Jose Mourinho jääb Romaga saavutatud triumfi järel alla vaid Sir Alex Fergusonile (0)

AS Roma peatreener Jose Mourinho Konverentsiliiga võidukarikaga. Foto: Scanpix / AFP / Ozan Kose

Portugallase Jose Mourinho juhendatud AS Roma alistas kolmapäeva õhtul Albaania pealinnas Tiranas mängitud Konverentsiliiga finaalis tänu Nicolo Zaniolo 32. minuti väravale 1:0 Rotterdami Feyenoordi ja tuli võistlussarja esimeseks võitjaks.

Mourinho jaoks oli tegu karjääri viienda eurosarjavõiduga. Esimese saavutas ta 2003. aastal, kui juhtis FC Porto võidule UEFA karikasarjas (Euroopa liiga eelkäija). Aasta hiljem võitis ta Portoga Meistrite liiga, nagu ka 2010 Milano Interiga. 2017 juhtis Mourinho Euroopa liiga võiduni Manchester Unitedi.

Mourinho esimest ja viimast eurosarjatiitlit (vastavalt 2003 ja 2022) lahutab seega 19 aastat, mis on vastavas arvestuses läbi aegade paremuselt teine näitaja. Portugallane jääb alla vaid legendaarsele šotlasele Sir Alex Fergusonile, kel on ette näidata eurosarjatriumfid, mida lahutab 25 aastat.

1983. aastal juhendas Ferguson Euroopa karikavõitjate karikasarja (liideti hiljem UEFA karikasarjaga) võitjaks tulnud Aberdeeni meeskonda. Sama tiitli võitis Ferguson 1991. aastal juba Manchester Unitedi juhendajana, kelle juhtis 1999 ja 2008 ka Meistrite liiga võiduni.

Mourinho eurosarjafinaalid on silmapaistvad ka selle poolest, et viimati löödi seal tema juhendatud meeskonnale värav 423 minutit tagasi ehk 2003. aasta UEFA karikasarja finaali 57. minutil, kui Glasgow Celtici ründaja Henrik Larsson tegi seisuks 2:2. Porto võitis tolle matši lisaajal 3:2 ja järgmises neljas finaalis pole Mourinho meeskonnale väravat löödud.

2004 Meistrite liiga finaalis alistas Porto 3:0 AS Monaco, 2010. aasta Meistrite liiga finaalis oli Inter 2:0 üle Müncheni Bayernist, 2017. aasta Euroopa liiga finaalis seljatas Manchester United 2:0 Amsterdami Ajaxi ning eile Roma 1:0 Feyenoordi.