Kasper Elissaar | Jalgpallikultuuritusest ühe koondislase lõpetamise näitel (11)

Eesti koondislane Madis Vihmann otsustas jalgpallurikarjääri lõpetada 24-aastaselt. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kolmapäeva hommikul teatas Tallinna FC Flora, et 24-aastane Eesti koondise keskkaitsja Madis Vihmann lõpetab oma jalgpallurikarjääri. Tal oli selleks igasugune õigus. Aga kõik, mis kaasnes selle teatega, näitas, et me ei ole jalgpallimaa.

Vihmann oli kuni eilseni Eesti mõistes tippjalgpallur. Mitmekordne koduvabariigi meister, karikavõitja, superkarikavõitja, Eesti koondislane. Viimase aasta mängis ta Norra ja Šotimaa kõrgliigaklubides.

Profijalgpall oma olemuselt on selline, et seda mängitakse inimestele, pealtvaatajatele. Hunnik tipptasemel sportlasi koonduvad kokku ning tuhanded ja teatud juhtudel miljonid inimesed kas otsesemalt või kaudsemalt maksavad, et need sportlased omavahel mängiksid. Kuna jalgpall on mäng, mis suudab võluda erakordselt suurt hulka inimesi, on tippjalgpallist saanud hiiglaslik äri. Väikesed poisid ja tüdrukud alustavad varakult treenimist, et ühel päeval jõuda saavutuste, aga sellega seoses ka prestiižse töökohani. "Jalgpalluriamet on Euroopas üks ahvatlemaid," on öelnud Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak.

Pohlak on käsitlenud jalgpalli ka kui universaalset religiooni ja maailma kõige suuremat positiivset haridussüsteemi, sest õpetab muuhulgas grupikäitumist, lojaalsust, vanemate austamist ja vastutust. Laias laastus ma täitsa nõustun sellise määratlusega. Kõige selleni on jalgpall jõudnud aga tänu inimestele.

Kui jalgpalli juurest ära võtta inimesed, kaotaks jalgpall kõiksuguse tulu. Pealtvaatajad, fännid ja huvilised on need, kes rahastavad seda mängu otseselt piletite ning kõiksuguse atribuutika ostmisega. Kaudsemalt on nemad põhjuseks, miks jõuavad jalgpalli juurde sponsorid ja jalgpallivälised äriettevõtted. Nad panustavad, sest see mäng annab neile väljundi jõuda väga suure massini. Rahvusvahelised jalgpalliliidud jagavad kohalikele jalgpalliliitudele küll toetuseid, ent nende jaoks teenitakse raha kommertslikult – reklaami ja teleülekannetega, mis mõlemad on suunatud kõige tavalisematele jalgpallisõpradele.

Jalgpalli mängitakse inimestele. Madis Vihmann koos koondisega enne mängu, kus ta viimast korda sinisärgis väljakul käis. Foto: Brit Maria Tael

Kindlasti mõni mõtleb praeguseks, mis on sel kõigel pistmist Madis Vihmanniga. Väga lihtne: Madis Vihmann ei olnud juba ammu enam lihtne Sangaste poiss, kes toksis vutti oma lõbuks. Ta oli Eesti koondislane. Meie riigi esindaja rahvusvahelisel tasemel. Eeskuju paljudele noortele. Avaliku elu tegelane, tahtnud ta seda siis või mitte.

Meil on üha kasvav jalgpallikogukond, ent me ei saa sellest aru. "Tegemist on isikliku otsusega, mida ma ei kommenteeri," ütles Vihmann. Jah, see, kas Madis Vihmann on professionaalne jalgpallur või mitte, on sügavalt tema isiklik asi. Aga see ootamatu otsus, mida ta valib isegi mitte üldsõnaliselt kommenteerida, näitab, et ta ei saanud aru oma rollist. Ta ei saanud aru, et ta läheb korda väga paljudele inimestele.

Kui Madis Vihmann ei oleks mänginud Eesti koondises, ma ei kirjutaks seda teksti. Aga ta mängis. 19 kohtumist A-koondises. Kuus matši veel lõppenud aastal. Rahvusesindusse kuulumine annab jalgpallurile staatuse. Ka vastutuse! Sellesama, mida jalgpall oleks Pohlaku sõnul pidanud talle õpetama. Ma ei ütle, et Vihmann oleks pidanud minema detailidesse, end lõpuni avama. Seda ei saa inimeselt nõuda. Aga ta oleks võinud anda jalgpallisõpradele suuna. Mul sai isu otsa, väsisin ära, tahan elult midagi muud, mida iganes. Aga praegu oma mittekommenteerimisega paneb ta ise aluse kuulujuttudele, spekulatsioonidele. Inimesed räägivad tema kohta hetkel asju, mis on kaugel tõest, kuna nad on teadmatuses.

Flora president Pelle Pohlak ütles Postimehele: "Täpselt nii palju, nagu ta ütles, nii palju ta öelda tahtiski. Arvatavasti ta ei kommenteerigi oma otsust kellelegi. Seda tuleks austada." Ühepoolne austus ei ole võimalik. See näitabki meie jalgpallikultuuritust. Austus saab olla vaid vastastikune. Alates hetkest, mil Vihmann oli profijalgpallur ja Eesti koondislane, olid tema tööandjaks piltikult öeldes inimesed, mitte mõni klubi. Jalgpalluriamet ei ole töö nagu iga teine. Sellega kaasneb sotsiaalne vastutus.

Eesti jalgpallikogukond on suurem, kui seda tihti arvatakse. Foto: Brit Maria Tael

Vihmanni eilset lõpetamisuudist on Soccernetis avatud üle 10 000 korra. Lisaks kirjutasid sellest Delfi ja Eesti Päevaleht, Õhtuleht, Postimees. Sellest räägiti ETV spordiuudistes, mida vaatab üle 100 000 inimese. Sellest kirjutas Šotimaa loetuim väljaanne The Scottish Sun, millel on veebis üle kahe miljoni regulaarse külastaja. Vihmanni töö tegi temast avaliku elu tegelase, kelle teenistus tulenes ainult tema jaoks totaalselt võõraste inimeste huvist näha teda mängimas. Ilma nendeta ei oleks ta olnud selles rollis. Võib-olla see väsitaski ta ära?

Mitte keegi ei kujuta ette, et Anthony Martial, Leroy Sane, Hector Bellerin või Marco Asensio (nad kõik on 24-aastased) lahkuks praegu päeva pealt jalgpallist, öeldes "ma ei kommenteeri seda". See poleks lihtsalt kõrge jalgpallikultuuriga riikides võimalik. Kahtlemata igaüks valib ise, kui palju ta oma isiklikust elust räägib. Ka jalgpallurid. Aga ma toon mõned näited, millist vastutust üdini võõraste inimeste ees on tundnud persoonid, kes tulevad jalgpalli hingavast ühiskonnast.

Manchester City ja Hispaania koondise poolkaitsja David Silva puudus 2017. aasta detsembris isiklikel põhjustel mitmelt City Premier League'i kohtumiselt. Silva otsustas avalikult selgitada, et ta poeg Mateo sündis enneaegselt ja võitleb elu eest. 2017. aasta sügisel teatas Sevilla toonane argentiinlasest peatreener Eduardo Berizzo, et tal on diagnoositud eesnärme vähk. Aasta eest puudus Hispaania koondise peatreener Luis Enrique koondise mängudelt "erakordsete perekondlike põhjuste tõttu", juunis astus ta tagasi "tõsise perekondliku probleemi" tõttu, mida kirjeldati ka kui "äärmiselt keeruline perekondlik põhjus" – kõigest sellest piisas, aga Enrique teatas augustis, et pärast viie kuu pikkust intensiivset võitlust suri ta tütar luuvähki.

Nad kõik rääkisid erakordselt isiklikke asju, sest tundsid vastutust inimeste ees, kes neile kaasa elavad ja kes neid toetavad. See kõik tulenes sellest, et nad tunnetasid oma positsiooni.

Madis Vihmann otsustas jalgpallist lahkuda. Foto: Brit Maria Tael

Ärge saage valesti aru. Taaskord, Madis Vihmann ei pea detailselt rääkima, miks ta lõpetas. Aga ta oleks võinud kätte anda suuna – motivatsioon, tervis, perekond, mida iganes. Karl-Eerik Luigend otsustas 2015. aastal väga avameelselt oma lõpetamise põhjustest rääkida. Ta oli talent, temast oodati palju ja ta sai aru, et suu avamine tegi ka tal endal olemise kergemaks. Noortekoondislane Martin Mägi lõpetas 2018. aasta lõpus karjääri vigastuste tõttu ja kõik said sellest aru. Premium liiga tasemel mängumees Jürgen Lorenz otsustas töötada jalgpallivälises maailmas ja sellestki said kõik aru.

Selline "ma ei kommenteeri" stiil on aga halb. Jalgpallikultuur on terviklik pusle, mis moodustub paljudest väikestest tükkidest. Eesti jalgpall on väike ja kui me käitumegi oma tasemele vastavalt, siis me ei jõuagi millegi suuremani. Ma tahaks loota, et siinne jalgpalliringkond on ambitsioonikam ja ei taha jääda jalgpallikultuurituse juurde. Selleks on aga vaja esimese asjana mõista, et päriselt ka on olemas inimesed, kellele te korda lähete. Keda te mõjutate. Kelle elu te täidate.

Ja Madis, kui sa peaksid seda teksti mingil põhjusel lugema, siis aitäh sulle karjääri jooksul pakutud emotsioonide eest! Sinu näide aitas praegu lihtsalt juhtida tähelepanu meie ümber toimuvale. Ning kui sa peaksid ühel hetkel otsustama, et Eesti inimesed ja sulle kaasaelajad vääriksid ikkagi kasvõi põgusat selgitust, siis Soccernet.ee vestleb sinuga hea meelega. Meie töö ongi tuua jalgpallurid ja nende mõtted inimesteni, kelle jaoks lõpuks seda kõike tehakse.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

-RoMaRiO-   •  
hea töö, Kasper!
Jaak   •  
+1
Hr. Tamm   •  
Kas ja kui palju on Madis Vihmann avaliku elu tegelane ja kas ja kui palju peaks Madis Vihmann sel juhul avalikkusele oma isiklikke põhjusi rääkima, on kindlasti palju laiem ja lahendamata teema. Kasper Elissaar on võtnud seisukoha, et Madis Vihmann on avaliku elu tegelane ja sel juhul PEAB ta rääkima ka lahkumise põhjustest. See on kõigest ühe koolkonna seisukoht, mis loomulikult sobib ajakirjanikele. Avaliku elu tegelase määratlus ja tema isikliku elu avatus teistele on aastakümneid arutlusel olnud sotsiaal-filosoofiline teema, mis on veel lahendamata ja seisukohti on erinevaid.
See artikkel peaks olema arvamuslik, aga esitatud kui etteheide Madis Vihmannile, aga etteheide ei ole põhjendatud just eelneva kirjutatu pärast. Ütleksin, et see on üks Kasper Elissaare ebaõnnestunumaid artikleid. Ma saan aru, mida ta tahtis öelda, kuid välja kukkus isiklikul seisukohal tuginev etteheide, millega ei saa 100% nõustuda.
Paneksin Madis Vihmanni lahkumise loo teise perspektiivi: Tänu tema teenetele kogu Eesti rahvale, riigile ja jalgpalli "ultrafännidele" võiksime austada tema seisukohta ja lasta tal rahus tippjalgpallist lahkuda, ilma et me paluks tal põhjusi avalikult kommenteerida. Erinevalt artiklist ei esita ma perspektiivi kui et avalikkus PEAB tal laskma ilma aru andmata tippjalgpallist lahkuda. See on oleks sama põhjendamatu ja äärmuslik nõue, nagu antud artikkel seda on. Tahtsin välja tuua, et seisukohti, perspektiive on erinevaid ja milline neist on õige, tugineb isiklikul arvamusel. Järeldada, et Madis Vihmanni seisukoht ütleb midagi negatiivset Eesti jalgpalli kultuuri kohta on üledramatiseeritud väide.
parool_on_123456   •  
Aga kui on inimesel sügav depressioon ja igasugu ootuste purunemine ning sellega kaasnev motiveerituse langus, ning keegi soccernetis kirjutab artikli, "mis õigusega Madis nii teeb" ????

Kaspar, mis see sinu asi on ja mis õigusega sa kellegi elus surgid?
Jublakas   •  
Väga vajalik kirjatükk! Jalgpallurid peavad aru saama, et nad saavad siin konnatiigis jalgpallurid olla ainult tänu inimestele, kes neile kaasa elavad! Tundub, et siin all ongi juba paar end puudutatuna tundnud konnatiiklast "õigust nõudma" tulnud. Loodetavasti loo autor ei lase end sellest häirida, sest keegi peab vahepeal tõtt ka rääkima olgu see nii valus kui tahes! Jalgpalluri amet ei ole sama mis kokk-kondiiter-keevitajal. Jalgpallur on paljude eeskuju ja peab vastavalt käituma!

Aga tundub, et siin mõnel mehel on niigi raskuseid ka funktsionaalse lugemisoskusega mis pole muidugi imestatav, seega pole vaja neile seda ka selgitada. Paroolimees teeb selles suhtes muidugi head tööd, et nüüd viskab kuulujuttudele veel hagu alla, nagu Vihmann oleks mentaalsete probleemidega.
parool_on_123456   •  
Jublakas

Sa võiks aru saada, et jalgpallurid saavad siin konnatiigis jalgpalli mängida, sest nad on teistest mitte-jalgpalluritest rohkem vaeva näinud ning pea ja jalad natuke selles vallas teravamad.

Sa võiks peale funktsionaalse lugemisoskuse ka funktsionaalselt mõelda, enne kui "mingeid" kokkasid, kondiitreid, keevitajaid solvad, sest ühiskonnale on nad kindlasti vajalikumad, kui meelelahutajad jalgpallurid.
Temp0   •  
Kahju, kui siinsed kommentaatorid pole aru veel saanud, et jalgpall pole päris töö millest sa lahti ütled. Jalgpall on enamat mida reaalselt hoiab üleval sponsorlus ja fännid tänapäeval. Nagu Kaspar ütles siis me ei kujutaks ette kui Asensio või kes iganes lõpetaks 24-aastasena karjääri "isiklikel põhjustel". Loomulikult kellegil pole keelatud aga anna kasvõi kategooriline vihje. Mis löögi annab see fännidele eriti väikestele, kui eriti igaüks nii teeks? Jalgpall pole töö ja ainult raha, jalgpall on meelelahutus, riigi/klubi ja fännide esindamine ning palju enamat! Kui palju siukseid asju välismaal tippjalgpallis juhtub? Teie (kes siin Kaspari juttu ei taju) olete alati esimesed kes vinguvad kui Eesti Koondis saab mingilt kääbusriigilt pähe ja nõuate arengu. Areng on ka enamat kui väljakul toimuv :) Taolisi asju on kahjuks Eestis jalgpalli Vihmanni näol palju
parool_on_123456   •  
Kujutan ette, kuidas 6 aastasele Madisele ja ta vanematele sponsorid järgi ja peale käisid nagu uni. Reaalsus on selline, et Madis oma sihikindla töö ja isiksuseomaduste jõudis Flora vaatevälja ja nende koosseisu, jõudis tänu sellele ka välismaale ja paraku jõudis ta ise selle otsuseni, et jalgpallist loobuda. Andke talle aega, et koguda end ja rääkida, miks ta sellise otsuseni jõudis - sellepärast ütlengi, et artikkel on rutakas ja taktitundetu.
Jublakas   •  
Arvan et väikesed fännid tunnevad praegu samamoodi, et Madise välk selgest taevast lõpetamine oli taktitundetu! Kui õigesti lugesin, öeldi artiklis endas juba kaks korda, et Vihmann ei peagi detailselt põhjendama ja see otsus oligi ta enda teha, aga üleüldine mitte kommenteerimisele võetud hoiak ja enda kui koondislase positsiooni mitte tunnetamine oli see, millele Elissaar tähelepanu juhtis. Sellega nõustun 100%! Kui sa oled koondislane, ei vastuta sa enam ainult enda eest. Sellest tuleb aru saada! Nii enesekesksed on varem olnud näiteks mõned noortekoondistes kihlveopettuseid korraldanud jalgpallurid kes ei saanud oma rollist aru ja mõtlesid ainult enese heaolule. Inimlikult on võimalik kõiki mõista, aga koondisetasemel jalgpallur peaks mõtlema natuke oma ninaotsast kaugemale!
raudidas   •  
elisaar.. kuule.. mine küsi pohlaku käest parem miks on eesti jalgpall nii putsis. olete uubauur EJL partner.. see huvitab rohkem kui floraka? karjaari lopetamine
Kebab   •  
On asju millest ei räägita.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MEISTRITE LIIGA ÕHTU
PAIDE ALISTAS FLORA
Luup peale | Paide raputas krahhi ruttu kaelast. Rohevalged sumpavad Punases soos
KUIDAS SAI LEVERKUSENIST MEISTER
Sellest, kuidas Bundesligas uued mängureeglid kehtestanud Xabi Alonso tuli, nägi (vaeva), võttis Bayernilt isu ja võitis
VÄLISMAALT
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Mängus, kus mõni mees vajas vaid ühte-kahte pallipuudet, sai Levadia oma kõige napima võidu  (galerii!)
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID