Falaffel   •  
Flora poolt korraldatud karika poolfinaal arenal toimus esiteks nädala sees ja väga halva ilmaga ning tegemist pole liiga vastasseisuga vaid karikamänguga. Teine punkt on selle argumendi juures vaat, et kõige olulisem, sest seda turniiri pole üldse nii arendatud kui liigat ja paljud ei teadnud üldse sellest mängust midagi.

Kui tuua võrdus, siis ikka nii, et annab võrrelda. Publiku loendamise tehnika kohta võiksid EJL töötajad rohkem infot jagada. Ma ei tea kui adekvaatne on foto pealt üle loetud number? Mingi hulk rahvast on ju liikumises ka, aga kui suur osa?

Mida kindlastie i poolda on Jalka vs Koss või ükskõik mis muu spordiala võrdlemine ja tüli sellisel tasandil, see on absoluudselt nõme ja vale!
Huviline   •  
Tunnen Aivarit pikalt ja võin kinnitada, et mees valetab ja vassib kogu elu.
ma   •  
Vähemalt Tartu mängu kohta on tegu sulaselge vale ja laimuga. Kes ei usu, siis võib kas või Piletilevis saaliplaani lahti võtta ja nummerdatud kohad üle lugeda. Neid on 960. Sinna lisandub neli äärmist tribüüni, lisaks väljaku ääres olevad istekohad. Tülgastav on sellise vanamehe jura lugeda.
Kasper   •  
Tõendusmaterjalid on pildid, millel on kõik näod üle loetud. Ehk samasugused fotod on tehtud nagu jalkamängudel tehakse.

Ka Õhtuleht kirjutas sellest juba: http://www.ohtuleht.ee/678090/pohlaku-vaide-peab-paika-2-korvpallifinaali-protokolli-kantud-publikarv-on-tegelikust-ca-66-vorra-suurem
:-   •  
Kossus ja võrgus on samamoodi aastaid mingeid numbreid kokku valetatud nagu jalkas paljud klubid seda tegid. Liht jalkas juuriti valed viimaste aastatega välja. Millal mujal enesepuhastus algab?
Jri   •  
Kas me loeme raha mis laekub spordialadele KOV/riik? või me loeme ka Rahvusvahelise alaliidu kõik saadud toetussummad (aasta jooksul) juurde. Väidan, et Jalgpall on saadud rahadelt Eesti spordiala nr.1. kui Pohlak väidab, et Lilleküla staadioni ehitas ta oma palgast ja KOV/riik ei olnud kaasatud , siis MTA peaks kõvasti vaeva nägema , kust sellised summad saadud.
pm   •  
ma arvan samuti, et ei kogu sissetulekut arvestades on jalgpall konkurentsitult kõige rikkam spordiala liit Eestis. KOV/riik raha on nende jaoks väga väike panus.
Jajah   •  
Jri (Ratas?), sa võid seda ju väita, aga räägi, mitu kossuhalli või -platsi on Korvpalliliit viimase kümne aasta jooksul ise ehitanud? Liidu rahad lähevad väga konkreetsetesse kohtadesse. Tõenäoliselt ongi EJL rahvusvahelise alaliidu rahadelt nr.1, aga sellest on vähe kasu, kui kogu taristu tuleb ise kinni plekkida (viimastest aastatest on näiteid kahe käe sõrmedel, kus jalkaliit on üle eesti tagunud jalkaobjektide ehitust kinni). Jalkameeskonnad ei saa olla nagu peetseekalevkraamo, kes käib ja kirtsutab nina küll suurhalli küll tondiraba peale. Ehitagu ise omale kuradima hall, naljanumbrid.
Mukunku   •  
EJL siis ei manipuleeri numbritega?
Kamoon....
Kanoolinine näide: Jõhvi 2014. Staadionil veidi üle 60 näo - inspektor (kui ei eksi sm.Vinogradov) edastab Lohomotivi presidendi sõnad liitu telefoni teel et publikut on 120 - selline number ilmub siis ametlikus protokollis.
Kuna ise viibisin mängul ja ei uskunud et pv arv on tõesti 120 siis isiklik kokkulugemine saab teatud internetikeskkonna postitatud. Tõuseb kisa ja kära - keegi hüsteeriline seltsimeest lillekülast helistab mulle hilisõhtul ning lubab pdf-i saata. Kui sain selle kättesiis avastasin:
a) publiku arv ülelugemisel kahanes 15% võrra
b) olid kokku loetud ka juhuslikud möödakäijad

Ilma nendeta publiku arv jäi siis alla 90...
Mind nimetati provokaatoriks ja öeldi et teatud asutus nii tõsiselt suhtub nendesse numbritesse et öösiti ei maga päeviti ei söö aina loeb ja loeb ja uuesti kontrollib....

