TV

Ajutiselt Eestisse naasnud Debelko: muidugi usume Euroopa liiga alagrupiturniirile pääsemisse! (0)

Roman Debelko Pärnus mänguhoos. Foto: Riga FC Facebook

Endine Tallinna Levadia ründaja Roman Debelko pidas oma praeguse koduklubi Riia FC-ga laupäeval Pärnus sõprusmängu Jurmala Spartaksi vastu ning meenutas kohtumise järel Soccernet.ee-le põgusalt oma aega Eestis ja rääkis praegustest ambitsioonidest.

Oma ainsal Eestis veedetud hooajal oli ukrainlasest tipuründaja Levadia täielik võtmetegija. Ta lõi võiduvärava karikafinaalis Tallinna Flora võrku, oli Levadia eurohooaja ainsa tabamuse autor ning lõi Premium liigas kokku 28 väravat. Kümnest eelnevast hooajast kaheksal oleks see tähendanud liiga väravakuninga tiitlit, 2018. aastal suutsid aga nii Liliu kui ka Zakaria Beglarišvili enamat.

Kui 2018. aastal jäi Levadiat tiitli võitnud Nõmme Kaljust lahutama vaid kaks silma, siis mullu sai juba paar kuud enne hooaja lõppu suuresti selgeks, et Florale konkurenti Levadiast ei ole. Omajagu süüd sai selles näha just Debelko lahkumises. Ei Jevgeni Budnikust ega Jevgeni Kabajevist Debelko asendajat erinevatel põhjustel ei olnud ning meeskonna resultatiivseim mängija - Nikita Andrejev - jäi 13 värava peale.

"Ilm on kena ja hea on siin olla. Mängisin siin aasta ja olen õnnelik, et saan tagasi olla," sõnas Debelko eilse mängu järel. Ta lisas: "Riik on hea, inimesed samuti. Mul on siin mängimisest vaid head mälestused. Levadia on hea klubi ning seal töötavad head inimesed. Olen mõningate kuttidega ühendust hoidnud. Nad pidid samuti karantiinis olema ja kodus treenima, kuid nüüd alustasid meistrivõistlustega ja arvan, et olukord muutub paremaks."

Debelko tähistamas võiduväravat Evald Tipneri karikavõistluste finaalis. Foto: Liisi Troska

Koroonapausiga kaasnenud mõjude tõttu jäi Levadia ilma kahest mängijast, kes kuulusid klubisse juba Debelko-ajal.  Sellised uudised on jõudnud ka Debelko kõrvu. "Ma kuulsin, et [Sergei] Lepmets ja Jura [Tkatšuk] lahkusid klubist, kuid nüüd keerati nende eludes uus lehekülg. Selline on elu ja selline on jalgpall. Probleeme pole ja tuleb minna edasi. Arvan, et kõik lõpuks laabub."

Kui Lepmets ja Tkatšuk lepingu lõpetamist selgitasid, kumasid nende seisukohtadest välja pettumused klubipoolse kommunikatsiooni osas. Debelkol on aga klubi juhtkonnast vaid head mälestused. "Mul olid head suhted nii presidendi, Sergei Pareiko, Vladimir Vassiljevi kui ka peatreeneriga. Kogu personal oli perfektne."

Euroopa liiga alagrupiturniir on täiesti reaalne

Levadias mängis Debelko laenul Ukraina kõrgliigaklubist Lvivi Karpatõst, kelle ridadesse oli ta kuulunud alates 2017. aastast. 2019. aasta esimese poole mängis ta taas Karpatõs, kuid suvel lahkus Debelko sealt lõplikult. "Mu leping lõppes ja ma ei tahtnud selle klubiga enam edasi minna," põhjendas ta.

Levadiaga taasliitumine ta enda sõnul kõne alla ei tulnud, kuid Baltikumi Debelko suvel siiski naasis, kui jõudis välja Bogdan Vaštšuki endisesse koduklubisse Riia FC. Kui Ukrainas veedetud poolaastal piirdus ta vaid ühe väravaga, siis Lätis jätkas ta suures plaanis sealt, kus Eestis pooleli jäi. Seitsme tabamusega oli Debelko meeskonna suurim väravakütt (värav iga 116 minuti tagant - M. P.) ning nii aitas ta Riial võita küllaltki turvalise eduga teise järjestikuse meistritiitli. "Aeg Riias on olnud hea. Meil on tugev meeskond. Eelmisel aastal oli meil hea võimalus pääseda Euroopa liiga alagrupiturniirile. Olen seda aega nautinud. Täpselt nagu ka Tallinnas."

Ning nagu Debelko mainis, siis meistritiitli kõrval kaunistas eelmist hooaega ka väga edukas euroteekond. Algus ei olnud küll roosiline. 2018. aastal Levadia kahe mängu kokkuvõttes skooriga 3:1 Euroopa liiga konkurentsist lülitanud Dundalk tuli aasta hiljem taas Debelkot kimbutama, seekord Meistrite liiga raames.

Avamäng Iirimaal lõppes 0:0 viigiga ja väravaid ei löödud ka Skonto staadionile kogunenud 6050 pealtvaataja ees 120 minuti jooksul. Penaltiseeriale lõi resultatiivse avalöögi just Debelko, kuid närvide mängus jäi Riia lõpuks kaotajaks. "Dundalkil oli mõlemal puhul sama meeskond. Nad mängisid sarnast jalgpalli, kuid meil polnud lihtsalt õnne," meenutas Debelko.

Piinarikkast kaotusvalust Riia end Euroopa liigas morjendada ei lasknud. Esmalt madistati Konstantin Vassiljevi saaga tõttu Eesti jalgpallisõprade jaoks kurikuulsa klubi, valitseva Poola meistri Gliwice Piastiga. Avamängus lõi Debelko varakult väärtusliku võõrsilvärava, kuid tagasi koju sõideti siiski 2:3 kaotusseisus. Riias olles ei lubatud varajasest vastuväravast end heidutada lasta ning võõrsil löödud väravate toel murti järgmisesse ringi. Otsustav värav löödi 83. minutil.

Seejärel oodati külla soomlaste au ja uhkust HJK-d. Riias mängiti 1:1 viiki, Helsingis läksid võõrustajad kahel korral juhtima, kuid mõlemale pakkus vastuse just Debelko. Taas läks Riia järgmisesse ringi, taas võõrsil löödud väravatega.

Nii nagu lõunanaabrite esindusklubi Marijampole Suduvat, lahutas ka Riiat Euroopa liiga alagrupiturniirist üks voor. Kuigi FC Kopenhagen oli kokkuvõttes liiga suureks suutäieks, siis reaalsuses nende hammustamine midagi üleloomulikku poleks olnud. Taanis peetud avamängus oli veel normaalaja täitudes võõrustajate eduseis 2:1, kuid seejärel lubati vaid 17-aastasel Mohamed Daramyl lüüa kolmas nael Riia kirstu. Kodumurul lõi Riia 75. minutil ühe värava tagasi, kuid viimase veerandtunniga teist tabamust, mis oleks edasi saatnud just nemad, ei tulnud.

Ja kuna ka Suduval jäi Ferencvarose näol viimase tõkke ületamisest natukene puudu, siis on Ventspils endiselt ainus Balti jalgpalliklubi, kes on mõne eurosarja alagrupiturniirile pääsenud.

Kui eurosarjade uus hooaeg koroonapausi kiuste lõpuks algab, kas siis võiks just Riia olla selleks meeskonnaks, kes ootuse lõpetab? "Jah, muidugi on see realistlik eesmärk. Me usume, et suudame seda teha. Eelmisel aastal olime ju sellest sammu kaugusel," kinnitas Debelko.

***

Sõprusmäng, mis oli sõbralikkusest üsnagi kaugel

Laupäeval Pärnu Rannastaadioni harjutusväljakul peetud mäng kandis küll sõprusmängu silti ning oli mõlemale meeskonnale mitmekuulise pausi järel esimeseks vutikohtumiseks, kuid ilma eelneva taustateadmiseta oleks võinud mõlema fakti puhul eeldada just vastupidist.

Mängu tempo (ja tihti ka kvaliteet ning mängijate vorm) olid sellised, mis mõne subjektiivse pilgu kohaselt võinuks ka viimase nädala jooksul mängitud Premium liiga kohtumistele silmad ette teha. Kõrge tempoga käis paramatu kaasnähuna juures ka jõulisus, mille tunnistuseks jagasid lätlastest kohtunikud juba esimese kümnekonna minutiga kaks kollast kaarti. Arstid pidid väljakule astuma rohkem kui ühe korra, hoiatuskaardi teenis ka Debelko ja tunni aja täitudes nähti väljakul isegi punast kaarti, kui Riia mängija jalg Jurmala kolleegi nina sihtis.

Kui Riia oli väljakul veel arvulises täisrivistuses, siis peegeldas mängupilt suures plaanis eelmise hooaja tabeliseisu. 2016. ja 2017. aasta meistril, kuid mullu viienda kohaga piirdunud Jurmalal oli pealinnameeskonna ohjeldamisega pidevalt raskusi ja üleplatsimeheks võis avapoolajal pidada just Debelkot. 26-aastane Debelko lõi 16. minutil ise kannaga kauni värava, mis suluseisu tõttu küll tühistati, oli korra ka nurgalöögi järel sahistamisele lähedal ning tekitas lõviosa Riia ohtlikumatest võimalustest.

Mäng Pärnus kulges tuliselt. Foto: Riga FC Facebook

34. minutil teenis Debelko äärest sooritatud läbimurde tulemusel penalti, mille järel Teplicest laenul viibiv Jakub Hora palli kindlalt lati alla virutas. Arvulisse ülekaalu sattudes muutus ka Jurmala aktiivsemaks, jõudis 85. minutil tänu Nicaragua koondislase Ariagner Smithi tabamusele 1:1 viigini ning oli järgnevate minutite jooksul väga lähedal ka võiduväravale. Lõppseisuks jäi siiski 1:1.

Sarnaselt Riia FC-le ja Jurmala Spartakisle plaanib Eestisse tulla treeningmängu pidama ka Riia Jalgpallikool (Rigas FS), kuid selles osas täpsem info puudub. Kontaktsed treeningud on lõunanaabrite juures lubatud alles 1. juunist ja on tõenäoline, et kõrgliiga algab sellele järgneva paari nädala jooksul.

Kuigi Eestis on koroonaviirus teinud numbritele otsa vaadates laastavamat tööd, siis Läti valitsuse küllaltki karmi hoiakut viiruse ennetamise osas ei soovinud Debelko arvustada. Kas tunneb aga Debelko kerget kadedust, et eestlastel on jalgpall juba praegu täies hoos? "No natukene ikka."