Karol Mets: Al-Ettifaq ei andnud järele, oktoobri koondiseakna vahelejätmine oli tark otsus (3)

Eesti koondise keskkaitsja Karol Mets. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Oktoobrikuised koondisemängud klubivahetuse tõttu vahele jätnud keskkaitsja Karol Mets (27) on nüüd Eesti rivistuses tagasi ning tahtmist täis end tõestada ja meeskonda aidata. Esimesed muljed Saudi Araabiast on vastakad – kui elu-olu on ootamatult tavaline, siis sealses liigas mängitav jalgpall Euroopast tulnud mängija jaoks väga ebastandardne.

Kodusel jalgpallimaastikul omajagu furoori tekitanud otsus koondiseaken vahele jätta oli Metsa hinnangul tark valik, mida sundis tagant koroonaepideemia tõttu ebakorrapäraseks kujunenud hooaeg. Edasisi takistusi koondise esindamisele Mets ei näe.

Karol, räägi palun esmalt Saudi Araabia jalgpallist. Millist vutti seal mängitakse?
Väga ründavat! Mängud naljalt viiki ei jää. Peale- ja nurgalöökide arv mängu kohta viitab samuti, et kombeks on ikka väga ründav jalgpall ja väga lahtine jalgpall sõltumata vastasest.

Millest see lahtisus tuleneb?
Pärast pallikaotusi hakkab väga palju asju juhtuma. Üleminekud on kiired ja konkreetsed. Kui üks meeskond läheb rünnakule, siis minnakse ikka konkreetselt väravat lööma.

Mille poolest sellise jalgpalli poolt sulle kui keskkaitsjale esitatavad nõudmised erinevad Euroopa omadest?
Välismaalasena pean ma meeskonda kvaliteeti juurde tooma. Proovin olla kaitseliini liider nii hästi, kui suudan. Aga Saudi Araabias viljeldava mängu iseloom paneb mind tihedamini ebastandardsetesse olukordadesse, kuhu keskkaitsja Euroopas üldjuhul ei satu. Jalgpall on seal ikka küllaltki teistsugune.

Kuidas sellega kohanemine käib?
Eks ikka töö käigus. Oma esitustega nelja senise mängu jooksul ma kindlasti rahul ei ole. Olen teinud erinevaid vigu, millest meile on löödud väravaid. Sealses kultuuriruumis välismaalasena mängides selliseid vigu teha ei tohiks. Parandamisruumi on kõvasti ja hea on näljasena koondisesse tulla.

Mainisid ebastandardseid olukordi, oskad mõne välja tuua?
Näiteks juhtisime ühe väravaga ja mäng hakkas lõppema. Teenisime audisisseviske vastase väljakukolmandikul. Minu keskkaitsepartner otsustas, et tema läheb ka veel vastase karistusalasse! Et hakkame veel väravat lööma, kuigi seis on 2:1 ja mäng kohe lõppemas.

Omavaheline keemia pole veel nii hea, et saaksin keskkaitsepartneri (neljas senisest mängust kolmes on Metsa kõrval tegutsenud 27-aastane Saudi Araabia jalgpallur Saeed Al Rubaie - O. J.) plaanidest täpselt aru. Tema otsused on teistsugused, aga harjume ja tulevikus läheb kindlasti kõik paremaks.

Lisaks platsi peal juhtuvaga tuleb harjuda ka kõige sellega, mis toimub väljaku kõrval. Ning Saudi Araabia kultuuriruum on teistsugune. Kuidas sul sellega kohanemine on läinud?
Klubis on teenindavat personali rohkem kui mängijaid. Iga küsimuse jaoks on eraldi inimene, kelle poole pöörduda. Tõlgid on ka olemas, kolme erineva keele jaoks. Kõik jalgpallivälised asjad on organiseeritud suurepäraselt.

Kuidas Al-Ettifaqi siirdumise variant ikkagi täpselt tekkis?
Saudi Araabiast helistas agent minu agendile ja ütles, et tahame Karol Metsa ning küsis, mis on tingimused ja mis on võimalused? Klubid leppisid omavahel kokku, mina võtsin nädala mõtlemisaega ja siis sündis otsus minna. Kui mõelda, milline konkurents sellele töökohale maailmaturul valitseb, on suur privileeg, et mind otsustati sinna kutsuda.

Kui oktoobri koondiseakna eel ja ajal juhtunud kokku võtta, siis kas ma sain õigesti aru, et laias laastus olid asjad nii, et igasugune vigastus oleks võinud Al-Ettifaqi siirdumise ohtu seada ja sa otsustasid seda riski tol hetkel mitte võtta?
Võib küll nii sõnastada. Eks faktoreid oli mitmeid. Kui jalgpallurile öeldakse, et järgmine mees ootab, siis ma ei tea, kas see on tõsi või mitte, sest väike manipulatsioon käib jalgpallis ja äris asjaga kaasas. Aga mulle öeldi, et koondiselaagri järel on meil juba järgmine vend siin, sest liigahooaeg hakkab kohe pihta ja pole aega oodata.

Vigastusoht muidugi kah. Proovisin läbi rääkida, et äkki saan teha kaasa kolmest mängust ühe või kaks, aga järeleandmist nende poolt ei olnud. Ning vigastusrisk oleks koondisemängudes osaledes ikkagi säilinud. Oli tark koondisesse mitte tulla.

Kas näed mingit ohtu, et Al-Ettifaq sind edaspidi koondisesse ei taha lubada?
Kindlasti nad ei takista. Meie klubis on teisigi mängijaid, kes koondistes käivad. Seda probleemi ma ei näe. Oli halbade asjade kokkusattumus, et üleminekuteaken sõitis seekord koondiseaknale sisse. Tavapärasel hooajal oleks see üleminek toimunud juba suvel ja oleksin saanud rahulikult koondisesse tulla.

Sinu koondisest kõrvalejäämine tekitas omajagu kriitikat. Kuidas sellesse suhtusid?
Mis mul ikka suhtuda? Kui on kriitika, siis tuleb see vastu võtta. Ja kui on õige kriitika, siis tuleb ka järeldused teha. Nii on.

Oktoobris mängis sinu positsioonil ehk vasakpoolse keskkaitsjana Märten Kuusk. Kas nüüd läheb algkoosseisukoha nimel madinaks?
Ühelt poolt on see küsimus treenerile. Aga teisalt kindlasti läheb madinaks ja ma ootan väga seda madinat! See on alati teretulnud.

Äkki mahute kuidagi ka koos platsile ära?
Miks mitte. Koondise eest peavad parimad mängijad platsil olema ja proovima tulemust teha.

Kui võrdled Saudi Araabia kõrgliigat Rootsi omaga, siis kas sa näed mingit ohtu isiklikule sportlikule tasemele?
Ei, ma ei usu. Ma olen ju mängija, kes peab endast õnnestumiseks andma alati 100%. Ma pole jalgpallur, kellel on tohutu kvaliteet, mis võimaldab mängida 50%-ga ja olla ikkagi platsil kunn. Tean ennast piisavalt hästi, et kui lähen 50%-ga peale, siis ei tule sealt midagi. Ma pean oma koha väljamängimiseks alati 100% pingutama.

Liigataset võrreldes, siis igas meeskonnas on seitse välismaalast, kes ka alati mängivad. Ning vaadates nende välismaalaste eelmisi klubisid, siis need on nii kõvad, et Rootsi liigasse sealt ei liiguta. Aga Saudi Araabiasse minnakse.

Saudi Araabia on suletud riik. Kuidas näeb välja elu väljapool staadionit?
Hirm muutuse ees oli minu jaoks suurem kui asi ise. Meile on jäänud mulje kui väga suletud ja konservatiivsest riigist, aga kohapeal on väga tore ja mõnus olla. Kõik on väga turvaline ja hirmud, mida enne kuulsin, tõele ei vasta. Mina pole seni midagi halba kogenud.

Ainult kliima on natuke liiga palav. Sellega harjumine võtab aega. Kui ka kell kaheksa õhtul algavates mängudes tehakse mõlemal poolajal joogipaus, siis see on kõnekas. Kliima on päris raju.

Kommentaarid

Hyrax   •  
Siin soccernetis eriti ei kritiseeritud. Nii et Ott võiks lisada kelle poolt ja kust seda kriitikat saab lugeda?
Aimar Veri   •  
Ei näinud ka lugejate poolt mingit kriitikat, vähemalt midagi erilist, et kutt halvasti peaks ennast tundma.
Ott surub mingit jama jälle 😂
Abikohtunik   •  
Väga õige otsus Metsa poolt. Ei mingit kriitikat tema suhtes, oma karjäärile peab mõtlema.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
NAISTE JALGPALL
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID