Bogdan Vaštšuk: lahkuminek Levadiaga ei läinud hästi, ma ei taha neist enam rääkida (9)

Eesti koondise poolkaitsja Bogdan Vaštšuk meeskonna esmaspäevasel treeningul. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Poolkaitsja Bogdan Vaštšuk saabus Eesti koondise kogunemisele heas toonuses ja veel paremas tujus. Värske algus Poola kõrgliigaklubis Mieleci FKS Stal on sujunud kenasti. Mänguaega jagub, väravgi kirjas. Rasked ajad, sealhulgas inetu lahkumine FCI Levadiast, on õnneks selja taga.

Vaštšuk oli 2021. aastal meistriks tulnud Levadia üks vaieldamatuid võtmemängijaid ning käis tänavu platsil 12 Premium liiga kohtumises, kuni sai 18. mail Nõmme Kalju vastu vigastada ja vahetati vaheajal välja. Pärast seda Vaštšuk enam Levadia särgis platsile ei naasnudki, kuigi vigastusest sai ta õige pea jagu.

Vaštšuk kadus radarilt, kuni Levadia teatas 20. juulil uhkelt, et müüs tema mängijaõigused Poola kõrgliigaklubile Mieleci FKS Stal. Ainuke isik, kes Levadia pressiteates sõna võttis, oli klubi spordidirektor Tarmo Kink. "Oleme läbi agentide ja ka ise otsinud uut klubi ning lõpuks üks Poola klubi leidis ta üles," oli üks Kingi lausetest.

Poolkaitsja ise ei öelnud pressiteates sõnagi, mis Premium liigast välismaa kõrgliigadesse tehtavate klubivahetuste puhul ebatavaline. Näiteks kõigi mullu ja tänavu FC Florast ja Paide Linnameeskonnast välismaale tehtud üleminekute puhul on karjääris sammu edasi astunud jalgpallur edastanud omapoolse nägemuse ja tänusõnad senisele koduklubile.

Oma isiklikul Instagrami-kontol avalikustas Vaštšuk klubivahetuse fotoga, kus temaga koos Stali president Jacek Klimek. "Suur rõõm on siin olla. Suur aitäh Harri Ojamaale agentuurist Trequartista, et see üleminek teoks sai. Samuti tänana Roman Skorupat," kirjutas Vaštšuk foto kommentaariks. Ei ainsatki sõna Levadia kohta.

Olgu öeldud, et Harri Ojamaa on paljude FC Flora mängijate agent, kelle vahendusel on viimase aasta jooksul klubi vahetanud teiste seas Rauno Sappinen, Märten Kuusk, Mattias Käit, Karol Mets, Erik Sorga, Rocco Robert Shein, Joonas Tamm ja Vlasi Sinjavski. Skorupa on Trequartista partner Poolas, kes aitas näiteks korraldada ka Sappineni ülemineku Gliwice Piasti.

Bogdan Vaštšuki Instagrami-postitus suvise klubivahetuse järel. Foto: kuvatõmmis Instagramist

Nagu näha, oli Levadia roll Vaštšuki ülemineku juures väga tagasihoidlik. See ei üllata, arvestades möödunud suvel Premium liiga ringkondades jõudsalt levinud jutte. Need ütlesid, et meistriliigas viimati 18. mail platsil käinud Vaštšuk polnud järgneva kahe kuu jooksul enamiku ajast mitte vigastatud, vaid Levadia esindusmeeskonna trennidest kõrvaldatud.

Põhjus: poolkaitsja soov klubist suvel välismaale siirduda. Esmaspäeval Soccernet.ee-ga vestelnud Vaštšuk ei soovinud küll juhtunud pikalt peatuda, aga kinnitas, et jutt on tõsi. Esmalt tuleb naasta talve, kui Vaštšuk siirdus laenulepingu alusel Ukraina kõrgliigaklubisse Poltava Vorskla, kusjuures toona läksid tema ja Levadia lahku mõlemapoolsete tänusõnadega.

"Ukrainas tundus algul kõik igati hästi olevat. Sõlmisin kolme-aastase lepingu ja kohanesin kenasti. Olin hooajaks igati valmis, aga see ei alanudki, sest vallandus sõda. Tulin tagasi Eestisse ja otsustasin taas liituda Levadiaga. Samas olin enda jaoks põhimõtteliselt ära otsustanud, et suvel otsin endale uue välisklubi. Lõpuks see ka õnnestus."

Kas Levadia ka teadis, et sa suvel lahkuda soovid?
Nad teadsid kogu aeg mu soovist lahkuda.

Minu teada juuni teises pooles ja juulis sul vigastusega enam mingeid probleeme polnud?
Ei olnud tõesti. Lahkuminek Levadiaga ei läinud hästi. Ma ei taha rohkem Levadiast rääkida.

See oli ilmselt väga raske aeg.
Oli keeruline. Aga jumal tänatud, nüüd on kõik hästi. Ma ootasin ja jäin kannatlikuks. Ning praegu näitab elu, et talitasin õigesti – ma olen heas meeskonnas ja mängin kõrgetasemelistel meistrivõistlustel. Loodetavasti saan Stalis edaspidi veelgi rohkem mänguaega.

See kõik on minu jaoks nagu uus algus. Kui eelmiste klubidega liitudes olin ikkagi veel noor jalgpallur, siis nüüd saan peagi 27-aastaseks. See pole enam noor, aga mitte veel ka vana. Kogemusi mõnevõrra jagub. Näiteks välisklubiga liitumine pole minu jaoks enam midagi uut, vaid tean, mis mängijat seda sammu tehes ees ootab.

* * *

Mieleci Staliga sõlmis Vaštšuk kahe-aastase lepingu ehk ta on klubiga seotud 2024. aasta suveni. "Esmalt soovin teenida rohkem mänguaega. Aga suuremas plaanis, siis nagu iga teinegi jalgpallur, ihkan ka mina enamat kui see, mis mul praegu on. See on ju normaalne, et mingile tasemele jõudmise järel seab sportlane lati järgmisele kõrgusele ja proovib ka seda ületada. Kas see ka õnnestub, on omaette küsimus. Aga eesmärgid peavad olema ambitsioonikad."

2015-16 Inglismaa esiliigaklubi Readingi akadeemiasse kuuludes mängis Vaštšuk sealsetes noorteliigades ning ka tugevuselt seitsmenda liiga klubis Farnborough’s, kuhu ta laenati. Edasise karjääri jooksul on ta kuulunud Riia FC (Läti) ja Sofia Levski (Bulgaaria) ridadesse, enne kui naasis 2019 Levadiasse. Poltava Vorskla eest ta enne sõja puhkemist mängida ei jõudnud.

Seega on Poola Vaštšuki karjääri jooksul neljas meistriliiga, mis tõuseb poolkaitsja hinnangul Lätist, Bulgaariast ja Eestist ülespoole ennekõike professionaalsuse poolest. "Küsimus ei ole mõnes suures, vaid paljudes väikestes asjades. Näiteks erinevad taastumisprotsessid on väga hästi korraldatud. Iga selline nüanss ja asi on tähtis. Poola kõrgliiga on selgelt kõige tugevam, kus seni olen mänginud."

Bogdan Vaštšuk ja Georgi Tunjov meeskonna esmaspäevasel kogunemisel. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

10 kohtumisega on Stal kogunud Ekstraklasas 13 punkti, millega paiknetakse 18 meeskonna seas 13. kohal. Vaštšuk on väljakul käinud viies mängus, neist kahes kuulunud põhikoosseisu. Lisaks on ta arvel üks karikamäng, kus lõi ka värava.

"Asjad on hästi. Meeskond võttis mu kenasti vastu ja kohanemine on läinud hästi. Ekstraklasas mängitavat jalgpalli nimetaksin ma raskeks, sest mängudes on väga palju kahevõitlusi. Ühtegi nõrgemat meeskonda ega lihtsamat mängu pole, vaid iga matš on keeruline. Sealne jalgpall mulle meeldib. Tõsi, see nõuab suurt tööd enda füüsisega.

Konkurentsi meeskonnas jagub. Vahepeal kuulusin kolm kohtumist järjest põhikoosseisu. Kaks esimest võitsime, kolmanda kaotasime Bialystoki Jagielloniale 0:4. Tervel meeskonnal oli kehv päev. Me polnud õigesti valmis ja nii see suur kaotus tuligi. Loogiline, et seejärel tehti koosseisus muudatusi ning nüüd viimases koondisepausile eelnenud liigakohtumises sekkusin taas vahetusest.

Treeneriga vestlesime hiljuti ja ta tõi ühe asjana välja, et füüsilist poolt on mul vaja järele aidata. Eks see ole ka natuke loogiline, sest Eestis ma ju viimased kaks kuud Levadia meeskonnaga trenni ei teinud. Ainult jooksin metsas üksinda. Seetõttu ei olegi füüsis nii hea kui võiks," rääkis Vaštšuk.

Poola elu-olu kohta kostub Vaštšukilt kiidusõnu. Abikaasa Alina ja perekonna kaks koera on nüüdseks ka kenasti Mieleci jõudnud ning eluga kohanenud. 100 000 elanikuga linn on mõnusa suurusega ja lubab jalgpallile pühenduda. Kui tekib isu veidi suurema linna järele, siis Krakow on tunnise autosõidu kaugusel.

* * *

Vaštšuk oli üks neist mängijatest, kes sai 2021. aasta märtsis koondist tabanud koroona-isolatsiooni tõttu ootamatu võimaluse põhikoosseisus. Peatreener Thomas Häberli jäi nähtavasti rahule, sest kutsus Vaštšuki meeskonda ka mullu juunis, kui võideti Balti turniir. Seejärel on poolkaitsja aga Eesti eest platsile saanud ainult kaheksaks minutiks (koduses MM-valikmängus Walesiga), sest koguni neli koondisekogunemist on tal tulnud erinevate tervisehädade tõttu vahele jätta.

Need puudumised tegid tuska, aga seda suurema innuga on ta nüüd kohal ega varja üldse, et tahaks väga platsile saada. Eesti koondise keskpoolkaitses on konkurents tihe, aga Mattias Käidi ja Martin Milleri kohal olevad (kerged) küsimärgid võivad Vaštšuki šansse suurendada.

"Thomasega on suhted soojad. Pärast klubimänge võtab ta alati ühendust ja uurib, kuidas läks ja teisi asju kah. Muidugi tahaksin ma koondises rohkem platsile saada, aga see sõltub juba peatreeneri otsusest. Minul on alati rõõm koondises olla. Traumade tõttu eemale jäämine oli nukker, sellest oli väga kahju. Aga nüüd olen tervise juures ja valmis meeskonda aitama."

Rahvuste liiga D-divisjoni kohtumine Eesti – Malta algab A. Le Coq Arenal reedel kell 19. Otsepilti näitab Viaplay. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

käbi   •  
Vastik Järvela jälle tyytab syytut Levadiat.... Miks ta ei kirjuta kuidas Ainsalu Florast lahkus ahh?? Miks? V Koskor? Ahh? Kuidas nii saab kyll.
Kevv92   •  
Suht kindel, et maandub kunagi Levadias tagasi ja sarnaseid asju saaks ja võiks täiesti kindlalt ka Flora ja Kalju kohta.
Alexej Lvov   •  
Las näitab ennast koondises.....siis näeme mis mees ta on.
Mairold Põld   •  
Miks see sibul koondises on
IUdutuli   •  
Mairold, mine pikapäevarühma tagasi.
Mairold Põld   •  
Ta ei mõista eesti keeltki ja oled juba unustanud tema vene lipuga putsad?
Raiko Leht   •  
hr käbi esiteks Koslor leitsi klubi endle sama ainsalu

näha sa ei tea midagi
humorist   •  
Mairold, tegu oli tollal tatikaga. Loodame, et ta on tarbinud alternatiivseid vaateid ning parandanud oma seisukohti. Ärme ühe möödapanekuga inimesi täielikult maha kanna.
Jaak   •  
Eile poiss üritas ka nii kuis oskas hümni kaasa laulda. Igati sümpaatne oli seda vaadata!

Sisene
KURESSAARE TÄIENEB
EESTI NAISTE JALGPALL
Karjääri parima aasta järel kodumaale naasnud Eesti koondise esikinnas: Tabasaluga medal võiks täiesti reaalne eesmärk olla
TÄNA OTSE
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
VAPRUS TÄIENEB
LAHKUJA JA JÄÄJA
JUUBELISAADE
UUE JUHENDAJAGA UUS HINGAMINE
Sujuvalt peatreenerit vahetanud Kalev töötab teadlikumalt, hoidudes karikasurvest ja
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0