Menüü
TV
Veebisait

Agent Harri Ojamaa ennustab: koosseisud väiksemaks ja mängijad tagasi koju, aga välismaale ihkavatel eestlastel üks pluss (0)

Harri Ojamaa on teiste hulgas välismaale aidanud ka Erik Sorga. Foto: Brit Maria Tael

Treenerid valmistavad mängijatele kavasid, jalgpallurid järgivad neid ja hoiavad end vormis. Mida teevad praegusel ajal aga agendid ja milliseks nende maailm üldse kujuneb?

Soccernet.ee võttis ühendust Harri Ojamaaga, kes hoolitses aasta alguses Erik Sorga ülemineku eest FC Florast MLS-i klubisse D.C. United. Lisaks on ta seotud paljude Eesti koondislastega – tema klientide hulka kuuluvad näiteks vend Henrik Ojamaa, aga ka sel aastal Ukraina kõrgliigasse müüdud Joonas Tamm, Ken Kallaste ja paljud teised.

Ojamaa teatas, et tööd tal veel jätkub, aga loomulikult paneb koroonakriis ka üleminekuturule suure põntsu. Kindlasti on see löök ka välismaale ihkavatele Eesti jalgpalluritele, kel aga üks trump siiski taskust võtta on.

Milline on praegu jalgpalliagentide igapäev? Kui palju teil üldse tööd on?
Agenditöö koosneb ka tavalisel ajal väga paljudest eri osadest ja paljusid neist saab praegugi teha. Näiteks Instatscoutis saab tegeleda mängijate videoanalüüsiga ja nendega suhelda, saab skautida uusi mängijaid ja teha kõike sellega seonduvat.

Hetkeolukord on loomulikult kaasa toonud rohkem mängijate küsimusi võimalike palgalangetuste kohta. Klubidega suhtluses on muutunud see, et valdav enamik neist ei tea enne olukorra normaliseerumist, millised on nende plaanid suvises üleminekuaknas, seega konkreetset infot neilt arusaadavalt praegu veel ei tule.

Mis sa arvad, millisena jalgpallimaailm sellest kriisist väljub?
Väga palju oleneb sellest, kui kaua olukord kestab, aga arvan, et jalgpallis on organisatsioonid ja protsessid nii hästi juhitud, et praegust äärmuslikku seisu arvesse võttes tullakse olukorrast välja tugevamalt kui paljudes teistes valdkondades.

Jalgpallurite hetkeolukorrast ning rahalisest seisust tuli juttu ka Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" värskes osas.

Kuidas mõjutab koroonakriis üleminekuturgu?
On selge, et suvises üleminekuaknas ja tõenäoliselt veel järgmise talve omaski on klubidel majanduslikult varasema ajaga võrreldes keerulisem seis.

Tipptasemel tähendab see eeldatavasti seda, et klubi, kes muidu oleks oma mängija müügi eest teeninud 60 miljonit, on olenevalt oma olukorrast nõus sama mängija müüma 20-40 miljoniga. Ehk siis tipptasemel üleminekuid toimub, aga kindlasti vähem, ning nii üleminekusummad kui ka mängijate palgad ja boonused on varasemast väiksemad.

Nii nagu igas valdkonnas, on ka jalgpallis sellistel aegadel kõige raskemas seisus tipust allapoole jäävad inimesed, töötajad, mängijad ja klubid.

Mina ennustan, et pärast sellist ebakindlat ja kõigile pingelist perioodi liiguvad paljud mängijad võimalusel tagasi oma koduriigi klubidesse. Lihtsalt asja selgitades: näiteks taanlane, kes siirdus kaks aastat tagasi Belgia liigasse ning teenis seal varasema lepinguga võrreldes 25-30% suuremat palka, on nõus väiksema palga peale Taani tagasi tulema. Seal on tema tugisüsteem - perekond, sugulased, sõbrad -, mis pakub vajaliku kindlustunde. Samas on ka selge, et olenemata kriisist on oma koduriigis mängides võrreldes välismaaga vähem negatiivseid üllatusi ja üldist ebastabiilsust.

Samuti arvan, et ka klubid, kellel kindlasti raha varasemast vähem, on nõus vähem riskima ja komplekteerimise osas tähendab väiksem risk klubidele enamasti tuttavate ehk siis oma riigi mängijate palkamist. Kohalike mängijate osas on ka fännid alati leplikumad ja paremini meelestatud, niisiis on see igas mõttes klubidele mugavam valik.

On muidugi selliseidki olukordi, kus välismängijad on mõnes liigas aastatega sellise maine saavutanud, et neid nähakse kindla peale üleminekuna.

Toon näiteks eestlastele tuttava mehe - kui Joonas Tammel oleks Ukrainas leping ainult suveni, siis usun, et Norra klubid ei näeks tema palkamises suurt riski, sest ta on mitu hooaega seal stabiilselt hästi mänginud ja klubid teavad täpselt, mis mängija ning persooniga tegu.

Ojamaa usub, et Tammel poleks probleeme endale Norras klubi leidmiseks. Foto: FK Desna Facebook

Kindlasti muutuvad klubide koosseisud väiksemaks ehk siis 25-30 mängija asemel palgatakse näiteks 20 ja klubid hakkavad oma noormängijatega rohkem tegelema.

Turule tuleb väga palju vabaagente. Tavalise suvise üleminekuaknaga võrreldes on turul lisaks neile, kellel leping suvel lõpeb, ka need, kellel pikem leping, aga kes ei saa klubiga töötasu langetamises kokkuleppele.

FIFA küll soovitab klubidel ja mängijatel leida selles küsimuses kokkulepe, aga kui just reegleid ei muudeta, milles ma tõsiselt kahtlen, peavad klubid lepingujärgselt palka maksma, vastasel juhul on tegu lepingu rikkumisega.

Igatahes on täiesti kindel, et kõigil mängijatel, kellel saab sel suvel leping läbi, on olukord pingeline, sest samadele töökohtadele on varasemast veelgi tihedam konkurents.

On tõenäoline, et väga palju jalgpallureid "jääb ripakile" ehk kuidas võib see mõjutada Eesti jalgpallurite pääsemist välismaa liigadesse?
Kui minu eelnevas vastuses kirjeldatud ennustus kohalike mängijate kohta saab tõeks, pole see Eesti mängijate välismaa liigadesse saamise vaates muidugi positiivne uudis. Natuke lihtsam on neil Eesti mängijatel, kes on pikalt välismaal mänginud, sest neid teatud liigades tuntakse, aga Eesti klubidest välismaale saamine on varasemast veelgi raskem.

Premium liigat juhib hetkel Paide. Kui lihtne tulevikus siit sammu välismaale teha on? Foto: Brit Maria Tael

Üks suur pluss üleminekuturul siiski Eesti liiga mängijatel selles olukorras võiks olla: välisklubide palgad jäävad varasemast väiksemaks, mistõttu on neil vaja mõistlike tingimustega nõustuvaid hea tasemega mängijaid ja siin võib olla Eesti liiga mängijatel teistega võrreldes eelis.

Kas oskad öelda, mis saab mängijatest, kelle lepingud lõppevad 30. juunil, ent koroonaviiruse tõttu läheb hooaeg pärast seda edasi?
Veel ei ole ametlikku infot selle kohta tulnud, aga olukord laheneb päris kindlasti selliselt, et lepingud pikenevad automaatselt nii, et hooaeg saaks lõpuni mängitud.

Millist nõu annad jalgpalluritele praeguses olukorras?
Kõik, mida praegusel ebastabiilsel ajal saate ise kontrollida, proovige absoluutsel tipptasemel ära teha. Individuaalne treening, toitumine, vajalikud unetunnid, oma mängude analüüs ja muu.

Kel vähegi viitsimist - aega peaks praegu jalgpalluril ju olema -, siis soovitan endale selgeks teha videotöötluse baasoskused ning esimese projektina ette võtta enda parimate momentide 3-4 minutilise video tegemine.

Kui vaja uus klubi leida, garanteerib korralik video alati hea esmamulje ja samuti annab enne mängu selle video vaatamine mängijale hea positiivse laengu.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MIDA NÄGIME ESIMESTES VOORUDES?
Pikk ette (ja ise järele) | Premium liiga käivitus pauguga. Millised on esimesed järeldused?
Katseajal endine kihlveopettur mängib koos ekskoondislastega Tarmo Rüütli käe all
ESILIIGA TELEMÄNG
Nädala tipud: üllatused, ähvardus, lõpetaja, rekordimees
TULEVIK - LEVADIA
TRANS - FLORA
ÜLLATUS TARTUS
SILM PEALE! ON TAGASI
Ebaõnnestumised tõid elukutselise kohtuniku Kristo Tohveri maa peale: sain aru, et ma pole maailma naba
SOCCERNET TV
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
6:1
9
2.
Tallinna FC Flora
3
2
1
0
6:3
7
3.
Paide Linnameeskond
3
2
0
1
11:3
6
4.
Nõmme Kalju FC
3
2
0
1
4:2
6
5.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
4:9
4
6.
Tartu JK Tammeka
3
1
1
1
2:3
4
7.
Viljandi JK Tulevik
3
1
0
2
4:6
3
8.
Tallinna JK Legion
3
1
0
2
3:6
3
9.
JK Narva Trans
3
0
1
2
3:5
1
10.
FC Kuressaare
3
0
0
3
0:5
0
VIIMASED PILDIGALERIID