Selle aasta näide on Trans-Kalju mäng 231 pv - kohal olles lugesin kokku ning paraku rohkem kui 150 ei tulnud mul välja... sorry rsk
eelmisele   •  
Ma ei tea kas sinu toodud jutt on tõene või mitte aga sa räägid 60 inimesest või 100 maximum. kossu puhul käib jutt 800 inimese juurdepanemisest
Mukunku   •  
ok, kui opereerid absoluutarvuga siis ma viiks kõik suhtarvudesse - tuleb välja et nii kossuliit kui ka jalkaliit veits (ütleme äärmiselt poliitkorrektselt) liialdavad....
Samas selline küsimus - kossufänn ei ole nende "turundusega" kursis pole - kas ka seal jagatakse näiteks Tsramo-Rotski mängule tasuta pääsmeid? Ja kuidas tasuta piletitega ntx Raplas?`Pilaffis (st play-offis) sissepääs ka prii et 1200 inimest tribüünidel?
eelmisele   •  
a mis need tasuta pääsmed siia puutuvad? see on ju iga meeskonna enda asi kuidas nad oma eelarvet täidavad. kas see muudab publikunumbri väiksemaks või suuremaks? kas tasuta tulnud pealtvaataja tuleks läbi korrutada 0,5ga? ma olen ise nii jalkat kui ka kossu käinud vaatamas tasuta piletiga (Kalju mängu jalkas ja Cramot kossus)
eelmisele   •  
mu meelest on publikuarv kinni ikkagi konkreetses klubis. kossus ja jalkas on klubisid kes ei loe korralikult. vahe on selles et kossuliit ei kontrolli neid aga jalkaliit kontrollib ja korrigeerib arvu väiksemaks kui vaja
Mukunku   •  
Tasuta pilet motiveerib rohkem statale tulla kui tasuline :) Kindlasti muudavad tasuta piletid pn'i suuremaks, kui võtame ntx FCF mängu kus neid tasuta pääsemeid polnud siis näeme et Pn on päris nagu eesti keskmine 270 inimest.... samas mäng paidega oli internetisõpradele tasuta -ja ikkagi 289 inimest.....seega rääkida siin et mingi edu saavutatud - no mäng liidriga + tasuta pilet = 100500 pealtvaatajat, aga tahaks et kogu aeg oleks mingi 500+ number, mitte riiklikel ja usupühadel
Viisi, kuidas täita istekohad on mitmeid - keegi nagu Infonet ajab oma jalkakooli lapsed vanematega tribüünile, keegi nagu Tammeka on oma linna monopolist, kusagil nagu Sillamäel on tugevad napsutamistraditsioonid staadionil....

Jalkaliidule poleks üldse mingit pretensiooni olnud kui poleks need aiatagused ja möödasõitnud loetud olnud.... muidu kui sul statal 60 ja plangu taga 100 siis noh jah pannakse 200 (tervitused inspektor V.'le)
mugavus   •  
pole mainitud olulist faktorit, et kossu mängitakse SEES, jalkat VÄLJAS. on palju mugavam võtta näiteks aprillis lapsed ja minna kossu vaatama, kui võtta lapsed ja minna jalkat vaatama.
asdf   •  
Alex, sa räägid klubist, mida Premium liigas pole ja keda sa gooaja avamisel ise esindasid.
Mukunku   •  
Mihkel,
oot oot.... klubi esindamine ei tähendanud et ma ei tohtinud midagi kritiseerida, ega meil NSVL pole? Või on?
Kas ma rääkisin sellest hooajast? Jõhvi puhul oli lugu eelmisest hooajast pärit... Kui ma ei eksi siis Jõhvi mängis 2014a Premium Liigas...
Teistest klubidest rääkimata see näide oli siiski 2014a selline kanooniline.... Seesama hr.V kui Narvas ja pärast Jõhvis teatasin isiklikult pv arvu siis tema vastus oli alati - no ma panen veel 25-30 juurde ehk(!) keegi tuleb.... Kas see on EJL arvates normaalne?
juss   •  
Mis jama te futboliidid ajate. Istekohti on Tartus ilma igasugu lisakohtadeta 960. Karviku number oli 1145. Ehk siis vahe 185 nägu. Ma arvan et kõik peale futboliitide saavad aru, et saalis oli kindlasti rohkem rahvast. Mõtetu kiun jälle üles veetud. Tulge homme saali, ja vaadake.
Ja lisaks siia ka Rakvere ja Rapla, kus saalid pea alati kodumängudel täis
Jaan   •  
Teie arust võib ju täis olla, aga fotodel on midagi muud.
Riddikulus...   •  
...jalgpall on mäng, kus sisuliselt ei ole vaja muid tingimusi, kui vikatit ja nahkkera. Eesti kliimasse see ei sobi ja vaid allaheitlik nõrk, debiilne inimene surub ala, mida on sisuliselt ebarentaabel harrastada. Eriti loll on korvpallisaalide võrdlus, et nende ehitamiseks kooskõlastust ei nõuta. Meil on siin kolm väljakut, imelikul kombel tehakse aga 8 kuud aastas trenni ikka kossusaalis või siis võrgusaalis. Tingimused on olemas, kolistagu seal külmunud maapinnal, kui nii kõvad mehed on. Hea et Jakuutias inimesed veel asja jagavad, ilmselt pole sedagi kauaks, kui tsiteerides Pohlakut: "Jalgpall tagab suure osa inimese emotsionaalsetest vajadustest". No kuule, hakka lambaid pidama, need tagavad ka suure osa emotsionaalsetest vajadustest. Ühegi spordi harrastamine ei taga enamust inimese emotsionaalsetest vajadustest või kui tagab siis ütlemata kitsa silmaringiga inimeste puhul.
See vihuti üles ehitatud süsteemi, isegi kui selle ehitas vale režiim, lõhkumine on algusest peale naeruväärne olnud. Mida sa kangutad, see ei ole see ala, siit ei tule - mitte kunagi, sest kuradi külm on ja kui tuleb, siis mõne emigrandi esituses. No pole meeskonna mängud Eesti omad, kembelge palju tahate ja keerake üksteisele...vahet pole. Statistika ja suhtearvud panevad nii ehk nii kõik paika. Idikad. Rannajalgpall, jah, seda veel usun, kui saab paar sisehalli, aga tavaline, ei. Kliima, ebarentaablus(mille vastu pole mõtet võidelda) ja vähene rahvaarv panevad kõik paika. Ja KOV'e muidugi süüdistada on ülim ajuvabadus - enamasti ehitatakse ka saalid sellepärast, et väljas on külm, lund pole. Ehitada miskid kunstmuruväljakud, neid soojendada, ja seda sellepärast, et seal saab sisuliselt harrastada, inimese jaoks ebameeldivas keskkonnas, ühte ala, ongi idiootsus. Saalides kurat võtaks tehakse kehalise kasvatuse tunde ja seal saab sisuliselt teha kõike. Sellepärast ehk eelistatakse, mitte et keegi Su nahkkera vihkaks, ehkki mõistlik oleks seda tõesti torpedeerida. Sest see ei ole rentaabel, isegi demokraatias mitte. Texases ei suusatata. Demokraatia tähendab, et mõtlemisvõimelised juhivad, vähemalt võiks, mitte, et kõike tuleb harrastada ja kõike peab saama harrastada tipptasemel. Järgmine vestkandja ilmselt nõuab rahvusspordialaks mäesuusatamist.
Jajah   •  
Korvpalliliidu poisid on kommentaatorid-töövõtjad usinalt tööle pannud. Nii siin kui portaalides. Tublid poisid, hästi töötate!
P.S.   •  
Ma ei ole ka kuulnud, et A Le Coq Arenal oleks kergeraksu võsitlusi peetud. Miks küll, keerab muru tuksi? Ilmselt on neid staadione Eestis mitmeid, kuhu oda, vasarat, ketast pelae ei lasta :) Jalgpallistaadion on püha, ehkki paljud neist on alakasutatud ja kallid ülal pidada.
Jajah to juss   •  
Ühesõnaga. Kossumehed märgivad mängupubliku arvuks 2000, siis tuleb välja, et reaalselt oli 1140 ja 66% publikut on kusagilt Jüri Ratase märgadest unenägdest lisaks välja võlutud ja siis sa tuled vutimeeste portaali ütlema, et "futboliidid ajavad jama"? Kui kõvasti sa täpselt pea peale kukkusid sünnitusmajas?
Mukunku 2 Riddikulus   •  
Absoluutne pläma.....
Ei meeldi jalgpall ära mängi ega vaata... Jalgpall on kahtlemata populaarseim ala Eestis ning taristuga kõik korras - mängitakse ka talvel ja kõik on õnnelikud.... Saalis mängitakse ka..
Kui rääkidatraditsioonidest siis need on korvpallil loomulikult suuremad - Kalev (mitte see tsramo end. nybit) oli NSVL liiga võitja ja karika finalist TÜ ka 1949 aastal võitis NSVL tiitli....
Jalgpallis nii hästi ei läinud - piirduti 2.liiga puhvertsoonidega vaid 1960-61aa sundkorras oli Tallinna Kalev (päris Kalev, mitte R.N. taasasutatud) NSVL kõrgliigas ja oli TK seal peksupoiss 19 ja 22.kohad
Seega võib rääkida, et just gloryhuntingu poolest korvpall on jalgpallist popim
Samas ei tasu unustada, et jalgpall ENSV's oli pigem venelaste lõbu ning kui tõesti nii võtta siis Eesti Jalgpalli ajalugu algab 1992 aastal - seepärast koondise mängudel väga palju inimesi ja liigas vähe... Koondis oli see, kes 1992a andis ühtekuuluvustunnet eestlastele, liigas aga tol ajal valitsesid vene tiimid - norma, tvmk, marlekor, keemik, narva autobaas jne.
Tänud Pohlakule et lõi ta 25a tagasi FCF ning 90ndate keskel hakkasid meil ilmuma eestlastest mängijad...
Jalgpallil on pikk maa minna jah kossunumbriteni, kuid tõesti korvpall rohkem toetatud kovide poolt kui jalgpall - hea näide - rotski toetus 2013 ca 100000 ainult esindustiimi kulude katmiseks - Tammeka sai vist 25000 kogu süsteemi peale. Valgas see kossutiim sai linnalt 45000 ning Walga Warrior 2000 - uskumatu.... Jõhvis suuremas aus KK Hito mitte Lokomotiv, kes tänu korraliku väljaku puudumisele pidi loobuma esiliigast jne....
Raimo   •  
Mukunku (Alex?), Narva mängu pealtvaatajate arv oli väga täpselt üle loetud. Lugemine toimus selliselt:
30. minutil fotod, tribüünist tehtud fotod on kokkupanduna siin: https://www.dropbox.com/s/p9iwp5wjbbo2b0c/trans_kalju.jpg?dl=0 , kus oli 181 inimest. Kes Kreenholmi staadionil käinud, teab lisaks hästi, et Narvas on terve hunnik inimesi, antud juhul 30-35, sissepääsu juures oleva väljakupiirde taga (püüan ka need pildid mingi hetk kokku panna ja võin pärast lingi saata, kuid hetkel pole kahjuks aega). Nii et mängu vaheajal läks klubi poolt inspektorile pealtvaatajate arvu infoks 215, mis ilmselt oli ka jooksvalt EJLi protokollis üleval.
Et teisel poolajal lubavad paljud klubid aia taga olevad inimesed ja muud huvilised staadionile tasuta, ning nagu teada, siis neid, kes ei raatsi klubi piletirahaga toetada, on igal spordialal piisavalt palju, tuli vaheajal inimesi juurde (ilmselt mõned ümbruskonna elanikud ainuüksi selle pärast, et Trans juhtis 2:0).
Seetõttu said turvatöötajad kurikuulsa klikkeri, millega alates loeti 80. minutist väljujad üle ja saadi numbriks 231. Ma isiklikult pean G4Si turvafirmat pädevaks ja ei usu, et neil on nägemisega raskusi või et lihtsal turvatöötajal tekib mingi kange soov numbreid kasvatada.
Mul pole alust kahelda ka Vinogradovi pädevuses, sest ta on minuga suheldes alati olnud info osas pedantne.
Ma ei tea, kuidas on varasematel aastatel olnud, kuid Sillamäe ja Narva selle aasta numbrid on kindlasti objektiivsed ja kõikidelt mängudelt tehtud fotod seda ka kinnitavad.
Riddikulus...   •  
...to mukunuku.

Ei ole absoluutne pläma.

Ei mängi, ei vaata ka jah :)

Eestis on üle 200 omavalitsuse, üksikuid markantsemaid näiteid tuua on pläma. Kui kõik korras on, siis mida Pohlak ulub? See, et Tallinnas ja mõnes suuremas linnas mängitakse ehk ka talvel, ei tähenda, et see toimuks igas omavalitsuses.

Pläma on ka selle pärast ulumine. Isegi selle 45000 eest ei maksa kõigile palkasid ära, ilmselt tuleb siis tulu kuksilt mujalt, äkki on see piletiraha? Veider on ka see mäletamist mööda hala, et jalgpallurid teenivad nii vähe ja korvpalluird nii palju. Kui publikuarvud kossus nii mööda on, siis kes kurat need filantroobid on, kes seda raha maksavad?

Tammekat ja esindusklubi võrdlema hakata on muidugi ülim debiilsus, kui ikka on vaja mööda euroopa ja regiooni sarju ringi sõita, siis ongi ehk kulud suuremad, kui kohalikus liigas töllida. Lollus on ka loota, et kui selle raha ka saaks, siis oleks tulemust tulemas. Ei tule nii paljugi, kui mainitud esindusklubi esituses. Lihtsalt ei tule. Mõistlik on maksta sinna, kust tuleb ja mida inimesed vaatama lähevad, mitte sinna, kus vihmase ilma korral ultrafännid ja vaprad pereliikmed uluvad ainult.

Ala, mis elatab ennast sotsiaalabist, ei ole rentaabel. Ilmselt ei ole ka Jõhvi väljakut ainult ühe võistkonna tarbeks korralikuks muuta. Sest see on ainult üks ala, mis ei tooda midagi. Rumbat, Djubekki ja Priimat ei toodeta ka ammu enam. Kapitalismi seadused - kui ei tulu ei tule, siis ei toodeta. Parimal juhul kasutatakse siinseid klubisid lävepakuna kõrgemasse seltskonda saamiseks, aga seda, et siit kasvaks välja ükskõik mis tippklubi on naiivne loota - ükskõik mis alal. Me oleme ja jääme parimal juhul kasvulavaks ja publikuhuvi korrelatsioonis sita kliimaga paneb kõik paika - st. on juba ammu paika pannud. Režiim ei määra midagi. Seda nimetatakse evolutsiooniks - tugevamad jäävad ellu ja see, et sotsabi võimaldab demokraatiat ei tähenda, et selles sotsabi tulemusena tulemusi hakkaks tulema. See, et me suudame haigeid ja põduraid elus hoida, ei tähenda, et neist saaks oma ala tipud.
Mukunku   •  
Raimo,

PV arvu kokkulugemine peab peab ja veel kord peab baseeruma mingil kindlal konkreetsel ja läbipaistval süsteemil - kui on kokkulepitud et pv statistika jaoks loetakse pv'sid 35.minutil siis nii peab olema, mitte palju oli 35.minutil 45.minutil, 65 minutil - ok, juurde võinuks tulla, samas võimuks ära minna N-arv pv'sid.
Sinuga jah ta võib olla pedantne - kuid kui kedagi ülemusest pole siis ei pruugi ta pedantne olla - ma räägin mida ise olen näinud ja millega olen kokku puutunud, kuidas 97st võib saada 130 ja 100st 150.
Seega kui 35.minutil oli 180 siis mingu protokollisse 180 miite sahker-mahker mitmekordse kokkulugemisega....
Mukunku 2 Riddikulus   •  
Lugupeetud,
kas te teate mis asi on rentaablus üldse?
Kas Teie arvates meie kossuklubid on kasumis? Kui arvame välja sponsorite makstud summad siis ei ole.... Nagu jalgpalliklubidki, kuid jalkaklubidel,neil kes mängivad eurosarjades on võimalik kassat täiendada ja summad seal võivad olla võrdsed näiteks aastase eelarvuga.
Teine asi,et meie jalgpallis pole selliseid klubisid kus oleks mingi tsramo või rotskiga sarnane aastaeelarve....
Jalkaklubidel on vüimalus teenida raha kui näiteks oma mängija saab müüdud välismaale - kanooniline näide - Jonatan Johansson 1997a Pohlak ostis selle TPS'st 175000 FIM'i eest, müüs aga 350000 GBP eest šotimaale, Oper Florast Aalborgisse jmt.
Korvpallis selliseid asju ei olnud vist kordagi juhtunud.
Just to MAVIS CALOS   •  
Ma tahan triljon eurot kohe laenu võtta. Kui palju see minu poolne ettemaks peab olema. Mina usaldan Teie ettevõtet täielikult.
Riddikulus to Mukunuku...   •  
...jah, korvpallis ei ole, sest korvpallurid ei ole orjad! Inimesed liiguvad ja neid ei müüda kuskil Kuuba sadamas.

Vahet pole, kes on kasumis ja kas on, ma tõesti ei huvitu sellest, oluline on see, et saal on rahvast täis, vahet pole, kas seal on 1000 või 1500 inimest. Oluline on see, et sponsorid panevad õla alla sellele, sest on reklaami kellelegi müüa. Mis sa arvad, et sponsoreerimine on miski heategevus? Kus Sa elad? Jou, ammu on Eesti Vabariik juba.

Jah ma tean, mis on rentaablus. Sina ka tead?

Jah, ei olegi selliseid klubisid, kellel oleks sarnane eelarve, kuna kurat võtaks see ei tasu ära. Õru valla ja Tartu linna eelarve ka pole sama. Mis nüüd teha siis - küüditame pooled maksumaksjad Õru valda?

Ja selle Jonathan Johanssoni müümise eest sai Ta äripäeva rikaste edetabelisse :D Vb tilgutas ka ala arengusse. Oodake jah, järgmist ja järgmist "Jonathan Johanssoni" - mängige ja panustage ja oodake valget laeva. Kui sa tohm ei saa aru, et sellel pole midagi ala arendamisega pistmist, siis ole tubli edasi. On ettevõtjad, kes tegelevad nö. "inimkaubandusega" ja tahavad, et seda toetataks kohalikust omavalitsusest, kuna kuidagi ei tilgu peale. Nad teavad väga hästi, et parimal juhul jõuab tippliigasse 2-3 mängijat ja ei klubide, ega rahvusmeeskonnaga ei saavuta kunagi mitte midagi. Puhtalt iseenda huvid ja rumala pööbli illusioonide toitmine.
Wowiwowk   •  
Lugupeetud Riddikulis,

Palun vaadake korvpalli ning olge vait,

Eesti inimesed ei soovi sinuga rääkida, kui oled eriline si******,

Palun olge rahulikult ja ärge kunagi tagasi tulge.

Vaadake rahulikult korvpalli.

Tervitades
Sinu Wowiwowk
Jah...   •  
...tüüpiline jalkafänn, et ei tuvasta isegi seda, et ma ei ole korpallifänn. Lahmib oma eelarvamuste pealt :D See, et alasid tunda ei tähenda verist areenile viskumist, mingi lollaka idee eest. See on sport,mis enamasti kestab inimese elus 30 aastat. Ehk, enamasti vähem kui pool elu.

Eesti inimeste eest ei maksa rääkida, sul pole selleks mandaati. enne ostutu valituks või midagi sellist.

Jajah   •  
Eelarvamuste pealt lahmimine on antud kaasuses ikka 90% ulatuses kossufanaatikute karakteristik, lugupeetav. Tehke silmad lahti.
INCE   •  
Pohlaku jutu kirjelduseks ja mõne eelpoolkommenteerinu vaigistamiseks võrdluseks kuidas Põlva vallas noorte pearahastamise süsteem toimib. Spordikooli alla kuuluva klubi lapse pearahaks maksab vald 1172 € /aastas, spordiklubides käiva lapse eest aga (sõltuvalt vanusest) 60-100 € /aastas. Kusjuures mingisugust loogilist seletust asjale ei ole. Noortemeistrivõistlustel osalevad lapsed sama edukalt. Mõni ajakirjanik võiks uurida, kuhu kaovad Põlva Spordikoolile eraldatud rahad ?
wau   •  
poleks uskund et eesti jalka 44 inimesele korda lähe täpselt nii palju on kommentaare ise ei viitsi mitte kunagi käia eesti jalkat vaatamas vb ühe korra aastas ja lõpetage jutt et minu süü on et see ei arene no tee mis tahad see ei meeldi mulle
ja to ridikulus   •  
no mida sa vaidled imetsilliga üldse :) see mingi parakas vend kes arvab et kossu fännid käivad siin soccernetis värbamas üritamas lol aga majandusest pole tal õrna aimugi
juss   •  
Täna siis kõik jutboliidi fännid ja funktsionäärid Tartu saali märkmikud ja fotokad kaasa. Lugema, kas on ikka publikut, või ei ole. Homme karvik ütleb et 184 inimest oli. Ha ha haa

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID