Bremeni moosekantide leinamarss: igipõline Bundesliga liige Werder ärkas liiga hilja ja pudenes esiliigasse (Lewandowskilt rekord!) (0)

Kõik! Bremeni Werder pudenes esiliigasse. Kurvastab ründaja Davie Selke. Foto: Scanpix / Reuters / Fabian Bimmer

Bundesliga viimase vooru eel oli meister - Müncheni Bayern - ammu selge ja neljal Meistrite liigasse viival kohal lõpetajad samuti. Pinge säilis aga väljalangemisheitluses, mis osutuski põnevaks. Hiline värav jättis kõrgliigasse Kölni, ent kukutas sealt kohutava hooajalõpu teinud Bremeni Werderi.

Tagantpoolt kolmandal kohal viimast vooru alustanud Werder teadis, et kui nende ainus jälitaja Köln suudab võita juba ammu välja langenud Schalket, vajavad nemadki võitu. Plaani teine osa läks aia taha juba kolmandal minutil, sest Lars Stindl viis eurokohta jahtinud Mönchengladbachi kiirelt ette. Teine poolaeg läks Werderil aga suisa käest, sest peagi oli Gladbach juba 4:0 ees.

See polnud siiski veel katastroof, sest Kölni ja Schalke mängus oli seis endiselt 0:0 ning tänu parematele väravate vahele olnuks Werder ikkagi Kölnist eespool - ees oodanuks küll play-off-mängud, aga mitte otse väljalangemine. Kümmekond minutit enne lõppu suudeti veel Gladbachile järjest kaks väravat tagasi lüüa, samal ajal oodati aga uudiseid Kölnist.

Kui need lõpuks tulid, oli tegu Werderi jaoks šokiga. Kölni belglasest keskkaitsja Sebastiaan Bornauw lõi 86. minutil 1:0, tõstis võõrustajad tabelis Werderist mööda ja kukutas põlise Bundesliga meeskonna esiliigasse.

Werder on alates Bundesliga asutamisest ehk 1963. aastast mänginud kõrgeimal tasandil kõigil hooaegadel peale ühe. Vaid hooaeg 1980-81 veedeti esiliigas, kuid tõusti sealt kohe tagasi tippseltskonda. Pärast suurepärast vahemikku aastatel 2003-10, mil seitsmest hooajast kuuel lõpetati esikolmikus, pole aga enam suurde mängu suudetud sekkuda ning Bremeni klubi parimaks tabelikohaks on viimase kümnendi jooksul jäänud kaheksas.

Pärast hooaja avavooru polnud Werder kordagi väljalangemistsoonis olnud, ent eelviimase vooru 0:2 kaotus Augsburgile kukutas nad sinna tagasi. Lõpuks saadi viimasest kümnest mängust vaid üks punkt ning abi polnud sellestki, et viimaseks mänguks toodi Florian Kohfeldti asemele meeskonna tüüri juurde klubi legend Thomas Schaaf. Werder flirtis väljakukkumisega juba mullu, ent siis jäädi play-off-kohale pidama ja suudeti Heidenheimi vastu Bundesliga koht napilt päästa.

Sarnaselt Kölnile võis rõõmupeo püsti panna Bielefeldi Arminia, kes teadis, et play-off-mängudest pääsemiseks tuleb neil võita võõrsil Stuttgarti. Sellega saadi tänu Fabian Klosi penaltile ja Ritsu Doani tabamusele ka 2:0 hakkama ning lõpetati 15. tabelireal.

Võidu võtnud ja Werderit kurvastanud Gladbach oli viimase hetkeni eurokohas kinni, kuid teisel üleminutil lõi Max Kruse Berliini Unioni 2:1 võiduvärava, tõstis nad tagasi seitsmendaks ja ühtlasi Conference League'i kohale. Euroopa liigasse lähevad Frankfurti Eintracht ja Leverkuseni Bayer.

Meister Bayern tähistas tiitlit 5:2 võiduga Augsburgi üle, sümboolselt pani mängul 90. minutil punkti 41 väravaga suveräänselt liiga parimaks väravakütiks kroonitud Robert Lewandowski. Ühtlasi võttis Lewandowski enda nimele Bundesliga kõigi aegade ühe hooaja suurima väravaküti tiitli, mida ta seni Gerd Mülleriga jagas.

Dortmundi Borussia väravamasin Erling Braut Haaland kostitas küll Leverkusenit kahe tabamusega, ent Freiburgi vastu penalti realiseerinud Eintrachti mees Andre Silva jäi temast väravalööjate edetabelis ikkagi ühe täpse löögiga ette. Mehed kogusid lõpuks vastavalt 28 ja 27 väravat.

Bremeni Werder - Mönchengladbachi Borussia 2:4 (0:1)
80. Milot Rashica, 83. Niclas Füllkrug - 3. Lars Stindl, 52. Marcus Thuram, 58. Rami Bensebaini, 67. Florian Neuhaus

FC Köln - Schalke 1:0 (0:0)