Kaljust käraga lahkunud Sobtšenko Hiiul toimuvast: loodan, et selliste inimestega ma enam ei kohtu (Tehva: kahju, et ta seda mustades toonides näeb) (3)

Sobtšenko Kaljust lahkumine on tekitanud palju paksu verd. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eile Nõmme Kaljuga lepingu lõpetanud Roman Sobtšenko (26) tunnistas avameelses intervjuus, et loodetavasti ei koge ta sarnast olukorda enam mitte kunagi. Kui Kalju treenereid ta kiidab, siis Kalju asjaajamise ja presidendi Kuno Tehva kohta ei jagu tal just kuigi palju ilusaid sõnu.

Aasta eest Kaljuga liitunud Sobtšenko sõlmis toona klubiga lepingu kolmeks hooajaks, aga tema mängud on seal juba peetud. Hooaja esimeses pooles sai ta esindusmeeskonna eest mänguaega, aga alates suvest esindas endine Flora, Infoneti ja Tallinna Kalevi mängija stabiilselt Kalju U21 meeskonda Esiliiga B-s.

"Suvel öeldi mulle laagri keskel, et ma ei saa enam klubi eest mängida, aga detsembris keelati mul ka duubliga trenni teha," rääkis Sobtšenko Soccernet.ee-le. "Ma arvan, et see oli Tehva meetod, kuidas ta oma tahtmist peale surub. Ta tahtis, et ma lahkuks just sellisel moel, nagu tema tahab.

Loomulikult tahan ma ka ise mängida ja oleksin endale igal juhul võimalusi otsinud, aga ma ei ole esimene, kellega selliseid asju juhtunud on. Siin ei ole midagi imestada. Me ei saanud mitte kuidagi kokkuleppele, sest ma küsisin kolmekuulist kompensatsiooni. Muidugi öeldi mulle "ei"," avaldas ta.

REKLAAM

Sobtšenkot häiris Tehva juures kahepalgelisus, kus president lubas üht, aga käitus teisiti. Ta loodab, et rohkem Tehva ja Kalju laadse asjaajamisega kokku ei puutu. "Ta ütleb alati, et tal pole minu vastu midagi, aga samas kirjutas ta mulle lepingusse punkti, et põlvevigastusega on see läbi. See on fakt. Mul ei oleks tema vastu midagi, aga kui käituda lubatust teistmoodi, siis ma ei tea ... Ma nõudsin raha, aga me ei jõudnud selles osas kokkuleppele. Lõpuks vähemalt mingisugusegi kokkuleppe leidsime. Ma olin lihtsalt nõus, sest tahtsin selle teema ära lõpetada ja edasi liikuda. Loodan, et selliseid hetki mu elus enam ei tule ja selliste inimestega ma ei kohtu."

"Ma kaalusin pikalt, kas rääkida midagi välja või ei. Mõned asjad jätsin enda teada, aga ma ei taha, et mängijad sellistesse olukordadesse satuksid. Klubid on jõupositsioonil ja arvavad, et nad võivad nii käituda. See pole lihtsalt aus ja mängijad peavad end kaitsma. Tavaliselt seda ei tehta ja klubid lasevad rahulikult edasi. Neile sobib see viis, kuidas asjad toimuvad."

Sobtšenko ei taha, et teised jalgpallurid kogeksid klubide poolt samasugust käitumist. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nagu eilses Kalju teates seisis, oli Sobtšenkol tõesti suvel võimalus klubist lahkuda. "Mul oli konkreetne pakkumine Tallinnast väljaspoolt, aga mul oli siin veel pool aastat kooli ees. Tingimused ei olnud midagi erilist, aga ma olin vaatamata sellele peaaegu nõus, sest ma ei tahtnud oma karjääri raskeks teha," sõnas ta, aga toona sellest siiski asja ei saanud. Soccernet.ee-le teadaolevalt on Sobtšenko mainitud klubiks Narva Trans.

"Ma arvan, et see summa, mida ma lepingu lõpetamise eest küsisin, ei olnud suur, aga mulle öeldi, et saan selle ainult siis, kui uus klubi on nõus seda maksma. See muidugi tegi ülemineku palju raskemaks ja ma otsustasin jääda Tallinna, et saaks kooli ära lõpetada," selgitas ta.

Sama klubi tundis tema vastu huvi veel eelmise nädalani, aga ootamatult see katkes. "Reedel jõudsime Kaljuga kokkuleppele ja samal ajal saadeti mulle läbi agendi kontaktid. Kuna ma olin veel Kaljuga seotud, siis käis suhtlus läbi nende ja millegi pärast kadus uue klubi huvi poole tunniga. See tundus imelik, aga võibolla tõesti oli seal mingi reaalne põhjus," oli Sobtšenko hämmingus.

"Ma tean, et Kuno [Tehva] on selle klubiga rääkinud, aga ma ei tea, kas just tema pärast muudeti otsust või mitte. Räägin ainult faktidest. Kui ma viimati tahtsin temaga üleminekust rääkida, siis ei tulnud sellest midagi välja. Ta ainult solvas mind, sest ma kirjutasin jalgpalliliitu, et mul keelati meeskonnaga treenimine, mida klubi ei tohi teha ja seejärel viskas telefoni maha."

Sobtšenko sõnul oli ka nüüd talvel Kalju asjaajamine ebaõiglane. "Talvistest pakkumistest sain ma teada ainult tänu agendile, kuigi klubid ju võtavad ühendust teise klubiga. Kaljult sain ma infot ainult suvel."

Sobtšenko Hiiul mängimise perioodi jooksul oli Kalju esindusmeeskonnal kolm peatreenerit. Kaljusse jõudis mängija tänu Sergei Frantsevile, kellega suhtleb siiamaani tihedalt. Kõik on hästi ka Roman Kožuhhovski tüürimisel, kellega oldi tuttavad juba Frantsevi ajast. Väga suuri etteheiteid ei ole poolkaitsjal ka Marko Kristalile, kelle all ta ühtegi mängu kirja ei saanud.

"Alles mõne päeva eest rääkisime Frantseviga telefonis," meenutas ta. "Kui ma lepingu tegin, siis ütles ta kohe, et esimese aasta ma töötan ja tõestan end - kui kõik on okei, siis teisel aastal saan rohkem mänguaega. See on tema meetod ja ma austan seda. Tavaline asi Eesti tippklubides. Kui sa pole staarmängija, siis sa pead end tõestama.

Sobtšenko (kõige parempoolne) käis viimati Kalju eest meistriliigas platsil 17. mail - kokku sai ta kirja viis kohtumist ja 77 minutit. Foto: Andrei Smetana

Kožuhhovskiga oli samuti okei. Ta oli juba ettevalmistusperioodil olemas ja rääkisime ka temaga palju.

Kristaliga saime kokku ühe korra. Ma küsisin oma tuleviku kohta, et selgust saada. Ta ütles, et nende plaanidesse ma ei mahu, aga ega ma teist vastust ei oodanudki. Tahtsin lihtsalt kinnitust saada.

Minu arust võiks ta vähemalt lubada trenni teha ja siis öelda, et ma ei sobi. Ma ei saa aru, miks see mul lihtsalt ära keelati. Võib rääkida ükskõik mida, aga ma ei usu, et nii peaks mängijatega käituma. Ma nõudsingi kompensatsiooni sellepärast, et ma pole esimene ega viimane, kellel võib selline olukord tekkida. Mida rohkem kardavad mängijad klubiga suhelda, seda enam klubid neid ära kasutavad," võttis Sobtšenko olukorra kokku.

Vaatamata raskele aastale on Sobtšenko pea siiski püsti ja tema sõnade kohaselt pole see isegi kõige hullem olukord, kust tagasi tulla. "Muidugi tahan ma jätkata. Elus on alati rasked hetked - see kas murrab sind või teeb tugevamaks. Olen kaks korda põlve ristatisidemeid vigastanud ja selle pealt tagasi tulnud. Praegu pole mu olukord sugugi nii hull ja saan ka sellega hakkama.

Mul on olemas lühiplaan ja pikemad plaanid, aga need ma jätan enda teada. Teen kõik, et nendeni jõuda," usub Sobtšenko edasi.

***

Kuno Tehva vastulause: kas Sobtšenko ikka tahab jalgpalluriks saada või tahab lihtsalt palka teenida?

Kui Sobtšenko arust käitus Kalju temaga halvasti, siis klubi president Kuno Tehva on risti vastupidisel arvamusel. Tema nägemuses käitus klubi Sobtšenkoga väga viisakalt ja ta ei saa aru, miks on mängija otsustanud klubi vastu üles astuda. 

Kuno Tehva ei kirjuta Sobtšenko väidetele alla. Foto: Brit Maria Tael

Kas vastab tõele, et Sobtšenkol oli keelatud osaleda Kalju esindus- ja duubelmeeskonna treeningutel? 
Ei vasta, Kalju duubelmeeskonda tuli palju enda 15-16-aastaseid noori kasvandikke. Tal polnud puhtsportlikult mõtet käia duubli juures trenni tegemas, kuna ta ise ütles, et tahab välja jõuda Eesti koondisesse ja mängida tippjalgpalli. Ütlesime, et maksame sulle palka ja otsi endale klubi, sul pole mõtet treenida duubliga.

Talle sai soovitatud, et võib end vormis hoida Kalju kolmes, kus on täiskasvanud mehed ja käib ka jalgpalli mängimine.

Kas vastab tõele, et varasemalt on ka teistel mängijatel keelatud Kalju treeningutel osalemine?
Mitte kunagi, mitte kunagi. Kui keegi keelab mängijatel trennis osalemise, siis seda teeb peatreener ja põhjuseks on distsiplinaarkaristus. Seda on kümne aasta jooksul Kaljus juhtunud võibolla kaks-kolm korda mängijatega, kes on kas hilinenud või teinud midagi muud halvasti. Siis on ta saadetud duublisse ja lõpuks on ta tulnud tagasi esinduse juurde. Seda otsustab peatreener.

Kas vastab tõele, et talvel võttis üks klubi Kaljuga Sobtšenko ülemineku osas ühendust, aga Kalju ei andnud sellest mängijale teada?
Ma pole midagi nii absurdset kuulnud. Kui tema vastu oleks keegi huvi tundnud, siis tahaksin suurima hea meelega ka ise teada, kes. Ma nimesid ei maini, aga olen teda pakkunud tuntud jalgpallijuhtidele, kes temaga kokku puutuvad. Olen öelnud, et hea meelega laseks ta tasuta ära ja üleminekutasu ei küsi.

Seda oleme väljendanud alates maikuust ja meil ei ole mitte ühtegi teadaolevat infot, et kellelgi on huvi Roman Sobtšenko vastu. Vastupidi - on ju näha, et Kalju on oma mängijatega tegelenud. Tegime suvel rahalised üleminekud kolmele võtmemängijale - Alex Matthias Tamm Grasshopperisse, Liliu Rootsi ja Maximiliano Ugge Itaaliasse. See ei ole võimalik. Kui Roman nii räägib, siis öelgu milline klubi, aga ma ei usu, et see on tõde.

Tehva kinnitusel pole mitte ükski klubi tundnud Sobtšenko palkamise vastu huvi. Foto: Liisi Troska

Kas vastab tõele, et omavahelisel jutuajamisel, mis puudutas võimalikku üleminekut, ei soovinud sa Sobtšenkoga rääkida ja solvasid teda, kuna ta oli jalgpalliliiduga ühendust võtnud?
Ei vasta tõele fakt, et ma teda solvanud olen. Vastab tõele fakt, et ma ei soovinud temaga rääkida ja seletan ära, miks. Olime Sobtšenkot teavitanud faktist, et ta võiks endale uue klubi otsida ja me maksame talle palka nii kaua, kuni ta selle leiab. See oli heatahtlik olukorrale lahenduse otsimine.

Sobtšenko tegi vastukäiguks aga sellise lükke, mille järel saabus ühel ilusal päeval jalgpalliliidust kaebekiri, mis oli kaks A4 pikk. Selle sisu ma isegi ei tea, kuna selliste asjadega tegeleb jurist. Mina ütlesin Sobtšenkole, et kuna sa tegid liidule kaebuse, siis ei ole sul minuga täna midagi rääkida, vaid suhtle juristiga. See on nagu kohtusse minemine - sellisel juhul on see tagasipöördumatu konflikt. Siis on vaja vastata samamoodi juriidiliselt ja on vaja hakata end kaitsma. Me võtsime seda väljapressimisena ja arvame seda siiamaani.

Kas vastab tõele, et Sobtšenko lepingus oli punkt, mis lubas klubil lepingu tema põlvevigastuse korral lõpetada?
Jah, kuna see oli üks väga suur probleem. Tal oli enne Kaljusse tulekut kaks väga tõsist põlvevigastust ja see oli üks suurtest murekohtadest meie jaoks. Kui nüüd sellest rääkida, siis tegime tema kohta analüüsi ja sealt tuli välja, et ta ei lähe väga kontakti.

Kalju mäng nõuab kontaktset jalgpalli ja sealt tekkis küsimus, kas ta tervis lubab seda. Ta väitis, et see põlvevigastus ei ole probleem ja tervis lubab küll. Saigi tehtud selline kokkulepe, et juhul kui on probleem, siis on meil õigus taganeda. Me ei näe, et see oleks midagi väga ebakorralist. See on tavaline olukord ja ta on ju sellepärast paar aastat vahele jätnud. See ei olnud niivõrd punkt, rohkem nagu kokkulepe.

Igas lepingus on sees rahvusvaheline punkt, kus mängijatel on keelatud klubi negatiivselt laimata. See on standardpunkt. Roman Sobtšenko osas oli olukord selline, et ma andsin Soccernetile viisaka kommentaari ja Sobtšenko hakkas oma Facebooki lehel klubi kritiseerima, kui meil veel lahendust ei olnud. See lõppes sellega, et ta kirjutas "vaata, millised fašistid seal on" (Tehva eksib, sõna "fašist" ei kasutanud Sobtšenko Facebooki-postituse juures mitte jalgpallur, vaid üks kommenteerija - R. V.).

Ainuüksi see oli räme lepingu rikkumine ja ebaeetiline. Me pole sellele tähelepanu juhtinud, aga see ainult peegeldab seda müstilist hoiakut, mis ei ole kõige heasoovlikum. Ma ei tea, mis ta agenda on. Kui Nõmme Kaljul oleks mingisugunegi halb hoiak olnud ta vastu, siis poleks talle novembris tehtud pakkumist tulla kogukonnajuhiks. Meie hinnangul on ta siiamaani väga kihvt kutt seda tööd tegema, aga me ei teeks seda pakkumist inimesele, kellest me tahame lahti saada.

***

Sobtšenko tõi venekeelsele ERR-ile antud intervjuus välja episoodi, kus kevadel vallandatud Sergei Frantsev oli palunud tal Kaljus "olla ettevaatlik". Tehva sõnul oli Sobtšenko seda täiesti valesti mõistnud: "Frantsev oli väga vihane, et ta sellise kommentaari andis ja ka see on kontekstist välja rebitud. Selle kontekst on, et kui Frantsev tegi ettepaneku Sobtšenkoga leping allkirjastada, siis oli meil traditsiooniline koosolek. Laua peale said pandud Sobtšenko positiivsed ja negatiivsed küljed. Üks negatiivne pool oli see, et mina esitasin küsimuse, kas ta on see jalgpallur, kes võib aidata Kaljul tippu jõuda, kuna tal on alati mängimise kõrvalt tekkinud uued tegevused ja huvid. Üheks neist on Stand Up komöödiate korraldamine.

Tehva sõnul ei olnud Sergei Frantsevile Sobtšenko laused just meelt mööda. Mängija enda hinnangul on tema ja Frantsevi suhted korras. Foto: Liisi Troska

Frantsev võttis selle teadmiseks ja ütles Sobtšenkole, et ole ettevaatlik ja ära rohkem selliste asjadega tegele. "Kui jalgpall on su põhitegevus, siis võtan su, aga kui hakkad tegelema muude asjadega, siis ei saa rohkem mängida." Selle keeras Sobtšenko tagurpidi. See on tavaline olukord ja mitte midagi isiklikku. Hea, et see nüüd lahenduse on leidnud."

Tehva üldine kommentaar Roman Sobtšenko ja Nõmme Kalju teede lahknemisele: "Olukord oli hoopis teistsugune kui Sobtšenko üritab seda välja näidata. Suvel oli tal võimalus minna ühte klubisse, mis ei olnud Tallinnas ja Kalju lubas ta tasuta ära. Sobtšenko küsis meiega lepingu lõpetamise eest üsna suure summa. Ütlesime, et oleme nõus seda maksma, aga sellisel juhul peab ka uus klubi ülemineku eest meile maksma. Mõistagi ei olnud nad huvitatud ja siis ta jäi Kaljusse alles. Jäi mulje, et ta ei tahtnudki Tallinnast väga ära minna, kuna tal on muud tegemised. Okei, jäi, ei ole probleemi. Seejärel sai kokku lepitud selline asi, et oleme nõus talle maksma uue klubi leidmiseni palka või kui treenerid leiavad, et ta on vajalik, siis ta jätkab. Kahjuks Roman [Kožuhovski] huviorbiiti ta ei mahtunud. Miks? Ma ei taha kommenteerida. See on puhas mängija ja treeneri vaheline olukord. Edasi tegi ta trenni duublis.

Kui hooaeg sai läbi, toimus treenerivahetus ja tuli Marko Kristal, kellega ta tegi arenguvestluse ja ka tema loobus treenerina ise Sobtšenko valimisest. Mängijale sai tehtud kaks pakkumist: olime nõus ta tasuta ära andma, sest jaanuaris avanes aken ning tegime talle ettepaneku tulla tööle Kalju kogukonnajuhiks, kui tahab jalgpalliga lõpparve teha. Ta võttis selle teadmiseks.

Soovime talle edu ja meil ei ole tema suhtes pretensioone, aga see olukord on igatpidi kontekstist välja tõmmatud. Vaadates Kalju seisukohalt, siis oleme talle 7-8 kuud palka maksnud. Kui soliidselt või hästi on veel võimalik jalgpalluriga käituda? Oleksime võinud seda ka edasi teha, aga mida ta teeb seal duubelmeeskonnas? See on puhas mõistuse hääl, sealt saigi see asjade erinev tõlgendamine alguse. Jalgpallis juhtuvad sellised asjad, midagi pole teha. Me ei ütle, et ta on halb mängija või tal on probleeme, aga millegi pärast treenerid ei näe teda meie meeskonnas ja meil otsustavad mängijate üle just treenerid - see on usaldus, mis klubi poolt on antud ja me ei sekku sinna.

Kuno Tehva Hiiu tribüünil. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Mängija võiks keskenduda sellele, et tõestada oma headust palliplatsil. Millegi pärast ei jää ta kuskile pidama ja vahetab klubisid. Ju siis midagi on, miks peatreenerid Kaljus ja ka teistes klubides temaga ei arvesta. Mängija ei peaks keskenduma sellele, et keegi on temaga ebaõiglaselt käitunud, vaid sellele, kuidas olla hea jalgpallur. Midagi isiklikku ei ole ei meil, Kaljul ega treeneritel Roman Sobtšenko vastu. Mittejalgpallialaselt on ta väga tore inimene ja äge kutt, aga tema kui profijalgpallur lihtsalt ei sobinud siia. Mul on kahju, et ta seda nii mustades toonides näeb. Tal oleks palju väärikam olnud siit minna edasi, teha uus leping ja saada tasuta üleminek.

Minu arust on see märk, et ta ei tahtnud karjääri jätkata. Kui sa ei saa mängida, siis esimene märk võiks olla, et tuled ja ütled, et sa tahad minna edasi. Tema oli nõus olema pool aastat Esiliiga B-s, mitte minema teise Premium liiga klubisse. Kas ta siis ikka tahab jalgpalluriks saada või tahab lihtsalt palka teenida?

Nõmme Kalju on alati mängijate poolel olev klubi ja ka jääb selleks. See kindlasti ei ole nii nagu Sobtšenko üritab seda välja näidata."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Marko Meripuu   •  
Mõtetu kisa kära
sanderk   •  
siinkohal tulevad meelde Kostja ja Baranovi juhtumid.

aga Kuno on kihvt vend ja loodetavasti laseb ikka samamoodi edasi. Kahju lihtsalt, et ta vahest mängu ajal mängijate peale karjumas käib, aga sellised asjad on Kaljus ikkagi treenerite otsustada. Või kudapidi see nüüd oligi?

huvitav, kas selline punkt ka lepingus reaalselt kehtib, et klubil õigus vigastuse korral ühepoolselt leping lõpetada.

kui kellelgi on kahju mängijale kolme kuu jagu kompensatsiooni maksta, siis võiks mõelda Mourinho peale, kes kuue kuuga kõik ussitama ajab ning viie aasta palgaga klubist lahkub.
Suure Pooli fänn   •  
Tubli, sanderk! Mourinho koha pealt 100% nõus. See mees on inglise jalgpalli häbiplekk.

Sisene
ÜKS SUUR LANGES
Luup peale | Kalju murdis needuse, mis neid 2020. aasta suvest painas, ja sai Levadialt mineviku eest magusa revanši
OLULIST
FLORA NAISTE NUKKER EUROMÄNG
LEGENDIDE LÕPPSÕNA
Legendi lõppsõna | Aleksandr Dmitrijev: hüüdnime Lasnamäe Makelele vastu ei ole mul midagi!
PAIDE TEGEVJUHT KLUBI EUROEDUST
Pikk ette (ja ise järele) | Euroopat vallutanud Paide juht Pruuli müügiturust, täiendustest, rahast, baasist ja suurtest plaanidest
INGLISMAA VUTIJUTUD
Udune Albion | Manchester United kulutab raha küll, aga arulagedalt ja lollakalt
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
3
0
63:12
63
2.
Tallinna FCI Levadia
23
19
3
1
55:9
60
3.
Nõmme Kalju FC
23
15
4
4
47:19
49
4.
Paide Linnameeskond
22
12
4
6
51:22
40
5.
FC Kuressaare
23
9
5
9
26:30
32
6.
JK Narva Trans
23
6
4
13
28:41
22
7.
Tartu JK Tammeka
23
6
3
14
23:46
21
8.
JK Tallinna Kalev
23
4
3
16
23:67
15
9.
Tallinna JK Legion
22
3
5
14
20:46
10
10.
Pärnu JK Vaprus
23
2
2
19
23:67
8