Menüü
Veebisait

FIFA plaan: klubide MM tuleb ja suuremana, kui algselt juttu oli (0)

Londoni Chelsea meeskond tähistabas 2022. aasta veebruaris võidetud klubide MM-tiitlit. 2023. aastal Marokos peetaval turniiril esindab Euroopat eelmise hooaja Meistrite liiga võitja Madridi Real. Foto: Scanpix / AP Photo / Hassan Ammar

Kui 2022. aasta klubide MM toimub 2023. aasta veebruaris Marokos seitsme klubi osavõtul, siis alates 2025. aastast täidab FIFA oma ammuse soovi ja hakkab iga-aastase jõuproovi asemel korraldama nelja-aastase intervalliga hoopis suuremat võistlust, kus osaleb 32 klubi, teatas FIFA president Gianni Infantino täna Dohas.

Klubide MM on olnud FIFA jaoks kauaaegne murelaps, sest praegune formaat, kus osalevad kuue maailmajao meistrid ja üks korraldajamaa esindaja, ei tõmba tähelepanu ega tekita erilist tulu. Seetõttu nuputati eelmise kümnendi lõpus välja uus plaan:

1) kaotada iga-aastane klubide MM, 2) kaotada aasta enne MM-i korraldatav maailmajagude karikaturniir (Confederations Cup), 3) asendada viimane klubide MM-iga, mis mängitakse koondiste MM-iga analoogse süsteemi järgi (neljaliikmelised alagrupid, millele järgnevad sõelmängud).

Plaan pandi töösse. 2021. aastaks maailmajagude karikaturniiri enam ei planeeritud. Küll aga pidi 24 klubi osalusel toimuma esimene uue formaadiga klubide MM. Võistluspaigaks oli kinnitatud Hiina. Koroonapandeemia tõttu jäi võistlus ära, sest 2021. aasta suve läks vaja aasta varem ära jäänud EM-i ja Copa America korraldamiseks.

NB! Mitte, et see midagi muutnud oleks, aga Hiina koroonapoliitikat arvestades olnuks seal suure jalgpallivõistluse läbiviimine niikuinii mõeldamatu, sest tippklubid poleks mitte mingil juhul olnud nõus oma jalgpallureid viima riiki samadel tingimustel (pidevad koroonatestid ja -karantiinid), millega pidid leppima näiteks 2022. aasta taliolümpiamängudel osalenud atleedid.

Infantino ütles pärast täna hommikul toimunud FIFA nõukogu (FIFA Council) koosolekut antud pressikonverentsil, et seal otsustati korraldada uue formaadi järgi esimene klubide MM 2025. aasta suvel. Aga 32 klubi, mitte 24 klubi osalusel.

„See asendab maailmajagude karikaturniiri. Tegu on veidi pikema võistlusega, sest osalevaid võistkond on rohkem, aga tegu on maailma parimate klubidega. Täpsemad detailid pannakse paika edaspidi, FIFA nõukogu langetas kõigest põhimõttelise otsuse,“ sõnas Infantino.

Kus 2025. aasta klubide MM toimub, pole teada. Spekuleeritud on, et FIFA sooviks turniiri läbi viia Ameerika Ühendriikides, mis võõrustab aasta aega hiljem (koos Kanada ja Mehhikoga) MM-i, ent on ka argumente, mis seda varianti ei toeta.

USA ei vaja nii-öelda testvõistlust, sest on aastaid olnud CONCACAF-i meistrivõistluste (Gold Cup) toimumiskoht ning vajadusel saab selle seal läbi viia ka 2025. aastal. Samas on maailmas mitmeid jalgpalli tippvõistluse korraldamisest huvitatud riike (Hiina, Jaapan, Saudi-Araabia, Lõuna-Aafrika Vabariik), kellele FIFA-l oleks finantsilistel või poliitilistel põhjustel mõistlik vastu tulla.

Tähtaega, millal 2025. aasta klubide MM-i korraldaja paika pannakse, FIFA ei nimetanud.

Küll aga andis FIFA teada, et meeste 2030. ja naiste 2027. aasta MM-finaalturniiri korraldaja valitakse 2024. aastal ning naiste 2031. aasta MM-finaalturniiri korraldaja 2025. aastal. Senise teadmise kohaselt pidanuks järgmise meeste MM-i korraldaja selguma juba 2023. aastal. Miks otsust edasi lükati? Äkki põhjusel, et FIFA presidendi Infantino soovib rohkem aega, et veenda liikmesriike langetama talle meelepärast otsust? 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?