Flora värske kahurväe võidukad lahinguristsed! Hussar ja Shein näitasid duellis Paidega vahvat minekut (1)

FC Flora jalgpallurid Rocco Robert Shein (17) ja Kristo Hussar (18). Fotod: Hendrik Osula / FC Flora

"Kaitses kindlalt ja palliga rahulikult," meenutas 18-aastane äärekaitsja Kristo Hussar pärast superkarikafinaalis Paide Linnameeskonna üle saadud 1:0 võitu õpetussõnu, mida kogenud kolleegid Konstantin Vassiljev ja Rauno Alliku talle vahetult avavile eel andsid.

Mängu alguseni oli jäänud vast paarkümmend sekundit. Meeskonnaringi lõpetanud florakad ootasid, et ka Paide Linnameeskond enda omaga ühele poole saaks. Viimast vaba hetke kasutati nii, et Alliku ja Vassiljev jagasid juhtnööre 18-aastasele Hussarile, kaitseliini liider Märten Kuusk instrueeris 19-aastast Markkus Seppikut ning Michael Lilander ja Martin Miller hoolitsesid 17-aastase Rocco Robert Sheini julgustamise eest.

Seppik kuulus põhikoosseisu, sest Henrik Pürg taastub traumast ja oli valmis täitma vaid varumeherolli. Vasakkaitsjate Ken Kallaste ja Marco Lukka vigastuste tõttu tõsteti tavapärane paremkaitsja Lilander vasakule ning paremal alustas Hussar. Markus Soometsa olukord sarnanes Pürgi omaga, mis tähendas, et keskväljal alustas talvistes treeningmängudes rohkelt vastutust saanud Shein.

Kui Seppik on juba kuulunud välisklubisse ja pälvis jaanuaris kutse Eesti koondise Hispaania-laagrisse, siis Hussari ja Sheini kogemused tipptasemel on oluliselt napimad. Aasta eest Tabasalu JK-st Florasse saabunud Hussar pääses eelmisel hooajal platsile kolmes Premium liiga mängus kokku 146 minutiks. Viiendat hooaega Florasse kuuluva Sheini senine kõrgliigakogemus piirdub 15 minutiga.

Hussar ja Shein on verisulis noormängijad, kes saadeti lahinguristseid saama duellis, kus vastaseks võistkond, kellest tugevamat vastast Flora hetkel Eestist ei leia. Paide oli kahtlemata ka väga kõrgelt motiveeritud, et mullu neist neli korda üle sõitnud Florale lõpuks ometi koht kätte näidata ja tuua klubile ajaloo esimene trofee.

Distsiplineeritud tegutsemine vastutusrikkal positsioonil

Aga Flora võitis jälle ning Hussari ja Sheini roll selles võidus oli oluline, sest äärekaitsja võttis kenasti kinni Paide kardetud ääreründaja Deabeas Owusu Sekyere ning Shein oli keskväljal arvestatav partner Vassiljevile ja Millerile.

"Mõlemad mehed mängisid enesekindlalt. Ei paistnud kuidagi silma, et nad kardaksid või oleksid esimest korda [sellises kaalukas mängus platsil]," kiitis peatreeneri Jürgen Henni puudumisel Flora meeskonda juhendanud Norbert Hurt võidu järel kahte noormeest.

Rocco Robert Shein (vasakult teine) proovimas järele jõuda Paide Linnameeskonna poolkaitsjale Sergei Mošnikovile. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kui Shein veebruari alguses peetud treeningmängus Narva Transi vastu huvitava partii tegi, märkis Henn, et võrreldes talvel Florast lahkunud kaitsva poolkaitsja Vladislav Kreidaga on 17-aastane Shein rohkem rünnakule orienteeritud mängija: "Positsiooni hoidmine pole Roccol nii DNA-s sees kui Kreidal, ta on ikka natuke teist tüüpi mängija. Nr 6 peal mul valikuid jagub. Kui Roccoga natuke tööd teha, on ka tema võimeline seal tegutsema."

Nr 6 ehk kontrolliv poolkaitsja on vastutusrikas positsioon, mis nõuab väga head olukordades orienteerumist, kuna iga vale otsus võib avada vastasele ohtliku rünnakukanali. "Rocco puhul oli oluline, et ta mängis keskel seekord oluliselt lihtsamalt. Positsioon oli allpool, kus ta ei saanud nii palju palliga triblada, kuigi rõhutan, et kui ta seda tegi, siis õigel ajal. Shein mängis täna distsiplineeritult," iseloomustas Hurt poolkaitsja esitust.

Shein: tahan saavutada palju võite ja lüüa väravaid!

Esitusega oli silmnähtavalt rahul ka Shein ise. Kas karjääri kõige tähtsam võit? "Jah, muidugi! Minu esimene superkarikas ikkagi! Väike pinge oli ikka sees, aga kui 20 minutit ära mängisin, siis läks see üle ja edasi oli juba lihtsam. Õnnestunud söödud ja triblingud mõjusid julgustavalt ning kui värava lõime ja juhtime läksime, siis kadus pinge täiesti ära. Mingit survet enam ei tundnud."

Eelmisel hooajal esindusmeeskonna õhku nuusutada saanud Shein ei salga, et tuleb 2021. aasta hooajale vastu suurte ootustega. "Teadsin ettevalmistuse alguses, et võin konkureerida kohale põhikoosseisus positsioonidel nr 8 ja nr 6. Soovin algaval hooajal saada palju mänge Premium liigas ja kindlasti ka eurosarjas."

Kas Paide vastu tehtud partiiga tõstis Shein šansse need eesmärgid täita? "Muidugi tõstsin. Oleksin võinud ka värava lüüa, aga pole hullu. Mul on vaja kiiremini tegutseda, ära harjuda Premium liiga kiirustega."

FC Flora tähistamas klubi ajaloo 11. superkarikavõitu. Trofeed hoiab 19-aastane keskkaitsja Markkus Seppik. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kui koostada pingerida nimedest, mida Flora mängijad superkarikafinaali ajal platsil kõige rohkem hüüdsid, sai "Rocco" selge esikoha. Teda juhendasid nii kaaslased platsil kui ka vigastuse tõttu matši tribüünilt jälginud kogenud äärekaitsja Ken Kallaste. Samas ei tasu selles asjaolus näha etteheidet Sheini etteastele, vaid keskpoolkaitsja ongi väga nõudlik positsioon.

Oluline on rõhutada, et juhendamise kõrval kuulis Shein kohtumise vältel kaaslastelt ka päris palju kiitust. "Hea, Rocco!" kõlas Sportland Arenal eriti sagedasti teise poolaja algfaasis, kui Flora mängu enda kontrolli alla võttis ja Paide värava all ridamisi momente tekitas. Kohtumise endale sobivasse sängi suunamise eelduseks oli meeskondlik harmoonia, kuhu andis olulise panuse ka Shein.

"Vanemate mängijate, näiteks Kostja, Alliku, Ojamaa ja Zenjovi toetus ja juhendamine pakuvad tuge. Kindlasti on see hea keskkond, kus õppida," märkis Shein pärast kohtumist. "Tahan olla põhikoosseisus, saavutada meeskonnaga palju võite, lüüa väravaid ja anda resultatiivseid sööte."

Hussar: mis siin ikka põdeda? Tuleb täiega peale minna!

Kiidusõnu jagus Hurdal kohtumise järel ka paremkaitsja Hussari aadressil. "Ta tegi kaitses palju vaheltlõikeid, mis olid meie jaoks tähtsad. Esimene poolaeg oli võib-olla natuke raske, sest ta ei saanud oma äärt kohe kinni, aga seejärel sai selle järjest rohkem pidama," lausus Flora spordidirektor.

Kardetud Deabeas sai esimesel poolajal tõesti ühes duellis Hussarist selgelt võitu. See juhtus 18. minutil, kui äärekaitsja hollandlast jõuga küljejoone suunas proovis suruda, aga Deabeas mööda äärt tulnud söödu läbi lasi, end Hussari pealt maha keeras, pallile järele jõudis ja siis Flora trahvikasti purjetas. Hussar jälitas, aga ohu pidi klaarima Seppik, kes Deabease pealelöögi blokeeris.

Paide Linnameeskonna kardetud ääreründaja Deabeas Owusu Sekyere (vasakul) superkarikafinaalis FC Floraga ülearu mõjukaks ei saanud, sest Kristo Hussar (paremal) hoidis oma äärt kontrolli all. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Pärast toda episoodi Deabeas enam Hussarile mütsi kõrvadele ei tõmmanud, pigem käisid asjad teistpidi. "Riietusruumist sain mõned õpetussõnad kaasa, Michael Lilanderilt ja treeneritelt. Kuulasin nippe ja läksin vaatama, mida teha annab. Eks ma enamvähem teadsin, mida Deabeas teeb. Ühe korra läksin liiga julgelt talle peale ja seepärast ka põlesin. Aga üritasin kohe õppida ja ennast parandada," tõdes noor äärekaitsja.

See õnnestus, sest eelmisel suvel Paidega liitunud ning hooaja teises pooles 13 mänguga 10 väravat löönud Deabease kasutegur jäi oodatust väiksemaks. Hussaril olid selles suured teened. Nagu spordidirektor Hurt kohtumise järel märkis, paistis Hussar silma ka rohkete vaheltlõigetega, mille tulemusel jäid Deabeasel mitmed kaaslaste söödud sootuks kätte saamata.

Rünnakule lülitumine tuli Hussaril kohtumise edenedes aina paremini välja. Kui esimesel poolajal pidi Vassiljev teda paaril puhul mööda äärt tõusma kamandama, siis teisel enam mitte, vaid 18-aastane äärekaitsja tegutsemine ründefaasis oli ülejäänud meeskonnaga kenasti harmoonias.

Hussari sõnul ta mingit aukartust vastase või superkarikafinaali kui sündmuse ees ei tundnud. "Mis siin ikka põdeda? Tuleb täiega peale minna ja parimat loota! Olen nüüd aasta Florasse kuulunud ja see on täiesti piisav aeg, et asjadega ära harjuda. Päevast päeva Eesti tippmängijatega treenimine annab kõvasti julgust juurde. Keskkond ja tingimused on head ja arendavad," märkis äärekaitsja.

Flora hooaeg jätkub teisipäeval, kui Evald Tipneri karikasarja veerandfinaalis võõrustatakse Tartu Tammekat. Premium liigas peetakse esimene mäng järgmise nädala pühapäeval, kui vastaseks on Nõmme Kalju.

Superkarikafinaali Flora - Paide (1:0) tipphetked: