Karjapoiss ja hunt ehk sellest, miks tõde on jalgpallis suhteline valuuta (0)

Elanud kord karjapoiss, kes küla lähistel rohelisel aasal lambaid karjatas. Tal olnud igav. "Hunt! Hunt!" otsustanud ta igavusest hüüda.

Nii üks kord. Teine kord. Ehk kolmaski kord. Külarahvas pahandanud, et poiss niisama karjub. Kui hunt lõpuks tuli, ei vaevunud keegi karjapoisi hüüetest välja tegema. Lammastest sai õhtusöök ja hunt läks oma teed. Aga seda muinasjuttu olete te ilmselt juba kuulnud.

Lugu poisist, lammastest ja hundist pärineb väidetavalt Antiik-Kreekast, orja ja jutuvestja Aesopi loomingust, viiendast sajandist eKr. Kindlasti olete kuulnud ka Kaval-Antsust ja Vanapaganast, Tuhkatriinust, vendadest Grimmidest, H. C. Andersenist, aga oma muinasjutu võib välja mõelda ja kirja panna igaüks. Vaja on vaid veidi kujutlusvõimet!

Igal suvel fabritseeritakse kahe ja talvel ühe kuu vältel tuhandeid jalgpallialaseid muinasjutte, tegelikult ei peatu see karavan ka ülejäänud üheksa kuu jooksul. Neist lugudest, nagu karjapoisi ja hundi puhul, võib tihti leida terakese tõtt, harvem peidetud sõnumi. Aga enamasti on tegu tühipalja õhuga, sest millegi sisuka kirjutamiseks peaks sisu esmalt omama.

***

Kümme aastat tagasi jaanuaris avaldas Briti mainekas päevaleht The Times edetabeli maailma 50 tõusvast vutitähest. Seal oli Mesut Özil, seal oli Robert Lewandowski, aga neist kahest kõrgemale - 30. kohale - paigutus Moldova sajandi talent Masal Bugduv.

The Times ei olnud ainus, kes üritas Bugduvi karjäärile hoogu sisse puhuda. Talendikast poolkaitsjast kirjutasid põgusalt jalgpalliajakiri When Saturday Comes ja Sky Sports; kirjutas ka Goal.com, kelle andmete kohaselt pidanuks Bugduv valikmängus Lätit kimbutama.  Manchester City peatreener Mark Hughes ja Tottenhami ametivend Harry Redknapp pidid pressikonverentsil vastama ajakirjanike Bugduvi-teemalistele küsimustele.

Kirjeldusi toonastest lugudest internetis ja lehtedes: Moldova parim. Arsenaliga liitumist takistab tööloa puudumine. Fabregase ja Nasri tasemel. Liverpool tahab imelast endale. Oma kandi parim pärast Gheorghe Hagit. Agenti nähti Arsenali kontorist väljumas. Debüüt rahvuskoondises päädis resultatiivse sööduga, mis aitas Moldova 2:2 viigini Armeeniaga.

Aga Bugduvi karjäärile sai saatuslikuks üks väike pisiasi. Teda polnud nimelt olemas.

"Tahtsin näidata, kui kaugele võivad jutud fiktiivsest mängijast jõuda, kui selline luuakse," selgitas aastaid hiljem Bugduvi "isa", ajakirjanik Declan Varley. Ta oli esimesed seemned mängija karjäärist internetti poetanud mitu head kuud enne The Timesi artiklit. Ilma korraliku taustatööta võinuks igaüks 16-aastast tõusvat tähte tõeliseks pidada.

Bugduvi lugu oli pikitud ülekantud tähendustega, peidetud sõnumitega. Noormehe nimigi tulenes Iiri kirjaniku Padraic O Conaire'i muinasjutust M'asal Beag Dubh, kus kelmist ärimees müüs suure raha eest tööks kõlbmatu eesli. Kõlab nagu üks õige jalgpallimuinasjutt kunagi.

"Olen alati öelnud, et jalgpall on esimene tõejärgse ajastu keskkond, kus kõik öeldu on tõde nende jaoks, kes tahavad seda uskuda."

- Declan Varley

***

Kui palju me üleminekuaknast tegelikult mäletame? Neymar ei kolinud, Bale ei kolinud, Icardi kolis. Ja edasi? 3. juunist 1. septembrini ilmus Soccernet.ee portaalis kokku 91 artiklit rubriigist "Kes kuhu", mille eesmärk oli "kajastada laias maailmas levivaid spekulatsioone sõltumatult sellest, kas neid toetab usaldusväärne allikas". Olgu lisatud, et rubriik figureeris regulaarselt päeva enimloetud uudiste seas ja läks seega meie külastajatele korda.

Muidugi ei anna "Kes kuhu" oma 91 kirjatüki ja kokku kajastatud 564 kuulujutuga täit ülevaadet kõigist jalgpallimaailmas levivatest kõlakatest, kuid pakub sellest pildist siiski põneva miniversiooni, mis erinevate portaalide/ajakirjanike poolt juba mõnevõrra filtreeritud. Mis meile siis suvel jutuainet pakkus?

Alustuseks vaatame otsa üldisele olukorrale liigade kaupa. Läheneme läbivalt ostjate poolt: see tähendab, et näiteks Neymarist rääkivad kõlakad PSG-le märget kaasa ei too.

Liiga Mainimisi kokku ↓ Seotud klubisid Seotud mängijaid
Inglismaa 161 14 110
Itaalia 155 14 91
Hispaania 129 11 72
Prantsusmaa 66 7 46
Muu 27 16 25
Saksamaa 26 5 18

Muu alla mahtusid MLS, Hiina, Türgi, Portugal jt Euroopa väiksemad liigad.

Sakslaslik täpsus ja konkreetsus väljenduvad selleski tabelis. Tühja juttu ajatakse sealmaal reeglina vähe ja töö tehakse ära varakult: Dortmundi Borussia võis ju suvel 130 miljonit kulutada, kuid oli juuni alguseks sisuliselt tehingutega ühel pool. Nad olid kolme kuu jooksul esindatud vaid ühe (!) kuulujutuga ja seegi - Mats Hummelsi naasmine - sai allkirjad juuni keskpaigaks.

Eraldi tähelepanu väärib Müncheni Bayerni huvi Manchester City sakslasest ääreründaja Leroy Sane vastu. Esimesed märgid huvist suunal Bayern-Sane ilmnesid mai alguses, saaga kestis kuni mängija tõsise vigastuseni augusti esimestel päevadel. Kui mujal täidaks sellise kaliibriga mängija kaks kuud kestev jaht usinalt kollaseid lehti, siis Bayern kontrollis teadlikult olukorra pulssi. Jooksvalt võtsid sõna nii peatreener kui klubi juhid, mis sundis avalikult rääkima ka inimesi City poolt. Sestap ei jõudnud Sane reeglina rubriiki "Kes kuhu", vaid tavauudistesse (suveskoor jäi nonde kasuks 11:4).

Kui lõpuks selgus, et Sane jääb Manchesteri, meelitas Bayern kibekiiresti enda ridadesse Ivan Perišici (Interist) ja Philippe Coutinho (Barcelonast). Mõlemad "saagad" kestsid vaid paar päeva. Efektiivsuse musternäide. Aga mitte kõik klubid ei suuda nii tegutseda.

Klubi Mainimisi kokku  Seotud mängijaid Ostetud mängijaid (%)
Manchester United 50 33 2 (6%)
PSG 48 29 5 (17,2%)
Juventus 45 22 5 (22,7%)
Milano Inter 38 15 4 (26,6%)
Real Madrid 37 15 4 (26,6%)
Barcelona 33 14 3 (21,4%)

Ostetud mängijate lahter kaasab vaid kõlakates mainitud mängijaid. Välja on toodud esikuuik. 

Selle juurde jõuame veidi hiljem, aga üleminekuturgu dikteerisid kaks nime: Neymar ja Romelu Lukaku. Neymari puhul olid saagas väga selgelt osalised PSG, Real Madrid ja Barcelona, kaudsemalt ka Manchester United ja Juventus; Lukaku puhul moodustasid kolmnurga suuresti United-Juventus-Inter. Selgelt on nende kahe ründaja ümber toimunu ka meie tabelit oluliselt kujundanud.

Kuigi United oli Neymari-teemadel kõrvalseisja ja Lukaku puhul müüja, on nende jõuline figureerimine selgitatav kahe lihtsa asjaoluga. Mööda ei saa vaadata inglaste armastusest kollaste lehtede vastu, ent peamiseks põhjuseks on viimaste aegade tulemused: United vajas muutusi, värsket verd, ja see loob igasuguste kuulujuttude algatamiseks hea pinnase. Ei ole juhus, et Unitedile järgnesid Premier League'i arvestuses Arsenal (28 mainimist) ja Everton (19). Samas Meistrite liiga võitja Liverpool oli kaasatud vaid kaheksasse kõlakasse ja ei ostnud neis mainitud kuuest mängijast ühtegi. Kui mootor töötab, ei ole vaja sinna näppe toppida.

Liverpool ei olnud seejuures ainus, kes mainitud rohkem kui ühes kõlakas, aga ühtegi neist mängijatest omale ei saanud: sarnaselt lõpetasid nullil Bologna (2/0), Bordeaux (2/0) ja Benfica (2/0). Tühjade käte kategoorias väärib mainimist ka ambitsioonikas, kuid neil päevil tipust kaugel AC Milan (11/1). Vastupidiselt täismänguga (2/2) said aga hakkama Lille (Timothy Weah, Renato Sanches), Leipzig (Ademola Lookman, Patrik Schick) ja Cagliari (Radja Nainggolan, Marko Rog).

Mängija Sagedaseim kuulujutt Mainimisi  Mis sai?
Neymar PSG  → Barcelona 14 ei vahetanud klubi
Romelu Lukaku Manchester United → Milano Inter 14 vahetas klubi
Neymar PSG → Real Madrid 9 ei vahetanud klubi
James Rodriguez Real Madrid → Napoli 8 ei vahetanud klubi
Harry Maguire Leicester → Manchester United 7 vahetas klubi

Kuuendat kohta jäid kuue mainimisega jagama kuus mängijat: Paul Pogba (Manchester United → Real Madrid), Mauro Icardi (Milano Inter → Napoli), Matthijs de Ligt (Amsterdami Ajax → Juventus), Wilfried Zaha (Crystal Palace → Arsenal), Edin Džeko (Roma → Milano Inter) ja Philippe Coutinho (Barcelona → PSG).

Nagu öeldud: oli Neymari ja Romelu Lukaku suvi. Belglane rebis esimesteks vahefinišiteks ette, kuid üleminek sai pärast pikki läbirääkimisi vormistatud augusti alguses, Neymari päralt oli suve teine pool. Ja võib olla on ka suvi 2020.

Maailma kalleima kaitsja Harry Maguire'i nimekirja jõudmist võib osalt selgitada hinnasõjaga kahe Manchesteri klubi vahel, mis märkimisväärset tähelepanu köitis. Edasi minnes tasub aga tähele panna, et kuuenda koha meestest vaid üks (de Ligt) vahetas klubi kõige populaarsemal suunal, samal ajal kolisid kaks (Icardi, Coutinho) sootuks mujale.

Veel tuleb mainida, et mõned üleminekud, mis oleksid võinud tabelit mõjutada, said tehtud varakult, näiteks Antoine Griezmann Barcelonasse või Joao Felix Atleticosse. Aga puutumata ei jäetud ka tulevikku - Kylian Mbappe soetamist ei saanud sel suvel ehk ükski klubi realistlikuks pidada, kuid see-eest kirjutati noorest prantslasest korduvalt võtmes suvi 2020. Hea kuulujutu jaoks ei ole kunagi ei ole liiga vara.

Mängija Huvilisi  Huvilised Mainimisi kokku Mis sai?
Nicolas Pepe 6 Arsenal, Everton, Inter, Liverpool, Napoli, United 7 liitus Arsenaliga
Mauro Icardi 5 Atletico, Juventus, Monaco, Napoli, United 14 liitus PSG-ga
Fernando Llorente 5 Atletico, Inter, Lazio, Napoli, Tottenham 5 liitus Napoliga
Neymar 4 Barcelona, Real, Juventus, United  27 ei vahetanud klubi
Christian Eriksen 4 Atletico, Juventus, Real, United 10 ei vahetanud klubi
Philippe Coutinho 4 Arsenal, Bayern, PSG, Tottenham 9 liitus Bayerniga

Mängijad on reastatud huviliste ehk potentsiaalsete ostjate arvu järgi.

Selgub, et klubide jaoks ei olnud suve kõige kuumem nimi Neymar või Romelu Lukaku (tema puudumisest peagi lähemalt), vaid hoopis Nicolas Pepe. Lille'i ääreründajast oli lihtne kirjutada, sest tal oli ette näidata vaid üks fantastiline hooaeg ja seegi Prantsusmaal, mistõttu varieerusid ka mainitud hinnad 50 miljonist 100 miljonini; Neymari võivad ihata kõik, aga realistlikult saab lubada vaid käputäis klubisid. "Neymar Evertoni" naerdaks aastal 2019 lihtsalt välja.

Mauro Icardi teine koht ei ole suur üllatus, sest argentiinlane jõudis kuulujuttude keskel veeta terve suve, seejuures mitte liiga palju infot välja andes (ja kui andis, siis enamasti vastuolulist). Nii püsis ta pidevalt pildis ja kuni lõpuni polnud selge, millise lahenduseni jõutakse. Vaikimisi võiks kuuendaks kosilaseks nimetada Icardi senist klubi Interit, kes temast suve alguses avalikult loobus, kuid kuhu ta vahepeal juba paistis jäävat.

Jalgpallimaailma tulevikusuunast annab aga aimu Fernando Llorente. 34-aastane hispaanlane ei ole ühestki otsast esimese suurusjärgu täht, kuid suutis vabaagendina märkimisväärset tähelepanu köita ja valis uut klubi viimase hetkeni. Tasuta tublid tööhobused on tõusmas kõrgesse hinda.

Vaid kahe kosilasega (Inter ja Juventus) Lukakut hoiavad siit tabelist eemal veel mitmed mängijad alustades Matthijs de Ligtist (Barcelona, Juventus, PSG) ja lõpetades Mario Balotelliga (Brescia, Fiorentina, West Ham). Sinna vahemikku jäävad ka Paul Pogbad, Paulo Dybalad, Nelson Semedod ...

Klubidest on taas esiplaanil Manchester United, keda seostati sellest tabelist nelja mängijaga (Pepe, Icardi, Neymar, Eriksen). Kas mõni neist neljast oli üldse reaalne sihtmärk? Täna võime arvata, et ilmselt mitte. Ja selles üleminekuakna võlu ja valu seisnebki.

Aga nüüd mõned suvised pärlid neile, kes statistikarägastikus vastu pidanud ja tahaksid lõpetuseks kõhutäie naerda.

  • Legendaarne Gianluigi Buffon veedab viimase aasta Leeds Unitedis ...
  • Juventus vaatab Dwight McNeili (Burnley äär!) poole ...
  • Barcelona toob äärekaitsesse Matteo Darmiani ...
  • Sami Khedira liitub Wolverhamptoniga ...

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
OTSEPILT: Viimsi ja Tammeka jahivad hooaja teist võitu  (viigiseis!)
UUS VOOR KOPUTAB UKSELE
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MADALAMAD EUROSARJAD
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID