Rostov, Doni-äärne sinikollane imemeeskond (1)

Leicester City tiitlivõit on hõivanud kõigi maailma spordilehtede esiküljed, kuid 3000 kilomeetrit ida poole on üks teine sinist kandev meeskond lähedal sarnasele saavutusele.

Lõuna-Venemaa miljonilinna, Doni-äärse Rostovi jalgpallimeeskond FK Rostov on kolm vooru enne Venemaa kõrgliiga lõppu kolmandal kohal, jäädes ühe mängu enam pidanud tabelijuhist Moskva CSKA-st maha viie punktiga. Saavutuse teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et eelmisel hooajal jäi Rostov kõrgliigasse püsima vaid tänu üleminekumängudel saavutatud võidule.

Edu alus? Kontrollifriigist peatreener

Venemaa jalgpalliajakirjanikud ja -toetajad on ühehäälselt nõus, et meeskonna edu inseneriks on türkmeenist peatreener Kurban Berdjev. Treenerikarjääri Türkmenistanis ning Kasahstanis alustanud Berdjev palgati 2001. aastal Kaasani Rubini etteotsa ning mees alustas koheselt klubis põhjalike ümberkorralduste tegemist. Berdjev on introvertne tegelane, kellele ei meeldi ajakirjanikega suhelda ning kes sõrmitseb pressikonverentsidel ning mängude ajal alati palvehelmeid. Vaikse ja tähelepanu keskpunktist eemale hoidva treeneri näol on samas tegemist täieliku kontrollifriigiga, kes armastab oma juhendatavas klubis kontrollida absoluutselt kõike.

Kui mees veel Kaasani klubi juhendas, levisid Vene meedias naljad, et Berdjev olevat isegi koristajatelt harjad haaranud ning neile näidanud, kuidas õigesti pühkida. Selline pühendumine tõi ilmselgelt ka edu, sest Kaasani Rubin võitis Venemaa kõrgliiga nii 2008. kui 2009. hooajal. Mehe suurimaks visiitkaardiks välismaal on ilmselt Rubini 2009. aastal Camp Noul saadud 2:1 võit Barcelona üle.

2013. aastal sai Berdjev Rubinist aga vastuoluliselt kinga, sest juhatuse arvates oli mees klubi otsustusprotsessides saanud liialt palju sõnaõigust. Türkmeenile pakuti treeneriametit nii mõneski Moskva ja Peterburi suuremas klubis, kuid 62-aastane Berdjev valis FK Rostovi, sest sealsed omanikud lubasid talle täielikult vabad käed. Nii tõigi Berdjev Kaasanist endaga Ecuadori koondislase Christian Noboa ja kaitse tugitala Cesar Navase kõrval kaasa veel neli mängijat, kuid eriti tähelepanuväärsena koguni 17 taustameeskonna liiget.

Natuke Leicesterit, natuke Atleticot

Kui Rostovit mängustiili poolest kellegagi võrrelda, oleks parimaks näiteks ilmselt Atletico Madrid. Berdjevi meeskond võitleb väljakul absoluutselt iga sentimeetri pärast ning kõik platsil olevad mängijad tunnevad peensusteni oma rolli ja ülesandeid. Vene meedias räägitakse ilmselt vaid teatud määral naljaga pooleks, et Berdjev on iga mängija jaoks kirjutanud raamatu kõikvõimalikest mängusituatsioonidest, millega too võib 90 minuti jooksul kokku puutuda.

Rostov mängib pallita selgelt paremini kui palliga. Berdjevi mängijad on vaid üksikutel harvadel juhtudel hoidnud palli rohkem kui poole mänguajast, palli kaotamisel üritatakse see vastaste poolel tugeva ja kõrge survega kiirelt tagasi võita. Ka Inglismaal ajalugu teinud ning kogu maailma tähelepanu pälvinud Leicester on eelistanud palli pigem vastasele loovutada ning neid vasturünnakul nõelata, kuid nende süsteem on palju toetunud äärelt tõusvatele kaitsjatele ning Riyad Mahrezi ja Jamie Vardy individuaalsetele oskustele. Rostov töötab rohkem nagu kellamehhanism, mille ühe osa liikumine paneb tööle järgmise osa ning see omakorda kolmanda. Rostov mängib tihti 5-3-2 formatsioonis ka keskjoonest kõrgemale ning keskendub kaitsefaasile.

Rostovi tulemused on nende taktikalisele plaanile vastavad. Rohkelt palli valdavate suurklubide vastu on võetud mitmed head võidud - näiteks on nii CSKA kui Spartak alistatud 2:0, 24. aprillil võeti Peterburi Zeniti vastu lausa 3:0 võit. Samas on Berdjevi meeskond mitmel puhul kaotanud pea liigatabeli tagumises otsas olevate meeskondade vastu mängides. Nii alistuti mai esimesel päeval väljalangemistsoonis olevale Saranski Mordoviale, sarnastes situatsioonides olevate Ufa ja Permi Amkari vastu ei suudetud enamat viikidest.

Rostovi jaoks on hooaeg aga tõepoolest olnud muljetavaldav. 2016. aastanumbri sees peetud üheksas liigamängus on oma värav puhtana hoitud seitsmes matšis. Ka pealtvaatajanumbrid on 2018. aasta MM-i võõrustava Venemaa kontekstis üpris head. FK Rostov suudab kodumängudele keskmiselt meelitada veidi üle 13 000 inimese, mis annab Moskva Spartaki (25 000) ning Peterburi Zeniti ja Groznõi Tereki (mõlemad 16 000) järel neljanda koha. Praegu kõrgliigat juhtiv CSKA ning samuti esikolmikukohta jahtiv FK Krasnodar toovad mängudele keskmiselt 10 000 pealtvaataja ringis.

Venemaale omased hämarad tehingud

Rostovi edulugu varjutavad sarnaselt paljudele teistele Venemaa klubidele nende finantsseis ja kahtlased tagatoatehingud. Rostovile jäi käesolevaks hooajaks kõrgliigas osalemise õigus üldse napilt kätte, sest 2014. aastal jäeti mängijatele ning töötajatele maksmata palgad 2,7 miljoni euro ulatuses. Klubi päästis hädast välja ärimees Ivan Savvidis, kes annetas FK Rostovile veidi üle miljoni euro. Õige pea väitis Rostovi asepresident Aleksandr Šikunov, et maksta on jäänud veel vaid 30% võlgadest ning klubi tegeleb aktiivselt Berdjevi pailapse Christian Noboa palkamisega.

Hiljem tuli välja, et Savvidise annetatud raha läks suures jaos Rostovis laenul olnud Moskva Spartaki ründajale Artjom Dzjubale maksmata jäänud palkade kinni tagumiseks ning nii mõnigi teine mängija ei näinud miljonist sentigi. Rostovile määratud mängijate registreerimiskeeld tähendas aga, et vahepeal meeskonnaga liitunud Noboad ei olnud võimalik juba alanud 2015/16 hooajaks mängijate nimekirja lisada.

Augusti lõpus liitus Rostoviga laenulepingu alusel Boriss Rotenberg juunior, kelle isa Boriss Rotenberg seenior on Venemaa rikkuselt 100. mees ning ühtlasi presidendi Vladimir Putini lähedane sõber, kes oli lähedalt seotud ka Sotši olümpiamängude hämarate ehitusprojektidega ning kelle nimi esines ka Panama paberite infolekkes. Venemaa jalgpalliliit eemaldas veel sama päeva õhtul Rostovilt mängijate registreerimiskeelu, sest ühtäkki oli Rostovil ette näidata puhas finantsleht ning nii saadi akna lõpul registreeritud ka Noboa...

Raha kaob sõjapõgenikele... ja villadele

Rostovi omanikuks ja peamiseks ametlikuks finantstoetajaks on Rostovi oblast, kuid rublakriisi tõttu kärbiti klubi eelarvet oluliselt väiksemaks. Samuti ei ole olukorrale kaasa aidanud saja kilomeetri kaugusel olevast Ukraina piirist Rostovisse tulnud Donbassi sõjapõgenikud, kelle majutamiseks ning muul moel aitamiseks on Rostovi oblast võtnud raha ka kohaliku klubi eelarvest.

Klubi ähvardab pidev pankrotioht ning mitmel korral on FK Rostov olnud likvideerimisele vägagi lähedal. 2015. aasta oktoobris ulatus Rostovi võlg kreeditori Agrofest-Doni ees üle nelja miljoni euroni ning mängijatel ja tagaruumi töötajatel oli jätkuvalt mitme kuu palk kätte saamata. Peatreener Berdjev jättis karikamängule Tosno vastu kaasa võtmata praktiliselt kogu esindusmeeskonna ning kasutas mängus vaid noormängijaid. Abitreener Dmitri Kiritšenko sõnul polnud see boikott, vaid pigem "sõnum klubile". Novembris ja detsembris aitas Savvidis klubi taaskord kahe annetusega, seekord 630 000 ja 590 000 euro väärtuses.

Omapärast majanduslikku olukorda näitab ka see, et Rostov mängib 16 000 inimest mahutaval Olimp-2 staadionil, mille kõigil neljal tribüünil on eri omanikud. Samas teenis asepresident Šikunov Novaja Gazeta väitel 2014. aastal endise Atletico Madridi Atletico ja Liverpooli ründaja Florent Sinama-Pongolle müümisega korraliku kopika ning ostis saadud tulu eest endale Ibizasse villa.

Meistrite liiga kui lootuskiir

Kahtlased tehingud on kahjuks Venema jalgpalli igapäevaseks osaks, kuid sportlikus mõttes on Rostovi saavutused vähemalt sama silmapaistvad kui Leicesteri omad. Sarnaselt Claudio Ranierile on Kurban Berdjev oma meeskonna moodustanud teiste meeskondade poolt kõrvale heidetud ja ebavajalikuks kuulutatud mängijatest. Rostovi mängijad ei hiilga individuaalsete oskustega, kuid nad sobituvad suurepäraselt peensusteni välja töötatud süsteemi, mis nõuab palluritelt ennekõike suurt südant ja pühendumust. Leicesteri tiitlivõidu puhul räägitakse imest, kuid Rostovi edu taga on vaid raske töö ja kannatlikkus, mis neid mängust-mängu saatnud on.

Peale Venemaal tuntud Noboa ja Navase ning noore Iraani ründaja Sardar Azmouni ei ole Rostovi mängijate hulgas kuulsaid nimesid ning mitmed sellel hooajal ohtralt figureerinud pallurid mängisid veel eelmisel hooajal väljalangemistsoonis lõpetanud Rostovi reservmeeskonnas.

Tonypulislikult dresse ja nokamütsi kandev Kurban Berdjev on FK Rostoviga teinud ära tähelepanuväärse töö, kuid tiitlivõiduks peab meeskond lootma ka sellele, et tabelis esimest kohta hoidev Moskva CSKA libastub. Teisena lõpetamine tähendaks Meistrite liiga kolmandasse eelringi pääsemist, kuid raskes finantsolukorras olevat klubi aitaks drastiliselt vaid põhiturniirile pääsemisega kaasnev suur rahasüst. Kui see peakski juhtuma, jääb Kurban Berdjevil üle vaid loota, et raha ei kao taaskord kellegi põhjatutesse taskutesse...

Kommentaarid

norsk   •  
FK Rostovi treeneri nimi on Berdõjev.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID