Henri Anier: tulevik on täiesti lahtine, mul on väga palju mõtte- ja valikukohti (4)

Paide Linnameeskonna ridades sel hooajal Premium liigas 26 väravat löönud ja meistrisarja parima väravaküti tiitli võitnud Henri Anier. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Henri Anieril on selja taga individuaalses plaanis väga edukas hooaeg, kus ta lõi palju väravaid nii Paide Linnameeskonna kui ka Eesti koondise kasuks. Jalgpallis on nii, et eduga kaasnevad valikuvariandid. 30-aastane ründaja asub nüüd puhkust nautima, aga peab siis otsustama, kus edasi.

2011 aitas Anier FC Flora Premium liigas löödud 21 värava Eesti meistritiitlini ning siirdus siis välismaale. Norras, Šotimaal, Saksamaal, uuesti Šotimaal, Rootsis, jälle Šotimaal, Soomes, Lõuna-Koreas ja Hollandis mängimise järel naasis ta eelmise aasta augustis kodumaale, kui liitus Paide Linnameeskonnaga.

Anier jõudis sügisel Paide eest pidada 11 mängu, kus lõi 10 väravat. Just tema panus oli otsustav, mis aitas Paide klubi ajaloo parima saavutuseni – Eesti meistrivõistluste hõbemedalini, millega tagati endale ka koht eurosarjas. Tänavu Anieri tempo ei raugenud. 30 meistrisarja mänguga lõi ta 26 väravat, millega võitis parima väravaküti tiitli.

"Väravate löömine on minu töö. Hea meel, et õnnestus meeskonda aidata ja et kogu hooaja terve püsisin. Aga et lõin Premium liigas kõige rohkem väravaid ja olin koondise resultatiivseim, siis see ei ole ainult minu saavutus, sest ründaja ei löö kunagi üksi väravaid, vaid mu selja taga on meeskond, mis võimalusi tekitab ja tööd rügab. Meeskonna edu on tähtsam. Aga kui väravaid on palju, siis peab ründajal hea meel olema. Ja eks mul on ka!" räägib Anier.

REKLAAM

Tee Premium liiga väravakuningaks kulges läbi Haanja suusaradade

Hooaja viimase mängu pidas Paide ründaja laupäeval, kui kostitas Nõmme Kaljut 5:3 võidumängus kahe tabamusega. Järgnes Paide meeskonna lõpupidu ning nüüd sõidab Anier kaheks nädalaks Eestist ära puhkama ja lülitab end rutiinist välja. Seda puhkust on väga vaja, sest selja taha jäänud hooaeg ei kätkenud endas üksnes suurt koormust, vaid ka tavatuid keerdkäike.

"Selja taga on 11 kuud ränka tööd. Hooaja ettevalmistus toimus ju eelmisel talvel, kui koroonaolukord oli päris keeruline. Meeskonna ettevalmistusse tulid pausid sisse, sest keegi oli haigestunud või lähikontaktne. Ma ise näiteks viibisin vahepeal nädal aega järjest Haanjas ja suusatasin kõvasti, sest jalgpallitrenni teha ei saanud," meenutab Anier.

Paide alustas hooaega võimsalt, noppides järjest võite ja purustades esimeses ringis ka hilisema meistri Levadia 4:0. "Eesmärgid ja ambitsioonid olid nii kõrged kui võimalik. Tahtsime tiitli peale mängida. Et suutsime Florale ja Levadiale, kellel süsteem paigas ja ajalugu pikem, kandadele astuda, on positiivne tervele Eesti jalgpallile. Loodetavasti tekib praegustele tippudele ka tulevikus rivaale."

Eesti koondise kasuks lõi Henri Anier 2021. aastal neli väravat, millega oli meeskonna resultatiivseim mängija. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Anier pidas hooaja jooksul erinevates sarjades kokku 46 võistlusmängu, mille käigus lõi 38 väravat. Kui välja jätta karikamatš Flora duubliga, mille Paide võitis 14:0 ja kus Anier lõi kaheksa kolli, oleksid näitajad 45 ja 30. Mitte nii võimsad kui 46 ja 38, aga ikkagi väga vägevad.

30-aastase ründaja CV-d sirvides ilmneb, et viimati oli ta koduklubis läbi terve hooaja põhimeheks Motherwellis 2013-14, mil ta lõi Šotimaa kõrgliigas üheksa väravat ja meeskond võitis Glasgow Celticu järel hõbemedali. Järgnesid hüplikumad hooajad, kuniks nüüd õnnestusid asjad väga hästi nii Paides kui ka Eesti koondises.

"Olen saanud vanemaks, küpsemaks ja kogenumaks. Jalgpall on ikka peaga mäng. Proovisin läbi terve hooaja kogu aeg väga selgelt oma mõtetega hetkes püsida ja positiivne olla. Ilmselgelt oli ka raskeid hetki, aga sisemist rahu olen suutnud hoida, endasse uskuda ja iga mängu platsile nautima läinud. See ongi olnud edu võti. Just sisemine rahu," lausub Anier.

Flora ja Levadia lõid palju rohkem, aga parim väravakütt tuleb Paidest

Muidu rängale vaimsele koormusele vastu ei peaks. Kui füüsiliselt on võimalik trennidest ja mängudest taastuda kindlate võtetega, siis vaimse värskuse hoidmine läbi 11 kuud kestva hooaja on hoopis suurem väljakutse.

"See 11 kuud on minu jaoks ju töö. Mulle tõesti meeldib käia Eestimaa loodust nautimas, aga ega ma seda 2021 eriti teha saanud, sest pidin silmas pidama põhitööd. Tõsi, sõbrad ja lähedased on praegu siinsamas, ei pea videokõnede abil sidet hoidma. Olen mõelnud, kui palju kodumaal mängimine on mind aidanud?

Ütlen ausalt – südames tahaks ikka veel kuhugi välismaale minna ja seal mingi väljakutsega silmitsi seista. Eestisse naasmine polnud lihtne samm, aga ei oodanud, et nii hästi läheb. Olen Paides ja Premium liigas mängimist väga nautinud ning suutnud kõigile väravaid lüüa. Flora ja Levadia lõid mõlemad 20 väravat rohkem kui Paide, aga liiga parim väravakütt olen mina Paidest. Haipida ma end ei taha, aga hea meel on küll, et Paide eest nii palju väravaid suutsin lüüa," räägib Anier.

Paide Linnameeskonna ründaja Henri Anier. Foto: Liisi Troska / jalgpall.eeArusaadav, et meeskonna edu on jalgpalluri jaoks alati tähtsam kui isiklik. See kõlab diplomaatilise korrektsusena, aga jalgpallur mõtlebki nii. Mitte keegi ei ole nõus vahetama meistritiitlit parima väravaküti auhinna vastu. Vastupidise vahetusega oleksid aga nõus kõik. Kuna nende kahe auhinna kaalukategooriad asetsevad teineteisest tohutult kauged, suudavad mängijad neid ka lahus vaadata.

Anier möönab varmalt, et parima väravaküti tiitel tal hooaja lõpusirgel ikkagi mõtetes oli. "Seda auhinda ma polnud ju varem saavutanud. Viimased kaks kuud on see ikka natuke mõtetes olnud. Meeskonna edu kõigepealt, aga parim väravakütt on ka ajalukku jääv saavutus. Väravad on ründajatele tähtsad. Just enesekindluse pärast. Ning need väravad ja enesekindlus kanduvad ju edasi meeskonna edusse."

Enne viimast vooru oli väravaküttide tabeli tipp selline: Henri Anier 24, Zakaria Beglarišvili 24, Rauno Sappinen 23. Esimesena tegi oma viimase etteaste Anier, kes lõi laupäeval Nõmme Kaljule duubli ja tõusis 26 tabamuse peale. "Uskusin, et Kalju vastu ühe värava ikka lüüa suudan ja sellest vast piisab. Arvasin, et pühapäevane Flora – Levadia tuleb suhteliselt kinnine. Läks küll vastupidi, aga Beglarišvili väravat ei löönud. Kahjuks sai Sapi üldse trennis vigastada ega saanud mängida," sõnab Anier.

Kui minna välismaale, siis ainult kohta, mis on põnev ja atraktiivne

30-aastase ründaja hing on hetkel põhjusega rahul, sest kõva ja kannatlik töö on kandnud vilja. Premium liiga parima väravaküti auhind ilutseb kapi peal. Eesti koondises mängis ta end uue peatreeneri käe all põhikoosseisu ja lõi väravaid rohkem kui kolme eelmise aastaga kokku. Füüsiline toonus on super, tervis korras ja mängutarkust üha koguneb. Anier on oma parimas eas jalgpallur, kes mängib parajasti oma parimat jalgpalli.

Iga lollgi saab aru, et selline ründaja on jalgpalliturul (väga) nõutud kaup. Eriti keskkonnas, kus ta on end tõestanud. Antud juhul Premium liigas. Paide sooviks muidugi, et Anier jätkaks neil. FC Flora vajab aga Sappineni peatse lahkumise järel uut esiründajat. Levadia proovis Anieri enda ridadesse meelitada juba mullu talvel ja vaevalt värske meister nüüdki tema allkirjast ära ütleks.

Anieri leping Paidega lõpeb 31. detsembril ja ta kinnitab, et kosilasi on tõesti rohkesti. "Mul on väga palju mõtte- ja valikukohti. Nüüd lähen puhkama ja laen akusid. Siis pean rahulikult mõtlema, et kuidas edasi. Sisimas olen valmis välismaale minema, aga igale poole ei taha. Variant peab olema atraktiivne ja põnev ja sportlikult heal tasemel. Ausalt – praegu on mu tuleviku osas kõik lahtine."

Pärast hooaega, kus ta igal nädalal kord või kaks põhikoosseisus platsile sai, on ründaja üheks valikukriteeriumiks kindlasti eeldatav mänguaeg. Varumehe varumeheks Anier kuhugi minna ei taha. "Iganädalane mängimine on nauding. Iga jalgpallur tahab platsile, just mäng hoiab vormis. Kirge ja isu on mul kõvasti. Kui midagi konkreetset laual, siis tuleb asjaolusid kaaluda."

Karol Mets, Joonas Tamm, Henri Anier ja Rauno Sappinen Balti turniiri võidukarikaga. Foto: Brit Maria Tael

* * *

Anier: Häberli tõi koondisesse väga hea harmoonia

Esmaspäeval väisas Henri Anier A. Le Coq Arenat, et võtta hooaeg kokku Eesti koondise peatreener Thomas Häberliga. Kui šveitslane nimetas jaanuaris oma esimese rivistuse, kellega sõideti Hispaaniasse treeninglaagrisse, siis Anieri seal polnud. Märtsikuu MM-valikmängudeks aga olukord muutus ning Anier kerkis koondise põhimeheks.

"Vestlesime pikalt. Käisime hooaja läbi ja sain temalt väga positiivset tagasisidet. Eks kaks viimast akent olid juba raskemad, mingit väsimuse fooni võis näha. Aga võitlust oli palju ja intensiivsust suutsime näidata läbi terve hooaja. 2021 oli Eesti koondisele hea kasvuaasta!

Ootan väga suure huviga edasist. Meil on meeskonnas hea energia. Thomase tulekuga on eneseusk ja tiimis valitsev harmoonia muutunud väga heaks. Kõik mehed tunnevad seda, mis on väga tähtis. Kui meenutame Islandi lugu, siis nad jõudsid kaugele just tänu tiimivaimule. Meil on vundament, mille peale saab midagi ilusat ehitada," ütleb Eesti koondise 2021. aasta resultatiivseim mängija.

* * *

Henri Anier

Sündinud: 17. detsember 1990
Positsioon: ründaja
Klubikarjäär: FC Flora (2008-2011), Stavangeri Viking (2012-2013), Fredtikstad (2013), Motherwell (2013-2014), Aue Erzgebirge (2014-15), Dundee United (2015-2016), Hibernian (2015), Kalmar FF (2016), Inverness CT (2017), FC Lahti (2017-18), FC Suwon (2019), Deventeri Go Ahead Eagles (2020), Paide Linnameeskond (2020-2021).
Koondisekarjäär: 77 A-maavõistlust, 17 väravat, debüüt 2011. aasta 19. juunil võõrsil Tšiili vastu (0:4).
Saavutused: Eesti meister 2010, 2011, Eesti karikavõitja 2008, 2009, 2011, Šotimaa MV hõbe 2014, Balti turniiri võitja 2021, Premium liiga parim väravakütt 2021.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

IUdutuli   •  
Anieri jutt on veel ümmargusem kui Jüri Ratasel.
sanderk   •  
Ott on kirjutanud: "FC Flora vajab aga Sappineni peatse lahkumise järel uut esiründajat."

Kas ma olen midagi maha maganud? On siin peegeldatud laialt levinud arvamust, et sellise hooaja järel väärib Sappinen eesti liigast rohkemat? või on Otil siseinfot?
Jaak   •  
Ka spordidirektorid betsafe’i podcastis väitsid,et olevat konkreetsed pakkumised laual. Ja kui mitte praegu siis millal veel?
A. Polõnski   •  
Millega Paide LM Anieri klubis hoida saaks? Kas juttudega, et Voolaiu käe all jõuavad kindlasti meistriks?

Sisene
MM TOOB UUED MURED
Sel aastal tuleb suvi turul teisiti - või kas ikka tuleb? Katari MM sunnib mängijaid vastama uutele küsimustele
SERBLASE TULEVIK
Ott Järvela | Kas Marko Savic saab võimaluse vigade paranduseks?
VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia naudib terve Eesti jalgpalli toetust, aga kannab ka kohustust ja vastutust
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
2
0
42:8
44
2.
Tallinna FCI Levadia
17
14
2
1
41:7
44
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
3
3
28:14
33
4.
Paide Linnameeskond
17
9
2
6
41:18
29
5.
FC Kuressaare
17
7
3
7
20:23
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
2
11
16:36
14
7.
JK Narva Trans
15
4
1
10
16:27
13
8.
JK Tallinna Kalev
17
3
3
11
15:46
12
9.
Tallinna JK Legion
16
3
5
8
18:30
10
10.
Pärnu JK Vaprus
16
2
1
13
16:44
7