Jalgpallikoondise ülekanded jõudsid tagasi ERR-i: publiku vastuvõtt oli üllatavalt soe (16)

Esmaspäevases ülekandes tuli Vikerraadio reporteril Ragnar Kaasikul kirjeldada ka seda, kuidas Austria äss David Alaba sattus nägelusse Eesti ründaja Rauno Sappineniga ning kohtunik mõlemad korrale kutsus. Foto: Brit Maria Tael

Eesti Rahvusringhääling (ERR) oli aastaid Eesti meeste jalgpallikoondise matšide edastajaks. Mullu jäädi teleõigustest ilma, kui need kaotati suurema summa välja käinud Viaplay voogedastusplatvormile. Esmaspäeval alanud EM-valiktsüklit saab jälgida taas ka ERR-ist, küll teisel kujul.

Nimelt saab Eesti koondisele tänavu kaasa elada Vikerraadio vahendusel. Eesti kuulatuim raadiojaam teeb otsereportaažid kõikidelt Eesti koondise EM-valikmängudelt, nii kodust kui võõrsilt. Sellega sai ühtlasi läbi mõneaastane paus vuti raadioülekannetest.

"Eelmisest EM-valiksarjast me ei teinud raadios ülekandeid, aga üle-eelmisest tegime. Raadios on olnud Eesti koondise valiksarjamängud ka siis, kui meil olid teleõigused," ütles ERR-i raadio sporditoimetuse juht Juhan Kilumets Soccernet.ee-le.

Ta jätkas: "Nüüd tundus meile, kogu ERR-i sporditoimetusele, et arvestades just eelkõige ka seda, et teleõigusi meil ei ole ja meil on väljund raadio näol - küll retroväljund, aga äge väljund -, siis miks mitte. Kuna Eesti Jalgpalli Liidul on õigus otsustada, kes ja kas raadioõigused saab ehk milline raadiojaam võib teha ülekandeid, siis me küsisime ja meile öeldi, et võime teha. Kõik tulenes sellest, et meil on huvi seda spordisõpradele pakkuda."

Ajalooliselt on jalgpalli Vikerraadio eetris olnud palju. Vahel ka nii, et kõiki võõrsilmänge pole tehtud ja otse-eetris on vahendatud vaid kodumatše. Lisaks vutile on sagedased olnud reportaažid korvpallist ja võrkpallist.

"On näiteks olnud ju olümpiamängudelt ka talispordiülekandeid, aga need jäävad ammusesse aega. Ka kergejõustikku oleme teinud, aga see eeldab väga pikka tegemist: võistluspäevad kestavad kaua. Kuna viimastel aastatel on Rahvusringhäälingul on olnud kergejõustiku näitamisõigused, oleme sellest raadios loobunud," tõi Kilumets välja.

Esmaspäeva õhtul said raadiokuulajad taas vutile kaasa elada, kui Vikerraadio reporter Ragnar Kaasik vahendas Austria - Eesti EM-valikmängu kuulajatele Linzist otse staadionilt. "Otsustasime päris viimasel hetkel. Millegipärast jäime natuke unelema just selle koha pealt, kas teha ikka kõik mängud ja kuidas sporditoimetuse, ent ka maksumaksja raha oleks kõige mõistlikum kasutada. Aga leidsime väga hea ökonoomse lahenduse. Saadame reporteri, mis on auasi, Eesti koondise mängule, kus ta saab teha reporteritööd ja ka ülekande," selgitas raadiohääl.

Esimene ülekanne õnnestus Kilumetsa hinnangul hästi. Eriti arvestades, et Kaasikul ei olnud Linzis ootamatult kasutada ekraani videopildi ja kordustega, mis tavapäraselt peaksid kommentaatorit toetama.

"Ragnarile annaksin hea energia ja väga hea meelestatuse eest küll väga kõrged hinded. Tegi väga rasket žanrit ilma pildi toeta. Üksinda eeter täita - kes on teinud raadioülekannet, see teab, kui keeruline see on. See ei ole lihtsam kui teleülekanne, võib-olla pole ka raskem, aga ilmaasjata ei öelda, et kunagi oli kuninglik žanr just raadioreportaaž," rääkis Kilumets.

ERR-i raadio sporditoimetuse juht Juhan Kilumets. Foto: ERR

Inimeste vastuvõtt oli üllatavalt soe

Ta lisas: "Kui rääkida sellest, kuidas kuulajad selle vastu võtsid, siis väga hästi. Loomulikult saan aru inimestest, kes ütlevad, et mis arhailist asja te seal teete, kuidas nüüd nii ja mis taandareng see on, et kui pilti pole, siis liigume raadiosse. Tegelikult pole see õige, sest raadios on olnud ka enne ülekanded. Lihtsalt võib-olla see kontrast torkab teravalt silma, kui teleõiguseid ei ole.

Aga see, kuidas inimesed üles leidsid selle ülekande, kuidas oleme saanud positiivset vastukaja, see on positiivne. Mõnele on olnud see lihtsalt võimalus nostalgitseda ja meenutada Karuksi ja Lillo aegu. Mõni sai sealt kätte vajaliku info õhtul autoga sõites. Mõni otsis spetsiaalselt üles raadioülekande. Oli erinevaid põhjuseid, aga juba veebikuulamine ütleb, et kõrghetkedel oli vaat et kolm korda rohkem kuulajaid kui tavaliselt sel ajal õhtul.

Kui võtta siia juurde ka raadiost kuulamised, siis arvan, et märtsikuu esmaspäeva õhtul kell kümme, mis on raadio mõistes nö surnud aeg, sest inimesed vaatavad kodus telekat - see on normaalne, õhtul raadio kuulatavus kukub -, siis selle kohta oli publiku vastuvõtt lausa hämmastavalt soe."

Kolmapäevaks ei olnud veel täpseid raadioreitinguid ERR-i raadio sporditoimetusse saabunud, ent juba puhtalt Vikerraadio veebilehel, mis moodustab kuulatavusest väikese osa, stabiilselt olnud 1200 kuulajat andsid märku, et tehti õige samm.

"Saame muidugi aru, et siin on põhjused, et võib-olla ei ole inimesed jõudnud veel harjuda, kus on jalgpallikoondise mängud, kuidas neid kätte saab, kogu see taust," tõdes Kilumets, et Viaplay ei ole suutnud veel kõikide huvilisteni murda, "aga seda enam on tore näha, et nõudlus selle konkreetse ülekande järele oli ja see annab ainult indu."

Nii saabki juunis kuulata Vikerraadiost esmalt võõrsilmängust Aserbaidžaaniga ja siis kodumängust Belgiaga taas otsereportaaže. Kilumets: "Me teeme kogu valiksarja. Me ei tee mingisugused erandeid: ei vali, kas on halb või hea aeg. Ei jõua ära oodata neid suviseid mänge, kui inimesed on kell seitse õhtul kuskil autoga liikumises ja raadiod mängivad kodus aias või põllu ääres.

Meie jaoks on jalgpalliülekanded Vikerraadios kuidagi klassika. Me ei ürita hoida elus surnud asja iga hinna eest, aga on näha, et see ei ole aastal 2023 täiesti põhjendamatu või jabur teha raadioülekannet, kui on olulised mängud spordialal, mis inimestele korda läheb.

See, et raadioülekanne on ka muutunud, on selge, aga see ei tähenda, et ei võiks proovida ja juba kasvõi meie raadiojaama mõnusa pärandi elushoidmiseks. Jalgpall on ju väga hea ala, mida raadios kajastada. Kindlasti mitte lihtne, sest kõva ülesanne on seda kvaliteetselt teha. Aga kui sa suudad jalgpalli liikumisi hästi kirjeldada, on seda mõnus jälgida."

Vikerraadio vutireportaaže hakkavad sel aastal tegema eelkõige Johannes Vedru ja Ragnar Kaasik, hoides seeläbi ERR-is jalgpallikoondist pildis ilma pilti pakkumata. Vutikoondise videoõigused kuuluvad veel mitmed aastad Viaplayle. Tekstis pakub kõige põhjalikumat jalgpallikajastust Soccernet.ee.

***

Kuula ja vaata värsket "Pikk ette (ja ise järele)" episoodi, mis arutles samuti Eesti koondise teemadel!

Kommentaarid

Karvik   •  
Jalgpallist sellesmõttes kauge inimene kes ei jälgi klubijalgpalli, vaatab suurturniire Em ja Mm ja tõesti elab seal kaasa ja vaatab, vaataks koondise mänge, nendeni pole kõik see viaplay info jõudnud ja isegi kui jõuab ei hakka nad üksikute mängude pärast seda tellima. Seega jääb väga paljudel kes selle etvst käima paneks ja vaataks, koondise mängud vaatamata, nägemata. Ehk siis koondis on kaotanud kindlasti palju kaasaelajaid
IUdutuli   •  
Viimane oaas, kus ei pea teate-küll-keda kuulma ega lugema.
IUdutuli   •  
Tegelt see on ju super. Saab panna Viaplayst pildi, Vikerraadiost heli ja need ära sünkida (nagu vanasti Eurovisiooni ja Juure-Kiviräha kommentaaridega).
thesiimpukk   •  
isiklikult ei kujuta ettegi, et ma tahaks KUULATA jalgpalli.
*also, korralik clickbait pealkiri ikka.
atleticomadrid   •  
Väga äge! Retro mõttes peaks täitsa kuulama, kuigi koondisemäng on siiski enamjaolt niipalju sündmus, et lähed vaatad kuskil sõpradega ülekannet.
purgeenius   •  
Nutitelekad pole kõigil. Paljud "gerondid" enam ei teagi sellest, et koondise jalka ka praegu alles on.
Poborsky   •  
Mina tahan Tarmo Tiisleri ülekannet Vikerraadiost kuulata.
norsk   •  
Tarmo raadioülekanded olid tõesti ägedad. Kunagi nutieelsel ajastul sai vahel kuulatud neid ja ta suutis ikka väga hästi platsiltoimuvat edasi anda. Mõnikord hiljem värava kordust telekast nähes tabasid end mõttelt, et Tiisleri sõnade järgi peas kokku pandud pilt ei erinenud reaalsusest pea üldse.
SunWolf   •  
Mul ei oleks midagi selle vastu kui ka pilt ETV-sse tagasi koliks ja Kilumets kommenteeriks.
purgeenius   •  
Mul poleks ka midagi selle vastu kui ETV sse ja Osila ja Säärits kommenteeriks ja Reet Linna stuudiost taktikalaua tagant
Karvik   •  
Mul poleks midagi selle vastu kui… et praegused viaplay kommentaatorid vanade vastu vahetuks või teiste vastu teistelt spordikanalitelt
Hidalgo   •  
Viaplay ei ole ikka see. Kuidagi ei sümpatiseeri see 45 min veniv mängueelne stuudio, mis kõigele lisaks kajab rääkijatele jubedalt vastu ja on jube kõle kuidagi.
Tiisleri ülekandealguse "Nonii-d" ei saa ka kuidagi asendada.

Aga noh eks ajad muutuvadki ja peab kohanema Viaplay pildi ja Vikerraadio heli sünkimisega tundub
dud66   •  
Korralik clickbait on see pealkiri ikka...
Wingback   •  
Olin kaugel, Euroopast väljas, väljamaal. Viaplay saast oli geoblokitud (ka Vpn ei aidanud), aga Vikerraadio tuli ilusti appi! Kiiduväärt kommentaar ja koos livescore'iga jälgides, oli täitsa hea ülevaade toimuvast.
-soccerfann-   •  
Viaplay ostis pikaks ajaks kõik õigused, kuid kvaliteet on algelise stuudio, ülekannete tehniliste probleemide, vähe kogenud kommentaatorite, väikseme isikkoosseisu ja ühekülgse stuudiospetsialisti näol palju kehvem. ERRis oli selline mituteist või mitukümmend aastat tagasi.

Viaplay on õnnelik, sai turgu laiendada ja väikselt areneb, aga vaataja jaoks ajas kõvasti tagasi minek ning selle eest tuleb veel maksta. Eks teenuse eest ongi normaalne maksta, aga Eestis jõukus ja mentaliteet pole veel sealmaal.

On keegi kursis Viaplay kvaliteediga mõnes muus riigis. Kuidas seal kohalik stuudio, spetsialistide, kommentaatorite ja ülekannete tehnilise poole kvaliteet on?
Arsenal ja Kalev   •  
Tublid! Kunagi otsisin võimalust ja otsisin kõikidest jaamadest Tiislerit.. tookord polnud. Koondise mängud oli nagu teema. Vägev et tagasi tuuakse, kuigi eks klickbait ja rahastus teistmoodi tänapäeval ja tundub miinusprojekt.

Viaplay osas erinevad appid mob/tv. Mul oli olukord kus tahtsin näha Arsenali mängu algusest- mobiilis toimis ja tvs mitte(ootasin kuni koju jõudsin ja siis failis). Ikka jätab jõhkralt erinevalt soovida see tehniline pool.

Oli mõni aasta tagasi kus oli võimalus Telia kaudu koos spordipaketiga. Paar aastat tagasi läks kõik sassi - igaüks hakkas miskit osa kandma. Ja oli aeg kus oled 20a vaadanud streami Eng jalkast(jah vaatasin streami 2000a kehva kvaliteediga). Kuna vanad ajad meeles on täna ikka lihtne - need tasuta kanalid on alles ja siis keegi üritab veel. Vahest paremini. Igatahes toetan kommertsprojekti - seal saadakse 20a varem aru mis töötab ja mis mitte. Vaja oleks ühte kanalit kus enamus tuleb, siis saad aru miks raha alla paned.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄGEVAD LÕPPAKORDID
Benzema lahkus ovatsioonide saatel täpse penaltiga, Pamplona härg murdis Euroopasse
KANGED KALEVLASED
Tallinna Kalevit hoiavad eurokohal julgete otsuste dividendid ja otsekohesed jalkapolitseinikud
VÄGEVAD LÕPPAKORDID
TRANS EUROOPAS!
Luup peale | Terehhov ja Vassiljev ütlesid prohvetlikud sõnad. Emotsionaalne ja väga motiveeritud Trans on nüüd kolmekordne Eesti karikavõitja!
TULEVIKKU VAATAMAS
MEHETEOD VÄLISMAAL
JALGPALL VÕI DISCGOLF?
Profiga rajal! Maailmameister Villota: discgolfis on palju lihtsam läbi lüüa, jalgpallis on raske kaugele jõuda
PREMIUM LIIGAST USA-SSE
TASKUHÄÄLINGUD
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
15
12
2
1
39:8
38
2.
Tallinna FCI Levadia
15
10
4
1
29:8
34
3.
JK Tallinna Kalev
15
7
3
5
16:17
24
4.
Pärnu JK Vaprus
15
6
4
5
13:16
22
5.
FC Kuressaare
14
5
3
6
16:22
18
6.
Nõmme Kalju FC
15
4
5
6
17:18
17
7.
Paide Linnameeskond
15
3
6
6
14:17
15
8.
JK Narva Trans
15
4
1
10
10:23
13
9.
Tartu JK Tammeka
14
2
7
5
11:19
13
10.
Harju JK Laagri
15
2
3
10
12:29
9
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID