Jalgpall vormis Jan Važinskist saarlase (0)

Foto: Liisi Troska

Kui Tallinnas Lasnamäel kasvanud Jan Važinski treenerikarjäär teda 1998. aasta suvel Saaremaaga sidus, ei osanud mees arvata, et töö ja elu temast lõpuks saarlase vormivad, kirjutab juulikuu Jalka.

"Pakkumise Saaremaale tööle asuda tegi mulle Aivar Pohlak, kui FC Kuressaare hakkas mängima esiliigas," selgitab enne seda Viljandi JK Tulevikus abitreenerina tegutsenud Jan Važinski.

"Esialgu oli jutt vaid esindusmeeskonnast ja Kuressaares käisin kodumängudel, trennid olid aga Tallinnas," räägib Važinski. "Sel hetkel ei olnud mul küll ühtegi mõtet, et elu päriselt siia toob. Võtsin päeva ja kuu korraga ning lõpuks saime FC Kuressaarega ka meistriliigasse."

Vaid aasta varem asutatud FC Kuressaare oli uus klubi ja pakkus võimalust kõigil areneda. Esindusmeeskonnaga toimetamise kõrval nägi Jan Važinski, milline on jalgpalli seis Saaremaal. Siis sai ta Aivar Pohlakult pakkumise, et saarel võiks ka noortega tööd alustada. Abikaasa oli saarele kolimisega nõus. Alguses elas Važinski üksi, kuid siis ostis korteri. Abikaasa koos lastega tulid talle järele.

"Mulle meeldivad väljakutsed," märgib treener. "Saaremaal oli jalgpall lapsekingades ja mingit süsteemi ei olnud. Seepärast oli huvitav peaaegu nullist alustada ja seda asja vedama asuda. Hiljem olen saanud küll pakkumisi ka mandrile treeneriks minna, aga midagi konkreetset ei ole ma tahtnud sel teemal enam arutada."

Täna on Jan Važinskil Kuressaare prestiižses elurajoonis oma maja, abikaasal on töö ning lapsed leidnud sõbrad. Tekkinud on peretuttavad, kellega erinevatel tähtpäevadel läbi käiakse ja sünnipäevi tähistatakse.

Važinski sõnul oli perel algul kõige raskem, sest tütar pidi kooliaasta keskel vene kooli eesti kooli vastu vahetama, mis polnud kerge. Ka keelebarjääri ületamine võttis kõigil pisut aega.

"Aga nüüd on suur osa elust ja enamik oma treenerikarjäärist Saaremaal oldud ja nii on mul saarlase tunne juba täiesti olemas," tõdeb ta.

Foto: Liisi Troska

Leningradi Lesgafti akadeemia lõpetanud ja augustis 30 aasta tööjuubelit tähistav Jan Važinski treenib täna FC Kuressaare esindusmeeskonna kõrval veel U17 eliitliiga võistkonda ja 2006. aastal sündinud poiste gruppi. On aastaid, kus töökoormus on olnud veelgi suurem.

"Tegelikult meeste ja poiste treenimine täiendavad teineteist," leiab ta. "Premium liigas peab üritama täiskasvanutega teha samamoodi nagu profitiimidega, et meeste suhtumine, koormused ja taktika oleksid tasemel. Noorte trennis on jälle huvitav vaadata, kuidas väikesed lapsed arenevad ja kuidas nende elu käib ümber jalgpalli. Tööd on olnud kogu aeg palju, sest klubi on väike ja valikut pole. Aga ma ei ole kunagi tööd kartnud."

Važinski käe alt on kasvanud praegused esindusmeeskonna mängijad Maarek Suursaar, Mario Stern, Rait Hansen, Kristo Kallas, Roland Kütt, Sander Laht, Amor Luup, Märten Opp, Mario Pruul, Margus Rajaver, Sander Seeman, Elari Valmas, Sander Viira ja Reivo Vinter. Klubi suuremad lootused järelkasvu osas on seotud just 2006. aasta grupiga.

"Saarlasest jalgpallur on liiga viisakas ja ettevaatlik," iseloomustab Jan Važinski oma hoolealuseid. "Potentsiaali on mängijates küll ja küll, aga nad tuleb viia selleni, et väljakul tehakse kõike pingevabalt ega mõelda, mis juhtub, kui eksitakse. Peab proovima ja peab tegema. Jalgpall ongi selline mäng, et keegi eksib ja keegi peab parandama."

Jalgpallis UEFA Pro litsentsiga Jan Važinski treenerikreedo on distsipliin ja järjepidevus.

"Kõik asjad on vaja läbi analüüsida, et kogu aeg edasi liikuda," selgitab ta. "Treener ei tohi oma tegemistes kunagi paigale jääda. Kui on hetk, kus treener on toimuvaga rahul, siis on ta oma silmade eest midagi olulist mööda lasknud."

Tekst on algselt ilmunud ajakirjas Jalka. Loe Jalka numbreid siit.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (0)

Kommentaare ei ole.

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
VÄLISMAAL
KALJU JA KALEV 2:2
Luup peale | Noore Kalevi hiilgav plaan tõi Kaljus pahanduse majja
Välismaa 20.04 | Loe järele: Leipzig astus ühe jalaga Meistrite liigasse
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Jalgpall kui elu hüperbool
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Jalgpall kui elu hüperbool (0)
 
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija (15)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulises kümnendas osas on luubi all Frank Liivaku ja Erik Sorga duell Flora esiründaja koha nimel.
 
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik?
SILM PEALE!
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik? (0)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulise kümnenda osa "Ole kohtunik!" rubriigis ristavad piigid mehed, kes lähevad nädalavahetusel vastamisi ka palliplatsil.
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID