Kaspar Paur kirjutas magistritöö, mis suunab 6 miljardi valdkonda Excelist 21. sajandisse (12)

Kaspar Paur omandas Premium liigas Nõmme Kalju eest jalgpalli mängimise kõrvalt TalTechis nominaalajaga ehk kahe aastaga magistrikraadi juhtimise ja turunduse erialal. Foto: Erakogu

16. juuni hommikul kogunes Nõmme Kalju meeskond, nagu neil ikka kombeks, Lillekülla tavapärasele treeningule. Ääreründaja Kaspar Paur aga puudus, sest sättis treeningule tõttamise asemel ülikonda selga ja lipsu ette. Treenerite loal ja pidulikul põhjusel.

Nimelt toimus TalTechi aulas tol hommikul magistriõppe lõpuaktus, kus sai diplomi kätte ka 27-aastane Paur. Magistriõpingud läbis ta päevases õppes ettenähtud nominaalajaga, kusjuures cum laude'st ei jäänud palju puudu. Selle kõige kõrvalt on Pauril käimas karjääri vast parim hooaeg.

Kes teeb, see jõuab? Kindlasti. Aga ilma kutsumusteta kahte asja – tippjalgpalli ja magistriõpinguid – kokku panna võimalik ei ole. Paur kinnitab, et temas pesitseb tugev kihk mõlemal alal kaugele jõuda ning nende ühendamine pole üldse nii keeruline, kui karta võiks. Too 16. juuni trenn oli kaks aastat väldanud õpingute jooksul alles teine, mis Pauril vahele jäi.

"Esimene oli sisseastumiskatsete päeval. Ning mõlemal juhul tegin need trennid individuaalselt järele," sõnab Paur. "Kõrgharidus on eesmärgiks olnud noorest peale. Kui juba õppida, siis nii palju, kui suuteline olen. Magister on kraad, mille soovisin enda jaoks Eestis mängides samuti ära teha. TalTechi eriala sobis mulle."

Paur sai magistrikraadi juhtimise ja turunduse erialal, täpsemaks õpingute valdkonnaks äriprotsesside juhtimine digitaalühiskonnas. Et bakalaureusekraadi omandas ta 2018. aastal Estonian Business Schoolis (EBS) ettevõtluse ja ärijuhtimise erialal, oli tegu loogilise jätkuga. Magistritöö kirjutas Paur kinnisvara hindamise automatiseerimisest.

Aga ikkagi. Vaata, kust otsast tahes, tundub tippjalgpalli ja magistriõpingute ühendamine päris ulmeline ülesanne. "Tegelikult ei ole. Kõik loengud olid ju õhtuti ja kahe aasta jooksul puudusingi trennist kaks korda – sisseastumiseksamite ja lõpuaktuse päeval. Keskkool ja bakalaureuseõpe olid ajaplaneerimise aspektist keerulisemad.

Jalgpalli aga õppimine mitte kuidagi ei seganud, vaid pigem andis juurde. Jalgpalluril on reeglina õhtul vaba aeg. Mõni veedab aega sõpradega, loeb raamatut või tegeleb mõne hobiga. Mina tudeerisin konspekte."

Tippjalgpall ja magistriõpingud täiendasid teineteist

Kalju oli Pauri kraadipüüdlustest teadlik, aga kuna treeninguid see ei seganud, siis klubis need ka jutuks ei tulnud. Kui ääreründaja peatreeneri Eddie Cardoso ja spordidirektori Argo Abeiteri jutule läks, et 16. juuni trennist puudumiseks luba küsida, oli vastus ainumõeldav: "Nad olid uhked ja õnnitlesid. Minu meelest on tähtis, et inimesed arendavad end jalgpalli kõrval ka teistes suundades."

Need kaks suunda osutusid ka teineteist täiendavateks, sest jalgpallitrennis puhkas vaim õpingutest ja vastupidi ka – konspektidesse süvenedes sai pea klaariks sellest, kui eelmisel päeval oli näiteks väga hea võimalus jäänud väravaks realiseerimata.

"Hobide eesmärk ongi ju, et kui ühes valdkonnas väga sügavalt sees olla, võivad analüüsitunnetus ja suur pilt ära kaduda. Hobid aitavad kaasa, et leida mõni teistsugune lähenemisviis. Enda näitel, siis tegin meeskonnaga trenni ja individuaalselt ka, aga sain tänu õpingutele suhelda ka jalgpalliväliste inimestega, mis oli väga positiivne."

Foto: Brit Maria Tael

Hetkel on Pauril käimas viimaste aastate parim hooaeg. Tabelis kindlat kolmandat kohta hoidva Kalju kasuks on ta löönud kuus väravat ja andnud viis resultatiivset söötu. Terves Premium liigas tekitas kummastust, et teda ei valitud kõrgliiga aprillikuu parimaks mängijaks. Ning kui Thomas Häberli süsteemis oleks ääreründajatel natukenegi suurem roll, saanuks Paur juunis vast ka koondisekutse.

"Olen rohkem vaeva näinud detailidega ja kõige positiivsem on see, et resultatiivsus on järele tulnud," sõnab Paur, kelle 2021. aasta hooaja saldo oli neli väravat ja kaheksa väravasöötu. Ääreründaja on veendunud, et õpingud on teinud temast parema sportlase. "Õppimine nõuab distsipliini ja sihikindlust, nagu ka sport. Edasiliikumiseks on vajalikud samad iseloomujooned."

Magistritöö teemani – kinnisvara hindamise automatiseerimisest – jõudis Paur selles valdkonnas tegutsevate sõprade ja tuttavate kaudu. "Näen kõrvalt, et tööd on nii-nii palju, ent seda on võimalik efektiivsemaks muuta. Esialgu hindasin kinnisvarahindajate subjektiivsust, mis leidis kinnitust, millest omakorda järeldus, et valdkond vajab objektiivsemat lähenemist."

Õitsvat õunapuud pigem ei automatiseeri, aga käsitsi tööd saab tohutult vähendada

Kui aianurgas kevadeti kaunilt õitsvat õunapuud on automatiseerida keeruline, siis kas merevaadet juba saab algoritmi asetada? "Vaade on asi, kus subjektiivne hinnang on paratamatu. Mis ühe jaoks suurepärane, see teise jaoks lihtsalt väga hea. Aga automatiseerida on võimalik näiteks võrdlustehingute osa, et saada sealt õiglasem analüüs.

Lisaks tehakse praegu kogu hindamine käsitsi, kuigi kogu info konkreetse objekti kohta võiks ju automaatselt andmebaasidest üle tulla, et poleks vaja kõiki kaarte, jooniseid, kirjeldusi, arvutustabeleid ja pilte üle tõsta. See on ka kõige tavalisem tüüpvigade – registriosa vale numbri kopeerimine või ebakorrektsed olulised näitajad – tekkekoht, kus käsitsi tehes jääb midagi lihtsalt kahe silma vahele või läheb kogemata valesti.

Sellisel juhul näiteks võrdlustehingute vale valik või käsitsi andmete kopeerimisel võib tekkida viga, mis omakorda annab hindajale vale turuväärtuse valitud objekti kohta ja nõuab ka täiendavat ajakulu paranduste tegemiseks."

Foto: Erakogu

Valdkond iseenesest on Eesti majanduses ülioluline. Maa-amet on toonud välja asjaolu, et 2021. aastal sündis Eesti kinnisvaraturu rekord, kuna tehingute koguväärtus ulatus ligikaudu 6 miljardi euroni ning selle seas on vaid väike osa tehinguid selliseid, millega kinnisvarahindaja seotud ei olnud. "Tuli välja, Excel on siiani olnud tähtsaim tööriist, aga võiks arvata, et nii tähtsas valdkonnas on juba kasutusel edasijõudnumad tööriistad."

Jalgpallur peab platsil olema tulemusele orienteeritud ja praktiline inimene, kes valib erinevates olukordades optimaalseima lahenduse, mitte ei aja jonnakalt oma rida. Paur on rahul, et tal õnnestus samamoodi läheneda ka lõputööle. "Teema võiks olla valdkonnale väga kasulik. Ei kirjutanud seda päris mitte millestki," sõnab ta.

27-aastasel jalgpalluril karjääri lõpule mõelda pole vaja, sest nii Eestist kui ka laiast maailmast leiab üha enam näiteid, kus hoolika ja targa käitumisega pikendatakse karjääri 30ndate teise poolde. Ent kas lõputöö teema tähendab, et Paur seostab ka oma tulevikku kinnisvarasektoriga? Värske magister seda ei välista, aga usub, et lõpetatud eriala hoiab avatuna rohkelt uksi.

"Kinnisvara on kindlasti üks võimalus. Aga nagu teame, siis tänapäeva maailmas muutuvad asjad ruttu. Elame ja näeme. Selle eriala pealt on võimalik minna ükskõik millisesse valdkonda, kuna tehnoloogia areneb pidevalt ja digitaliseerimine muutub seeläbi üha olulisemaks. Kindlasti ka jalgpallis on selles osas arenguruumi ja potentsiaali," ütleb Paur.

Bakalaureuse- ja magistrikraadi omanikult on lõpetuseks loogiline uurida, et kas järgneb ka doktorantuur? "Doktorantuur on juba palju keerulisem ja akadeemilisem ehk sellele ma praegu ei mõtle ja naudin rohkem jalgpalli mängimist."

Kommentaarid

Risti Rüütmets   •  
Kohe näha, et loo autor ei tea millest kirjutab.
Kõik automaatsed andmevood saab ka väga lihtsalt Excelisse tuua. Excel on raske aga siiski kergem, kui programmeerimiskeele ära õppimine ja teenusepakkuja arendustööst sõltumine.

Tore lõputöö ja mõte õige, aga on väga vähe asju mida Excel ei suuda teha. Pigem on süüdi Exceli kasutaja suutmatus, kui programmi puudulikkus.
Marti Soosaar   •  
Vastuseks Ristile, et tegelikult pole ju probleem selles, et andmed on excelis. Excelis saab tõesti igasugu asju teha. Oleme kinnisvara hindamisega kokku puutunud, kahtlustan, et seal excelis edasi tuleb ka neid andmeid kuidagi analüüsida ja otsustada, mida millega korrutada ja mida jagada ja mis on olulised andmed ja mis ebaolulised. Samuti on maakleritel kombeks siis enda vaatest positiivseid andmeid võimedada mingi tambovi koefitsendiga ja negatiivseid pisendada. Paljuski loominguline töö exceliga. Kui aga mingis osas oleks see inimestest sõltumatu, siis selliseid mänge mängida palju keerulisem
Marti Soosaar   •  
Avastasin oma kommentaarist typo, aga, nagu twitterist, ei leia siitki parandamisnuppu. *Olemata kinnisvara hindamisega kokku puutunud*
Denis Krestinin   •  
Vähe kes teab aga paur töötas kunagi viru keskuses,rõivaste poes saalitöötajana
Väravavaht   •  
Au magistrandile!

Kas mõni jalgpallur on ka kunagi mõnes ülikoolis midagi muud lõpetanud kui ärindus/turundus/juhtimine? Näiteks mõni äge loodusteadus?
nonoh   •  
Tammekas on vähemalt üks tarkvaraarendaja. Aga Paurile kiitus!
Matthias Kalev   •  
Elagu Paur!

PS! Kui soccernetil kontaktid olemas, võiks uurida Paskotši kohta. Eile nimetatud Spursi hooajaeelse tuuri nimekirjas teda pole. Meedias on info, et 4 meest jäid välja põhjusel, et tahetakse maha müüa ja kaks poissi seetõttu, et mängisid U19 em finaali. Ülejäänute puhul justkui sportlik printsiip - ei peeta isegi potensiaalseks esindusmeeskonna pingiotsa materjaliks.

Eelmine aasta olid just sõprusmängud need, kus Paskotši end Nuno jaoks pildile mängis. Nimekirjast aasta hiljem välja jäämine ostutab, et Conte tas midagi erilist ei näe vist. Samas pole Paskotši ka nii oluline, et Spurs teda eraldi välja peaks tooma meediale, kui mingi vigastus, koondiseväsimus vms. on eemale jäämise põhjuseks.
Denis Krestinin   •  
Paskotsi oli koondises + Maksim lõpetas gumnaasiumi 64 kooli.Praegu tegeleb sisseastumisega ülikoolisse.Paskotsi mängib talveni u23 võistkonda eest +spurs annab talle võimalust uefa noorteliigas kuhu Saab üles anda 5 meest 2003aastal sûndinud.
Enne uut aasta pigem pikendatakse leping ja edasi laenule inglismaa 1 liigasse(mitte championship) sign palju sõltub kuidas edeneb uefa liigas
mg   •  
@ Väravavaht Martin Reimil on materjalide tehnoloogia kraad ttü-st. aga vähemtuntud eesti meistriliiga jalgpalluritel nt Ott Kangur ja Joonas Sarapuu, kes erinevate Pärnu tiimide eest on mänginud, õppisid parasjagu bioloogiat/ökoloogiat Tartu Ülikoolis.
Morten Palu   •  
Joosep Sarapuu*😅
maniva16   •  
minu teada kaitses Priit Reiska Saksamaal Dr. kraadi,füüsikas olles samal ajal FC Kuressaare kapten Meistriliigas
Poborsky   •  
mg, sul ilmselt näpuviga väravavaht Martin Reimi osas.

Sisene
KAHEKSANDIKFINAALID
LIVE: nooruslikku vastupanu osutav USA proovib murda Hollandit  (Holland ees!)
MM TÄIES HOOS!
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
ANALÜÜS
MM-i taktikanurk | Pallivaldamise purustatud müüt ja Hispaania – Saksamaa nauditav ajugümnastika
VIIMASED ALAGRUPIMÄNGUD
HÄÄL JA PILT SINU SEADMEST
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-I MÕTTED
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11