Jalgpallireegleid täiendati taas oluliselt: käega mäng sai uue definitsiooni, ründajad ei tohi enam müüris seista (parandatud!) (10)

Uute reeglite järgi jäänuks Sergio Agüero hiljutisest kübaratrikist Arsenalile ilma, sest pall puutus ka kätt. Foto: akamaized.net

Jalgpallireeglite koostamisega tegelev IFAB avalikustas, millised muudatused viiakse sisse alates järgmisest hooajast. Suurimad muutused puudutavad käte kasutamist jalgpallis.

IFAB on viimastel aastatel mängu parendamiseks viinud sisse mitmeid täpsustusi ja erand ei ole ka tänavune. Järgnevalt teeme ülevaate muudatustest, mis hakkavad ametlikult kehtima 1. juunist 2019, kuid liigadel ei ole kohustust reegleid keset hooaega rakendada.

  • Juhusliku käe kaasabil saavutatud väravate ja võimaluste puhul määratakse vastasvõistkonnale karistuslöök.

Seni jagati käega mäng tahtlikuks ja tahtmatuks, aga edaspidi määratakse karistuslöök ka juhul, kui juhusliku käepuute tulemusel sünnib värav või selge väravavõimalus. Muud karistust sellisele olukorrale ei järgne. "Tahtlik käe kasutamine jääb endiselt rikkumiseks," rõhutas IFAB-i tehniline direktor David Elleray.

  • Muus olukorras antakse käega mängu eest viga juhul, kui käsi ulatub välja loomulikust siluetist.

Viimastel aastatel kasutati käega mängust rääkides mõistet loomulik asend, mida asendab nüüd siluett. Elleray sõnul on muudatuse üheks eesmärgiks kaotada olukorrad, kus kaitsjad peavad käsi selja taga hoidma. "Kui käed on siluetist väljas, tehakse keha kunstlikult suuremaks. Kõrval võivad käed edaspidi olla, sest see on loomulik," selgitas ta. Kui käsi on siluetist eemal, määratakse viga ka juhul, kui käega mäng oli tahtmatu.

  • Välja vahetatud mängijad peavad platsilt lahkuma neile lähimast punktist külje- või otsajoonel.

Aja viivitamisega võitlemiseks otsustati, et mängijate plaksud neljanda kohtuniku ees hakkavad edaspidi pigem ära jääma - mängija, kes välja vahetatakse, peab murult ära astuma lähimast punktist ja liikuma pingi juurde mööda väljaku serva.

  • Ründajad ei tohi kaitsva võistkonna müüri segada.

Ära jäävad ka rüselused müüris, sest karistuslöögi teeninud meeskonna mängijaid ei lubata enam kaitsjate vahele seisma või neid lükkama. Ründajad peavad olema müürist vähemalt meetri kaugusel.

  • Väravavaht peab penalti ajal joone peal hoidma vaid ühte jalga.

Väravavahtide elu muutus mõnevõrra lihtsamaks. Kui mõned aastad tagasi hakati terasemalt jälgima, et väravavaht oleks penalti löömise ajal väravajoonel, siis nüüd peab kindlalt joone peal olema vaid üks jalg.

  • Kui pall tabab kohtunikku, võib määrata kohtuniku palli.

Kohtunike ette jäämine palli liikumise teekonnale peaks edaspidi tekitama vähem segadust.

  • Väravavahi väljalöök ei pea karistusalast väljuma.

Mängijatel on nüüd õigus väravavahi väljalöögile vastu tulla ka oma karistusalla. Varasemalt määrati uus väljalöök, kui mõni mängijatest palli enne karistusalast väljumist puutus või viibis karistusalas ajal, kui pall ei olnud sealt veel väljunud.

  • Treenerid saavad kollaseid ja punaseid kaarte.

Viimastel aastatel kasutati treenerite puhul süsteemi, kus hoiatustele järgnes tribüünile saatmine, kuid edaspidi saavad nad sarnaselt mängijatele hoiatuskaarte ja eemaldamisi.

Parandatud kell 16.28: Esialgu oli uudises kirjas, et penaltile ei järgne enam lahtist palli. IFAB küll kaalus selle uuenduse sisse viimist, kuid esialgu vastavat otsust vastu ei võetud.

10 kommentaari

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (10)

Kommentaare ei ole.

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
VÄLISMAAL
KALJU JA KALEV 2:2
Luup peale | Noore Kalevi hiilgav plaan tõi Kaljus pahanduse majja
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Jalgpall kui elu hüperbool
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Jalgpall kui elu hüperbool (0)
 
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija (15)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulises kümnendas osas on luubi all Frank Liivaku ja Erik Sorga duell Flora esiründaja koha nimel.
 
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik?
SILM PEALE!
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik? (0)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulise kümnenda osa "Ole kohtunik!" rubriigis ristavad piigid mehed, kes lähevad nädalavahetusel vastamisi ka palliplatsil.
Maradona võitlus kartellide külje all
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID