Kaks hooaega medalita jäänud Kalju viis läbi värbamismaratoni ja ihkab meistritiitlit (8)

Kaks hooaega medalita jäänud Kalju tahab tänavu vigade parandused teha. Foto: Andrei Smetana

Kahekordne Eesti meister Nõmme Kalju on kahel viimasel aastal lõpetanud neljandal kohal. Algava hooaja edukaks kulgemiseks on tehtud tugev eeltöö - täiendatud taustajõude ning palgatud mitmeid kvaliteetseid mängijaid. Kas see toob ka soovitud edu?

Möödunud aasta kulges Kaljule nii klubi kui ka esindusmeeskonna mõttes raskelt - kevadel satuti suurde skandaali, mille tagajärjel kaotati peasponsor, tabeli alumise otsa meeskondadelt saadi teada, mis on rämmar ning esikolmikule jäädi selgelt alla. Uue hooaja ettevalmistus algas nõmmekatel mullu 2. novembril, mil spordidirektoriks palgati Argo Arbeiter, kelle käe all muutus klubi kardinaalselt.

Talvisel üleminekuperioodil toodi enda ridadesse mitmeid perspektiivikaid noormängijaid, koondisekogemusega pallureid ning põneva taustaga välismaalasi. Samuti palgati peatreeneriks portugallane Eddie Cardoso, abitreeneri rolli täidavad Kaido Koppel ning Alger Džumadil, lepingut pikendati ka meeskonna kapteni Marko Meeritsaga.

"Uue treeneri käe all on paljud asjad muutunud: treeningute ülesehitus ning kõik muu, mis meeskonda ümbritseb, on professionaalsemad. Asjad on paigas ja treenerid on oma ideed mängijatele edastanud. Protsess on nauditav ning samal ajal ka raske, kuid see viib meeskonda edasi," kirjeldas Kalju kapten Meerits Soccernet.ee-le, mida treenerivahetus endaga kaasa tõi.

REKLAAM

Treeningutega alustati 6. jaanuaril ja rassiti kuus päeva nädalas. Hiiu klubi õnneks möödus ettevalmistus vigastustevabalt, kuid sarnaselt teiste klubidega kiusas ka Kaljut koroonaviirus, mis jättis ettevalmistusele oma jälje. 43-aastase Cardoso arvates võib valmistusperioodi pidada siiski edukaks. Kalju juhendaja jaoks oli tähtis, et iga trenn sisaldaks palliga harjutusi.

"Tahame hooaja algusest peale olla palliga domineeriv meeskond. Mängijate jaoks oli ettevalmistus raske, mis on täiesti normaalne, sest hooaja eel on kõigil raske. Õnneks on meil vägev grupp mängijaid ning uued tulijad on meeskonda sulandunud hästi," lausus Cardoso, kellega nõustusid Arbeiter ja Meerits.

Möödunud hooajal ei suudetud esikolmikus lõpetanud klubide vastu rämmarit korraldada. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Jaanuari- ja veebruarikuu jooksul mängis Kalju mitu treeningmängu. Kui Levadia laagerdas Türgis, Flora käis Taanis ja Rootsis ning Paide Soomes, siis Kalju kutsus lähinaabrid HJK, Jurmala Spartaksi ning Valmiera endale külla. Neist kaotati ainult viimasele.

"Minu hinnangul oleme piisavalt treeningmänge pidanud, et hooajaks valmis olla. Mängudes oli tempo kõrge ning koormus oli kõigi jaoks suur. Treenerid on saanud kasutada erinevaid koosseise ja proovida erinevaid taktikaid. Eks ajaga läheb kokkumäng kõikidel meeskondadel paremaks, nii ka meil," lausus Meerits.

KTM-reegel ei tohiks tänavusel aastal probleeme tekitada

Üleminekuakna jooksul taasliitus Kaljuga Trevor Elhi, kes tuli möödunud hooajal Tallinna Levadiaga meistriks, liitujate hulgas on ka Premium liigast tuttavad Nikita Komissarov, German Šlein, Henri Järvelaid ning Daniil Ševjakov, kellele lisandusid Trinidadi ja Tobago poolkaitsja Andre Fortune ning PSG duubelmeeskonnas mänginud keskkaitsja Yohan Mannone. Möödunud hooajal Legionis pallinud universaalne kaitsja Artur Šarnin on ettevalmistusperioodi teinud kaasa Kaljuga, ent eelvaate kirjutamise hetkel polnud paberimajandus pole veel lõplikult korras, kuid nüüdseks on noor kaitsja klubiga liitunud.

Viimases treeningmängus Spartaksiga kuulus Kalju koosseisu Narva Transist lahkunud keskkaitsja Maksim Tšerezov.

Paljude liitujate taustal on klubist lahkunud mitmed tähtsad mängijad: varasemalt kaptenirolli täinud Aleksandr Kulinitš, Vladislav Homutov, Andri Markovitš ning Deniss Tjapkin. Samuti ei jätka eelnevatel hooaegadel KTM-i rolli täitnud Kaarel Usta, mullu klubiga liitunud Mark Edur ning ka Aleksandr Ivanjušin.

"Oleme talve jooksul teinud head tööd ning suures plaanis on meil lõplik koosseis paigas, kuid mingeid muudatusi võib veel oodata.

Võrreldes eelmise aastaga on meil muutunud palju: alates peatreenerist, lõpetades mõtteviisist jalgpallile – lähenemisest mängule, taustajõudude suurusest ja tegevusest. Kui me juhendaja paika saime, siis hakkasime valima mängijaid, kes tema mängupildiga sobiksid. Samuti lähtusime mängijate valikul sellest, et praegu ning tulevikus ei tekiks erinevatest reeglitest tingitud probleeme," ütles Arbeiter.

Möödunud hooajal tegi Kalju KTM-reeglit silmas pidades mitmes mängus esimesel minutil vahetuse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Alates KTM-reegli loomisest selle vastu seisnud Kalju president Kuno Tehva peab olulisemaks ETM-reeglit, kuid usub, et Kaljul KTM-idega tänavu probleeme ei tohiks tekkida: "Oleme Eesti parimad kohanejad, kohanesime nii ETM kui ka KTM-reegliga ning hetkel me ei tunne, et need meid segaksid."

Linnu ega riike ei ehitata ühe päevaga

Klubi spordidirektori sõnul on meeskonna esialgne siht võita karikavõistlused. "Tipneri karikas on kolme mängu kaugusel. Kui võidame, siis mängime suvel eurosarjas ja sellega kaasnevad ka boonused, mis on klubile kasulikud. Premium liigas sihime kõige kõrgemat kohta, sest alla selle pole spordimehena mõtet mängima minna," rääkis Arbeiter.

Ta lisas: "Võtame asja rahulikult, sest mitte ühtegi linna ega riiki ei ehitatud ühe päevaga."

Meeritsa jaoks on oluline, et meeskond suudaks pakkuda Kalju kogukonnale nauditavat ja atraktiivset jalgpalli. Kapteni sõnul peab meeskond läbi karikavõistluste taas eurosarja jõudma ning näitama, et nad kuuluvad sinna.

Cardoso leiab, et tänavusel aastal peab Kalju olema see, kes meistrivõistluste viimasel päeval tiitli nimel mängib: "Möödunud hooajal mängisid Flora ja Levadia hooaja viimases kohtumises meistritiitli peale, mis oli nagu finaal. Sel hooajal tahame ise sellises finaalis mängida. Hooaeg tuleb pikk, mänge palju ning eks novembris näha ole, millisel kohal me asetseme.

Ma olen väga hästi kursis, et Kalju on viimased kaks hooaega medalita jäänud ning ma olengi siin, et seda muuta. Jah, mina ja meeskond tunnevad pinget, kuid heas mõttes, sest see motiveerib meid rohkem pingutama."

Portugallase sõnul ei oska ta meeskonna nõrki külgi veel välja tuua, kuid lubas, et igaks kohtumiseks ollakse põhjalikult valmistunud, mängudes tegutsetakse organiseeritult, pallita mängus ollakse agressiivsed ning üleminekud kaitsest rünnakule peavad olema viimseni lihvitud. Veel tõi ta välja, et abikapteniks saab tänavu Alex Matthias Tamm. Esiletõusjaks ootab ta tervet meeskonda ning vajalikul hetkel ei saa ainult üks mängija kogu punti vedada, vaid meeskond peab tegutsema ühiselt.

Kui valida tiitlifavoriiti, siis spordidirektori ja peatreeneri arvates on üht ja ainust klubi raske valida, kuid president teab kindlalt, kes on soosik. "Arvan, et kaarte segatakse palju, kuid minu isiklikul hinnangul on Flora tänavu favoriit, vaatamata sellele, et neil on toimunud talve jooksul palju muudatusi," sõnas Tehva.

Meeskonna staar – Marko Meerits

2019. aastal naasis Meerits tagasi Eestisse, kui omas kandvat rolli Narva Transi väravasuul. Piirilinlaste kaptenipaela kandnud väravavaht viis Transi karikavõiduni just oma praeguse koduklubi Nõmme Kalju vastu, kellega liitus aasta hiljem.

Kahe aastaga on ta tõusnud meeskonna selgeks liidriks. Tavavaatajale jäävad alati meelde ründajate poolt löödud väravad, kuid Meeritsa tehtud tõrjed on tihtipeale päästnud Kalju halvimast.

Tänu headele partiidele on Kalju väravavaht pidevalt pääsenud ka rahvuskoondise nimekirja ning viimati kaitses ta Eesti väravat 2020. aastal Itaalia vastu. Mullu segasid teda mitmed vigastused.

Kellel silma peal hoida? Nikita Komissarov

Aprillis 22-aastaseks saav Komissarov on Premium liigas mänginud juba 72 kohtumist ning löönud 5 väravat, kuid tippklubi esindusmeeskonnas pole ta varasemalt veel pallinud.

Mullu Viljandi Tulevikus lidunud ründav poolkaitsja otsustas talvel folgipealinnast lahkuda, sest viljandlased võtsid vastu otsuse mängida algavast hooajast Esiliigas. Kalju reageeris kiirelt ning napsas ta endale.

Komissarovi tugevad küljed avalduvad palliga mängus, mis sobib uuele treenerile Eddie Cardosole hästi, sest tema mänguplaan lähtub just sellest.

Suurim küsimärk – kas uus juhendaja viib klubi medalikohale?

2018. aastal võidetud meistritiitli järel jätkati esialgu Sergei Frantseviga, ent juba kevadel läksid tema ja Kalju teed ebaõnnestunud hooaja alguse järel lahku. 2020. aastal läks Kalju Marko Kristali ning 2021. aastal taas Sergei Frantseviga hooajale vastu eesmärgiga meistritiitel Hiiule tagasi tuua, ent kõrvetati näppe ja ilma jäädi isegi medalist.

Mullu lahutas neid kolmandast kohast suisa 17 punkti, seitsme silmaga edestati viiendal kohal lõpetanud Legionit. Tänavu tuleb tabeli alumise otsa meeskondi võita igal juhul ning esikolmiku (Levadia, Flora ja Paide) vastu samuti hakata taas punkte võtma, et oma eesmärkide suunas liikuda.

Selles, et Kaljul on hammas verel, ei kahtle mitte keegi. Kas varasemalt muuhulgas APOEL-i abitreenerina töötanud Cardoso ja tema meeskond tulevad endale seatud eesmärkide ning klubi- ja fännidepoolsete ootustega toime?

Nõmme JK Kalju
Peatreener: Eddie Cardoso
Abitreenerid: Kaido Koppel, Alger Džumadil
Mängiv väravavahtide treener: Sergei Lepmets
Füsioterapeut: Reigo Jörsi
Fitness-treener: Marcus Suurväli
EJL-i stipendiaadid: Artur Šarnin, Nikita Komissarov, Alex Matthias Tamm, Kristjan Rattasepp, Stanislav Tsõmbaljuk, Emir Dikajev
Eelarve: 1 500 000 eurot, mis võib jooksvalt natuke kasvada (esindusmeeskonna osa ca 750 000 eurot)
Duubelvõistkond: Nõmme Kalju U21 (Esiliiga B)
Koduväljakud: Sportland Arena / Hiiu staadion
Meeskonna värvid: must ja valge
Kodulehtjkkalju.ee
Esimene mäng: 2. märtsil kell 18.00 vs. Kuressaare (Sportland Arena)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 13. märtsil kell 14.30 vs. Pärnu Vaprus (Sportland Arena)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Marko Meerits, Henri Perk, Sergei Lepmets.
Kaitsjad: Vladimir Avilov, Giannis Tsivelekidis, Artur Šarnin, Yohan Mannone, Henri Järvelaid, Mihhail Babitšev, Trevor Elhi, Daniil Ševjakov.
Poolkaitsjad: Pavel Marin, Kaspar Paur, Igor Subbotin, Stanislav Tsõmbaljuk, German Šlein, Nikita Komissarov, Andre Fortune, Maksim Gussev.
Ründajad: Emir Dikajev, Alex Matthias Tamm, Aleksandr Volkov.

Eeldatav algkoosseis:

Nomme Kalju - Football tactics and formations

Talvised koossseisumuudatused:

Sisse:

Trevor Elhi (kaitsja, Levadiast) liitus klubiga.
Andre Fortune (Trinidad ja Tobago poolkaitsja, Memphis 901-st) liitus klubiga.
Henri Järvelaid
 (kaitsja, Sogndalist) liitus klubiga.
Nikita Komissarov (poolkaitsja, Tulevikust) liitus klubiga.
Yohan Mannone (Prantsusmaa keskkaitsja, PSG B-st) liitus klubiga.
Artur Šarnin (kaitsja, Legionist) liitus klubiga.
German Šlein (poolkaitsja, Legionist) liitus klubiga.
Daniil Ševjakov (Venemaa äärekaitsja, Vitebskist) liitus klubiga.

Välja:

Mark Edur (kaitsja) lahkus klubist.
Vladislav Homutov 
(Ukraina poolkaitsja) lahkus klubist.
Aleksandr Ivanjušin (kaitsja) lahkus klubist.
Aleksandr Kulinitš (kaitsja) lahkus klubist.
Andri Markovitš (Ukraina kaitsja) lahkus klubist.
Deniss Tjapkin (poolkaitsja) lahkus klubist.
Kaarel Usta (poolkaitsja) lahkus klubist.

Hooajaeelsed mängud:

15.01. Nõmme Kalju - Tallinna Legion 2:2 (Elhi, Paur)
23.01. Nõmme Kalju - Narva Trans 5:0 (Fortune 2, Volkov, Subbotin, Gussev)
29.01. Nõmme Kalju - Kuressaare 0:0
30.01. Nõmme Kalju - Valmiera (LAT) 1:2 (Volkov)
03.02. Nõmme Kalju - Viimsi JK (EL) 2:1 (Järvelaid, Jakovlev)
05.02. Nõmme Kalju - Ida-Virumaa Alliance (EL) 11:2 (Alex Matthias Tamm 3, Andre Fortune 2, Igor Subbotin, Kaspar Paur, Stanislav Tsõmbaljuk, Ioan Jakovlev, Emir Dikajev)
09.02. Tartu Tammeka - Nõmme Kalju 1:0
11.02. Nõmme Kalju - HJK (FIN) 1:1 (Marin)
17.02. Nõmme Kalju - Jurmala Spartaks (LAT) 2:1 (Tamm, vastaste omavärav)

Võit; viikkaotus.
FIN - Soome kõrgliiga; LAT - Läti kõrgliiga; EL - Esiliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Rester   •  
Mis Ustast saab siis? Kaljuga ettevalmistuse teinud ja nüüd klubita
Taavi Vahter   •  
Kas Legioni eelvaade tuleb ka?
Denis Krestinin   •  
Kalju alustas võimsalt komplekteerimist aga ääreründaja asemel miski pärast toodi Shevyakovi ??! mees valgevene noorteliigas eriti ei mänginud ja tuua Järvelaidi kõrvalt välismaalse...
Kalju meitriks kindlasti ei tule( jääb 4 koht),see aasta läheb pigem arenguseks kuna järgmisel aastal saab eurokoht tagasi
Jaak   •  
Denis,eurokohti antakse juurde selle hooaja tulemuste pealt
HABE   •  
Mis seis Reginaldiga on? Tegemist juba Kalju KTM-ga kui ei eksi.
Jälgija   •  
Jaak, täiesti vale info. Sõltumata selle aasta tulemustest, on Premium liigal garanteeritud 4 eurokohta.
delarenta   •  
Mõtlesin ise sama peale, et kas Reginaldi prooviti. Kas tal mitte ei ole naine Eestist?
rudolff   •  
sorry, aga see sats üle 4nda koha ei saa, kui lähevad selle Alex Mathias Tammega kui esiründaja ja abikaptenina peale :D nagu nalja teete v. Mida kuradit te näete selles vennas

Sisene
PAIDE TEGEVJUHT KLUBI EUROEDUST
Pikk ette (ja ise järele) | Euroopat vallutanud Paide juht Pruuli müügiturust, täiendustest, rahast, baasist ja suurtest plaanidest
ESILIIGA
INGLISMAA VUTIJUTUD
Udune Albion | Manchester United kulutab raha küll, aga arulagedalt ja lollakalt
SUURLIIGADE EELVAATED
Norbert Hurt Ironmanist: triatlonirajal saan maitsta iseenda ürgset tugevust
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
3
0
63:12
63
2.
Tallinna FCI Levadia
23
19
3
1
55:9
60
3.
Nõmme Kalju FC
23
15
4
4
47:19
49
4.
Paide Linnameeskond
21
11
4
6
47:20
37
5.
FC Kuressaare
23
9
5
9
26:30
32
6.
JK Narva Trans
23
6
4
13
28:41
22
7.
Tartu JK Tammeka
23
6
3
14
23:46
21
8.
JK Tallinna Kalev
23
4
3
16
23:67
15
9.
Tallinna JK Legion
22
3
5
14
20:46
10
10.
Pärnu JK Vaprus
22
2
2
18
21:63
8