Inglismaa meistrid 2016: Kes nad on? (3)

Premier League'i hooaeg pakkus ühe jalgpalliajaloo suurima üllatuse, kui Leicester City vastu kõiki ootusi meistriks pärjati.

Oma 30-aastase treenerikarjääri esimese meistritiitli kavandas täiuslikkuseni itaallane Claudio Ranieri. Kes olid aga need mehed, kellest Ranieri võitjad tegi? 

  • Kes on see Leicesteri mängija, kellel kodus juba kaks Premier League'i võitjamedalit?
  • Milline Leicesteri staar on vaid 169 sentimeetrit pikk?
  • Kes on 100 koondisemänguga löönud 48 väravat?
  • Kes on Leicesteriga võitnud kolm erinevat liigataset?
  • Boonusküsimus: Kellega ja kuidas on seotud Eesti koondise peatreener Magnus Pehrsson?

Mängijad on järjestatud esimeses 36 liigamängus mängitud minutite alusel.

Kasper Schmeichel (Taani, 29-aastane, 3240 minutit)

Manchester Unitedi ja Taani legendi Peteri poja Kasperi puhul tundus kaua, et isa saapad jäävad talle suureks. Alaealisena Manchester City akadeemiaga liitunud ja ka mõned mängud esindusmeeskonnas kirja saanud väravavahile eelistati taevasinistes lõpuks Joe Harti.

Järgnenud klubide nimekiri on kõike muud kui aukartust äratav - Darlington, Bury, Falkirk, Cardiff City, Coventry City, Notts County ja Leeds United ei mängi enam või ei ole kunagi mänginud Inglismaa jalgpallis esimest viiulit. Leicesterisse tõi Schmeicheli rootslane Sven-Göran Eriksson 2011. aastal.

Wes Morgan (Jamaica, 32, 3240)

Schmeicheliga koos on kõigis mängudes 90 minutit väljakul viibinud Leicesteri kapten, sobiva nimega Wes Morgan. Nottinghamis sündinud ja kasvanud mees esindas suure osa oma karjäärist kodulinna Forestit, kuulsusrikka ajalooga klubi, kelle eest sai kümne aastaga kirja 352 mängu.

Mõned kuud enne 30. sünnipäeva kaasati Jamaica juurtega mees hoopis välejalgsete sprinterite riigi koondisesse, aasta hiljem jõudis ta Premier League'i. Väravad Southamptoni (1:0 võit) ja Manchester Unitedi (1:1 viik) vastu kirjutatakse suurte tähtedega Leicesteri ajalooraamatusse.

Robert Huth (Saksamaa, 31, 3150)

Kogenud sakslane on üks kahest mehest Leicesteri koosluses, kel kõrgliiga võitmise kogemus juba olemas - Berliini idapoolel sündinud keskkaitsja tuli noorelt Inglismaale ja liitus õigel ajal Chelseaga, saades medali kaela Jose Mourinho kahe esimese meistritiitli puhul 2005. ja 2006. aasta sügisel, panustades vastavalt 10 ja 13 mängu. Tol suvel tuli Huth Saksamaaga ka maailmameistrivõistlustel pronksile.

Järgmised kümme aastat tõid Middlesbrough' ja esiliigasse langemise, Stoke'i kolimise ja staatuse mängijana, kelle lagi ongi Premier League'i keskmik. Viimati kaheksa aastat tagasi, 23-aastasena Saksamaa koondist esindanud Huth on Leicesteris omas elemendis ja oli üks suurimaid faktoreid mulluses püsimajäämises.

Jamie Vardy (Inglismaa, 29, 2960)

Hooaja esimesel poolel Leicesteri näoks saanud Vardy lugu on lahatud iga nurga alt. Inglismaa jalgpallipüramiidi põhjast jõudis lihtrahvaga suhestuv Vardy välja koos Leicesteriga, kuid kuni tänavuse hooajani ei paistnud, et teha võiks olla Premier League'i tasemel erilise ründajaga.

Siis hakkas juhtuma: sügisel lõi Vardy värava 11 mängus järjest, lüües sellega Ruud van Nistelrooy rekordi, kinnitas kanda Inglismaa koondises ja lõi Berliinis Saksamaale värava. Kannaga. Vardyst on saanud ikoon, müüt, mees, kelle elust tehakse tõenäoliselt õige pea film.

Danny Drinkwater (Inglismaa, 26, 2949)

Manchesteris sündinud, kasvanud ja Unitedi noorteakadeemiast läbi tulnud poolkaitsja sai juba karjääri algusaastatel omapärase nimega tähelepanu, kuid mitte Sir Alex Fergusoni valikusse. Neli laenulepingut hiljem maandus ta Leicesteris.

Kui väga palju kiidusõnu on pälvinud tema partner N'Golo Kante, siis ka Drinkwateri rolli on Leicesteri edus raske alahinnata. Täpse jalaga võimas tööhobune pidi oma võimalust tipptasemel ootama, kuid on selle hiilgavalt ära kasutanud.

Riyad Mahrez (Alžeeria, 25, 2887)

Kui sügisel sai kõik pealkirjad Vardy, siis mida hooaeg edasi, seda rohkem hakati hindama Prantsusmaal sündinud alžeerlase Mahrezi panust. Prantsusmaa teisest liigast näpatud tehniline ääremängija on kahtlemata üks parimaid leide Leicesteri skautide poolt.

Teiste mängijate poolt liiga parimaks mängijaks valitud mehe puhul tundub küsimus olevat peamiselt selles, mis edasi - kui suurem osa Leicesterist lõikab kasu meeskonna mängustiilist, siis Mahrez on üks neist, kelle talent võiks teoreetiliselt särada igal pool.

N'Golo Kante (Prantsusmaa, 25, 2840)

Vardyst ja Mahrezist hiljem värvatud Kante läks Leicesterile eelmisel suvel maksma kaheksa miljonit eurot, kuid oli väärt igat senti - Prantsusmaa kõrgliiga alumises otsas Caenis tippliigadesse jõudnud mehest on saanud üks parimaid kaitsvaid poolkaitsjaid maailmas, kui mitte parim.

Kõigest 169-sentimeetrise kasvu juures on Kante innustuseks kõigile jalgpalluritele, kel puudub kaitsvatele mängijatele omane pikkus, kuid ka Lionel Messi jalad - ka füüsiliselt võimsaid jalgpallureid eelistaval positsioonil on võimalik läbi lüüa.

Marc Albrighton (Inglismaa, 26, 2690)

Kaheksa-aastaselt Aston Villaga liitunud Albrightonit tabas 2014. aasta suvel halvim saatus, mis ühte mängijat talle südamelähedases klubis tabada saab, kuid Albrighton oli tulevikuks juba sihid paika pannud ja liitus kolm päeva pärast lepingust vabastamist Leicesteriga.

Nigel Pearsoni käe all küllaltki vähe mänginud äär kerkis Claudio Ranieri soosingusse ja tegi igas mõttes oma karjääri parima hooaja - kuidas vajanuks teda tänavu Aston Villa...

Christian Fuchs (Austria, 30, 2530)

Leicesteri üks kogenumaid mehi liitus suvel Saksamaalt, kui Schalke lubas  Austria koondist 74 korral esindanud Fuchsil pärast nelja aastat klubist lahkuda. Seni kodumaal ja Saksamaal karjääri teinud Fuchs tegi sellises vanuses julge otsuse, kuid ei ole pidanud seda kahetsema.

Kui Huthil on Inglismaalt kogemusi tabeli eesotsas, siis Fuchsil lisaks koondisele ette näidata ka arvestatav hulk mänge Meistrite liigas, kuhu ta kõigi eelduste kohaselt järgmisel hooajal koos Leicesteriga naaseb.

Danny Simpson (Inglismaa, 29, 2433)

Drinkwateriga eesnime ja paljut muudki jagav Simpson on sarnaselt poolkaitsjale Manchester Unitedi noorteakadeemia toodang, kuid erinevalt meeskonnakaaslasest ka Unitedis mõned mängud kirja saanud.

Karjääri algusaastatel viis tee teda ka Belgia teise liigasse, kuid Premier League'i kogemust on mehel hiljem nii Blackburni, Newcastle'i kui Queens Park Rangersiga. Küll aga on tema ees endiselt kinni koondiseuks.

Shinji Okazaki (Jaapan, 30, 1965)

Igas mängus ennast tunni ajaga täiesti ribadeks jooksva Okazaki karjäär Euroopas algas alles 25-aastasena, aga tänaseks päevaks on ta Bundesliga ajaloo kõige resultatiivsem jaapanlane ja Jaapani eest 100 mänguga 48 väravat löönud.

Võib siiski üsna kindel olla, et tühjale auhinnariiulile sobitub Leicesteriga liiga võitmine üsna kenasti. 

Jeffrey Schlupp (Ghana, 23, 1315)

Hamburgis ghanalastest vanematele sündinud Schlupp kolis noortelt Inglismaale ja kasvas Leicesteri enda akadeemias, kuid otsustas esindada vanemate kodumaad.

Vahest kõnekaim on fakt, et 2013. aasta jaanuaris uuris meest lähedalt Manchester United, kuid Schluppist loobuti ja mees naasis toona esiliigas pallinud Leicesterisse. Tiitlid pärast seda: United 1, Leicester 1.

Leonardo Ulloa (Argentina, 29, 939)

Leicesteri ajaloo kalleim ost on argentiinlane, kes ei mahu oma kodumaa koondise lähedalegi ja kellel enne Leicesterit sisuliselt kõrgliigakogemus puudus, Ometi on Ulloal olnud täita oma roll: kui see oli Jamie Vardy hooaeg, siis eelmine kevad kuulus Ulloale.

Andy King (Wales, 27, 911)

Oma esimesed sammud Chelseaga teinud waleslane King liitus 15-aastaselt Leicesteriga, kui teine sinine meeskond ta minema saatis, ning ei ole kunagi lahkunud: King mängis Leicesteris juba 2008/09 hooajal, kui kuuluti Inglismaa kolmandasse liigasse - nüüd on tal kuldsed medalid kolmelt liigatasemelt.

Ritchie De Laet (Belgia, 27, 655)

Äärekaitsja oli pikalt kursil, et saada endale tänavu kevadel kaela nii Premier League'i kui Championshipi ehk esiliiga kuldmedalid, kuid talvel Middlebrough'le laenatud mees vajab esiliiga võitmiseks veel väikest abi. Samuti Manchester Unitedit mõnes üksikus mängus esindanud.

Nathan Dyer (Inglismaa, 28, 208)

Dyeri jaoks võinuks kõik minna teisiti, kui ta 2008. aastal varguses süüdi mõisteti, kuid Swansea pakkus talle kodu. Pärast kaheksat hooaega Walesis on 1. septembril laenule antud mees ilmselt sama üllatunud kui kõik teised, et just Leicester on see koht, kus teda saadab karjääri suurim edu. 

Gökhan Inler (Šveits, 31, 195)

Eelmisel hooajal Esteban Cambiasso; sel Gökhan Inler. Napolist tulnud šveitslane pidi täitma kuulsa argentiinlase rolli, kuid Claudio Ranieri istutas ta kiiresti pingile ja vahest kõlavaima CV-ga mees Leicesteris ennast leidnud ei olegi.

Demarai Gray (Inglismaa, 19, 131)

Noore ääre ostmisega Birminghamilt võis Leicester tabada märki, kui ta õpib oma kiirust ja võimeid paremini rakendama. Tulevikumees on otsapidi ka Inglismaa U-21 koondises ja kõik vihjab sellele, et Grayst võiks tulla üks Premier League'i tähti.

Marcin Wasilewski (Poola, 35, 122)

Kõik, mis Grayl veel ees seisab, on Wasilewskil juba ammu läbi käidud - tõsi, kodumaalt lahkudes on ta kandnud vaid Anderlechti ja Leicesteri särke. Päris revolutsiooni ta kodumaal ei tee - Premier League'i võitjamedal on ka Manchester Unitedi omaaegse väravavahi Tomasz Kuszczaki kapil.

Daniel Amartey (Ghana, 21, 101)

Ghanas sündinud Amartey jalgpalluriteele pani aluse Eesti rahvuskoondise peatreener Magnus Pehrsson - ta jäi 16-aastasena rootslasele silma ja täisealiseks saades tõi Pehrsson Amartey Djurgardenisse. Kui Pehrsson juba Eesti koondist juhendas, liitus Amartey FC Kopenhaageniga, kust tänavu talvel Leicesterisse kolis.

Mark Schwarzer (Austraalia, 43, 0/35 pingil)

Austraalia legend tuli Leicesterile eelmisel hooajal appi ja mängis Schmeicheli vigastuse ajal, kui püsimajäämine kindlustati. Tänavu on ta küll pingile jäänud, kuid 1990. aastal profidebüüdi teinud mees saab üsna kindlasti teenitult teist aastat järjest kaela Premier League'i võitjamedali - eelmisel hooajal ostis Chelsea peatreener Jose Mourinho Schwarzerile isiklikult autasu. Ühtlasi saab temast vanim liiga võitja Premier League'i ajastul.

Ben Chilwell (Inglismaa, 19, 0/6 pingil)

Kuuel korral pääses pingile ka Leicesteri akadeemia kasvandik ja Inglismaa noortekoondislane Chilwell, kes karikamängudes ka tuleristsed sai. Tema ajad on veel ees.

Jonny Maddison (Inglismaa, 21, 0/1 pingil)

Schwarzeri puudumisel mahtus korra pingile ka Jonny Maddison, kelle sündimise ajal Schwarzer juba Saksamaal mängis. Temagi lugu alles algab.

Mis on järgmine peatükk Leicesteri loos?

Kommentaarid

MRH   •  
Hea lugu!
Mõnuagent 007   •  
Shinji Okazaki on siiski Aasia meister aastast 2011, seega tema auhinnariiul päris tühi pole.
Btw   •  
Seal kirjas et okazaki sündinud 1965 Nii et ta 51a

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
INTER ON ITAALIA MEISTER
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MINEVIK JA TULEVIK
KARIKAMADINAD
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID