17-aastane Paide põhimees Henri Välja: naudin mulle usaldatud rolli (0)

Paide Linnameeskonna poolkaitsja Henri Välja. Foto: Allan Mehik

Seitsme vooru järel Premium liiga tabelis kolmandal kohal paikneva ja tiitlikaitsjat Nõmme Kaljut edestava Paide Linnameeskonna selle hooaja üks silmapaistjaid on olnud 17-aastane poolkaitsja Henri Välja, kes kuulunud kõigis mängudes põhikoosseisu, löönud kaks väravat ja andnud ühe resultatiivse söödu.

Kui eelmisel hooajal viibis Välja Premium liigas platsil kokku 651 minutit (15 mängu, neist 6 põhikoosseisus), siis tänavu on tal selle tähiseni jõudmisest puudu üks täispikk kohtumine (praegu kirjas 575 minutit), mis on kõigest vormistamise küsimus, sest peatreener Vjatšeslav Zahovaiko usalduse on poolkaitsja selgelt võitnud.

"Muidugi naudin seda kandvat rolli, aga igas mängus tuleb uuesti pingutada ja iga päev tööd teha, et koht põhikoosseisus säilitada," räägib 2018. aasta hooaja eel FC Nõmme Unitedi särgi Paide Linnameeskonna oma vastu vahetanud Välja. "Survet ma ei tunne. Pigem kaifin ikka seda jalgpallimängu!"

Kui hooaja-eelsetes treeningmängudes tegutses Välja 4-3-3 asetuses ääreründajana, siis Premium liigas on Zahovaiko tarvitanud 4-4-2 asetust, kus poolkaitseliin paikneb rombina. Välja rolliks on olnud ründava poolkaitsja ehk nr 10 positsioon, mis talle enda sõnul väga meelepärane.

"Loov ja vaba roll sobib mulle. Vastase pealt mahapööramised, väravasöötude otsimine, ise värava ohustamine ja nende löömine. Kõike seda tuleb teha," sõnab Välja. Meeskonna südamikus tegutsemisega kaasnevat vastutust poolkaitsja ei pelga. "Tuleb vastutust võtta! Kui peatreener usaldab, annan endast kogu aeg sada protsenti ja mängin nii hästi, kui oskan."

Välja vastutada on ka enamike Paide standardolukordade toimetamine ning 6. vooru kohtumises FC Kuressaarele löödud võiduvärav sündis karistuslöögist. "Juba noorteklassist saadik olen karistus- ja nurgalöökidega ametis olnud ning pärast trenni ikka lihvin neid. Nurgalöökidest pole sel hooajal veel õnnestunud resultatiivset söötu anda, aga kindlasti see nii ei jää," sõnab Välja.

Märtsis kutsuti 17-aastane poolkaitsja esimest korda Eesti U21 koondisesse. Türgis toimunud treeningturniiril sekkus Välja nii Ukraina, Kasahstani kui ka Põhja-Makedoonia vastu vahetusest. Tema ja klubikaaslane Kristjan Pelt olid ainsad kutse pälvinud jalgpallurid, kelle sünniaastaks 2001.

Paide Linnameeskonna hooaeg jätkub kolmapäeval, kui Evald Tipneri karikasarja veerandfinaalis võõrustatakse FCI Levadiat, kellele eile Premium liigas 0:2 kaotati. Kui Paidel õnnestub too kohtumine võita, ollakse Euroopa liiga esimesse eelringist kahe võidu kaugusel, sest karikavõiduga tagataks klubi ajaloo esimene europääse. Premium liiga 8. voorus kohtub Paide pühapäeval võõrsil Viljandi Tulevikuga.