Hispaanias väravaid kõmmutav eestlanna: suurim erinevus on tehnika - siinsetel mängijatel on pall jala küljes (0)

Birgit Albert (sinimustas) möödub vastastest Hispaanias. Foto: Carmen Enciso

Endine JK Tallinna Kalevi ründaja Birgit Albert mängib juba kolmandat hooaega Hispaania tugevuselt kolmandas liigas. Tema võistkond Juventud Torremolinos C.F. püüdleb koha eest kõrgema liiga üleminekumängudele. Räägime Birgitiga Hispaania ja Eesti naiste jalgpallist ning elust päikeserannikul.

32-aastane väravakütt on Hispaanias elanud alates 2017. aasta novembrist. Ta töötab seal praegu tarkvara testijana ja mängib jalgpalli oma lõbuks, ehkki teeb seda väga professionaalselt.

Birgit, mängisid aastatel 2014-2017 Tallinna Kalevis ning olid kahel hooajal võistkonna suurim väravakütt. Mis sind Hispaaniasse tõi?
Mind tõi Hispaaniasse töö. Otsest plaani mul tegelikult Hispaaniasse kolida polnud, hakkasin guugeldama erinevaid võimalusi välismaal töötamiseks, leidsin ühe firma ja sisetunne ütles, et see võib olla õige. Saatsin CV, käisin siin [2017] augusti lõpus intervjuul ja oktoobris pakkisin kohvri.

Sul oli enne äraminekut päris tõsine vigastus, kas see mängis ka otsuse tegemisel rolli?
Mul oli 2016. aasta sügisel sääreluu proksimaalosa murd, olin üheksa kuud vigastusega väljas, tagasi võistkonda pääseda oli raske, aga ma ei usu, et see määravaks sai. See oli juba päris ammu, ei mäletagi täpselt enam.

Kuidas leidsid tee oma esimese võistkonna, Marbella FC juurde?
Elasin siis Marbellas ja uurisin, mis võistkonnad seal linnas mängivad. Leidsin Marbella FC, nad olid selle võistkonna just samal aastal loonud. Läksin ühte mängu vaatama, et teada saada, mis tase siin üldse on. Tundus sarnane, mis Eesti meistriliigas. Läksin esimesse trenni ühtegi sõna hispaania keelt rääkimata. Inglise keeles rääkisid trennis ainult kaks tüdrukut, tegin alguses harjutusi vaatamise järgi.

Birgit Albert (tagumises reas vasakult esimene) naudib Hispaanias elamist ja jalgpalli mängimist. Foto: Carmen Enciso

Kuidas su hispaania keel nüüd on?
Suhtlen igapäevaselt, poole aastaga sain praktiliselt keele selgeks, nüüd räägin vabalt.

Miks sa enam Marbellas ei mängi?
Mängisin seal kaks ja pool hooaega. Tuli uus juhtkond, kes tahtis liiga kõige paremat võistkonda moodustada, visati välja need mängijad, kes polnud nende arvates piisavalt head. Meie võistkonnast jäi alles ainult viis liiget ja ülejäänud võeti mujalt. Tegelikult vahetasin samal ajal ka elukohta ning uue klubi asukoht sobiski mulle paremini.

Kas nad on nüüd liiga parim võistkond?
Praegu on nad teised, meie oleme kolmandad. Grupifaasis olime Marbellaga võrdsed, ükskord võitsime meie, ükskord nemad.

Mängid tugevuselt kolmandas liigas. Räägi, kuidas Hispaania naiste jalgpall üldse korraldatud on?
See on siin päris keeruline. Mina mängin kohalikult tasandil - see tähendab seda, et meie võistkond osaleb Malaga liigas, kus on kokku 21 võistkonda. Malaga on osa Andaluusia piirkonnast. Kokku on Andaluusias kaheksa erinevat liigat, igaüks ühe suurema linna ümber. Piirkondi on Hispaanias 17. Kui palju võistkondi ja liigasid üldse kohalikul tasandil kokku on, seda ma ei tea.

Kõrgema tasandi liigade kohta võib öelda, et need on nagu Eesti Esiliiga A ja Esiliiga B (hispaania keeles Primera Nacional ja Segunda Nacional). Ka esiliigad on jaotatud regionaalseteks gruppideks.

Meistriliiga on üleriigiline ja seal on 18 võistkonda. Sel aastal võitis liiga FC Barcelona. Nad võitsid hiljuti ka naiste Meistrite liiga, nii et võib öelda, et Hispaania naiste jalgpall on väga heal tasemel.

Kuidas aga hindad teie liiga taset võrreldes Eestiga?
Kuna meie liigas on nii palju võistkondi, siis Eestiga võrreldes saaks öelda, et kõik tasemed alates meistriliiga esimesest kuni esiliiga viimaseni on esindatud. Tugevamad võidavad liiga nõrgemaid 16:0, samas liiga esimesed mängivad omavahel võrdseid ja põnevaid mänge. Igal aastal on uus võitja.

Birgit Albert (valges) oma viimasel Eestis veedetud hooajal mängus Flora vastu. Foto: Brit Maria Tael

Kuidas sul isiklikus plaanis hooaeg läinud on?
Jään kindlasti rahule, olen 26 mängus väljakule pääsenud ja olen meie võistkonna suurim väravakütt [19 tabamusega]. Tehniliselt olen kehvem kui enamik meie võistkonna mängijaid, kuid ründajana kompenseerin selle kiiruse ja füüsilise poolega.

Millised on sinu arvates suurimad erinevused mängijate oskuste vahel Eestis ja Hispaanias?
Suurim erinevus ongi tehnika – paljud siinsed mängijad tulevad saalijalgpallist, neil on pall jala küljes.

Miks Hispaanias saalijalgpalli mängitakse?
Igal pool õues on saalijalgpalli väljakud – need on sellised betoonkattega väljakud, kus kõik käivad vabal ajal õhtuti sõpradega mängimas, selle kohta öeldakse futsal. Muruväljakuid on väga vähe. Meie mängime kunstmurul, mõõtmetelt on meie väljak väiksem kui originaalis peaks olema. 

Kuidas hindad mängijate muid oskusi ja omadusi?
Jõulisus ja vastupidavus on pigem samad, mis Eesti mängijatel. Hispaanlased on emotsionaalsemad, nad lähevad kiiresti põlema. Draamat on rohkem, nad on temperamentsemad kui eestlased. Mängupildi poole pealt on vähem pika palli ette mängimist, rohkem mängitakse söötu, liigutatakse palli. See ei ole küll oskus, aga mängijad siin on palju lühemad. Eestis olin lühike, aga siin olen pikk!

Mis on Hispaania naiste jalgpallis paremini korraldatud kui Eestis? Mis on aga Eestis paremini kui Hispaanias?
Meie väljak on väga kohutav, osad väljakud on väga kehvas seisukorras. Meie liigas on mängul ainult üks kohtunik, tal on väga raske suluseise näha. Erinevus on veel see, et meil on jooksvad vahetused. Alates 75. minutist võib teha kuni kaks vahetust.

Korraldusliku poole pealt – naiste võistkondi hinnatakse osades klubides peaaegu meestega võrdselt. Ma pole ühelgi hooajal pidanud mitte millegi eest maksma, välja arvatud bensiin, et mängudele sõita juhul, kui tiimi bussiga ei ole võimalik minna. Olen saanud kõik trenni- ja vaba aja riided klubi poolt. Staff on palju suurem kui Eestis, meil on kuueliikmeline treenerite tiim, kes osaleb igas trennis ja mängudel. Mängudel on meil lisaks kaasas ka füsio. Trennides on alati vähemalt 20 inimest, konkurents koosseisu on suur. Mitte kunagi pole nii, et meid on trennis näiteks kaheksa.

Meie tiimis on sel aastal isegi toitumisspetsialist. Meid kaalutakse, antakse menüüd, mida millal süüa. Mina olen normaalkaalus, aga kui oleks vaja alla võtta, siis saaksin spetsiaalse menüü. Seda meil küll eelmises võistkonnas polnud, aga nüüd on.

Üldiselt on liiga väga põnev, nagu ütlesin, kunagi ei tea, kes liiga võidab. Mängijad vahetavad palju tiime.

Võistkond Juventud Torremolinos C.F. koos oma taustajõududega. Birgit Albert viimases reas paremalt esimene. Foto: Dacil Pomares

Mängite koha eest üleminekumängudele. Millised on teie võistkonna šansid pääseda tugevamasse liigasse?

Sel aastal on kindel, et meie ei saa, oleme teised-kolmandad. Liiga võidab FC Malaga City – neil on kõik olemas: nad on professionaalid, ei käi tööl, elavad koos akadeemias ja treenivad iga päev. Meie oleme amatöörid, käime tööl. Malaga City mängijad on pärit Inglismaalt, Argentiinast, Kanadast ja USA-st.

Eestis said koroonaajal treenida vaid naiste meistriliiga klubid. Kuidas on koroona teie võistkonda mõjutanud?
Eelmisel aastal, kui koroona hakkas, siis mängud jäid ära ja liiga lõpetati. See, kes oli sel ajal esimene, läks üleminekumängudele. Meie klubi trennid toimusid ainult siis, kui nakatumisnäitajad oli madalad, kui läksid kõrgemaks, siis trennid jäeti ära. Sel aastal jäid trennid ja mängud ära kolm nädalat jaanuarist veebruarini. Kui trenne ei toimunud, siis anti meile treeningkava ja tegime kodus, toas. Kes sai väljas käia, käis jooksmas.

Koroona on veel nii mõjutanud, et treeneritel ja varumängijatel peab mask ees olema. Trenni ja mängu ajal maski kandma ei pea, küll aga muul ajal igal pool.

Kuidas sulle see tundub, kas oled harjunud?
See on aasta aega nii olnud, olen väga harjunud. Kohe, kui koroona hakkas, muutus maskikandmine kohustuslikuks. Kui eelmisel aastal Eestist tagasi tulin ja läksin siin poodi, hakkas kuidagi imelik, tundsin, et kõik vaatavad mind, sain aru, et olen unustanud maski panna, jooksin kiiresti autosse tagasi. Siin saab trahvi selle eest, kui maski ei kanna.

Teatavasti on Lõuna-Hispaanias suvel väga soe – kuidas on sellises kuumas kliimas treenida?
Juulikuus ei ole meil üldse trenne. Kui vahel on, siis need toimuvad 21-22 ajal õhtul, palavuse tõttu ei tehta varem.

Esialgu oli raske, nüüd olen harjunud. Alguses jäi õhku väheks, päike paistis lagipähe, kogu aeg pidi vett pähe valama. Varem olin ma talvel lühikeste pükste ja T-särgiga, kõik hispaanlased olid soojapesu särkidega - nüüd olen mina ka sooja pesuga.

Kas oled jälginud ka Eesti naiste jalgpalli? Keda pead selle hooaja favoriidiks ja miks?
Jälgin aeg-ajalt tähtsamaid võistlusi, näiteks vaatasin superkarikafinaali Kalevi ja Flora vahel. Veel olen vaadanud Vapruse ja Saku mänge. Mulle väga meeldib Saku võistkond, nende lugu, kuidas nad on järjepidevalt vaikselt tõusnud. Pean Sakut sel aastal favoriidiks.

Kas sul on plaan ka Eestisse tagasi tulla või oled oma tuleviku pigem Hispaaniaga sidunud?
Kunagi ei tea, mis elu toob! Tegelikult mängiksin rõõmuga suvel Eestis, aga klubi ei saa nii ruttu vahetada. Ootasin kolm kuud litsentsi, et siin mängida.

Seda, kas tahan kunagi Eestisse tagasi kolida, ma veel ei tea. Hetkel seda plaani pole, kuna olen siia juba kodu ostnud. 

Mis sulle Hispaanias elamise juures kõige rohkem meeldib? Mida igatsed?
Igatsen sauna. See, et lähed talvel sauna, on maailma parim asi. Sauna, perekonda, mõnda sõpra, kes veel jäänud on (naerab). Igatsen seda, et Eestis saavad asjad kiiresti tehtud. Hispaanias võtab kõik nii kaua aega, paberimajandus on kohutav. Mis mulle meeldib, on see, et inimesed on reaalselt rõõmsad siin: keegi ei ela selleks, et olla naabrist parem. Ilm on kogu aeg ilus, see annab palju rohkem energiat. Päike paistab, tahad õue minna ja erinevaid asju teha. Ilm mõjutab kõvasti ka inimeste olemust. Aga suvel on Eestis ka tegelikult väga tore!

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
UUS VOOR KOPUTAB UKSELE
ERINEVAD OTSUSED
SKOORIVAD EESTLASED
TÄNA EETRIS
TAMMEKALE TEINE VÕIT
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID