Kolmekordse pankroti üle elanud Venezia kerkis taas veepinnale ehk Serie A-sse (0)

Venezia on ligi paarikümneaastase pausi järel tagasi kõrgliigas. Foto: Scanpix / Imago images / Gribaudi / Daniele Buffa

Itaalia kõrgliigasse naaseb 19-aastase pausi järel Venezia, kes sai pikalt kümnekesi mängimisest hoolimata Cittadellalt kätte 1:1 viigi ja võitis esiliiga üleminekumängude duelli seega kahe kohtumise kokkuvõttes 2:1.

Pühapäevase avamängu oli Veneetsia klubi võitnud võõrsil tänu Francesco di Mariano tabamusele 1:0. Kuna Itaalias võetakse play-off-mängudes viigi korral arvesse põhiturniiri kohti ja Venezia oli lõpetanud Cittadellast eespool, rääkis seegi nende kasuks. Korduskohtumist asus Federico Proia avapoolaja tabamusest juhtima küll Cittadella, ent tänu eelmainitud reeglile hoidis Venezia siiski edasipääsust kinni.

Olukord muutus keeruliseks aga kümmekond minutit pärast Proia väravat ehk 36. minutil, kui äärekaitsja Pasquale Mazzocchi oskas saada ühe minuti sees kaks kollast kaarti ja eemaldati. Pikalt kümnekesi rassinud Venezia demonstreeris aga head kaitsetööd ning kui Cittadella üleminutitel juba meeleheitlikult riske võttis, vormistas kohalik poiss, Stadio Penzost kümneminutilise tee kaugusel sündinud Riccardo Bocalon 1:1 viigi ja kokkuvõttes 2:1 edasipääsu.

Venezia mängis Serie A-s viimati hooajal 2001-02, ent järgnevad aastad pole neile kerged olnud. Klubi on kolm korda pankrotti läinud, aga nii 2005., 2009. kui ka 2015. aastal uuesti jalule tõusnud. Viimase põrumise järel hakati seejuures ülespoole ronima taas Serie D-st ehk neljandast liigast, saadi Filippo Inzaghi juhendamisel lõpuks Serie B-s kõrge viies koht, kuid kunagise ründetähe lahkumise järel pudeneti hooaja jooksul kolme peatreeneri kasutamisest hoolimata jälle tabeli põhja.

Lähedal oli ka kukkumine astme võrra allapoole, millest pääseti lõpuks vaid tänu Palermo administratiivsetele probleemidele. Selle hooaja eel palgati peatreeneriks Ascolis põrunud Paolo Zanetti, kes viis klubi aga põhihooaja lõpuks viiendale tabelireale. Play-off-mängudes alistati esmalt lisaajal Chievo, seejärel kahe mängu kokkuvõttes ka Lecce ja nüüd tõmmati kriips peale Cittadella unistusele klubi ajaloos esmakordselt Serie A-sse jõuda.

Omapärasel kombel toetutakse lisaks itaallastele välismaalaste puhul peamiselt põhjamaalastele. Venezias mängivad lisaks norralasele Dennis Johnsenile ning islandlastele Bjarki Steinn Bjarkasonile ja Ottar Magnus Karlssonile ka soomlased Lauri Ala-Myllymäki ning suurema osa karjäärist Hollandis ja Inglismaal veetnud kogenud väravavaht Niki Mäenpää.

Lisaks Veneziale tagasid uueks hooajaks otsepääsme Serie A-sse Empoli ja Salernitana. Esiliigasse langesid Benevento, Crotone ja Parma.

Venezia - Cittadella 1:1 (0:1)
90+3. Riccardo Bocalon - 26. Federico Proia

Eemaldamised: 36. Pasquale Mazzocchi (Venezia), 70. Mattia Aramu (Venezia, pingilt)