Hispaania ligi kolm aastakümmet kestnud imeline seeria lõppes Stockholmis, Itaalia tiitlipidu kujunes loodetust kesisemaks (Kosovo tegi ajalugu, võit ka Andorrale) (0)

Hispaania võiduseeria algas ja lõppes Põhjamaades. Foto: Scanpix / AFP / Jonathan Nackstrand

MM-valiksarjas sai üle 28 aasta esimese kaotuse Hispaania koondis, jäädes Stockholmis 1:2 alla Rootsile. Hispaanlased ei olnud MM-valikmängu kaotanud koguni 28 aastat.

Seejuures läksid külalised 5. minutil koondisedebütandi Carlos Soleri tabamusest juhtima, ent kui pall keskringist mängu pandi, kulus Alexander Isakil vaid 12 sekundit, et kasutada ära Hispaania kaitsjate eksimus ja viigistada. Võiduvärava lõi teise poolaja alguses karistusalasse vabaks jäetud Viktor Claesson, kasutades ära Dejan Kulusevski suurepärase eeltöö vasakul äärel.

Viimati sai Hispaania seejuures MM-valiksarjas lüüa 1993. aastal samuti Põhjamaade koondiselt, kui Kopenhaagenis jäädi alla Taanile. Vahepealsetel aastatel õnnestus hispaanlastel aga 66 valikmängust võita 52 ja viigistada 14.

Sama grupi teises kohtumises sai MM-valikmängudes esimest korda võidurõõmu maitsta Kosovo, kes alistas võõrsil tänu Vedat Muriqi väravale 1:0 Gruusia. Esmakordselt Euroopa valiktsüklis oma koondisega mängides 2018. aasta MM-valiksarjas vaid ühe punkti kogunud Kosovo lõpetas viimase EM-valikgrupi juba igati viisaka kolmanda kohaga ning nüüd avati võiduarve ka MM-valiksarjas.

C-grupis läks värske Euroopa meister Itaalia senisele täisedule ehk üheksale punktile lisa hankima Firenzes ning Federico Chiesa avaski veerandtunnise mängu järel Bulgaaria vastu skoori. Avapoolaja lõpus lõi Itaalias Ascoli ridades mängiv Atanas Iliev aga viigivärava ning 1:1 tulemusega kohtumine lõppeski.

Teises sama grupi mängus sai pühapäeval Tallinnas maavõistluse raames Eestiga kohtuv Põhja-Iirimaa Vilniuses 4:1 jagu Leedust. Mäng pöörati enda kasuks teise poolajaga, kui teeniti ja realiseeriti kaks penaltit.  Seejuures oli leedulastel endal võimalus penaltist teisel poolajal mängu juhtima minna, kuid Arvydas Novikovas ei suutnud 11 meetri karistuslööki realiseerida ning kolm minutit hiljem tegid skoori hoopis põhjaiirlased.

Kui Eesti kaotas E-alagrupis Belgiale kodus 2:5, siis Tšehhi sai samal ajal keerulise võidu Valgevene üle. Ostravas 1:0 tulemusega lõppenud mängu ainsa värava lõi avapoolajal Antonin Barak.

I-grupis trotsis Inglismaa Budapestis tribüünidelt kostnud ahvihäälitsusi ning lõi ungarlastele 0:0 lõppenud avapoolaja järel neli vastuseta väravat. Alagruppi nelja mängu järel täiseduga jätkava suvise EM-finalisti 4:0 võitu panustasid tabamustega Raheem Sterling, Harry Kane, Harry Maguire ja Declan Rice. Neljaväravaline kaotus märgib ühtlasi Ungari jalgpalliajaloo suurimat lüüasaamist koduses MM-valikmängus.

Ka Poola kostitas Albaaniat nelja tabamusega, ent pidi vastaste viigivärava järel pisut närveldama, enne kui oma paremuse 4:1 maksma pani. Skoori avas Robert Lewandowski, ent talle vastas õige pea Sokol Cikalleshi. Avapoolaja lõpus õnnestus Adam Buksal siiski uuesti võõrustajad ette viia, teisel poolajal lisasid Grzegorz Krychowiak ja Karol Linetty veel kaks tabamust.

Sama grupi kolmandas kohtumises nautis haruldast soosikurolli Andorra, võttes tänu Marc Valese väravatele San Marino üle 2:0 võidu. Andorra jalgpalliajaloos oli tegu üleüldse alles kuuenda võiduga, ametlikes mängudes maitsti võidurõõmu neljandat korda.

Teises kuueliikmelises J-grupis said samuti mängida kõik meeskonnad, seejuures suutis väike Liechtenstein osutada suurele Saksamaale südi vastupanu. Saksamaa küll võitis lõpuks 2:0, ent skoori avamiseks kulus neil peaaegu terve avapoolaeg ning teine tabamus saadi kirja alles viimasel veerandtunnil.

Inetute skandaalidega võitlev Island jäi koduväljakul 0:2 alla Rumeeniale ning on neljast mängust kogunud vaid ühe võidu, kui märtsis alistati Liechtenstein. Kolmandas selle alagrupi kohtumises tegid Eesti "vanad sõbrad" Põhja-Makedoonia ja Armeenia õhtu ainsa 0:0 viigi.