Brasiilia konservatiivne telejaam kohtleb Getuliot siidikinnastes. Ekstreener kurdab: ma olen Eestis nüüd tuntum kui president ... (9)

Kuvatõmmis saate "Domingo Espetacular" lõigust. Foto: ekraanitõmmis

Eesti Jalgpalli Liidult eluaegse jalgpallis tegutsemise keelu saanud ning hetkel Eestis kriminaaluurimise all olev endine Nõmme Kalju jalgpallitreener Fredo Getulio Aurelio andis intervjuu Brasiilia telekanali Record TV saatele "Domingo Espetacular".

Teatavasti avaldas endine Eesti naiste koondise mängija Mia Belle Trisna 10. märtsil telesaates "Õhtu!", et tal oli seitse aastat kestnud seksuaalsuhe Kalju endise pea- ja kauaaegse abitreeneri Fredoga, mis algas siis, kui jalgpallur oli kõigest 14 aasta vanune. Nõmme Kalju asus esmalt raevukalt Fredo kaitsele, aga pärast seda, kui jalgpalliliit algatas distsiplinaarasja ka nende suhtes, muutis tooni ja lõpetas Fredoga töösuhte.

Kui too juhtum oli prokuratuuri hinnangul aegunud, siis jalgpalliliidu poolt edastatud muu materjaliga tutvumise järel algatati brasiillase suhtes kriminaaluurimine karistusseadustiku paragrahvi 143 prim 2 järgi, mis käsitleb suguühet või muu sugulise iseloomuga tegu täisealise ja alaealise vahel, kui süüdistatav on seda tehes ära kasutanud kannatanu sõltuvust süüdlasest või kuritarvitanud oma mõjuvõimu või usaldust. See ei puuduta Getulio ja Trisna suhet, vaid muid juhtumeid.

Täiendus: artiklis polnud esmalt selgelt välja toodud, et kriminaaluurimine puudutab muid episoode, mitte Getulio ja Trisna vahelist suhet.

REKLAAM

Jalgpalliliidu distsiplinaarkomisjon määras Fredole eluaegse jalgpallis tegutsemise keelu. Tema advokaat Robert Sarv märkis, et tema klient on väga pettunud, sest tema meelest rikkus alaliit karistus määrates ausa mängu reegleid. Fredo juhtumi järel on avalikkuse ette tulnud mitmed teised seksuaalse väärkohtlemise juhtumid Eesti spordis ning Riigikogu on hakanud aktiivselt tegelema alaealiste ja täiskasvanute vahelisi seksuaalsuhteid reguleeriva seadustikuga.

Sellest kõigest libiseb "Domingo Espetacular" enam kui 10-minutiline saatelõik sujuvalt üle. Näiteks sõna "kriminaaluurimine" ei kasutata, vaid öeldakse lihtsalt, et Fredo tegusid uuritakse. Samas rõhutatakse mitmel puhul, et 14-aastase ja täiskasvanu seksuaalsuhted on Eestis lubatud.

Saatelõigu autori tekst on Fredo suhtes selgelt mõistev ja toetav. "Rünnakud Getulio suunas muutusid nii ägedaks, et ta ei saa enam peaaegu kodustki väljuda," sõnab klipi autor, millele järgneb Getulio enda tsitaat: "Ma olen nüüd tuntum kui president."

Fotod isiklikust arhiivist ja jutt esimesest suudlusest

Trisna motiivide siiruse kohale asetatakse saatelõigu käigus mitmeid küsimärke. Fredo räägib, et Trisna on tulnud looga avalikkuse ette eesmärgiga promoda oma raamatut "She Did It And So Can You: 17 Inspirational Women Share Their Stories & Steps Of How They Achieved Rapid Success". Samuti märgib "Domingo Espetacular", et Trisna keeldus neile intervjuu andmisest, aga ei selgita, et endine jalgpallur polegi pärast "Õhtu!" saadet ainsatki intervjuud andnud.

Saatelõik on illustreeritud videokaadritega Trisna mängudest ja ohtrate isiklike fotodega, mis pärinevad ilmselt Aurelio isiklikust arhiivist. Suhte algust kirjeldab Aurelio nii, et kui ta esimest korda Trisnat suudles, palus ta kohe vabandust, aga tüdruk oli vastanud, et kõik on hästi.

Saatekõigu tarbeks on intervjueeritud Tallinnas restorani pidanud Jorge Pedrozot ja ettevõtjat Kiko Balestrini, kes mõlemad Tallinnas elades Fredoga läbi käisid. Mõlemad mehed räägivad telesaates, et nende meelest oli Aurelio ja Trisna suhe siiras. "See paistis olevat tõeline, võis näha suudlusi ja kallistusi ning rõõmsaid vestlusi," sõnab Balestrin.

Pole pääsu küsimusest, kas "Domingo Espetacular" otsis need kaks meest ise üles või söödeti nad neile mõne huvitatud osapoole poolt ette kui inimesed, kes räägivad selle osapoolele sobivat juttu?

Konservatiivsed usklikud kipuvad ohvrit süüdlaseks tembeldama

Soccernet.ee-d nõustanud Brasiilia ajakirjaniku, kelle nime me ei avalda, sõnul ei ole "Domingo Espetaculari" vaatenurk ja käsitluslaad üllatav, sest Record TV on konservatiiv-religioosset agendat jõuliselt toetav telejaam. "Ning Brasiilias on konservatiivsed usklikud harilikult seksistid ehk arvavad sarnastes juhtumites, et ohver oli ise süüdi," märgib allikas.

Record TV on Brasiilia suuruselt kolmas telejaam, konkureerides reitingutes kahe suurima, Globo ja SBT-ga. "Domingo Espetacular", mida võib tõlkida "Erakordne pühapäev" või "Pühapäevaspektaakel", on pühapäevaõhtune mitmetunnine magasini-tüüpi saade, millel on küljes kerge rämpstelevisiooni maitse.

Brasiilia tunnustatud päevaleht O Globo käsitles Getulio juhtumit poolteist nädalat tagasi hoopis teises võtmes. Artikli pealkiri oli "Brasiilia treenerit Euroopas süüdistatakse alaealise mängija seksuaalses väärtkohtlemises" ning toodi välja erinevad faktid, esmalt neist tähtsaim ehk kriminaaluurimine.

* * *

Saatelõigu tarbeks on "Domingo Espetacular" intervjueerinud ka "Õhtu!" ühte saatejuhti Robert Rooli, kes selgitab Trisna avameelsusele järgnenut ehk seda, kuidas tolle juhtumi toel tulid lagedale ka mitmed teised seksuaalse väärkohtlemise kaasused.

Klipi lõpetuseks märgib "Domingo Espetacular", et Getulio pole ainuke Brasiilia jalgpallitegelane, kes viimasel ajal säärastesse skandaalidesse on sattunud. Tuuakse välja, et endine Brasiilia koondislane Robinho mõisteti mullu Itaalias vägistamise eest üheksaks aastaks vangi.

Vaata Record TV telemagasini "Domingo Espetacular" lõiku Fredo Getulio Aureliost: 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
Nõmme Kalju asus esmalt raevukalt Fredo kaitsele.....

Kuule Ott sa oled ikka laus valetaja. Sa lubad endale narratiive , mis on pehmelt öeldes sulest imetud.. Cmoon. Raevukale kaitsele...???
Taavi Usta   •  
On palju infot, mida võiks antud kaasuses kasutada Fredo kaitseks (n räägitakse, et pealel Fredo oli samal tüdrukal ka teise täisealise treeneriga sekssuhted ja seda soccerneti lemmiklubi treeneriga) aga las see jääb tema advokaadi pärusmaaks.

Tahan kõigile meelde tuletada, et eestis on süütuse presumtsioon.

Mine tea Ott kuidas sinu suhtes võivad veel asjad kujunuda kui Robert Sarv sind ette võtab ja sa pead kenakese osa oma ajakirjaniku sissetulekust Robert Sarve ja Getulio arvele veeretama hakkama.

Sõnavabadust ei saa kasutada, kellegi hea maine kahjustamiseks. Igasuguseid juhumeid nii kuumalt hinntes, ei pruugi olla tulemus positiivne. Laseks ikkagi ka eesti seadustel ja neid esindatavatel institutsiooidel oma hinnang anda.

Sinuja soccerneti kallutatus antud küsimuses paneb teie siirad motiivid kahtluse alla ja peaksite pigem ennast tagasi hoidma hinnangute andmises.
sanderk   •  
Taavi, kas üks esimesi Kalju poolseid ametlikke kommantaare polnud mitte: "Nad olid suhtes seitse aastat ja suhe põhines vastastikusel mõistmisel ja kokkuleppel ning kestis veel aastaid ka pärast seda, kui neiu oli saanud täisealiseks. Seega oleme pehmelt öeldes šokeeritud tema kolmteist aastat hiljem esitatud kahtlustustest."
?
Andre Andre   •  
Usta mine puhka jalga. Nõmme Kalju asus esmalt raevukalt Fredo kaitsele.....jah asus küll jah , iga vähegi mõtlev inimene sai sellest aru ,et avalikuse surve oli liiga tugev selleks ,et seda pervot kaitsta ja et mingigi au päästa pidid nad pervole vee peale tõmbama
metssiga   •  
Sinuja soccerneti kallutatus antud küsimuses paneb teie siirad motiivid kahtluse alla ja peaksite pigem ennast tagasi hoidma hinnangute andmises.

Vabandage väga kodanik Usta, aga Sinu sõnavõtud ilmselgelt ebamoraalselt ja enamiku ühiskonna liikmete arvstes ka ebanormaalselt käitunud treeneri kaitseks, seavad minu jaoks kahtluse alla ainult eelkõige Sinu motiivid ja ma pean end tagasi hoidma, et mitte Sinule hinnangut anda. Kas Sa ise ka aru saad, mida sa oma sõnavõttudega kaitsed? Sa kaitsed ideed, et igal treeneril on õigus oma alaealise treenitavaga seksuaalsuhtele ja ühiskond, Ejl, ajakirjandus peaks seda tolereerima? Kas Sa saad aru, et Ejl ei olegi hinnanud, kas see on seadusevastane tegevus, vaid on hinnanud, et see ja sdasi käituvad treenerid ei peaks olema osa eesti jalgpallist? Ma loodan siiralt, et Sa pole enda jaoks lahti mõtestanud, mille kaitseks Sa sõna võtad, mitte Su arvates polegi lapsele ligi tikkuv treener okei, rääkigu ta pealegi, et laps alustas.
INCE   •  
... "Ning Brasiilias on konservatiivsed usklikud harilikult seksistid ehk arvavad sarnastes juhtumites, et ohver oli ise süüdi," märgib allikas. Ott, kas sina v ?
humorist   •  
> Pole pääsu küsimusest, kas "Domingo Espetacular" otsis need kaks meest ise üles või söödeti nad neile mõne huvitatud osapoole poolt ette kui inimesed, kes räägivad selle osapoolele sobivat juttu?

Huvitav teise poole legitiimsuse õõnestamise retoorika. Siin kohal peaks ajakirjandus tegelema oma hüpoteeside kontrollimisega, mitte nendega suunama lugejaid kindlasse mõttemalli. Praegusel juhul tundub, et tegu on laimuga.

Ei ole Getulio poolt, pigem minu eetilistest väärtustest lähtudes mõistan hukka treeneri suhte alaealise õpilasega.
metssiga   •  
On palju infot, mida võiks antud kaasuses kasutada Fredo kaitseks (n räägitakse, et pealel Fredo oli samal tüdrukal ka teise täisealise treeneriga sekssuhted ja seda soccerneti lemmiklubi treeneriga) aga las see jääb tema advokaadi pärusmaaks.

Tahan kõigile meelde tuletada, et eestis on süütuse presumtsioon.

Ahsoo, et ei poolt silpigi? kummaline, siit loeks välja muud.
Sellele presumtsioonile rõhumine on samuti kummaline ja sisutühi olukorras, kus mees ise on tunnistanud, et tal oli suhe alaealise treenitavaga. Ja just sellele on Ejl oma hinnangu andnud, kui ühele treenerile sobimatule tegevusele.See, kas see suhe põhines ka oma võimu ära kasutamisel ja on ka seeläbi rikutud seadust, sellele annavad hinnangu juba vastavad asutused. Siin loos on selgelt kaks tahku, eetika ja juriidilis- õiguslik.Et need omavahel väga ei klapi, kuigi peaksid, näirab ka see, et lõpuks on asutud seadusi muutma vastavaks.
footsoccer   •  
Kusjuures leian ka, et osadele ikka meeldib kitkuda selle kalju kallal nii mis vähegi võimalik. Hale on näha seda, eriti ülesöönud ajakirjaniku poolt!

Sisene
SAKSA JA POOLA ELAVAD EDASI
Luup peale | Kas Hispaania igatseb juba Ramost? Ilma temata jätkatakse võiduta ja krahh on üsna lähedal
Lõppvaatus number üks: trumbid on Walesi käes, aga Šveits ja Türgi võitlevad elu eest
KODUMAALT
EM-PÄEVIK
Kristjan Jaak Kangur | Kui väravat ei tule, tee ise oma tipphetked
VÄHE VÄRAVAID, PALJU PINGET
VAATAMIST JA LUGEMIST
EM-JUTUD
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Väga hea, et Balti turniiri võitu mahtus sisse ka üks väga halb poolaeg!
TÄNA 20 AASTAT TAGASI
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
11
1
2
37:20
34
2.
Paide Linnameeskond
14
9
3
2
24:10
30
3.
Tallinna FC Flora
11
9
2
0
29:8
29
4.
Nõmme Kalju FC
14
7
2
5
25:13
23
5.
Tallinna JK Legion
14
5
2
7
22:17
17
6.
JK Narva Trans
14
5
2
7
18:26
17
7.
Viljandi JK Tulevik
13
3
2
8
15:31
11
8.
FC Kuressaare
14
3
1
10
13:27
10
9.
Tartu JK Tammeka
10
2
3
5
13:17
9
10.
Pärnu JK Vaprus
12
1
2
9
10:37
5