Jürgen Henn: eesmärk on ehitada üles meeskond, kellega luua sama häid mälestusi, kui õnnestus Floraga teha (12)

Eesti koondise järgmine peatreener Jürgen Henn. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Juunis Eesti koondise peatreeneri ametisse asuv Jürgen Henn rääkis pressikonverentsil, et on pärast Flora tüüri juures veedetud edukat hooaega taas värske ja valmis uuteks väljakutseteks. Ühtlasi andis Henn vastuseid nii eesmärkide, noorenduskuuri, mänguplaani kui ka abitreenerite valiku kohta.

"Esimene kontakt ja mõtted selles osas olid sügisel. Sellel hetkel tundsin, et minu jaoks pole uue võistkonna ülevõtmiseks, olgu see klubi või koondis, õige hetk. Tundsin, et olen pigem väsinud ja mul polnud sellist energiat, mis käib kaasas minu treeneritüübiga – sellega, mida ma tahan meeskonnale anda. Seetõttu olin ka kõhklev," selgitas ta.

"Nüüd olen saanud igapäevasest vastutusest puhata ja mõtteid koguda, on tulnud tagasi energia, mis on põhiline. Pärast märtsi läksid jutud konkreetsemaks ja tundsin, et olen valmis eelkõige just selle energia ja värskuse tagasituleku tõttu. Aitas ka lühike periood koondises, et näha nüansse kõrvalt – midagi suurt polnud, aga oluline oli näha protsesse, et mitte hüpata pea ees vette," rääkis Henn, kelle esimene mäng koondise peatreenerina on 8. juunil peetav Balti turniiri poolfinaal Fääri saartega.

Eesmärkidest

Millised eesmärgid on Hennile alaliidu poolt seatud ja millised sihid ta endale ise seab? "Balti turniiri võitu ei pea eraldi välja tooma, see on ükskõik mis tingimustel Eesti koondise eesmärk," lausus Henn. "Lisaks tuleb jätkata noorte sissetoomist. See ei tähenda, et noorenduskuur on selline, kus mingist vanusest alates enam koondisesse ei pääse. See on järkjärguline protsess. Aga kui vanem ja noorem mängija on enam-vähem samal tasemel, siis tõenäoliselt langeb valik noorema kasuks.

Pikemas plaanis – ehitada üles meeskond, kellega luua mälestusi, mida õnnestus meil Floraga teha. Ühendada koondis ja fännid, tekitada hea energia, mida on viimasel ajal võib-olla olnud episoodiliselt, aga mingil perioodil oli see alati olemas. Tahame selle uuesti luua," sõnas Henn.

Mis saab siis, kui näiteks Balti turniiri poolfinaalis Fääri saartele alla jäädakse ja võiduvõimalus käest libiseb? "Siis on uued eesmärgid!" muigas Henn. "Üks eesmärk on muidugi tulemus, aga treeneri töö ongi hoida stabiilsust ja kainet mõistust ning mõista, kus oleme meeskonna ehitamise protsessis.

Ideaalmaailmas lähevad tulemus ja mängupilt kokku, aga vahel on vaja vaadata, kas meeskond liigub mängukvaliteedi ja -pildi mõttes sinna, kuhu soovime. See on normaalne, et kõrvalt tulevad küsimused! Võin ka juba kahe mängu pärast ajakirjanikelt tuld oodata, aga seegi on minu töö - olla sel hetkel rahulik ja pakkuda meeskonnale stabiilsust."

Kas taktika muutub?

"Peate 8. juunil kohale tulema!" viitas Henn vastuseks küsimusele, kui palju erineb tema käekiri Häberli omast. Näiteks kasutas ta Floras pea eranditult neljamehelist kaitseliini, sellal kui Häberli juhendatav koondis mängis alati viiemehelise liiniga. Kas võib eeldada, et seda muudatust näeme ka Fääri saarte vastu?

"Eeldada võite, mida te niikuinii teete!" muigas Henn jälle. "Minu töö kestab pikemat aega, tahan analüüsida mängijate profiile ja eelistusi ning sobitada nad kõige loomuomasematesse positsioonidesse, et muuta koos oldud aeg võimalikult efektiivseks, mitte hakata juurutama uusi harjumusi. See ongi esmane töö, mida uue staff'iga läbi arutada. Oma peas mul mõistagi on idee, kuidas me võiksime mängida ja kuidas oleme võimelised mängima. Aga see töö ei kesta ühe akna jagu."

Nüansse rohkem avada Henn praegu ei soovinud. "Muidugi mul on oma ideed, mille puhul ma näen, et nad võiksid selle meeskonna ja mängijatega selles kultuuriruumis toimida. Arvan, et on väga palju asju, mis toimisid koondises hästi – eeskätt töökultuur ehk kuidas asju tehakse, kuidas valmistutakse. Selles osas töötab koondis väga kõrgel tasemel. Ka emotsionaalselt ei ole mul vaja meeskonda august välja aidata, aga vahel võivad ka väikesed muutused ja uued näod anda väga suure tõuke."

Koosseisust, noorenduskuurist ja Vassiljevist

Ent kuidas on mängijate valikuga, eriti arvestades, et eesootava akna jooksul on koondisel esmalt üks peatreener ja siis teine? Kas omavahel suudetakse kokku leppida, keda võtta ja keda jätta? "Asja teeb lihtsamaks see, et meil on mängijaid Eestis teatud hulk ja juurde pole kuskilt võtta! Mõlemad ju tahame, et koondises oleksid parimad mehed. 90% ulatuses on meie nägemus sama.

Ega need mängijad, kes koondiseringis on, ei saa palju muutuda. Võib-olla mõnele mehele avanevad uuesti mingid uksed, aga ring on sarnane. Lõpuni pole kõik paigas kunagi, alati on mängijatel võimalik uuesti pildile jõuda."

Kas see, et üheks ülesandeks on kaasata rohkem noori, teeb Henni elu kuidagi keerulisemaks, kui arvestada, et Floras toetus ta pigem kogenud mängijatele? "Loomulikult ta toob töösse lisanüansi, aga see ei ole ületamatu. Floraski tegid minu käe all päris paljud noormängijad läbimurdehooaja, tulid pildile ja liikusid välismaale. Jah, ma ei olnud selline treener, kes jagaks võimalusi vasakule ja paremale, aga kui noorel oli tahet ja potentsiaali, mida praegustest koondislastest paljudel on, olid nad valikus ka edaspidi."

Kas Henni valikusse kuulub ka Konstantin Vassiljev? "Selle vastuse, ma arvan, saate 28. mail, kui räägime täpsemalt koosseisudest. Siis on aeg rääkida sellest, natuke peate ootama," lausus Henn.

Tulevikust

Henn pole kunagi saladust teinud, et tema ambitsioonid ulatuvad võimalusel ka Eestist väljapoole, kuid see ei tähenda, et ta võtaks koondisetööd hüppelauana. "Olen alati öelnud et töötan praeguses hetkes täie pühendumusega selles kohas, kus ma olen. Ma pole kunagi mõelnud ette, et tahan kuskile ära liikuda. Kui selle töö tulemusena tuleb midagi, siis see on asjade naturaalne käik, aga võimendada või ekstra kuskile püüelda on minu jaoks segav faktor."

Abilistest

Henni hakkavad abitreeneritena toetama Joel Indermitte ja Arno Pijpers, füüsilise ettevalmistuse treeneri ametisse asub Ilo Rihvk. Kõigi kolme puhul on Henni jaoks oluline varasem pikaajaline kokkupuude Floras. "Naturaalne on usaldada neid, kellega oled koos töötanud ja kellega on koostöö olnud pigem edukas," lausus ta.

"Mina tean, mida neilt oodata, ja nemad teavad mind. Joeliga oli meil edukas aeg ja olime pikalt koos , teist sellist inimest mu karjääris polegi. See on loomulik, et staff peab üksteist tundma ja sobima. Meie isiksused klapivad – oleme piisavalt emotsionaalsed, samas paneme üksteist proovile.

Arno on väga kriitilise meelega, mis mulle meeldib. Pluss tal on tõelist rahvusvahelist kogemust. ta saab anda rohkem kõrvaltvaataja pilku. Meie Joeliga oleme aktiivsemad ja nii-öelda putsad-jalas-tüüpi treenerid, Arno saab aidata hoida suurel pildil silma peal."

Väravavahtide treenerina jätkab Mart Poom, kuigi eelneva loogika põhjal võinuks Henn kaaluda ka Floras jätkuvalt seda ametit pidava Aiko Orgla koondise juurde toomist. "Aikot hindan ma kindlasti väga, aga tahtsin hoida alles mingi ühenduse eelmise treeneritetiimiga. Mardil on lisaks ju samuti suured kogemused rahvusvahelisest jalgpallist. Pluss Aikol on töö olemas ka!" muigas Henn taas.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kristiaana7   •  
Las ma pakun, Juuni kooseisu kaasatakse 9 Flora mängjiat, 6 välismaalt,1 Levadiast, 1 Paidest, 1 Nõmmest ?
stranglers   •  
Tõenäoline. Võiks võtta ometi selge seisukoha Vassiljevi kohta.
Raido   •  
Miks alati Eesti koondise treener peab olema Florast ?
IUdutuli   •  
Raido, protsessid ja loogikad. Loomulikult.
R380   •  
@Raido
Sellepärast, et Aivar teab kuidas peab olema!
Härra Porloon   •  
Puhake jalga ja minge kuulake intervjuud, kuidas Henn Florast ära tuli. Hetkel ei näe sealt lisaks Lepikule küll kedagi sellist, kes kindlasti peaks koondises olema ja usume, et Henn vaatab ka asjale objektiivse pilguga otsa.
kaiiz   •  
Vara ilkuda.Andke mehele võimalus,siis räägime edasi.
Ehk ei ole klappe silme ees ja näeb laiemat pilti.
Wingback   •  
No peab ometi ju midagigi paremuse poole muutuma. Häberliga jätkamine oleks total feil. Ta jah võib kuskil taustal edasi töötada Eestis, tundub et tal on selles rollis rohkem anda siia kui peatreeneri rollis.
Henn võiks kriitiliselt asja uuesti hinnata ja julgelt oma asja teha. Isegi kui algus on konarlik, aga tundub platsil loogiline, siis küll saaks paiga loksutada.
Jälgija   •  
No olgem ausad, kui nüüd koondise kogunemisel on enamik ikka Florast, siis see on ikka räme pettumus, sest ega kui Premium liigas ei olda ülesannete kõrgusel, siis mis välismaa vastaste vastu oodata on?
ton666   •  
Kui loogiliselt vaataksite, siis mõtlete ju välja, et pole võimalik et mõni mängija tuleb Florast. Teame et kaitsvat/kontrollivat poolkaitsjat ei ole meil Eestis vaadata väljaspool ringi Soomets Kreida Ainsalu.
Eestis mängivatest keskkaitsjatest pärast Peetsoni tõenäoliselt peab ka vaatama Flora ühe noore poole, kuigi see eeldab et plaanib jätkata kolme keskkaitsjaga, mida ma väga ei usu. Pigem arvan et lülitub 4-se liini peale kus kasutab ka äärekaitsjatena meie välismaal mängivaid keskkaitsjaid, sest meil reaalsuses lihtsalt puuduvad äärekaitsjad, rääkimata wingbackidest.
Ala Paremalt alustades Paskotši-Tamm-Mets-Kuusk.
Pakun et siis vahetuseks on tal võetud kaasa Peetson, Pikk, Lilander vb veel üks kes oskab mängida keskkaitset ala Kallaste, ei imesta kui see on valikust Hussar/Tõugjas.
Ma väga loodan et keskpoolikus ta Kostjast loobub, siinkohal jätan kõrvale kogu selle Kostja mitte jalgpallilise teema, aga minu jaoks, kui tema platsil on, siis kogu võistkonna tempo läheb nii aeglaseks. Ta ise teeb liigutusi kui aegluubis ja minu meelest tõmbab kohe alla ka ülejäänud. Kõik jäävad justkui vaatama, et kui Kostja mängib aeglaselt, siis meie peaks ka. Seetõttu loodan väga et teda üldse valikus ei ole ja saab meie välismaalaste ja kahega kolmest(Soomets, Kreida, Ainsalu) valikuga hakkama.
Ääred ja rünne on hetkel ikka vist kõige keerulisem koht, selge see et Anier nr 1 aga kes on ülejäänud... kõigil on oma plussid ja miinused, pakun et Henn pigem kasutab ründavaid ääri ja tipus on ainult Anier. Seal võib olla kõige rohkem üllatusi keda kaasatakse.
Muda Liiga   •  
To poroloon. Hennu ära minek oli Hr Pohlakute näitemäng rahvale, et nyyd ca 6 kuud hiljem teha järgmine vangerdus. Ma ei saa aru kuidas kõiik nii sinisilmsed on. Õnneks Juki leidis munad ülesse ja ütles otse, et koondis läheb Flora värvidesse. 100% ka nii läheb ja öeldakse, et Flora on valitaev meister sellepärast nii palju Florakaid. Õnneks see aasta ilma treenerita möllatakae kure ja märnuga samal tasemel😂
Poborsky   •  
Poliitikas antakse 100 päeva, sest seal tehakse tööd iga päev. Koondise treeneritele tuleb aega tõestamiseks anda vähemalt kalendriaasta lõpuni, seejärel saab tänu rohketele sügisestele mängudele hinnangut anda.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
OTSEPILT
OTSEPILT: Nõmme United tahab oma positsiooni Narva Transile kinkida  (mäng käib!)
ITAALIA SELJATAS AJALOO TEGIJAD
KES KUHU?
Suur ülevaade | Burnleyst Bayernisse! Hull tõmme püsib õhus, aga Chelsea ja Manchester Unitedi mure on veel suurem
TÄNA KÕRGLIIGAS
LEVADIA VIIGISTAS, KALJU VÕITIS
Memo | Kas Meijel kavaldas Torrese üle? Kalev ei läinud Levadiaga
MAESTRO VIIMANE TANTS
PREMIUM LIIGAST
EESTLANE IIRIMAAL
JUTTU JAGUB!
UUDISEID KOONDISTEST
SKANDAAL III LIIGAS
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Penalti mõlemas väljaku otsas? Ei, sukeldumine ja loomulik käsi
LANG 200
Tanel Langi teekond 200. mänguni: 180-kraadised pöörded testisid ihu ja vaimu, kuid verstapost oli mõeldud püstitamiseks!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
10
3
1
34:6
33
2.
Nõmme Kalju FC
12
8
3
1
27:11
27
3.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
21:14
25
4.
Tallinna FC Flora
14
7
4
3
25:17
25
5.
JK Tallinna Kalev
14
4
4
6
16:22
16
6.
FC Kuressaare
12
3
3
6
16:26
12
7.
Tartu JK Tammeka
11
3
3
5
13:14
12
8.
Pärnu JK Vaprus
11
3
2
6
10:18
11
9.
JK Narva Trans
11
1
3
7
9:30
6
10.
FC Nõmme United
11
1
2
8
5:18
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID