Menüü
TV
Veebisait

11 meistritiitlit ja 300 A-maavõistlust ehk Kalju vs Levadia + Kristal vs Reim (0)

Nõmme Kalju peatreener Marko Kristal ja FCI Levadia peatreener Martin Reim. Kahe peale on nende arvel 300 A-maavõistlust. Fotod: Liisi Troska / jalgpall.ee, Jana Pipar / jalgpall.ee

2010-2012 Premium liigas ikka ja jälle avanenud vägev olukord, kus meeskondade peatreeneritel on kahepeale mängijakarjäärist ette näidata 300 A-maavõistlust, avaneb 8-aastase pausi järel taas, kui vastamisi lähevad Marko Kristali juhendatud Nõmme Kalju ja Martin Reimi juhitud FCI Levadia.

2010 ja 2011 juhendas 143-kordne internatsionaal Kristal Tartu Tammekat ning 2012 Levadiat, 157 korda Eesti koondist esindanud Reim oli neil aastatel FC Flora peatreener. Seejärel pole nad treeneripingil vastamisi sattunud, sest kui Kristal jätkas klubijalgpallis, siis Reim liikus esmalt U21 ja seejärel juba A-koondise peatreeneri ametisse. Kõrgliigasse naasti üheskoos – Levadia kinnitas Reimi ametisse mullu 11. novembril ja Kalju Kristali 2. detsembril.

2010. aastal kohtusid Flora ja Tammeka võistlusmängudes viis korda. Flora võitis neli matši (kolm kõrgliigas ja karikasarja poolfinaali), aga oktoobris peetud Premium liiga kohtumises saavutas Tammeka 2:1 võidu, mis oli nende esimene võit Flora üle läbi aegade. 2011. aastal jõuti enne, kui Tammeka otsustas sügisel Kristali teenetest loobuda, kohtuda kahel korral ja need mõlemad mängud lõppesid Reimi juhendatud Flora võiduga.

Vanema kolleegi 6:1 eduseisu õnnestus Kristalil aga 2012. aastal jõuliselt kärpida, sest kui tolle hooaja esimene meistrivõistluste duell lõppes 1:1 viigiga, siis järgmised neli matši (sh penaltiseeriaga lõppenud karikasarja poolfinaali) võitis Levadia. Neist kohtumistest legendaarseim on augustikuine derbi Kadriorus, kus Flora tõusis 1:4 kaotusseisust 4:4 viigini, aga kaotas 90+7. minuti penaltist 4:5.

Reimi ja Kristali omavaheline saldo kõrgliigaklubide peatreeneritena on seega praegu: Reim 6 võitu, 1 viik, Kristal 5 võitu. Täna on Kalju peatreeneril võimalus seis viigistada. Vaja on vaid juhtida Kalju meeskond Premium liigat täiseduga juhtiva Levadia vastu võidule.

Levadia rünnak toimib paremini kui kaitse

Seda on lihtne öelda, aga üldse mitte kerge teha, sest Levadia mängumootor on tuksunud niivõrd kindlalt kui see hooaja varases faasis ja koroonaviirusest tingitud kahekuulise treeningpausi järel võimalik. Pühapäeval eksamineeris Levadiat mulluse hooaja komeet ja tänavust medaliplaanidega alustanud Paide Linnameeskond. Levadia võitis 4:1.

Jah, Levadia mänguline ülekaal polnud nii suur, nagu skoor viitab. Ning ei ole vaja ülearu elavat kujutlusvõimet, et kirjeldada ära stsenaarium, kuidas see mäng oleks võinud lõppeda hoopis 2:2 või 3:3 viigiga. Või isegi Paide 2:1 võiduga. Aga fakt on see, et Levadia oli realiseerimises ja muudes detailides vastasest klassi võrra parem ning kirjutas võidupunktid enda arvele.

Sergei Lepmetsa klubist lahkumise tõttu ootamatult esiväravavahiks kerkinud 38-aastane Artur Kotenko tegi viimati Paide Linnameeskonna vastu hiilgava partii. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Levadia ründemäng oli mitmekesine ja resultatiivne. Edurivi mehitanud Manucho ja Robert Kirsi oskused ja omadused täiendavad teineteist ning moodustavad iga kaitseliini jaoks ebamugavusi valmistava terviku. Seda edurivi toidavad kvaliteetsete pallidega Dmitri Kruglovi ja Brent Lepistu vasakud jalad ning Bogdan Vaštšuki ja Mark Oliver Roosnupu usin ja tarmukas töö.

Kas kõik on läbinisti roosiline? Ei, kui ründefaasis oli Levadia mäng tõesti hea, siis kaitsefaasis lubati endale kaks nõrkusperioodi, mille jooksul pani Paide püsti korraliku tramburai. Hullemast päästis Levadia 38-aastase väravavahi Artur Kotenko väga hea partii. Muidugi võib juhtuda, et Kalju realiseerib võimalusi sama kehvasti kui Paide. Aga võib ka mitte juhtuda.

Igatahes Viljandi Tuleviku vastu suutis Kalju avanenud šansid korraliku protsendiga väravateks kõmmutada. Koju sõideti 6:0 võiduga, mis oli väga vajalik ja kosutav palsam pärast 3. voorus Hiiu kunstmurul Tallinna Legionilt saadud 1:2 kaotust, mis viitas, et 1) Kalju mäng vajab veel lihvimist, 2) Hiiu kunstmuru pakutav koduväljakueelis on küsitav.

Kalju mullune saldo Levadia vastu: 7 mängu, 0 kaotust!

Nimelt oli selgelt näha, et päikesest kuumaks köetud ja seetõttu aeglane kunstmuruväljak valmistas Kaljule rohkem probleeme kui Legionile. Täna eelistaksid ilmselt mõlemad meeskonnad, et kohtumine toimuks kõrge kvaliteediga muruplatsil, ent täpselt nii, nagu pole ideaalne maailm, pole seda ka jalgpall.

Mängida tuleb osata ja suuta igal pool ja kõigis tingimustes. Ning täna jagavad kahekordne Eesti meister Kalju ja üheksakordne tšempion Levadia punkte võitluslikku jalgpalli soosival Hiiu staadionil. Jõudu ja võimu neis meeskondades jagub, võitluslikkust ei peljata.

Ning kui seisu või soosikut on selles kohtumises keeruline prognoosida, siis intensiivne (loe: huvitav vaadata) peaks tänane mäng küll olema. See ei ole juhus, et Eesti juhtiv jalgpallikohtunik Kristo Tohver teenindab täna just Kalju - Levadia, mitte Paide - Flora kohtumist, sest mida tulisem matš, seda osavamat vilemeest on sinna vaja.

Kuigi mõlema meeskonna koosseisud läbisid kahe hooaja vahel korraliku värskenduskuuri, on neis ikkagi tuumik eelmisest hooajast säilinud. Ning nendel tuumikutel on kindlasti meeles, kuidas lõppesid Levadia ja Kalju kohtumised 2019. aastal.

Erinevates võistlussarjades (superkarikas, Premium liiga, Evald Tipneri karikas) mindi vastamisi koguni seitse korda ning Levadia ei võitnud neist mängudest ainsatki. Kaks korda mängiti viiki, aga viis korda oli võitjaks Kalju. Levadial on seega mullusest klaarimata päris suur arve. Lugupeetud reisijad, kinnitage rihmad, sest kell 19 läheb andmiseks!

Kalju ja Levadia 2019. aasta duellidest meeldejäävaim oli maikuus Hiiul toimunud karikamäng, mille Kalju võitis 3:2 ja kus Levadia teenis 4 (!) punast kaarti. Foto: Andrei Smetana

Mängueelsed kommentaarid:

Nõmme Kalju peatreener Marko Kristal: "Töötame oma mängudünaamika kallal ja liigume meeskonnana õiges suunas. Seda, et suurtes mängudes saavad otsustavaks detailid ja meeskondlik tegutsemine, on teada tõde, mida kordama ei pea. Valmistume distsiplineeritud ja kompromissituks võitluseks, sest peame vastama oma fännide ja toetajate ootustele ning punktid koju jätma."

Nõmme Kalju ääreründaja, pühapäeval Viljandi Tuleviku vastu kaabutriki jagu väravaid löönud Kaspar Paur: "Eelmises mängus olime resultatiivsed ning võtsime sealt head emotsioonid kaasa. Levadia vastu on eesmärk sama, võita kolm punkti. Mängijad teavad, et fännid ekraanide taga toetavad meid! Tuleb huvitav mäng."

FCI Levadia peatreener Martin Reim: "Ees ootab teine kõva lahing mõne päeva jooksul. Võidu pealt on muidugi hea uuele mängule vastu minna, kuid samas polnud meie mängus kõik päriselt korras. Peame kaitseliinis oma šveitsi juustu augud kinni lappima, viimases mängus avanes vastastel palju väravavõimalusi.

Samuti üritame ees veelgi rohkem väravavõimalusi tekitada ning need edukalt ära kasutada. Kuna kohtumine toimub kunstmurul, siis peame olema valmis pisut teistsuguseks mänguks kui seni. FCI Levadia pole Nõmme Kaljut Premium liigas väga pikalt võitnud, seega pole vaja kedagi eraldi motiveerida. Samas ei loe varasemad mängud enam midagi, kõik algab taas algusest."

FCI Levadia keskkaitsja Marko Lipp: "Meil oli pühapäeval raske mäng Paidega ja taastumiseks jääb vähe aega. Usun, et mehed on mänguks sajaprotsendiliselt valmis, kuna ees ootab ikkagi derbi. Kalju vastu on alati oodata väga võitluslikku ja tavapärasest sirgjoonelisemat mängu."

Kuula ka värsket "Pikk ette (ja ise järele)" episoodi, kus Kalju ja Levadia olukorda põhjalikult lahati!

3. mail kell 19.00 Hiiu staadionil

Nõmme Kalju - FCI Levadia
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits

Eeldatavad algkoosseisud:

Kalju vs Levadia - Football tactics and formations

Statistika:

NÕMME KALJU 5. voor FCI LEVADIA
31.05. vs Tulevik (v) 6:0
23.05. vs Legion (k) 1:2
19.05. vs Kuressaare (v) 2:0
07.03. vs Trans (v) 1:0
Viimased mängud 31.05. vs Paide (k) 4:1
23.05. vs Tulevik (v) 3:1
19.05. vs Legion (v) 2:0
07.03. vs Kuressaare (k) 1:0
9 (3 võ, 0 vi, 1 ka), vv 10:2 Punktid kokku
12 (4 võ, 0 vi, 0 ka), vv 10:2
0 (0 võ, 0 vi, 1 ka), vv 1:2 Punktid kodus/võõrsil 6 (2 võ, 0 vi, 0 ka), vv 5:1
Kaspar Paur
Pedro Victor
Parimad väravakütid Robert Kirss
2 Manucho
2 Dmitri Kruglov
- Mängukeelu all -
- Mängukeelu ohus -
02.11.19 (v) 1:1
23.10.19 (v) 2:1, KV
24.08.19 (k) 2:1
21.05.19 (v) 0:0
08.05.19 (k) 3:2, KV
Omavahelised mängud 02.11.19 (k) 1:1
23.10.19 (k) 1:2, KV
24.08.19 (v) 1:2

21.05.19 (k) 0:0
08.05.19 (v) 2:3, KV
07.06. vs Flora (k)
14.06. vs Kalev (v)
17.06. vs Paide (k)
26.06. vs Tammeka (v)
01.07. vs Levadia (v)
Järgmised mängud 06.06. vs Kalev (k)
13.06. vs Tammeka (k)
17.06. vs Flora (v)
27.06. vs Trans (v)
01.07. vs Kalju (k)

(k) - kodus; (v) - võõrsil; võ - võidud; vi - viigid; ka - kaotused; vv - väravate vahe.

Coolbeti koefitsiendid:

Kalju võit - 2,95
Viik - 3,45
Levadia võit - 2,37

Huvitavaid fakte:

  • Kalju võitis Levadiat eelmisel liigahooajal kahes omavahelises mängus (2:1, 2:1), kaks mängu jäi viiki (0:0, 1:1).
  • Levadia on jäänud hetkel Kalju vastu võiduta 9 järjestikuses omavahelises liigamängus.
  • Kokkuvõttes on 48 nende klubide vahelisest meistriliiga mängust 19 lõppenud Levadia võiduga, 17 viigiga ja 12 Kalju võiduga.
  • Ründaja Robert Kirss siirdus talvisel üleminekuperioodil Kaljust Levadiasse.
  • Kalju ja Levadia on lasknud tänavu meistriliigas endale lüüa kõige vähem väravaid - mõlemad keskmiselt 0,5 väravat mängu kohta.
  • Levadia kaitsja Maksim Podholjuzin on teinud kõige rohkem vaheltlõikeid - 45.
  • Levadial ja Kaljul on hetkel meistriliiga vanimad peatreenerid - Martin Reim (Levadia) on 49-aastane, temaga lapsepõlves samas trepikojas elanud Marko Kristal (Kalju) tähistas mängueelsel päeval oma 47. sünnipäeva.
  • Kalju poolkaitsjal Vladislav Homutovil täitub mängujärgsel päeval 22 eluaastat.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
4
4
0
0
10:2
12
2.
4
3
1
0
9:3
10
3.
4
3
0
1
10:2
9
4.
5
2
1
2
5:12
7
5.
5
2
1
2
4:5
7
6.
4
2
0
2
12:7
6
7.
5
2
0
3
5:8
6
8.
5
1
0
4
3:8
3
9.
4
1
0
3
4:12
3
10.
4
0
1
3
5:8
1
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LEVADIA - KALJU
Luup peale | Levadia ei suutnud hooaja parimat etteastet võiduks vormida, Kalju-needus jätkub
KURE JA PAIDE SELJAVÕIDUD
KODUS JA VÕÕRSIL
Täna Klavan ei mängi. Aga mis saab edasi?
KARIKAFINAALI PEAPROOV KUULUS FLORALE
Miks üks aastaid tagasi toimunud naiste jalgpalliturniir ühtäkki oluline on?
SOCCERNET TV
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
10
9
1
0
28:6
28
2.
Paide Linnameeskond
10
7
0
3
23:11
21
3.
Nõmme Kalju FC
10
6
1
3
20:6
19
4.
Tallinna FCI Levadia
10
5
3
2
21:15
18
5.
Viljandi JK Tulevik
10
5
0
5
15:19
15
6.
FC Kuressaare
10
4
1
5
10:17
13
7.
Tartu JK Tammeka
10
3
2
5
7:14
11
8.
JK Tallinna Kalev
10
2
2
6
6:24
8
9.
Tallinna JK Legion
10
1
3
6
3:12
6
10.
JK Narva Trans
10
0
3
7
11:20
3
VIIMASED PILDIGALERIID