Menüü
TV
Veebisait

Armastus kodusõja ajal (2)

Texase kauboi või klubiomanik? Ivan Savvidis, püstol vööl, läheb platsile korda looma. Selle teo eest premeeriti teda kolme aasta pikkuse staadionikeeluga. Foto: OddsBible / Twitter

Hiilgav hooaeg on Põhja-Kreeka klubi PAOK pärast enam kui 30 aastat kestnud pausi taas meistritiitli lävele kergitanud. Samal ajal on nende Vladimir Putini lähikondlasest omanik rahvusvahelise spiooniskandaali keskmes ja kannab karistust relvaga väljakule jooksmise eest. Neid aastaid, mil Kreeka jalgpallihooaeg antiikdraamasid ei meenuta, saab ühe käe sõrmedel üles lugeda.

Viimasest kaosest ei ole kaua möödas. Turvavõrgule tõmmatud lipud põlesid ereda leegiga, suusamaskides inimesed kõndisid muretult väljakut ääristaval staadioniringil edasi-tagasi ja Olympiakose vahetusmängijad piidlesid aeg-ajalt oma seljatagust, sest mingid hullumeelsed olid neid juba mõni minut pärast avavilet rünnata üritanud. "Me kõik nägime, et üks neist kandis nuga," kinnitas Olympiakose kommunikatsioonijuht hiljem. Aga see on Kreekas tavapärane. Kõik olid nõus jätkama. Kohtunik pani vile viimast korda suhu alles siis, kui mässumeelsetele tribüünidele lastud pisargaas tuulest kantuna väljakule imbus ja mängijaid pimestama hakkas. See juhtus napilt poolteist nädalat tagasi.

Kui kreeklaselt küsida, miks Panathinaikose ja Olympiakose mäng nii pidi lõppema, ohkab ta sügavalt. Kõik on närune olnud vähemalt Koriopolise skandaalist saadik, ütleb ta. Kui kreeklaselt küsida, kas seega on kõige halvamaigulise taga Koriopolise skandaal, ohkab ta sügavalt. Jalgpall oli korrumpeerunud juba 1980. aastate alguses, mil see Vahemere kirdekaldal professionaalseks muutus, ütleb ta. Hea küll, seega algas kõik 1980. aastatel? Kreeklane ohkab sügavalt ja ütleb, et tegelikult hakkas kõik allamäge veerema esimestest antiikmängudest, sest kohtunikud olid juba siis petistest sitakotid ja üleüldse kõige madalam võimalik inimrämps.

Sõda lahti?! Ei, kõigest tavaline liigamäng PAOK-i ja Olympiacose vahel. Foto: When Sunday Comes / Twitter.

REKLAAM

Ja siis hakkad sa isegi mõtlema, et võib-olla ongi lihtsam Kreeka jalgpalli madalseisu seletada antiikmütoloogia abil. Kreeklased on ju alati lühikese süütenööriga olnud. Nagu siis, kui lihtsurelik Alkmene sünnitas Zeusile lapse - Heraklese - ja peajumala naine Hera üritas beebit tolle hällis mürkmadudega tappa. Või siis, kui Aktaion sattus jahiretkel nümfide seltsis suplevat Artemist nägema ning vihane kuujumalanna muutis noormehe hirveks, kelle tema oma koerad seepeale raevukalt lõhki kiskusid. On siis üldse mõtet imestada selle üle, kui kohtunikud aasta eest PAOK-ile mängus AEK vastu liiga tegid ja Thessaloniki meeskonna omanik Ivan Savvidis seepeale väljakule tormas, relv kabuuris, justkui mõnel tänapäevasel Balkani kauboil?

Kuidas jalgpallimaastikul lokkav korruptsioon Kreekas kuninglikku spordiala hävitab?

***

Liigas, kus näiliselt võistlevad klubide omanikud üksteisega selle nimel, kes suudab aasta jooksul teha kõige vastuolulisemaid avaldusi ja koguda kõige enam kriminaalsüüdistusi, on Ivan Savvidis tõusnud omaette klassi; sellise hooga, et relvaga väljakule jooksmine võib tema isiklikus edetabelis vabalt esikolmikust välja jääda. Savvidise eesnimi annab tema taustast väikese aimduse. Ta on Pontuse kreeklane. See Osmani Musta mere äärsetelt aladelt pärinev rahvagrupp elas 20. sajandi alguses üle etnilise puhastuse laine ja selle liikmed kolisid peamiselt mere läänekaldal üles-alla; mõned Kreekasse, mõned hilisemasse Nõukogude liitu. Savvidise pere jäi viimaste sekka ja nõnda sündis Ivan Savvidis Gruusia NSV-s. Tänase päevani räägib Thessaloniki mõjuvõimsaim mees kreeka keelt vaid mõne lausega, purssides hoopis iidset dialekti, mida rääkisid tema esivanemad Musta mere kaldal sadu aastaid tagasi.

Pärast liidu sõjaväeteenistuse läbimist alustas Savvidis karjääri Rostovi tubakafirmas Donskoi Tabak, millest sai aastaid hiljem tema juhtimisel Venemaa suurim kohalik tootja. Iga kümnes Venemaal suitsetatud sigaret on Donskoi. Hiigeltehing, mille käigus jaapanlased Donskoi Tabaki mullu ära ostsid, tegi Savvidisest mõneks ajaks Venemaa värskeima dollarimiljardäri. Uurivaid ajakirjanikke koondav rahvusvaheline võrgustik ICIJ leidis, et Savvidis ja DonTabak on aastaid varustanud Venemaa sõdureid miljardite tasuta sigarettidega. Otse loomulikult on selle taga Vladimir Putini ja Savvidise sõprusside.

Veidi pärast seda, kui Savvidisest oli 2002. aastal saanud Venemaa kõrgliigaklubi FK Rostovi omanik, valiti mees Putini partei liikmena Venemaa Riigiduumasse. Viimased 20 aastat, mil Savvidis on Thessalonikis elanud, on ta olnud Putini paremaks käeks kõigis Kreekaga seotud küsimustes. Ja nõnda sattus Savvidis ka ühe Balkani poolsaare viimase kümnendi tähelepanuväärsema vaidluse keskmesse.

Kohe näha, et vanad sõbrad: "teened Isamaa ees" on toonud Savvidise rinda mitu ordenit. Foto: PAOKvoice.com

Thessaloniki on ajalooline linn, mille elanikud kutsuvad ennast uhkusega makedoonlasteks. Nimevaidlus Kreeka põhjanaabri, endise Jugoslaavia vabariigi Makedooniaga on ülimalt kompleksne (kas Balkanil on kunagi midagi lihtsalt käinud?) keeris poliitilistest otsustest ja ajaloolistest uskumustest. See on emotsionaalne teema. Selle loo kontekstis on tähtsad aga kaks asja - Makedoonia oli nõus nime referendumi järel vahetama Põhja-Makedooniaks, et teenida Kreeka heakskiit ja pääseda NATO liikmeks; Venemaa on muidugi NATO laienemise vastu.

Võib arvata, kelle käest Savvidis käsu sai, aga korruptsioonivastase organisatsiooni OCCRP uuring leidis, et PAOK-i omanik maksis oma klubi ultratele ning Skopje klubi Vardari fännidele üle 300 000 euro, et nood Skopjes referendumivastaseid proteste korraldaksid. Vardari omanikuks on muuseas venelane Sergei Samsonenko, kes on sarnaselt Savvidisele pärit Rostovist. Teiste seas jagas Savvidis lahkelt raha ka mõnele Skopje poliitikule ja radikaalsele ühendusele. USA spioonid, kes sellele jälile jõudsid, andsid info edasi Kreeka peaministrile Alexis Tsiprasele ja nõnda saadeti riigist välja kaks Venemaa diplomaati. Savvidis ise on Kreekas nüüd suuresti persona non grata. Igal pool, välja arvatud Makedoonias.

***

Pärast seda, kui Torino Juventus ülemöödunud pühapäeval Genoale kaotas, jätkavad sügis-kevad süsteemil töötavates Euroopa liigades kaotuseta veel vaid Bratislava Slovan, Tel Avivi Maccabi ning Belgradi Crvena zvezda. Ja Thessaloniki PAOK. Kreeka meeskonna imelist hooaega on raske ületähtsustada. Viimati tuli PAOK Kreeka meistriks 1985. aasta kevadel. Viimati suutis Ateena kolmiku Olympiakos-Panathinaikos-AEK tiitlivõitu väärata Larissa klubi AEL, kes triumfeeris üllatuslikult 31 aastat tagasi. Ja enne kui AEK möödunud hooajal PAOK-i eest tiitli napsas, tuli kolme peaga antiikne hiigelkoletis Olympiakos meistriks seitsmel aastal järjest. Aga seekord pole PAOK-ile vastaseid olnud.

Thessaloniki klubi ülesandmisleht on Kreeka Superliigas konkurentsitult kõige kirjum. Meeskonna põhimängijad on endale vastavalt Groznõi Ahmatis ja Dnipros nime teinud brasiillased Mauricio ja Leo Matos, mõne aasta eest Bukaresti Steauast liitunud Cape Verde kaitsja Fernando Varela, kodumaal läbilöögita jäänud hispaanlane Jose Angel Crespo ja üks paljudest Hollandi mis-oleks-võinud-olla meestest Diego Biseswar. Satsi kuuluvad veel islandlane, poolakas, rumeenlane, horvaat, marokolane ja nii edasi.

Ründeliini veab end kiirelt PAOK-i fännide südamesse mänginud kunagine Arsenali suurlootus Chuba Akpom; talle loodab konkurentsi pakkuda 20-aastane kohalik Dimitris Limnios, kes lõi oma debüütvärava oktoobris Panathinaikosele kõigest 30 sekundit pärast pingilt mängu sekkumist. Meeskonna süda on aga 2016. aastal Portugaliga Euroopa meistriks kroonitud Vierinha, kelle suurepärane kauglöök ülemöödunud nädalal tähendab, et PAOK on nüüd värava löönud klubi rekordit tähistavas 30 järjestikuses mängus. PAOK-i viimane kaotus pärineb möödunud aasta 11. märtsist, kui kohtuti AEK-ga selles kurikuulsas mängus, kus Savvidis isehakanud Texase šerifi kehastama hakkas ja mille tagajärjel PAOK hiljem tiitlist ilma jäi.

Aga kõik eelnev ja ka see, et Savvidisele kuulub erinevate kahtlaste tehingute toel Kreeka suuruselt teises linnas pea kogu sadam, üks telejaam, kolm ajalehte, veefirma, kvartalite ulatuses kinnisvara, luksushotell, paar kuurorti ning kilomeetreid väärtuslikku rannajoont, ei tähenda, et Savvidis Thessalonikis vihatud mees oleks. Ei, hoopis vastupidi. Kreeka oligarhid on harva self-made-man'id ja veel harvem on nad Pontuse kreeklased.

Lahtikirjutatuna on PAOK-i nimi Panthessalonikios Athlitikos Omilos Konstantinopoliton ehk konstantinooplaste spordiklubi. Pontuse kreeklaste spordiklubi. Ülemöödunud mais avas Savvidis Thessaloniki ülikoolis uue Pontuse Kreeka uuringute osakonna, sõnades avamisel: "Kaua pidime häbi tundma, et oleme Pontuse kreeklased. Pidime end tundma võõrastena ja meid ei võetud hästi vastu. Aga nüüd ei tohi keegi meist oma päritolu peita." Need vigases kreeka keeles öeldud sõnad võeti Thessalonikis vastu rõõmuhõisetega.

Kesk-Makedoonia piirkond, mille keskus Thessaloniki on, jääb rahvaarvult alla vaid Ateenale. Ometi on see Kreeka 13 haldusüksusest üks vaesemaid. Sealsetel elanikel polegi peale oma uhkuse palju muud jäänud. Ja PAOK on praegu kahtlemata Makedoonia säravaim lipulaev. Savvidis võttis klubi üle 2012. aasta augustis, tasudes Kreeka riigile oma taskust kogu PAOK-i 11 miljoni euro suuruse võla.

"Võtsime teda vastu kui messiast," kinnitas klubi tuntuima ultragrupeeringu Gate 4 üks juhtivliikmetest Symeone mõne aasta eest Venemaa jalgpallimeedias. Ka PAOK-i legendaarseim mängija Giorgios Koudas, keda tuntakse selles regioonis hüüdnimega Aleksander Suur, ei jõua teda ära kiita. "Savvidis panustas PAOK-isse tulles palju nii oma ajast kui rahakotist," rääkis Koudas paari nädala eest Prantsuse veebilehele Footballski. "Ta on jumala kingitus! Enne teda tulid paljud omanikud lihtsalt oma taskuid täitma, aga neid ei sidunud meeskonnaga miski. See on probleem kogu Kreekas."

Toumba Arena, PAOK-i kants ja kindlus. Foto: PAOK-i Twitter

Selle koha pealt on Koudasel muidugi õigus. Kreeka on üks vähestest riikidest maailmas, kus on viimased kümme kõrgliigahooaega täielikult läbi mängitud vaid kahel korral. Kaheksal hooajal on liiga pidanud korruptsiooniskandaalide, fännivägivalla või ka mõlema koosmõjul sekkuma. Reeglina on probleemide keskmes seisnud Olympiakos. "Neil on alati parimad mängijad, aga neil on alati ka parimad kohtunikud," võtab Symeone lause ülejäänud Kreeka klubide fännide arvamuse kokku. "Paljud edukad ei ole nõus seadusi austama ja Kreekas on see väga suur probleem. Seetõttu mõistavadki Superliigas praegu õigust välisriikide kohtunikud," rääkis Giorgios Koudas.

Erinevalt Olympiakose omanikust Evangelos Marinakisest on Ivan Savvidis siiani suutnud jalgpallikorruptsiooni puudutavatest skandaalidest hoiduda. Küllap tuleb temagi aeg. Olge nüüd, see on ju Kreeka. Vähemalt seni on tema PAOK meeskonnaks ka kõigile neile Kreeka elanikele, kes tunnevad, et Ateena suurklubide hegemoonia vajab lammutamist. Ja neile, kes pole end Kreekas kunagi päris kodus tundnud. Püstoliga väljakule jooksmise eest teenis Savvidis mullu märtsis kolme aasta pikkuse staadionikeelu, aga ta käib Toumba areenil ikka kohal, lehvitades kõigile PAOK-i fännidele mõnikord lausa tund enne mängu algust. Lihtsalt avavileks peab ta staadionilt sääred tegema.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Robert   •  
Muidu hea artikkel, aga PAOK-AEK mängus tegid kohtunikud siiski õige otsuse, kuna värav tühistati suluseisu tõttu. Välismaa kohtunikud vilistavad ainult suurte omavahelisi mänge.
Eero   •  
Väiksed eksimused, ei ole hullu, aga tõeliselt nauditav on lugeda eesti keeles selliseid jalgpallilugusid.

Sisene
LEVADIA TEGUTSEB
Levadia sõlmis pikakasvulise Serbia keskkaitsjaga kolmeaastase lepingu
TRUMPKAART
Ott Järvela | Tobreluts näitas, kui vägev relv on jalgpallil kasutada ERR-i näol
MILANO ON SININE
Milline derbi: Zlatan kakles Lukakuga, sai punase ning Inter võitis mahakantud mehe seitsmenda üleminuti väravast
PREMIUM LIIGAST
ÜLEMINEKUD
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Noorusliku jalgpalli kehastajaks kerkinud Flora ähvardab äkitselt vananeda
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20