Aplaus kaptenile ja koondisele: olime taas naabrist paremad (hinda mängijaid!) (7)

Kams on koondise värskelt juhtima viinud. Foto: Jana Pipar / EJL

Eesti koondise aasta algas esimest korda üle viie aasta võiduga, kui kapten Gert Kamsi ja Henri Anieri väravatest alistati Katari pealinnas Dohas Soome 2:1.

Peatreener Martin Reim usaldas algrivistuses oodatult platsile kolm debütanti - oma esimeses koondisemängus said alustada Henrik Pürg, Rasmus Peetson ja Robert Kirss. Suurim üllatus oli aga ehk Taijo Teniste, kel pikkust 172 sentimeetrit, nihutamine keskkaitsesse. Soomlased panid omalt poolt vastu ühe debütandi, kuid suurel osal koosseisust oli kogemust vähem kui kümme mängu.

Et meeskonnad ei tundnud teineteist üleliia hästi, alustati oodatult kompavalt. Esimene poolšanss tekkis Eestil, kui Henri Anieri tsenderdust noolis Kirss, kes küll peaga pallini ei ulatunud. Kümnenda minuti paiku said hoo sisse ka põhjanaabrid ja edasi kulges avapoolaeg juba nende taktikepi all.

Esimest korda jõuti ohtlikult Sergei Lepmetsa värava alla, kui Peetson kaotas keskväljaduelli Amsterdami Ajaxi ründajale Saku Ylätupale. 19-aastane edurivimees võttis järjest ette ka Trevor Elhi ja Pürgi ning lõpetas löögiga küljevõrku. Ylätupa oligi soomlaste ohtlikumaid mängijaid, poolmomente tekitati meie värava all rohkem kui ühel käel sõrmi.

Aga nagu jalgpallis ikka, loeb tulemus: poolaja keskel oli Henri Anieril ruumi 25 meetrilt peale vajutada, kuid kerge kõks jala pihta kukutas Eesti ründaja; palli taha asus kapten Gert Kams, paigutades palli terava keerutusega küljevõrku. Nagu Flora särgis, nii ka koondises.

Pärast veerandtunnist puhkepausi muutus mäng mõlemalt poolt esiti lahtisemaks. Lepmetsale pakuti tõsisemat tõrjetööd, millega Eesti esikinnas kenasti toime tuli, Eesti aga suutis esimese 20 minuti jooksul kahel korral võrku sahistada - kui esimesel katsel oli Kirss õrnas suluseisus, siis teisel viis Henri Anier sinisärgid Mark Oliver Roosnupu söödust juba 2:0 ette!

Kontrollmängule omaselt tehti hulgaliselt vahetusi - lisaks mainitutele said Eesti poolt debüüdi kirja ka Markus Poom ja Tristan Koskor, vahetusest jagus mänguaega veel Roosnupule, Sander Purile ja Artjom Dmitrijevile - ja initsiatiiv läks sellega tagasi Soome kätte. Lepmets tegi korraliku partii ja korra tuli meile appi post, aga 81. minutil suutis Rasmus Karjalainen ikkagi kaotusseisu vähendada. Lõpptulemust see aga ei muutnud, Eesti sai Soomest üle aastate taas jagu.

Kataris ei ole koondise mängud sellega veel mängitud. Uuesti marsivad eestlased väljakule juba teisipäeval, kui vastaseks on kahel viimasel suurturniiril mänginud Island.