Bayerni ja Barcelona kaudu Elvasse. "Eestlased on võrreldes serblastega uhkemad ja ausamad, kuid vajavad oma mängustiili" (0)

Marek Naaris ja Stefan Ristic. Foto: FC Elva

Novembris FC Elva spordidirektoriks asunud FC Barcelona ning Müncheni Bayerni akadeemia kogemustega Stefan Ristic (28) rääkis Soccernet.ee-le oma esimestest töökuudest, Elva, Eesti ja Serbia jalgpallist üldiselt, aga ka sellest, mis teda Eesti elu puhul enim võlub ning paljust muust.

Uudised Ristici ja Elva koostööst jõudsid esmakordselt meediasse novembris, kui ta käis Lõuna-Eesti väikelinnas kolmeks nädalaks kogemusi ja teadmisi jagamas. Ligi poolteist kuud hiljem olid kaheaastasele töölepingule allkirjad pandud.

Ristici kirjeldas protsessi nii: "Tean Marekit (Naaris, Elva tegevjuht - M. P.) juba mõnda aega. Olime pikalt kontaktis olnud, kuid kuna olin lepinguga seotud, polnud aus varakult läbirääkimistesse asuda. Esimesed formaalsed läbirääkimised algasid novembris, kuid tahtsin esmalt tulla ja näha, kas keskkond on minu jaoks mugav. Esimesest hetkest alates olin ma väga õnnelik ja ülejäänu läbirääkimistest oli vaid formaalsus."

Premium liiga on reaalne siht

Vundament ja tööriistad, millega Ristic tööd saab teha, on tema sõnul suurepärased. "Elva oli ilma minuta väga organiseeritud klubi," kiitis Ristic, tuues taas eraldi välja Naarise. "Nad hoiavad koos Are Altraja (juhatuse esimees - M. P.) ja tema partneritega klubi kõrgel tasemel."

Foto: FC Elva sotsiaalmeedia

"Olen rohkem pühendunud treenerite lisakoolitamisele ja treeningute kvaliteedi tõstmisele," lisas Ristic, kes on oma tööülesannetes seotud kogu klubiga. "Töötan struktuuri ning skautimisega ja lisan oma panuse treeningtöösse. Kõikidel treeneritel on kindel hariduslik tase ja kvaliteet, millega on hea tegeleda."

Suuri muutusi Ristic Elvasse minnes kohe täide viima ei asunud. "Ma ei ole inimene, kes ilmub kuhugi ja hakkab kohe enda reegleid kehtestama. Mängijad, nende vanemad, treenerid, personal, juhatuse liikmed, Marek, Are ning lõpuks mina oleme üks meeskond ja teeme otsuseid. Näiteks tulin ma välja ettepanekuga treeningute reeglite ja kultuuri osas, kuid me arutasime kõik koos, mida me peame selles parandama. Ma arvan, et see on töötamiseks õige viis."

2018. aastal Premium liiga üleminekumängudel Kuressaarele alla jäänud Elva oli mullu iseseisvate klubide arvestuses Tallinna Legioni ja Pärnu Vapruse järel kolmas ning üldtabelis viies. Tänavust hooaega alustati just oma eeldatava konkurendi Pärnu Vapruse vastu 2:2 viigiga. Kui Esiliiga hooaeg ühel hetkel jätkub, siis milline on Elva jaoks väljavaade taas võidelda koha eest tippseltskonnas? "Meie meeskonnal on kvaliteeti, et Premium liiga koha eest konkureerida," usub Ristic. "Veiko [Haan] on hea treener ja ma toetan teda täielikult. Eks vaatame, kuidas mäng-mängult minema hakkab."

Ristici leping lõpeb kahe aasta pärast. Milline peaks Elva 2021. aasta lõpus olema? "Klubi, kel on olemas täiuslik struktuur, kelle treenerid on valmis igaks väljakutseks. Ja mis kõige tähtsam, Elva peab olema klubi, mille esindusmeeskond mängib oma noortesüsteemi produktidega."

 Samuti on Ristic veendunud, et lisaks klubi seni vast kuulsaimale jalgpallurile Madis Vihmannile hakkab Elva noortesüsteemist edaspidi tulema rohkem tulevasi A-koondislasi. "Usun neist paljudesse, aga mulle meeldib, kuidas 15-aastane Mario Punder jalgpalliga suhestub, väljakul käitub ja mõtleb."

Kuidas on Ristic rahul Elva infrastruktuuri olukorraga? "Praeguste vajaduste puhul olen ma üsna rahul. Kuid vajaduste tulevikus kasvamisel peame sellele vastama. Samm-sammult."

Eesti eelised Serbia ees: uhkus ja ausus

Eesti ja Elva puhul võlub Risticit kõige rohkem selle rohelisus ja looduslähedus, samuti on talle hea esmamulje jäänud Eesti inimestest. "Elva on väga väike ja rahulik paik ning see mulle praegu sobib. Mul on aega, et töötada, nautida õues käimist ja  pühenduda ennast juurdeõppele ning see mul mingis suurlinnas üsna kindlasti ei õnnestuks.

Foto: Erakogu

Mis Eesti inimesse puutub, siis eelarvamus, nagu oleksid Balti inimesed külmad, murdus minu jaoks juba alguses. Eesti inimesed on väga sõbralikud," muljetas Ristic. "Nad on pereinimesed, kes osutavad palju tähelepanu oma lähedastele. Mulle meeldib nendega suhelda. Eesti kõige tugevam trumpkaart on loodus ning arvan, et Eestis suudavad kõik leida oma meelerahu. Olen üldiselt loodusarmastaja ja Eesti on loodusriik. Elva on väga kena minu jaoks, seega [siiatulek] polnud keeruline otsus."

Kuidas võrdleks Ristic aga Serbia ja Eesti jalgpalli? "Liigakvaliteedi, talentide arvu ja tippliigades mängivate mängijate arvestuses on Serbia kõvasti Elvast ees. Meil on ka kolmandas liigas korraliku infrastruktuuriga klubid. Serbia probleem on aga selles, et poliitika on spordi osa. See aeglustab meid. Kui klubid oleksid privatiseeritud, siis oleksime juba õige pea tippude seas, sest Serbial on vajalik kvaliteet olemas. Belgradi Partizan on nimetatud maailma parimaks akadeemiaks - kujutage ette, Ajaxi või Real Madridi ees."

Eesti eelis seisnebki Ristici sõnul selles, et siinne jalgpall on aus ja puhas. "Lisaks arvan, et eestlased on rahvusena tugevad ja uhked, mis annab neile tulevikuks õigust oma rahvuskoondiselt palju oodata. See uhkus on midagi sellist, mille Serbia jalgpallurid on aeg-ajalt kaotanud ja mille tõttu ei ole meie rahvuskoondis kõrgel tasemel."

Jalgpall areneb Ristici hinnangul Eestis targal kiirusel. "Midagi ei sunnita liigselt peale, kõik liigub naturaalselt ning see on väga hea. Mu arvates on jalgpallisüsteem ning spordiharidus üldiselt laste jaoks väga hea. Asi, mis vajaks kiirendamist, on mängustiil, mille järgi tuntaks Eesti ära. Selline stiil on igal riigil olemas, kuid Eestil see puudub ning ma arvan, et seetõttu ongi Eesti rahvuskoondise mäng väga kõikuv."

Milline see stiil võiks olla? "Kahjuks ei ole mul õnnestunud ühtegi Eesti koondise mängu kohapeal vaatamas käia. Kuid Elvas ja televiisorist nähtud mõne Eesti koondise mängu pealt arvan, et Eesti pressib kõrgelt ja jookseb pidevalt. Ning see võibki see stiil olla. Kuid probleem on selle juures, et eestlased ei ole õppinud kaitsma. Kaitsmine on mu arvates Eesti jalgpalli suurim probleem. Tsoonikaitset ei kasutata peaaegu mitte kunagi. Esmalt peame õppima, kuidas kaitsta ja alles siis saame mingi stiili üles ehitada."

"Struktuur on hea, vundament on olemas ja ma usun, et varsti võime Eesti jalgpallilt oodata suuremaid üllatusi," ütles Ristic kokkuvõtvalt.

Bayerniga USA-s ja Saksamaal, seejärel Barcelonas

Noorest east hoolimata ei ole kogemuste puudumine Ristici puhul teemaks. "Töötasin ühe aasta Ameerika Ühendriikides Müncheni Bayerni rahvusvahelise akadeemiaga U14 vanuseklassi poisse treenides ja peale seda liikusin üheks aastaks Saksamaale. Pärast seda töötasin ühe aasta FC Barcelonas rahvusvahelise akadeemia treeneritega. Need on paljunõudlikud ja kõrgetasemelised klubid. Seal olid kõige keerulisemad perioodid, mis samas tõid kõige rohkem kogemusi."

Foto: Erakogu

Ristic ei ole kaugeltki mitte esimene Serbia jalgpallitegelane, kes on proovinud oma panuse Eesti vuti arengusse anda. Endist Infoneti ja Tallinna Levadia peatreenerit Aleksandar Rogicit Ristic personaalselt ei tunne. "Ma käisin koolis ja elasin väljaspool Serbiat. Samuti pole ma Serbias töötanud, seega ma teda personaalselt ei tea, kuid temast kuuldule tuginedes tean ma, et ta on hea ekspert."

Kas Ristici enda ambitsioonid on pigem  seotud treeneritöö või spordidirektori-sarnase rolliga? "Olen hetkel Elva spordidirektor ja annan endast parima, et esitatud nõudmistele vastata. Kuid samas arendan ma ennast treenerina. Ma olen praegu UEFA PRO litsents kursustel, seega treeneritöö on minu tulevik."

"Lõpetuseks tahan kõikidele Eesti inimestele öelda, et käituge turvaliselt ja jääge koju. See [koroonaviiruse pandeemia] möödub ja varsti näeme teid taas jalgpalliväljakutel."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
PREMIUM LIIGAST
MEDALIMÄNGU EEL
MEISTRITE LIIGA
Xavi kiidab lisaks avamängu kangelasele ka noori, Enrique pakatab samal ajal enesekindlusest
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
LAIAST MAAILMAST
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
6
6
0
0
23:1
18
2.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
3.
Paide Linnameeskond
6
4
0
2
12:7
12
4.
Tallinna FC Flora
6
3
2
1
12:8
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
6
1
3
2
8:11
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID