Kalju noor äärekaitsja siirdus suure lombi taha profimängijaks: siin päriselt osatakse söötu lükata! (6)

Foto: Orange County SC / Twitter

Märtsikuu keskel pakkis Nõmme Kalju noor äärekaitsja Kirill Aleksandr Antonov kohvri ning astus oma jalgpallurikarjääris järgmise sammu. Kuu aega tagasi 18-aastaseks saanud mängumees allkirjastas eile pärast paberimajanduse seljatamist Ameerika Ühendriikides California osariigis, Los Angelesest pooletunnise autosõidu kaugusel resideeruva Orange County SC-ga kaheaastase profilepingu.

"Tead, päeva ajal on üle 30 kraadi ja UV-indeks on seitse!" teatab noor mängumees heatujuliselt kohe vestluse alustuseks. "Siin on selline elurajoon, kus elavad ka kohalikud," kirjeldab ta oma uut elukohta. "Suur kompleks. Jagan korterit ühe mehhiklasest tiimikaaslasega. Rahaliselt on kõik klubi poolt kaetud."

Siiski tunnistab noormees, et esimesed nädalad perest ja sõpradest eemal olid emotsionaalselt päris keerulised. "Väga raske on üksi. Esimesed kolm päeva olin mentaalselt ikka suht p**ses omadega. Koduigatsus, sõbrad Eestis ja kõik … Aga nüüd olen juba ära harjunud. Loodame, et tasub end ära!" säilitab ta optimismi.

USA läänerannikul asuva Irvine'i äärelinnas Lake Forestis tegutsev Orange County nimeline jalgpalliklubi on tavalise Eesti vutisõbra jaoks mõistagi täiesti tundmatu suurus. "See on profiklubi, mängivad USL-is (United Soccer League - M. K.), mis on MLS-i (Major League Soccer - M. K.) järel tugevuselt teine liiga," sõnab Antonov tutvustuseks uue koduklubi kohta.

REKLAAM

Klubi esindusmeeskond pallib liiga läänekonverentsis koos näiteks Los Angeles Galaxy, Los Angeles FC ja Seattle Sounders'i duubelmeeskondadega. Eestlastele veidigi tuttavatest nimedest kuulub klubi hingekirja näiteks Soome jalgpallur, eelmise kümnendi esimeses pooles Real Madridis õnne otsimas käinud ründaja Eero Markkanen (29).

Sealseid treeningtingimusi iseloomustab Antonov järgnevalt: "Siin on selline treeningkompleks, mille nimi on Great Park. See ei kuulu Orange County klubile, vaid linnale. See sisaldab endas suurt jalkastaadionit, lisaks näiteks Ameerika jalgpalli väljakuid ja muud sellist. Aga põhiliselt on ikkagi tavalise jalgpalli platsid. Kunstmurud, pärismurud, kõik on olemas."

Foto: erakogu

Hoolimata noorest east on Antonov kaasatud klubi esindusmeeskonna tegemiste juurde. "Esinduse juures olen, jah. Klubi on väga-väga professionaalne," kiidab Harju JK Laagris jalgpalli põhitõed omandanud vutimees uut leivaisa. "Nii mängijate, treenerite kui ka üldise keskkonna poolest. Siin on väga palju veterane, kes on USA koondises mänginud ja üldse väga kõrgel tasemel. Näiteks meie abitreener Richie (Richard Chaplow - M. K.) mängis Southamptoni eest Premier League'is ja alles kaks aastat tagasi lõpetas karjääri. Mängis igasuguste Bale'ide ja asjadega koos, Ronaldo vastu ja nii edasi."

Kas lisaks temale ja mehhiklasest korterikaaslasele on klubis veel välisriikidest pärit mängijaid? "Oo jaa, siin on poisse veel Itaaliast, Inglismaalt, Hispaaniast ja isegi Iisraelist," toob vasakkaitsjana tegutsev vutimees välja mõningad riigid, kust on teisedki Californiasse jalgpallurina õnne otsima saabunud.

Esinduse nimekirjas on aga Markkaneni kõrval veel teinegi soomlane, viimati Lahtis pallinud poolkaitsja Mikko Kuningas. Lisaks endine Saksamaa noortekoondiste väravavaht Patrick Rakovsky, Inglismaal Championshipis, aga ka Šotimaal Glasgow' Rangersis mänginud kaitsja Rob Kiernan ning Taani koondisega MM-il käinud ründaja Thomas Enevoldsen.

Ukseavajaks osutus USA kodakondsus

Siiski oli Antonovil klubisse pääsemisel nii mõnegi teise andeka noormängija ees teatav eelis - nimelt on riigi teises otsas Vermonti osariigis Burlingtoni-nimelises linnas sündinud, kuid juba kolme-aastaselt koos perega Eestisse kolinud Kirillil lisaks Eesti omale taskus ka Ameerika Ühendriikide pass. "See aitas ikka väga palju kaasa," tunnistab ta. "Selle USA passiga on see lugu, et tänu sellele sain ma meeskonda nii-öelda kohaliku mängijana, ma ei võtnud ühtegi välismaalaste piirangu alla käivat kohta ära. Pass ongi mul lihtsalt sellepärast, et sündisin siin."

Kuidas näeb aga välja protsess, mille käigus USA esiliigaklubi jõuab välja ühest tavalisest Euroopa väikeriigist pärit 17-aastase jalgpallurini? "Sellega on tegelikult päris pull lugu. See algas nii, et üks suvaline vend kirjutas mulle Instagrami privaatsõnumitesse. Noh, tead küll, nagu ikka aeg-ajalt kirjutavad mingid vennad stiilis, et "Kas sa Itaaliasse tahad tulla?"," selgitas Antonov kontakti tekkimise tausta. "See vend siis kirjutaski, et kuule, vaatasin, et sul on Ameerika pass, kas sa seal tahaksid mängida?"

"Mina mõtlesin, et kurat, jälle mingi huiamine hakkab pihta, aga läksin selle asjaga ikkagi kaasa," muigab ta tagantjärele. "Lõpuks hakkas ta isegi suht tarka juttu rääkima ja sain aru, et okei, see vist polegi nali. Andsin talle oma isa kontakti ja nad suhtlesid päris pikka aega omavahel. Siis seesama skaut sai ühendust klubi mänedžeriga, kes omakorda kontakteerus minuga Skype'is. Rääkisime juttu ja lõpuks pidin oma mängudest videoid saatma. Need videod jõudsid juba meeskonna peatreenerini ja tema ütles, et võiks proovida."

Milline on sealne mängustiil? "Päris hea tunne on näha, et siin päriselt osatakse söötu lükata!" muigab Antonov. "Pall liigub palju maast, mitte ainult õhust. See tekitas sellise vau-efekti. Kindlasti on seda Eestis ka osades klubides, aga Kaljus näiteks polnud."

Siiski tunnistab Antonov, et jalaga ta algkoosseisu ust lahti veel ei löö, vaid pigem keskendub klubi tema kui potentsiaalse tulevikutähe arendamisele. "Seda kindlasti, nad ütlesidki, et peaaegu kõik noored, kes siin on, on ikkagi eelkõige edasiarendamiseks," lausub ta. "Mingeid minuteid hakkan ka esinduse juures kindlasti saama, aga selleks tuleb end heast küljest näidata."

Orange County jaoks algab USL-i hooaeg 16. mail Tacoma Defiance'i vastu ning kestab novembrini. "Alguses mängin pigem ikkagi duubelmeeskonnas, aga olen treeneritega rääkinud ja võimalus heade esituste korral esindusse pääseda on täiesti olemas," lausus ta. "Pre-season'il sain juba korralikult minuteid."

Endine koduklubi kätt ette ei pannud

Mida arvas noormehe lahkumisplaanist tema endine koduklubi Nõmme Kalju? "Kusjuures ma kartsin, et Kalju klubi ja Kuno Tehva hakkavad seal jamama ja mingit raha nõudma, aga ta (Tehva - M. K.) oli väga vastutulelik ja võimaldas mulle tasuta ülemineku," on alles eelmise kalendriaasta alguses Kaljuga liitunud Antonov klubi juhile tänulik. "See kõik käis päris kiiresti, kuskil kuu või natuke rohkem kestis see läbirääkimiste protsess kokku. Esimene kontakt oli muidugi juba varem, 20. septembril sain skaudilt esimese sõnumi. Sellest, et nüüd ongi minek, sain teada kuskil märtsi alguses."

Antonovile on ka varem välisklubi esindamise võimalust pakutud, aga toona langes liisk kodumaa ja Kalju kasuks. "Üks Hispaania meeskond tahtis mind turniirile kaasa võtta, aga olin siis just Kalju esindusse pääsenud ja Eestisse jäämine tundus parem variant."

Mis viis nüüd aga noore mängumehe selleni, et jätta tuttav keskkond Kaljus, lennata teisele poole maakera ning hüpata sisuliselt pea ees tundmatusse vette? "Kindlasti mängis suurt rolli treener. Nagu teada on, siis tuli meile Kaljusse [Sergei] Frantsev," tõdeb mullu Premium liigas neli korda kohtumise lõpuminutiteks platsile pääsenud Antonov.

"Tema väga noori ei salli. Mina sattusin ka nende hulka, kes talle ei meeldi. Saatis mu duubelmeeskonna juurde treenima. Ma ei ütle, et Kalju duubel on halb, aga trennid olid sellised … ütleme, et päris kesised, kui aus olla. Tõsi, mängudeks saime vahepeal isegi täitsa kõva satsi kokku," meenutab ta. "Aga enam-vähem siis ma hakkasingi mõtlema, et kui ma jäängi tiksuma sinna Kalju duublisse, siis ma ei jõuagi kunagi mitte kuhugi."

Noor mängumees on uue koduklubi juures nüüdseks veetnud ligikaudu poolteist kuud ning tunnistab, et sealne tase on ikka väga korralik. "Oo jaa, siin on ikka kordades parem [kui Kaljus]. Just intensiivsuse poolest, trennid on väga intensiivsed."

Foto: erakogu

Orange County näol on muide tegu tänavu Šotimaa meistriks tulnud Glasgow' Rangersi tütarklubiga. Antonovi sõnul on kahe klubi tegemised omavahel küllaltki tihedalt seotud. "Siin ongi selline teema, et andekamad noored suunatakse sinna Rangersi poole," selgitab ta. "Meil siin üks kutt, kes sai just 16, sõlmiski äsja Rangersiga lepingu. Sinna pääsemine on kindlasti ka üks mu eesmärkidest."

Pilvedesse ära ei tõuse, aga tulevikusihid on kõrged

Ookeani taha kolimine pööras mõistagi ka koolis käimise rütmi korralikult pea peale, kuid Tallinna Arte Gümnaasiumi 11. klassi õpilane teatab veendunult, et kooli pooleli jätmine ei tule kõne allagi. "Kindlasti õpin edasi, tahan Eestis kooli ära lõpetada," ütleb ta kindlalt. "Kõik on läbi räägitud, saan interneti vahendusel asju teha."

Iga ambitsioonika noore jalgpalluri tulevikusihid on mõistagi võimalikult kõrged ning Antonov ei ole selle poolest samuti erand. "Tahaks Euroopasse jõuda. Kui päris aus olla, siis hullult tahaks kunagi Premier League'is mängida," tunnistab ta. Mitu aastat noormees endale selle unistuse täitmiseks aega annab? "Ma arvan, et kuskil kaks-kolm aastat. Selle ajaga tahaks mõnda Premier League’i klubisse jõuda," seab ta endale kõrge, kuid samas kindla eesmärgi.

Korduvalt ka 2003. aastal sündinud mängijatest koosneva Eesti noortekoondise valikusse kuulunud Antonovil saab teiselt poolt Atlandi ookeani mõistagi olema märksa keerulisem rahvuskoondist esindama tulla. "Seda küll, jah. Teoreetiliselt on mul ju võimalus ka USA koondise eest mängida," mõtiskleb ta. "Selleks tuleb end muidugi ikka ülihästi näidata."

Kas sellest võib siis järeldada, et sihid on Eesti koondise asemel hoopis mujale suunatud? "Noh, mõnes mõttes nagu tahaks (USA koondist esindada - M. K.), aga samas ei taha ka," tunnistab Antonov sügava ohke saatel. "Eelkõige tahaks ikkagi mängida selle riigi eest, kus ma oma jalgpallihariduse ja esimesed kogemused sain, tahaks nagu midagi tagasi anda. Praegu valiksin kindlasti Eesti, aga ühtegi ust kinni panna ka ei taha."

Kirill Aleksandr Antonov
Sünniaeg: 11.04.2003 (Burlington, Ameerika Ühendriigid)
Vanus: 18
Positsioon: vasakkaitsja
Klubikarjäär: Harju JK Laagri, Nõmme Kalju FC, Orange County SC (USA)
Koondisekarjäär: U16 (1/0)

Kommentaarid

Maksuamet   •  
Kas Mikko Kuningas on ka kuidagi Eestiga seotud? Perekonnanimi on suhteliselt eestipärane
Jälgija   •  
Väga ausalt räägib nii nagu mõtleb. Edu!
TheBroEx   •  
Super lugu! Loodan, et saab asjalik mängumees tulevikus!
TheBroEx   •  
@Maksuamet Kuningas on samuti täitsa soomekeelne sõna. Ja tähendab sama asja nagu Eestiski. Eks meil neid 100% sarnaseid sõnu ju veelgi.
Maksuamet   •  
@TheBroEx Tänud, ei olnud kursis.

Kirillile loomulikult edu, super uudis! Loodame, et valib ikkagi Eesti koondise, keda kunagi esindada
s   •  
Väga hea intervjuu, tänud mõlemale osapoolele. Korralik nostalgialaks, kuuldes selliseid nimesid nagu Eero Markkanen ja Richard Chaplow. Edu Kirillile.

Sisene
LEVADIA VANAD JA NOORED
EESTI RANNALÕVID
Kapten Marmor enne debüüti Euroliiga A-divisjonis: oleme ainus Euroopa kõrgeimal tasemel mängiv Eesti jalgpallikoondis!
TAMM AJAB JUURED UUDE KOHTA
Joonas Tamm otsustas, et ei lähe tagasi Poltava Vorsklasse
PREMIUM LIIGA
VUTIJUTUD
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
17
15
2
0
48:9
47
2.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
42:8
45
3.
Nõmme Kalju FC
17
11
3
3
31:14
36
4.
Paide Linnameeskond
18
10
2
6
43:19
32
5.
FC Kuressaare
18
7
4
7
21:24
25
6.
Tartu JK Tammeka
18
5
2
11
17:36
17
7.
JK Narva Trans
16
4
1
11
16:28
13
8.
JK Tallinna Kalev
18
3
3
12
15:49
12
9.
Tallinna JK Legion
17
3
5
9
19:32
10
10.
Pärnu JK Vaprus
17
2
1
14
17:50
7