Gibraltari superklubi president: Flora oli 2016. aasta suvel meile kõigest eelroog (1)

Gibraltari edukaima jalgpalliklubi Lincoln Red Imps president Dylan Viagas. Foto: Jana Pipar / EJL

Eesti jalgpalliklubide rohkete eurosarjakaotuste seast üks mälestusväärsemaid on kahtlemata FC Flora allajäämine Gibraltari tšempionile Lincoln Red Impsile 2016. aasta suve Meistrite liiga eelringis.

Flora võitis avamängu Lillekülas 2:1, aga kaotas võõrsil 0:2. "Ei taha seda mängu väga mäletada. Tulime juulis, ilm oli väga-väga keeruline ja meid mängiti totaalselt üle. Väga kehvad mälestused," ühmas toonane Flora ründaja Rauno Sappinen, kui temalt enne Gibraltar – Eesti maavõistlust 2016. aasta suve mälestuste kohta päriti.

Soccernet.ee kohtus Gibraltaril viibides Flora alistamisega teise eelringi jõudnud ja seal 1967. aasta Euroopa meisterklubi Glasgow Celticiga (Šotimaa) vägeva duelli maha pidanud – kodus võideti 1:0, võõrsil kaotati 0:3 – Red Impsi presidendi Dylan Viagasega, kellega rääkisime nii tolle suve eurosarjast kui ka kääbusriigi vutielu omapäradest.

"Aasta varem olime esimeses ringis alistanud Andorra klubi Santa Coloma ja langenud siis välja Taani tšempioni Midtjyllandi vastu. Duell Floraga oli Santa Colomaga võrreldes keerulisem, sest Andorra klubi on enamvähem sama masti vastane, mis tuleb väikese rahvaarvu ja piiratud taristuga riigist.

Eesti on oluliselt suurem. Eks eurosarja eel valitseb alati elevus, ent toona oli teada, et võitjat ootab duell Glasgow Celticiga. Auhind terendas silme ees," meenutas Viagas 2016. aasta 6. juulil saavutatud võitu, mille järel sai ametist priiks Flora eelmisel sügisel meistritiitlini juhtinud Norbert Hurt.

Olgu öeldud, et Red Imps on 23 meistritiitliga Gibraltari kõige edukam jalgpalliklubi. 2003-2016 võideti 14 järjestikust tiitlit ning alates 2001. aastast on vaid kahel puhul kuldmedalitest ilma jäädud. Tänavu jagatakse kaheksa vooru enne lõppu tabelis liidrikohta Europa FC-ga.

FC Flora ja Lincoln Red Impsi matš 2016. aastal. Kui Lillekülas võitis Flora 2:1, siis Gibraltaril oli 2:0 parem Red Imps, kes pääses Meistrite liigas teise eelringi. Foto: Jana Pipar

1:0 võit Celtici üle – tohutu õppetund ja kogemus

"Võit Flora üle oli meile kõigest maitsev eelroog, sest duell Celticiga kujunes hoopis vägevamaks. Meie 1:0 võit Victoria staadionil peetud avamängus on terve Gibraltari jalgpalliajaloo parim saavutus! Lisaks ka tohutu õppetund ja kogemus. Ajakirjanikke saabus nii Suurbritanniast kui mujalt Euroopast, linnas liikus mitu tuhat Celtici fänni. Seda kõike pidime ohjama oma jõudude, ent väheste kogemustega.

Aga mängu mäletan siiani, nagu oleks see toimunud eile. Olin küll klubi president, aga organiseerimisega nii hõivatud, et ei jälginud matši VIP-sektorist, vaid väljaku äärest. Kõik tähtsad episoodid on meeles, kõige enam muidugi Lee Casciaro värav. Celticil olid omad võimalused, aga too õhtu kuulus meile ja võit on ajalukku kirjutatud!" rääkis Viagas.

Red Impsi võit Celtici üle oli Gibraltari jalgpalli esimene suur saavutus rahvusvahelises jalgpallis. 2013. aastal UEFA ja 2016. aasta kevadel FIFA liikmeks saanud kaljuriigi koondis jõudis esimeste märkimisväärsete tulemusteni 2018. aasta sügisel. Red Impsi võit Celtici üle oli Viagase sõnul väga oluline verstapost, mis tõestas Gibraltari jalgpallikogukonnale imede võimalikkust.

"Tolle õhtu mälestused ei innusta ainult meid, vaid ka teisi Gibraltari klubisid. Meie kodused rivaalid vaatasid toona meie rõõmustamist ja mõtlesid: tahame sama kogeda. Seetõttu investeerivad nemadki meeskondadesse üha suuremaid summasid ja proovivad jäljendada mudelid, mis meile edu toonud.

Sest Lincoln Red Imps on läbi tolle mängu igavesti kuulus. Veidi pärast seda sattusin ühes lennujaamas vestlusse šotlasega. Kui ta kuulis, et olen Gibraltarilt, lõi ta kohe käpa tänamiseks pihku, sest tegu oli Glasgow Rangersi fänniga. Ning tal polnud õrna aimugi, et ma olen Red Impsi president!" jutustas Viagas.

UEFA liikmelisus tõi Gibraltarile profijalgpalli

Kuigi organiseeritud jalgpalli mängitakse Gibraltaril juba 1895. aastast saadik ning näiteks Red Imps on asutatud 1976. aastal, avanesid kaljuriigiklubidel eurosarjauksed UEFA liikmeks saamisega. Eurosarjadest teenitud auhinnarahad võimaldasid Gibraltari tippklubidel asuda tegutsema oluliselt professionaalsemalt.

Viagase jutust ilmneb, et jutud esindusmeeskonna amatöörstaatusest ei vasta tõele. "Oleme pidanud kulutama suuri summasid mängijate ja treenerite palkadele ning taristu üürimisele. Nüüd on lisandunud kulutused erinevatele taustajõududele, kelleta me enam Lincoln Red Impsi töös hoida ei suudaks," märgib Viagas. "Peamine viis raha teenimiseks on eurosarja kvalifitseerumine. Ei mina ega ükski teine juhatuse liige ole nii rikas, et oma rahaga klubi üleval hoida. Ma ei ole Roman Abramovitš. Olen proovinud teda kätte saada, aga ta ei vasta oma kuradi e-kirjadele!" (naerdes)

2013. aastal sai Gibraltarist UEFA liige ning 2014. aasta Gibraltari karikavõitjaks tulnud Lincoln Red Impsi kaptenile andis karika üle toonane UEFA president Michel Platini. Foto: Wikipedia

Kuna teleõigused või piletimüük reaalselt võttes oluliseks tuluallikaks kujunemise perspektiivi ei oma, loodab Viagas, et tulevikus võiks selleks olla mängijaõiguste müük, ent seal kummitab kõiki Gibraltari klubisid üks suur häda. Nimelt näevad seadused ette, et kõigil 19-aastaseks saanud Gibraltari noortel on õigus riigi kulul Suurbritanniasse kõrgharidust omandama siirduda.

Enamik haaravad võimalusest kinni ja nii jäävad jalgpalliklubid oma aastatepikkuse töö viljadest ilma. Red Impsi rekordilise tiitliseeria, kui 2003-2016 võideti 14 järjestikust Gibraltari meistritiitlit, põhjuseid tasub otsida tõigast, et 2000-ndate alguses küpseks saanud noormängijate seas oli silmatorkavalt palju neid, keda kõrgharidus ühel või teisel põhjusel ei köitnud. Nad jäid Gibraltarile, jätkasid Red Impsi esindamist ja nii oligi klubil kohe kõigi rivaalide ees suur eelis.

Ent jalgpalli nimel Gibraltarile jäämine on Viagase sõnul noorte seas siiski vähepopulaarne. Seetõttu kasutatakse üha enam varianti, et Suurbritanniasse siirdunud kasvandikega sõlmitakse pikaajalised lepingud ning laenatakse nad õpingute ajaks mõnda Inglismaa madalama liiga (enamasti tugevuselt kuues või seitsmes liiga) klubisse. "See suurendab võimalust, et neil pole õpingute järel Gibraltarile naastes kõht ette kasvanud," märkis Viagas.

Red Imps ja teised kõrgliigaklubid harjutavad Hispaanias

Kaljuriigi jalgpalliklubi suurim väljakutse puudutab taristut. Olukord Gibraltaril on küll paranemas, sest rahvusstaadion läheb detsembris vägevale ümber ehitamisele ning suveks peaksid valmima kaks vutiplatsi, mis tõstab kaljuriigi väljakute arvu kolmele (kuniks rahvusstaadioni 18-kuuline remont selle kahele langetab). "Kas kolmest platsist piisab? Muidugi mitte. Gibraltaril on kokku 1000 registreeritud noorjalgpallurit, neist 200 meie klubis," sõnas Viagas.

UEFA liikmeks saamise ja esindusmeeskonna professionaliseerumise üks kaasnähe oli treeningprotsessi üleviimine Hispaaniasse. "Eurosarjad esitasid meeskonnale kõrgemad nõudmised ja pidime hakkama harjutama igapäevaselt. Gibraltaril puudus selle jaoks võimalus. Nii meie kui ka kõik teised kõrgliigaklubid asusid harjutama Hispaaniasse.

Meil on ühe kompleksiga leping, mille alusel kuulub sealne kunstmuruväljak igal päeval nelja tunni ulatuses meile. See on piirist 10-minutilise motorollerisõidu kaugusel ehk mugavalt lähedal, mis võimaldab meil ka noortemeeskondi päris sageli bussidega sinna transportida. Uute väljakutega kitsikus väheneb, aga ma ei näe varianti, et kaoks vajadus Hispaanias väljakut üürida," rääkis Viagas.

Seega pole näha, et Gibraltari jalgpall naaseks olukorda ja aega, kus see oli kaljuriigis populaarne, aga läbinisti amatöörtaseme harrastus. "Enne UEFA liikmeks saamist oli jalgpall Gibraltaril lihtsalt mäng. Minu nooruses peeti meistrivõistlusi neljas liigas, kus oli kokku üle 30 meeskonna, sest toona viibis Gibraltaril palju rohkem Suurbritannia sõjaväelasi, mõnel hetkel suisa tuhandeid mehi, kes moodustasid suure osa meeskondadest," meenutas Viagas.

UEFA liikmeks saamisega on Gibraltari jalgpall professionaliseerunud – kuigi tippklubide mängijatel võib olla teinegi tööots, kuulub nende põhitähelepanu ikkagi jalgpallile, kinnitas Viagas Soccernet.ee-le.

UEFA liikmeks saamisega on Gibraltari jalgpall professionaliseerunud, kinnitas Lincoln Red Impsi president Dylan Viagas. Foto: Jana Pipar / EJL

Kummalise nime taga peitub omapärane lugu

Gibraltari edukaima jalgpalliklubi omapärase nime lugu algab Inglismaa linnakesest Lincolnist, mille esindusklubi Lincoln City endine direktor Reg Brealey viibis 1970ndatel kaljuriigis puhkusel, sai klubi tegemistega tuttavaks ja otsustas toona Blue Batons nime kandnud kohaliku politseiväe noortemeeskonda sponsoreerima hakata.

Toetus väljendus uutes vormides, mis olid Brealey lemmiklubi Lincoln City eeskujul puna-valgetriibulised. Kokkuleppe osana vormistati ümber ka klubi nimi, milleks sai Lincoln Red Imps. Nimelt on Red Imps üks Lincolni hüüdnimesid. Imp tähendab inglise keeles paharetti või kuradikest ning sellele viitavad vastavad logod nii Lincoln Red Impsi kui ka Lincoln City logodel.

Kahe klubi suhtlus oli pikalt soikus, aga kui Red Imps alistas 2016. aasta suvel Meistrite liiga teise eelringi avamängus 1:0 Celtici, kutsus toona Inglismaa tugevuselt viiendas liigas pallinud Lincoln City neid endale külla. Ettepanek seisnes, et Red Imps võiks Šotimaalt naastes Lincolni väisata. Praegu mängib Lincoln City Inglismaa tugevuselt neljandas liigas (League Two), mida nad hetkel soliidse eduga juhivad. Tõenäoliselt tõuseb Lincoln City tugevuselt kolmandasse liigasse (League One), kus nad mängisid viimati hooajal 1998-99.

Lincoln Red Imps

  • Asutatud 1976. aastal.
  • 23-kordne Gibraltari meister (esimene tiitel 1985, viimane 2018).
  • 17-kordne Gibraltari karikavõitja (esimene võit 1986, viimane 2016).
  • Osalenud eurosarjas viiel hooajal, millest kolmel saanud ühest vastasest jagu (sh FC Florast 2016-17 Meistrite liiga esimeses eelringis).
Kommentaarid

nojah   •  
Ja nii tehtigi ära floorale......mida oli eurorahade toel ehitatud 25a (kakskümmend viis aastat!). Kui pohlakud arvavad, et nad on kuhugi jõudnud ja sinna kuhu nad on jõudnud, on hästi, siis las nad arvavad uuesti.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID