Karistuslöökide kuninga raskeim väljakutse (0)

Eelmisel kümnendil Prantsusmaa jalgpalli valitsenud Lyoni Olympique on pärast neid troonile tõusnud PSG-le järele jõudmiseks tagasi toonud klubi ühe legendaarseima mängija. See on aga õhku paisanud mitmeid küsimärke.

Need, kelle arvates on sentimentaalsus jalgpallis ülehinnatud, saavad nüüd Ole Gunnar Solskjaeri kevade punktide kaupa kirja panna, välja printida ja endale seinale raamida. Kui palju paremat näidet veel vaja olekski? Kunagine fännide lemmik, kellel pole pärast klubist lahkumist CV-sse suurt midagi kogunenud, naaseb suure meediakära saatel, võidab järjepanu mänge ja kroonitakse messiaks; siis tulevad kolinal kaotused ja ühtäkki oli tema palkamine juba eos hukule määratud nostalgiliseks lolluseks.

Õnneks on ju ka sootuks teistsuguseid näiteid. Mäletad, kui New York Red Bulls laenas Thierry Henry 2012. aastal MLS-i hooaja lõppedes Arsenali? Prantslase peamine eesmärk oli end trennides vormis hoida ning riietusruumis noorematele õpetussõnu jagada, aga oma tagasitulekumängus Leedsi vastu lõi ta veidi pärast väljakule tulemist värava, mis viis Arsenali karikasarjas järgmisesse ringi. "See oli nagu uni," sõnas Arsene Wenger toona. "See oli lugu, mida jutustaksid väikestele lastele, kui nad sooviksid jalgpallimuinasjuttu kuulda." Ja noh, ega Zinedine Zidane'il ka Realis just pahasti läinud. Siia, teise kategooriasse, loodab Juninho Pernambucano naasmisega sattuda ka Lyoni Olympique.

Ma mäletan seda ajana, mil iga vastase väljakupoolel teenitud karistuslöök oli Lyoni jaoks kui penalti. Kolmas kordus on alati parim. Siis tundub, nagu juhiks keegi tribüünilt palli puldiga. Mängus Sedani vastu võtab Juninho löök 37 meetrilt kõigepealt suuna paremale – see läheb jumala kindlalt paremale, võimatu, et see kuidagimoodi vasakule kalduma hakkaks – aga hakkab üle müüri jõudes vasakule kalduma, kuni maandub Sedani värava paremas alanurgas. Ma mäletan neid mänge, kus Juninho painutas füüsikaseadusi oma tahte järgi. Barcelona, Müncheni Bayerni, PSG vastu. Keegi polnud kunagi varem ja pole nüüd, viisteist aastat hiljem, karistuslööke niimoodi löönud. Ma mäletan, kuidas lasime tema knuckleball’i jäljendamiseks vana palli odavat deodoranti täis ja põrutasime seejärel südametäiega, esmalt lüüa, siis naeru.

Paar aastat tagasi tegi L'Equipe Juninho ja teiste standardolukordade suurmeistrite edu võtme leidmiseks suurepärase pika loo, kus analüüsis muuhulgas Magnuse efekti, erinevate ajastute pallide iseärasusi ja palju muudki. Minu jaoks oli meeldejäävaimaks osaks teiste pallivõlurite mõtted, mis aitasid mul enda mälestusi kinnistada.

"Juninho tegi palliga uskumatuid asju," sõnas Andrea Pirlo. "Ta ei eksinud kunagi. Mitte kunagi. Pall muutis õhus liikumissuunda ja jättis kaitsjad sõnatuks – tal oli väga veider löögiliigutus. Tema saladuse murdmine sai minu jaoks kinnisideeks."

"Kaugus väravast ei olnud tähtis, ta leidis alati lahenduse," lisas Miralem Pjanic, kelle sõnu kinnitas ka Dimitri Payet: "Ma ei usu, et ta lõi kunagi kaks täpselt ühesugust karistuslööki. Praegu on treenereid, kes ütlevad, et 30 meetri kaugusel oma väravast ei tohi vigu teha. Juninho vastu mängides pidi ettevaatlik olema kogu väljakupoolel."

Pole vist ühtegi Lyoni fänni, kellel oleks Juninho Pernambucanole mingeid suuri etteheiteid. Kuidas neil saakski? Ta oli seitse kevadet järjest Prantsusmaa meistriks kroonitud meeskonna süda, perfektne kapten. Tema lahkumismängul täpselt kümme aastat tagasi jäid kuivaks vähesed silmad, kindlasti mitte brasiillase ning tema meeskonnakaaslaste endi omad. Kui lõhe neli viimast hooaega Lyoni juhendanud Bruno Genesio ja Lyoni poolehoidjate vahel suuremaks kärises, hakkasid paljud pooleldi naljatades rääkima, et nüüd oleks aeg Juninho tiimi tagasi tuua. Lyoni president Jean-Michel Aulas oli ilmselgelt sama meelt. Järgmisele hooajale läheb Juninho, kes pole pärast karjääri lõpetamist 2013. aastal enam jalgpallis töötanud, vastu Lyoni spordidirektorina.

Jean-Michel Aulas on eelmisel kümnendil Lyoni meeskonda ja sellel dekaadil naiskonda saatnud edu arhitektiks. Ta võttis klubi üle 1987. aastal, maksis kinni kogunenud võlad ja muutis klubi täielikult ümber ehitades Prantsusmaa edukaimaks. Aulasel on alati olnud oma nägemus sellest, kuidas võistkonda juhtida ja milline peaks Lyon olema. See on tema tiim. Alles eelmisel sügisel sõnas Aulas, et tema arvates "ei oleks välismaalasest peatreeneri saabumine parimaks lahenduseks. Mul pole kunagi ühtegi välismaalast olnud – kui 50-70 protsenti mängijatest on akadeemia kasvandikud, peame palkama treeneri, kellel oleks Lyoni Olympique'i DNA-d."

Bruno Genesiol sellest puudu ei tulnud, sest ta lõi 1980ndatel ja 1990ndatel klubi eest kaasa 171 kohtumises. Möödunud kevadel, pärast seda, kui Lyon oli Euroopa liiga kaheksandikfinaalis kaotanud Moskva CSKA-le, sõnas Genesio: "Olen läbi ja lõhki Lyon ... iga kord tänavale minnes kannaksin kui Lyoni särki seljas." Viimati oli klubil välismaalasest treener aastal 1982, Aulase ajastul on tiimi juhendanud nii Raymond Domenech, Jean Tigana, Bernard Lacombe, Jacques Santini, Gerard Houllier kui Claude Puel. Kõik erineva käekirjaga, kõik palju saavutanud, kõik prantslased. Juninho tuli ja määras uueks lootsiks kaasmaalase Sylvinho, kelle jaoks on tegemist karjääri esimese peatreenerirolliga.

***

Genesio aega Lyoni juhendajana jäävad kaunistama mitmed kaunid võidud, kasvõi sellel hooajal Meistrite liiga alagrupiturniiril Manchester Citylt nopitud kuus punkti; aga ka ootamatud kaotused koduse liigatabeli tagumisse poolde jäävatele meeskondadele. Sügisel jäi Lyon 0:5 alla PSG-le, jõulude ajal mängiti kolm järjestikust viiki Montpellier’, Reimsi ja Strasbourg’i vastu, aprillis kaotati kõigepealt Dijonile ja seejärel Nantes’ile – kõigis neis matšides jäi Genesio tema ees aeglaselt lahti rulluva kaose pealtvaatajaks, kõrvaliseks isikuks. Seetõttu langes oma muheda olemise ja rahuliku meele tõttu varem Prantsusmaa meedia soosingus olnud treenerile sellel aastal hulgaliselt kriitikanooli.

Aulase usk Genesiosse oli vankumatu lõpuni ja veel aprilli alguses käisid sahinad, et meest ootab ees kaheaastane lepingupikendus. Eks Genesio oli muidugi ka Aulase masti malenupp. Kuidas Jose Mourinho Solskjaeri kohta ütleski? Et “heasüdamlikud treenerid võivad muutuda käpiknukkudeks”? Presidendi toetus võis Genesiol küll olla, aga fännide oma oli ta kaotanud. Möödunud hooaja lõpus ilmusid Lyoni ultrad Parc OL’ile Genesio-vastaste bänneritega ja jätkasid samal toonil ka sel aastal.

Kõik, mis Lyoni Olympique’ile mõeldes pähe tuleb, on ühel või teisel viisil olnud Jean-Michel Aulasi kätetööks. Hiilgavad seitse aastat, mis tõid kaasa sama palju meistritiitleid ja ühe Meistrite liiga poolfinaalkoha, on PSG esilekerkimise järel aga kiirelt ununemas. Lyon tahab jälle võita. Aulas on selle saavutamiseks võtnud suure riski.

***

Spordidirektori rolli kui sellist pole Lyonis varem olnud, selle ametiga kaasnevaid kohustusi on varasemalt täitnud nii Houllier, Lacombe kui Aulas ise. Uue tööposti loomine tähendab muutust organisatsiooni hierarhias, ja ehk kõige tähtsamana – Aulase enda mõju vähenemises. Öelda, et Juninho sai naastes vabad käed, pole tema ümber olevaid inimesi vaadates päris õige, aga kindlasti on brasiillasel rohkesti hingamisruumi. Brasiilia presidendi Jair Bolsonero võimuletuleku järel perega Los Angelesse kolinud Juninho esimeseks käiguks sai endise Arsenali ja Barcelona äärekaitsja Sylvinho palkamine. Seni on neljal korral Brasiilia koondist esindanud 45-aastase mehe CV-sse jäänud vaid rollid abitreenerina. Ja Lyon ei ole lihtsaks väljakutseks. Thierry Henry sai kõrgelt alustades üsna kiiresti oma vitsad kätte.

Aulas võttis Juninho palkamisega suure riski, aga risk on see ka Lyoni kangelase enda jaoks. Kui kõik libiseb tema sõrmede vahelt, siis mis saab tema pärandist? Kas mees, kes andis oma karjääri jooksul Lyonile kõik, võib selle kehvade otsustega ja kogemuste puudumise tõttu maha mängida? Või on ta fännide mällu kinnistatud kõigutamatu jumalusena, kelle eksimustele vaadatakse läbi sõrmede? Kümme aastat pärast seda, kui Juninho virutas Lyoni eest võrku oma viimase karistuslöögi, seisab ta jälle palli taga. Nüüd aga teeks ta seda justkui esimest korda.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
JALKAJUTUD
INTER ON ITAALIA MEISTER
Meister selgunud! Inter tõmbas Milano derbis pikema tiku ja koos sellega eriti magusa  Scudetto
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
PREMIUM LIIGA PÜHAPÄEV
MÄNGUD VÄLISMAAL
Luup peale | Ta tegi seda jälle! Bellingham otsustas üleminutitel  El Clasico  saatuse
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID