Eestis unustatud Rjabov on Moskvas au sees (4)

Foto: Jana PiparNõukogude Liidu meister ja kahekordne karikavõitja ning viiel korral liidu A-koondist esindanud Georgi Rjabov on Eestis unustatud, aga Moskvas jätkuvalt au sees.

1938. aastal Tallinnas sündinud keskkaitsja mängis 1959. aastani Tallinna Dünamos ning kogu ülejäänud karjääri koos maailmakuulsa väravavahi Lev Jašiniga Moskva Dünamos, võites NSV Liidu meistrivõistlustelt neli medalit. Oma karjääri jooksul õnnestus Rjabovil kaks korda mängida otseselt ei kellegi muu kui Brasiilia superstaari Pele vastu.

Eesti Vabariigi kodanikuna sündinud ja endiselt eesti keelt oskav Rjabov elab praegu koos oma eestlannast abikaasaga Moskvas. Soccernet.ee-l õnnestus juttu puhuda tema naise Saida Rjabovaga, kellega ta on koos juba keskkooli ajast saadik.

Moskva Dünamo õnnitles juubeli puhul

"Sel aastal oli tema 75. aasta juubel. [Moskva] Dünamo õnnitles teda väga hästi, ta kutsuti Dünamo ja Rostovi mängule. Talle saadeti auto järgi ja viidi käest kinni staadionile, kus ta tegi mängu avalöögi. Nii temal kui ka minul tuli pisar silma," rääkis Rjabova.

"Eesti jalgpallitegelaste peale on ta natuke solvunud, sest ta on ära unustatud. Sporditähes ükskord [Tiit] Lääne kirjutas temast suure artikli, aga see on ka ainus kord, kui teda on meelde tuletatud. Nii et suur aitäh, et keegi teda ikkagi veel mäletab. Üldiselt see, et noored ei mäleta, on täiesti normaalne."

Küsimusele, kuidas praegu elu läheb, vastas Rjabova: "Kuna oleme vanad – tema sai sel aastal ja mina saan järgmisel aastal 75 -, siis tervis ei ole mitte kõige parem, täna valutab siit ja homme sealt. Suved veedame me suvilas."

18-aastaselt polnud nõus Tallinnast lahkuma

Tallinnas Kalamaja kandis elanud Rjabov alustas jalgpalli mängimist 10-aastaselt Kadriorus legendaarse Elmar Saare käe all. Kuna Rjabov viskas väga lühikese ajaga tohutult pikkust juurde, paigutas Saar ta keskkaitsesse.

Aastatel 1955-1959 mängis Rjabov Tallinna Dünamo koosseisus NSV Liidu tugevuselt teises liigas. Aastal 1955 jäi Dünamo kindlalt viimaseks, aga ülejäänud neljal aastal esines korralikult, lõpetades parimal juhul oma liigatsoonis 6. ja halvimal juhul 11. kohal (15-18 klubi hulgas).

Endine meeskonnakaaslane Hillar Maldre meenutas Rjabovi kohta: "Ta oli meist 6-7 aastat noorem, aga paistis kohe oma andekusega silma. Ta oli head kasvu tugev poiss, kes ei kartnud, ta omas korralikku tehnikat ja sulas kohe meeskonda. Kõva mängumees ja lõbus poiss oli."

1956. aastal osales Rjabov Eesti "rahvuskoondise" koosseisus esimesel rahvaste spartakiaadil, kus Eesti sai kolm kaotust ja ühe võidu ning sai 17 meeskonna hulgas 13. koha. Järgmisel aastal veetis ta juba mõned kuud Moskva Dünamos, aga püsivalt pealinna tippklubisse veel ei siirdunud.

"Ta jäi rahvaste spartakiaadil silma ja kutsuti juba 18-aastaselt Moskva Dünamosse. Ja siis ta hakkas Moskva Dünamos treenima, oli klubiga lõunalaagris. Aga ta oli nii noor ja tal polnud veel eriti kogemusi ning ta ei tahtnud perekonna juurest Tallinnast lahkuda," selgitas Rjabova. "Teine kord, kui ta uuesti Moskva Dünamosse kutsuti, oli ta nõus ja võttis minu ka kaasa."

Rjabovi ja Jašini perekonnad ikka sõbrad

"Siis hakkas ta Moskvas elu rajama. Alguses oli keeruline, elasime Dünamo staadioni ühiselamus, meile anti ainult üks tuba kahetoalises korteris. Aga hakkas hästi minema ja pärast, kui tütar sündis, anti juba korter tervenisti meie kasutada," mäletas Rjabova.

187 sentimeetri pikkune Rjabov mängis Moskva Dünamos aastatel 1960-1970. "Teda kustuti isegi Dünamo torniks, ta oli pikk ja mängis väga hästi peaga. Ta andis ka oma värava alt täiesti täpseid pikki sööte äärtele. Aga ta oli raske kondiga, kiirus ja stardikiirendus ei olnud tal nii head," iseloomustas Rjabova oma meest jalgpallurina. "Tal oli suur armastus jalgpalli vastu, ta sai aru, et sellega tuleb leiba teenida."

NSV Liidu meistriks krooniti Rjabov 1963. aastal. Samal aastal valiti tema klubikaaslane ja suur sõber Jašin Euroopa parimaks jalgpalluriks. "Jašin ütles talle õigel ajal ette, et vaata paremale või vaata vasakule," kirjeldas Rjabova oma abikaasa head koostööd legendaarse puurivahiga. "Praegugi on meil seina peal pilt, kus tema seljataga on Jašin."

"Lev Jašinit küll enam ei ole (suri 1990. aastal – a.), aga me oleme siiamaani tema perekonnaga sõbrad. Nad ütlesid veel mitte väga ammu, et oleme nagu sugulased. Jašin oli inimesena väga tagasihoidlik, aga väga austatud jalgpallur, tema saavutused olid ikka üle kõige."

Kõik kartsid Rjabovi lööke

1962. ja 1967. aastal saavutas Moskva Dünamo koos Rjaboviga meistrivõistlustel teise ning 1960. aastal kolmanda koha. Lisaks tuli Rjabov kahel korral karikavõitjaks, kuigi mängis ise vaid ühes karikafinaalis.

"Eesmärk oli ikka tulla tšempioniks, aga isegi hõbe või pronks oli suur elamus. Seda aega mäletan väga hästi, pidi palju tööd tegema ning iga kaotus mõjus negatiivselt," rääkis Rjabova. "Ta vahel ütleb jalgpalli vaadates, et kui palju ikka praegu ka sellised mängijad palka saavad, kes ei taha või ei oska mängida."

Rjabov, kelle ülesanne oli vastaste väravaid ära hoida, tegi ise harva skoori. Oma karjääri jooksul lõi ta Tallinna Dünamo kasuks ühe liigavärava ning Moskva Dünamo kasuks liidu kõrgliigas 192 mänguga kaks väravat, lisaks neli kolli reservide liigas.

Rjabova sõnul sündisid tema mehe väravad karistuslöökidest. "Kõik kartsid treeningutel tema lööke. Ta treenis Jašinit ka, aga Jašin ütles, et ära nii kõvasti löö."

Küsimusele, kas peale Moskva Dünamo veel tippklubisid Rjabovi vastu tema karjääri jooksul huvi üles näitasid, kostis Rjabova: "Mingi Itaalia treener, vist Interi treener tahtis teda, aga tol ajal Nõukogude Liidust kedagi minema ei lastud."

Ühel turneel käis Rjabov Tbilisi Dünamoga. "Treener [Mihhail] Jakušin, kes ta Eestist välja kutsus ja kes oli siis Moskva Dünamo treener, oli hiljem Tbilisi Dünamo treener. Kuna Tbilisi Dinamo kaitse oli vist nõrk, võttis Jakušin Rjabovi nendega Lõuna-Ameerika turneele kaasa."

Pele muudkui keerutas Rjabovi istuli

Nõukogude Liidu A-koondise eest mängis Rjabov viis korda (aastatel 1963-1965), madistades Rootsi (0:1 kaotus), Uruguay (1:0 võit), Walesi (MM-valikmäng, 2:1 võit), Taani (MM-valikmäng, 6:0 võit) ja Brasiilia (0:3 kaotus) vastu. Rjabova sõnul on tema abikaasal kõige eredamalt meeles NSV Liidu ja Brasiilia kohtumine, kus Eestis sündinud mees mängis teist korda oma karjääri jooksul Pele vastu (esimene kord oli olnud liidu olümpiakoondise mõõduvõtt võõrsil FC Santosega). Pele lõi kaks väravat ning tegi eeltöö ka Flavio tabamusele.

"Mäletan, kui ta enne mängu helistas ja küsis: "Kas tead, et mind pandi mängima Pele vastu?" Aga Pele muudkui keerutas teda istuli, ta ei saanud Pelega hakkama," meenutas Rjabova, kes lisas, et seda ette heitma keegi tema elukaaslasele ei hakanud: "Mingisugust virisemist selle üle ei jalgpallihaigete ega treenerite poolt ei tulnud, keegi isiklikult märkusi ei teinud."

"Staadion oli nii täis, ka mina olin selles osaline. Tänapäeva jalgpallihaigetega ei saa seda võrrelda, alati elati kaasa. Brasiillastel oli ka oma punt kohale tulnud, neil olid trummid ja nad kargasid ümber staadioni," on Rjaboval kohtumine Brasiiliaga hästi meeles.

1966. aasta MM-finaalturniirilt, kus NSV Liit saavutas oma läbi aegade parima koha (neljas), jäi Rjabov paraku vigastusega eemale. "Tal oli meniski vigastus ja operatsioon läks viltu. Ta ei mänginud Dünamo eest terve aasta ning ei saanud koondisega Inglismaale MM-ile minna, mis oli suur üleelamine. Aga hiljem hakkas ta jälle väga hästi mängima," sõnas Rjabova.

Pärast jalgpallurikarjääri lõppu töötas Rjabov diplomaadina.

Täiendavat lugemist Rjabovi kohta:

Sporditäht. 14. november 2007. Lk 14-20.
Estonian football 100 years. Lk 310.

NSV Liit – Brasiilia 0:3 (1965):

Kommentaarid

ööö   •  
ajakiri Jalka on ka kõiksugu top-tabeleid mängumeestest koostanud eestis.Alati olen imestanud miks G.Rjabov ja V.Karpin valituks pole osutunud.
to ööö   •  
Sa nagu tõsiselt küsid seda? Sa ei tea, kes ja milliste vaadetega on Jalka peatoimetaja? Estonian Football 100s olid nii Rjabov kui Karpin valitud Kuulsuste Halli :)
ööö   •  
Muidugi tean.Tean ka seda.et on tegelasi kes arvavad,et tema tulekuga algas alles nn.eesti jalgpall
Päev   •  
Ööl 100% õigus.

Sisene
MM TÄIES HOOS
Memo | Kes muu kui Lionel Messi. Üks sähvatus kaugelt, meeletu pingelangus ja Argentina olukord muutus hoobilt palju ilusamaks
Kristjan Jaak Kangur | Agulipoisile särab karikas teisiti ehk Kuidas mõõta jalgpalluri pärandit?
PÕNEVAT
MM-i taktikanurk | Jaapan ja saudid nõelasid soosikuid julgusega, Brasiilia kaitse väärib kõrgemat kiitust
EESTI JALGPALL
MM KATARIS
Šveitsi avalöök Häberli seltsis: kes on Mbappe  light , kuidas Embolo Toni Kroosi koolitas ja miks Klopp õigust rääkis?
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | UEFA saab muusikaga palju paremini hakkama kui FIFA
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11