Esimesest neljandaks ja siis tunniga tagasi tippu: tuline türklane tõstis Lille'i tuhast (0)

Türgi koondis või Lille, vahet pole: Burak Yilmaz paugutab igas särgis. Foto: Scanpix / AFP / Philippe Desmazes

Põllumeeste liiga? Rumal jutt suhu tagasi. Põnevamat tiitliheitlust kui Prantsusmaal annab tänavu Euroopast otsida. Jah, Hispaania trügib kõvaks konkurendiks, ent isegi seal ei pöörata liidrikohta 45 minutiga neljandaks ... ja siis järgmise 45 minutiga esimeseks tagasi.

Täpselt sellega sai hakkama Lille, kes oli pühapäeva õhtul avapoolaja järel Lyoni vastu kaotusseisus ja jooksvas tabelis neljandal real. Ent kui kohtunik Francois Letexier umbes tund aega hiljem Groupama staadionil lõpuvile andis, juubeldas Lille 3:2 võitjana ning unistus esimesest liigatiitlist pärast 2011. aastat elas jälle.

Kõik algas medalit jahtiva kodumeeskonna Lyoni Olympique'i jaoks suurepäraselt, sest 20. minutil kõmmutas Islam Slimani seitsmelt meetrilt palli ristnurka. Veerand tundi hiljem oli sama mees jälle sündmuste keskmes ning protokolli märgiti Lille'i keskkaitsja Jose Fonte'i omavärav. Raskes olukorras asus Lille'i aga päästma mees, kes 35-aastasena elu esimest (!) välishooaega tehes on kerkinud ootamatult Euroopa üheks teravama jalaga meheks - Burak Yilmaz.

Viimase 13 mänguga klubi ja Türgi koondise eest kümme väravat löönud Yilmaz alustas päästeoperatsiooni avapoolaja üleminutitel, keerutades Anthony Lopese selja taha suurepärase karistuslöögi. Kuna PSG oli juba laupäeval alistanud tänu Kylian Mbappe järjekordsele kahele tabamusele ja Mauro Icardi penaltile saanud 3;1 jagu Metzist ning Monaco saanud mõni tund varem Wissam Ben Yedderi värava abil 1:0 jagu Angersist, tähendas 2:1 poolajaseis Lyoni kasuks siiski seda, et tabel nägi sel hetkel välja järgmine: PSG-l 72, Monacol 71 ning Lyonil ja Lille'il 70 punkti, kusjuures parem väravate vahe kergitas Lyoni kolmandaks, Lille'ist mööda.

Aga Yilmaz ja sõbrad alles alustasid. 60. minutil lõikas Yilmaz vahelt Lyoni kaitsjate kehva söödu ja leidis otsekohe värava eest Jonathan Davidi, kes viigistas. Lõpplahenduse võttis 35-aastane türklane uuesti enda peale, kui pääses 85. minutil oma värava alt tulnud pika söödu järel jooksu ja mängis kindlalt üle ka ainsana tema teele jäänud Lopese. Tabeliseis: Lille 73, PSG 72, Monaco 71 ja Lyon 67. Ning nii jäigi.

Lisaks Lille'i tiitlilootuste püsimisele tähendab nende 3:2 võit, et Lyoni tiitlilootused on nüüd õhkõrnad - allesjäänud nelja vooruga tuleb neil tagasi mängida kuuepunktiline vahe ning lisaks loota, et korduvalt vääratavad ka PSG ja Monaco. Parimas vormis on seejuures mitte Lille ega PSG, vaid hoopis vürstiriigi klubi, kes on viimasest üheksast liigamängust võitnud seitse ning lubanud endale nende üheksa kohtumise jooksul lüüa üheainsa (!) värava.

Esikolmik enam omavahel ei kohtu, mis tähendab, et tiitli saatus otsustatakse heitlustes ülejäänud liigaga. Lille'i allesjäänud vastased on Nice (liigatabelis praegu 9. koht), Lens (5.), Saint-Etienne (14.) ja Angers (18.). PSG läheb vastamisi Lensi, Rennes'i (7.), Reimsi (11.) ja Brestiga (13.), Monacot ootab järgmises voorus heitlus Lyoniga ning sellele järgnevad mängud Reimsi, Rennes'i ja Lensiga.

Tabeli teises otsas parandasid võitudega püsimajäämislootusi nii Nantes kui ka Lorient, neist pisut eespool olijatest jätkub Bordeaux' katastroofiline langus: seekord jäädi otsesele konkurendile Lorientile alla koguni 1:4 ning see tähendab, et viimasest 13 mängust on võetud vaid neli punkti! Tundub üsna uskumatu, et veel jaanuari lõpus olid seitsmendal tabelireal ning unistati Euroopas mängimisest.

Küll aga sai nädalavahetusel lõpuks ka ametlikult selgeks, et konkurentidega ammu kontakti kaotanud Dijon mängib uuel hooajal taas esiliigas. Eelmisest neljast hooajast kolmel flirditi juba tugevalt väljakukkumisega, tänavu on Kirde-Prantsusmaa klubi aga selgelt ansamblist välja langenud, sest 34 mänguga on saadud vaid kolm võitu.

Väravalööjate tabelis liigub kindla esikoha suunas Mbappe, kelle kaks tabamust Metzi vastu kasvatasid tema saldo juba 25 väravale. Teist-kolmandat kohta jagavad 18 väravaga Ben Yedder ja Memphis Depay, viimane on ka üks viiest mehest, kel sel hooajal kirjas 9 väravasöötu.