Eesti parim Valgevene vastu - Sergei Lepmets (1)

Eesti koondis sai EM-valiksarjas tabelisse esimese punkti, tehes võõrsil 0:0 viigi Valgevenega. Soccernet.ee toimetus valis mängu parimaks värava puhtana hoidnud Sergei Lepmetsa.

Avapoolaja parim moment avanes Eestil, kui Konstantin Vassiljev tabas Sergei Zenjovi hea söödu järel esmalt posti ja saatis seejärel tagasipõrganud palli üle värava. Kui avapoolajal ei teinud kumbki meeskond ühtegi raamide vahele läinud pealelööki, siis teisel kogunes neid Valgevenele kuus.

Kohtumine läks eriti lõpupoole väga lahtiseks ja see väsitas rohkem Eestit, mistõttu halvenes kaitsedistsipliin. Eesti päästis mitut puhku väravavaht Sergei Lepmets, ent kohati suudeti ka ise ilusti kombineerida. Enne väljavahetamist paistis teravusega paremal äärel silma Sergei Zenjov ja viimasel pooltunnil tema asemele tulnud Frank Liivak. Samas ei mängitud teisel äärel Henrik Ojamaale palli kordagi jooksu peale, nii et ta saanuks oma kaitsja ette võtta.

Rünnakuid teravusega lõpetada pahatihti ei suudetud, viimasel kolmandikul jäi puudu otsustavusest ja konkreetsusest. Samuti nappis Eestil rünnakute ehitamisel üksteisemõistmist, söödud läksid pahatihti kaaslasele selja taha või tsooni, kuhu keegi ei liikunud. Kaitsefaasis oldi kõige rohkem hädas standardolukordadega, mille järel Valgevene sai ülimalt sageli kas löögile või suutis vähemalt tekitada ohtliku olukorra.

Hinded Eesti koondislastele:

Mängu parim Sergei Lepmets - 7. Näitas, et kuigi klubi eest pole ta viimasel ajal kõige kindlam olnud, siis koondises on õhkkond teine ja häälestatus oli maksimaalne. Tegi kolm-neli maailmaklassist tõrjet ja on kõige otsesem põhjus, miks Eesti nullimängu kirja sai. Negatiivset - hinne läheb ühe võrra madalamaks, sest jalaga mäng polnud sugugi ideaalne, teisel poolajal hüppas korra tsenderduse alt läbi. Korra söötis lahtimängust palli otse vastase jalale ning ühe palli puterdas püüdmise asemel sülest nurgalöögiks, õnneks mitte väravasse. Üldpildis pani aga kogemused maksma ja näitas, et ei taha oma kohta nii kergelt loovutada. Võib-olla mõjusid õhus olnud jutud esiväravavahi vahetamisest isegi motiveerivalt?

Nikita Baranov naasis pausi järel koondisesse. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Taijo Teniste - 5. Ei olnud seekord parimas hoos. Eriti valusalt jäi meelde avapoolajal vastase jalale pandud ristsööt, mis oleks võinud väga rängalt kätte maksta, sest sealt sai alguse Valgevene ohtlik rünnak. Kui see üksikjuhtum kõrvale jätta, siis kaitses otseselt tema pealt ei kärisenud, aga oleme harjunud talt rohkemat ootama. Peamiselt puudutab see ründepoolt, kus teda enam sisuliselt tegutsemas ei näe. See võib vabalt olla ka peatreeneri selge korraldus, aga seekord jäi palliga mängides kohati araks ja ebakindlaks ning valis liiga konservatiivseid lahendusi.

Nikita Baranov - 5. Oli palju pildis, aga see ei olnud ilmtingimata halb. Tegi väga otsustavaid klaarimisi ja võitis palle, võitles mehiselt ning oli näha, et tahtis end kiirelt peatreenerile tõestada. Samas tuli ka prohmakaid - paaril korral kaotas vastase natuke lubamatult ära, korra tehti talle jalge vahelt ja korra kukkus halvasti ning Lepmets oli sunnitud päästma. Küll aga võis läbivalt näha, et Baranov oli alati ka valmis eksimusi lappima ning mängis enesekindlalt, kartmata eksida, mis on kaitsja puhul ülioluline. Kokkuvõttes pigem positiivne tagasitulek koondise juurde.

Karol Mets - 7. Kerkis Baranovi kõrval veelgi enam esile, aga oli ka lõpuks koondises igapäevaselt harjumuspärasel positsioonil ja see paistis välja. Üks-ühele duellides super ja seal ei tehtud talle kordagi ära, lisaks andis mõned väga head diagonaalpallid. Mets oli selge kaitseliini liider ja kehtestas end.

Ken Kallaste - 5. Tema puhul tuleb arvestada, et ta ei saa praegu koduklubis üldse mänguaega ehk ei mängi tegelikult igapäevaselt tippjalgpalli, aga samas pole see õigustus. Treeneritelt üllatav valik, kuid sai kaitsetööga siiski hakkama, eriti avapoolajal. Teise poolaja keskpaigast alates kadus aga täiesti pildilt ja valgevenelastel hakkas meie vasakult äärelt ridamisi võimalusi tekkima.  Rünnakul ei tulnud asjad samuti ülemäära hästi välja, söödud ei leidnud kuidagi omasid ja tsenderdused jäid töntsiks. Kõike arvesse võttes siiski tubli, aga saanuks ka paremini.

Vladislav Kreida - 7. Alustas natuke rabedalt, aga mida mäng edasi, seda paremaks läks. Kui tavaliselt tema positsioonil mängijad väga silma ei paista, siis Kreida paistis. Teisel poolajal säras oma stiilinäitega ehk võitis vastase jalalt libistades mitu palli. Samas on teada, et kui kaitsev mängija peab nii tegema, on ta kuskil juba hiljaks jäänud ja see on viimase võimaluse lahendus. Kaitsepanus oli suures plaanis siiski briljantne, jalga ei väristanud ja ajas lõpuks oma tegutsemisega vastased närvi, nii et talle hakati tagasi tegema ja Eesti teenis mitu karistuslööki. Piisavalt hea esitus, et arvestada temaga edaspidi kui algkoosseisumehega.

Mattias Käit - 5. Pigem enesekindel, aga oli peaaegu kogu aeg vastaste surve all, mistõttu oli raske pöörata ja keerata. Üksteisemõistmine kaaslastega jättis soovida. Rünnakul üks löögiüritus ja paar head söötu, sealhulgas Zenjovile olukorras, mis lõppes Vassiljevi postilöögiga. On viinud seniste esitustega oma keskmise taseme nii kõrgele, et seekordne esitus oli kerge pettumus, kindlasti suudab ka rohkem mängu domineerida. Mitmel puhul pakkus Valgevene talle väravast 30-35 meetri kaugusel vaba ruumi, aga ei suutnud seda ära kasutada.

Konstantin Vassiljev - 5. Ühtpidi tekitas Eesti parima võimaluse, tõustes julgelt rünnakule ja avanedes õigesse tsooni, mis tõi kaasa postilöögi. Teisalt luhtas seejärel parima võimaluse, jättes realiseerimata olukorra, kust tema klassiga mängija oleks pidanud skoorima. Endiselt meie mängu aju, kuid vastastel õnnestus ta hästi nurka suruda ja tal ei lastud täielikult oma maagiat näidata. Teisel poolajal väsis, kuid samas pole kahtlust, et jättis endast kõik väljakule.

Sergei Zenjov - 7. Kui palli sai, oli alati ohtlik. Üks väheseid eestlasi, kes rünnakul konkreetselt ja sirgjooneliselt tegutses. Supersööt Vassiljevile ning võttis veel mitu korda vastaseid kiirusega ette, tema äär oli selgelt rohkem rünnakule orienteeritud. Kaaslased oleksid võinud teda veel rohkem otsida. Kahjuks ei olnud pärast vigastusest paranemist veel 90 minuti vormis.

Henrik Ojamaa - 5. Kattis hästi palli, mängis targalt. Kui palju on kritiseeritud, et tahab liiga palju ise teha, siis seekord jällegi ei võtnud kaitsjaid duellides peaaegu üldse ette, ehkki talle ei suudetud ka ühtegi korda jooksu peale mängida. Korra proovis kaugelt lüüa, rohkem viimasel kolmandikul suurt ei teinud. Ühel vasturünnakul oleks pidanud Sorgale söötma, aga kuna eeldas vist, et on üksi, lasi suurepärase võimaluse luhta.

Erik Sorga - 5. Võitles palju ja pole mõtet seda kahtluse alla seada, oli vastase kaitsjatele korralik nuhtlus. Kuid kas olid põhjuseks kehvad avanemised või miski muu, igatahes pall temani väga ei jõudnud - ei leidnud kaaslased teda ja ei suutnud ka tema ise end mänguga siduda. Huvitav näha, kas saab sellise esituse pealt võimaluse ka Saksamaa vastu või proovitakse Rauno Sappineni.

Frank Liivak - 6. Paljud suhtusid tema koondisekutsesse skeptiliselt, aga sekkus hästi. Nagu peatreener ütles: kui ta paneb Liivaku väljakule, pole kahtlust, et mees annab endast kõik. Kaitses rabas tööd teha, rünnakul liikus julgelt palliga - vajadusel ka keskele, viies mängu üle teisele äärele. Kohati jättis siiski ka äärel tekkinud vaba ruumi kasutamata.

Rauno Sappinen ja Martin Miller - mängisid hinde teenimiseks liiga vähe.

Fotograaf: JANA PIPAR