Menüü
TV
Veebisait

A-koondise pesamuna Sandra Liir – kange iseloomuga, mitmekülgne ja tark jalgpallur! (1)

Eesti naiste koondise 17-aastane kaitsja Sandra Liir. Foto: Brit Maria Tael

"Jalgpall võlub mind, sest saan platsi peal ennast väljendada. Kui saan palli, on mul tegutsemiseks palju võimalusi. Võin edasi liikuda või sööta või triblada – kõik on mu enda teha." Nagu kunstiring, aga muru peal? "Jah!" selgitab Eesti naiskonna pesamuna, äsja 17-aastaseks saanud Sandra Liir põhjust, miks jalgpall ta ülepeakaela ära on võlunud.

Eesti naiskond kogunes esmaspäeva pärastlõunal Kotka tänaval asuvale TNTK staadionile. Nagu ikka, olid kohal 111-kordne internatsionaal Katrin Loo ja 80 korda koondist esindanud Pille Raadik. Need kaks koondise raudvara sekka kuuluvat jalgpallurit tegid koondisedebüüdi 2007. aasta kevadel.

Neist veelgi teenekam on Kethy Õunpuu, kelle arvel on 106 koondisemängu, neist esimene 2005. aasta 30. juulil. Neli päeva enne seda, kui Õunpuu esimest korda Eesti A-koondise eest platsile läks – vahetusest viimaseks 16 minutiks Leedu vastu maavõistluses, mille Eesti 4:1 võitis –, oli Suure-Jaani tüdrukutirts Sandra Liir saanud kahe aasta vanuseks.

Esmaspäeval jagasid Õunpuu ja Liir Lillekülas sama muruväljakut sama ülesandega – olla valmis esindama Eesti koondist EM-valikmängudes Kosovo ja Venemaaga. Esimest korda peatreeneri Jarmo Matikaineni käest A-koondisekutse saanud 17-aastane Liir on 26-st laagrisse kutsutud jalgpallurist kõige noorem.

REKLAAM

"Kõigepealt ma ei uskunud, et see koondisekutse tuleb. Mõtlesin, et jään ikkagi varunimekirja. Aga kui päris kutse saabus, siis oli sees tunne, et tahaks juba tulla ja teha!" meenutab Suure-Jaani neiu mõtteid, mis teda valdasid, kui avas koondisekutsega e-kirja. "Nüüd siin koondises olles tahan võimalikult palju õppida ja kui hästi läheb, siis ka platsil naiskonda aidata."

Kui A-koondis on uus kogemus, siis Eesti esindamine mitte. Liir oli saanud äsja 13 aastat vanaks, kui debüteeris Eesti U15 naiskonnas. "Väga võimas tunne. Olin ammu unistanud ja kui see kätte jõudis, siis pabistasin palju. Aga platsi peal oli hea tunne," meenutab ta. Õnnestumised tähendasid, et Liir oli kõigest 14-aastane, kui mängis esimest U17 koondises.

Kui võidud tulema hakkasid, koosnes kõik ainult jalgpallist

Esimesse jalgpallitrenni läks Liir esimeses klassis. Käis seal vahelduva eduga ja proovis ka teisi spordialasid – kergejõustikku, võrkpalli ja korvpalli. Neljandas klassis langes valik lõplikult jalgpalli kasuks ja aasta-kaks pärast seda võttis maad veendumus, et seda jalgpallivärki tuleb ikka tõsiselt võtta!

"Kui meil hakkasid mängud hästi minema ja tulid võidud, siis oligi nii, et kõik koosnes ainult jalgpallist. See juhtus viiendas või kuuendas klassis. Jalgpallile pühendumine tähendab, et vaba aega on vähem, sest see kulub treeningutele. Ning sõpradega ei saa nii palju koos olla, kui tahaks. Aga enamik sõpru on mul jalgpallist ja nendega saab palliplatsil koos olla!" räägib Liir.

Esimest korda A-koondisesse kutsutud Sandra Liir. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Vahelepõige statistikasse. 2013 võitis Suure-Jaani Unitedi tüdrukute E-klassi naiskond (sündinud 2003) Eesti meistrivõistlustel kõik 12 kohtumist, väravate vaheks oli 244:1. Enda vanuseklassis nopiti kindel kuldmedal ka 2014 ja 2015. 2017 oli hooaja keskel 14. sünnipäeva tähistanud Liir põhitegija Suure-Jaani Unitedi naiskonnas, mis võitis tüdrukute U17 meistrivõistlustel hõbemedali.

Seejärel oligi aeg küps naiste meistrivõistlusteks. Esmalt hooaeg esiliigas, aga nüüd mängib Viljandi Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ühendnaiskond teist hooaega Eesti meistriliigas. Mullu saadi kuues koht, hetkel ollakse tabelis viiendad, kusjuures Liir on kõigis kohtumistes naiskonna põhikoosseisu kuulunud.

Kui Pärnu Vaprusega on kahel puhul 2:2 viiki mängitud, siis tiitlikaitsja FC Flora käest on saadud ka üks 0:10 kaotus. Kuidas säärane kolakas moraalile mõjub? "No juhtub. Aga võtame end kokku ja teeme järgmine kord paremini!"

"Kõik tuleb hoo pealt. Nii nagu tunne on!"

Tuleviku ja Unitedi ühendnaiskonna lainele naaseb Liir aga pärast seda, kui kodumaa esindamine EM-valiksarjas möödas. Arvestades, et tegu on EM-valikmängude, mitte maavõistlustega, ei pruugi mänguaega jaguda. Niimoodi asjad jalgpallis lihtsalt käivad.

Aga kui ta platsile pääseb, võtab Liir appi oma mitmekülgsuse, nutikuse ja kange iseloomu – kõigi nende omaduste olemasolu kinnitavad allpool nii koondise peatreener Matikainen kui ka klubitreener Sergei Vassiljev – ja hakkab end väljendama. Olgu see siis sööt, tribling või midagi kolmandat. Täpne plaan selgub töö käigus, sest, nagu Liir ütleb: "Kõik tuleb hoo pealt. Nii nagu tunne on!"

Sandra Liir

Positsioon: kaitsja
Sündinud: 26.07.2003
Koduklubi: Viljandi Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ühendnaiskond
Statistika naiste meistriliigas: 28 mängu, 1 värav
Koondisekarjäär: 5 mängu U15 ja 17 mängu U17 koondises

Eesti naiskonna pesamuna, 17-aastane kaitsja Sandra Liir. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

* * *

Koondise peatreener Jarmo Matikainen: Sandra on tark ja mitmekülgne mängija!

Eesti naiste jalgpallikoondise peatreener Jarmo Matikainen kiidab Sandra Liiri mitmekülgsust ja külma närvi, mis moodustavad kokku kaasaegselt kaitsemängijalt nõutava oskuste komplekti.

Eesti naiste koondise peatreener Jarmo Matikainen. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee"Sandral hoidsime silma peal juba mullu, kui ta oli veel U17 vanuseklassi mängija. Kaasaegsele jalgpallile sobivalt suudab ta mängida nii äärekaitses, keskkaitses kui ka keskpoolkaitses. Lisaks on Sandra kiire ja hea esimese puutega. Ta hoiab palli, vaatleb olukorda ning leiab need head söödud poolkaitsjatele ja ründajatele. Kaasaegses tippjalgpallis on see kaitsjate jaoks ülioluline oskus.

Kui tahame mängida nii, et pall on meie valduses ja alustada tagant rünnaku ülesehitamist, siis on need omadused väga tähtsad. Kaitsefaasist rääkides, siis on ta tugev ka üks-üks duellides ning samuti meeldivad mulle tema head kommunikatsioonioskused. Ta räägib väljakul palju," räägib Matikainen.

Seega mitmekülgne ja tark mängija? "Täpselt!" Ning 17 ei ole A-koondise jaoks liiga noor? "Ei, ei ole. Kui U19 koondise Balti turniir ja/või valiksari toimuks, mängiks ta ilmselt seal, aga kuna need jäävad ära, siis nüüd saame teda A-koondises näha. See ei tähenda, et ta kindlasti platsile saab, aga meil on võimalik 4-5 päeva noore mängijaga töötada," lausub koondise peatreener.

* * *

Esimene treener Sergei Vassiljev: haruldane mängija, sest tahtis noorena ise kaitses mängida

Sandra Liiri esimene treener, Suure-Jaani jalgpallivedur Sergei Vassiljev on tema juhendaja praegugi, sest on enda kanda võtnud ka Viljandimaa naiste jalgpalli vedamise, mis tähendab ka Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ühendnaiskonna peatreeneri ameti pidamist.

Viljandi Tuleviku ja Suure-Jaani Unitedi ühendnaiskonna peatreener Sergei Vassiljev. Foto: JK Tuleviku kodulehekülg"Sandra oli üks esimesi Suure-Jaani Unitedi liikmeid. Ta on haruldane mängija, sest tahtis noorest peast ise kaitses mängida. Enamasti tikuvad lapsed ikka rünnakule. Mängijana on Sandra kogu aeg olnud hästi julge.

Nüüd näen temas suuri ambitsioone. Ta tahab jõuda kõrgemale tasemele nagu Mari Liis Lillemäe (20-aastane Suure-Jaani Unitedi kasvandik, kes liitus 2017 FC Floraga ja siirdus äsja USA tugevaimas üliõpilasliigas mängiva Rio Grande Valley ülikooli naiskonda – O. J.), kes on nüüd kõigile meie naiskonna liikmetele eeskujuks," räägib Vassiljev.

Et Liir A-koondises hakkama saab, tema esimene treeneri ei kahtle. "Vast antakse ka natuke kohanemisaega, et arusaam A-koondisest kohale jõuaks. Aga usun, et ta saab hakkama. Sandra on kange iseloomu ja suure valutaluvusega jalgpallur!"

Liiri koondisekutse on uhke hetk ka Vassiljevi enda jaoks, sest see on väga positiivne hinnang tema kui treeneri tööle. Samuti innustus naiskonna teistele liikmetele. "Noortekoondiste juures on olnud teisigi meie tüdrukuid. Sandra A-koondises näitab neile, et võimalus on olemas. Muidugi see, kas nad ise tahavad ja on valmis pingutama, on juba iseasi," sõnab Vassiljev.

Tuleviku ja Suure-Jaani United ühendnaiskonna hooaeg jätkub 26. septembril, kui võõrustatakse Põlva FC Lootost, kellega ollakse hetkel samade punktide peal. Just need kaks naiskonda selgitavad tänavu meistriliigas välja, kumb on viies ja kumb kuues.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Aino Viinapuu   •  
Rõõm lugeda hästi kirjutatud artiklit sihikindlast Sandrast ja samaväärsest treenerist! Positiivsed eeskujud, soovin edu!

Sisene
Premium liiga parimad kaitsjad 2020
KOKKUVÕTTED 2020
ROHELINE VÕIM
KALJU JÄÄB MEDALITA
VÄLISMAALT
ESILIIGA
SILM PEALE!
Jana
Intervjuu | Murelik Nikolai Burdakov: Narva jääb muust Eestist maha, mitte ainult jalgpallis
HOOAJA KOKKUVÕTTED
LEGEND LAHKUS
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
28
25
2
1
74:17
77
2.
Paide Linnameeskond
29
20
1
8
73:39
61
3.
Tallinna FCI Levadia
28
17
6
5
66:35
57
4.
Nõmme Kalju FC
29
14
7
8
48:24
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20