Konstantin Vassiljev: eelkõige tuleb olla hea inimene, mitte hea mängija (4)

Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondise eest 99 mängu pidanud Konstantin Vassiljev on omajagu elu juba näinud ja teenib hetkel profileiba Poolas. 33-aastane Eesti keskväljamaestro hindab nii teoorias kui ka praktikas eelkõige hästi toimivat mängu, mille kaudu sünnib väravaid. Ta tahaks Poolas näha rohkem laste mänguväljakuid ja on enda juures enim rahul omadusega olla esmajärjekorras hea inimene.

Antud lugu ilmus esialgselt veebruarikuu Jalkas.

Milline treener on sind enim mõjutanud?
(Hans, Jõgeva)
Ma ei taha kedagi solvata selle vastusega, aga tooksin Eestist välja kaks meest, kellega olen kõige kauem töötanud. Üks neist on Viktor Passikuta, kellega töötasin TJK-s kümme aastat – tema panust on väga raske üle hinnata, sest temaga olen lapsepõlves pannud aluse sellele, et edasine karjäär läks nii, nagu ta läks. Teiseks meheks on Tarmo Rüütli, kellega töötasime koos Levadias ja koondises. Tema pakkus mulle seda, mis mulle tol hetkel väga vajalik oli – oma usaldust. See andis mulle impulsi edasiseks karjääriks. Välisklubidest rääkides – on küll olnud häid treenereid, aga kedagi eraldi välja ei tooks. Äkki tuleb veel keegi väga hea ja siis peaksin oma vastust muutma hakkama (naerab – toim.).

Sa oled Eesti koondise keskväljamaestro, aga kes on sinu arvates praegusel hetkel maailma esimesed kolm keskväljamaestrot?
(@tammo_puura)
Kindlasti on üks neist Lionel Messi, sest Barcelona mäng sõltub temast nii palju ja ta teeb platsil kõike, mis võimalik. Teiseks oleks Kevin de Bruyne, kes sellel hooajal on tõesti väga hästi mänginud. Tema on praegu kindlasti peategelane Manchester City meeskonnas. Kolmandana valiksin Luka Modrici, sest temast oleneb Madridi Realis palju ja ta on väärt, et temast ka räägitaks. Eks üldiselt on neid keskväljamaestroid raske valida, sest häid mängijaid on palju, aga minu jaoks kerkivad neist parimad esile just sellistes tugevates klubides.

REKLAAM

Millised on su enda löödud lemmikväravad nii klubis kui ka koondises?
(@even.hurt)
Iga värav on omamoodi tähtis olnud, aga kui valima peab, siis koondiseväravatega on lihtsam. Kindlasti on nendeks Hollandile, Põhja-Iirimaale ja kodus Gibraltarile löödud väravad. Miks just need väravad – nende puhul toimus praktikas väljakul kõik nii, nagu plaanis oli paika pandud. Mulle on tähtis, et plaan õnnestub, ehk ma ei hooli liiga palju väravatest, kus juhus otsustab ja värav sünnib mõne kiirelt tehtud otsuse tagajärel. Mulle on tähtis, et teooria oleks paigas ja see töötaks ka praktikas. Kui aga tulla tagasi klubis löödud parimate väravate juurde, siis neid ma ei oska küll valida.

Mis sulle Poolas kõige rohkem ja mis kõige vähem meeldib?
(Kaspar, Tartu)
Jalgpalli mõttes meeldib see, kuidas liiga toimib: staadionid, fännid, teleülekanded ja meedia huvi jalgpalli vastu. See kõik on heal tasemel. Jalgpalliväliselt meeldib see, et ilm on natuke parem kui Eestis – alles olin kaks nädalat Eestis ja polnud lund ega päikest. See ikka tegi meele veidi kibedaks.

Teisest poolest rääkides ma ei ütleks, et see mulle just ei meeldi, aga Poolas on asju, mis ei ole arusaadavad. Näiteks see, et riik on nii suur, inimesi on palju ja ka rahalised vahendid on olemas, aga mõned asjad on tegemata või tehtud nii, et suurt loogikat selles pole. Paraku ühtegi konkreetset näidet ma kohe tuua ei oska, aga nii on. Kui oma isiklikust seisukohast veel rääkida, siis laste mänguväljakuid ei ole eriti palju ehk sellega on siin kehvad lood.

Foto: Brit Maria Tael

Oled koguni viis korda võitnud Hõbepalli. Mida selline tunnustus sulle tähendab?
(Jaan, Pärnu)
Muidugi tähendab see mulle palju, sest Eesti jalgpallis ei ole palju individuaalseid auhindu. Arvan, et see on meeldiv tunnustus mitte ainult väravalööjale, vaid kogu koondisele, sest kõik teevad ju tööd selle nimel, et need väravad sünniksid. Mulle meeldib väga ka see, et auhinnatseremoonia on kohe aasta alguses – meeldiv on alustada uut aastat hea tujuga.

Mis on sul oma kõige esimesest koondisemängust kõige paremini meeles?
(Peeter, Rakvere)
See oli nii ammu – 2006. aastal Uus-Meremaa vastu. Eks see oli kindlasti väga oodatud hetk, aga samas olin ka närvis. Tulin vahetusest sisse, aga väga silmapaistvat esitust ma ei teinud.

Kas usud, et Eesti koondis jõuab viie kuni kümne aasta jooksul MM-ile või EM-ile?
(@mrtavin)
Arvan, et meil on piisavalt potentsiaali küll, et suurturniirile jõuda. Kui näiteks vaadata 2012. aasta tsüklit, kus me mängisime Põhja-Iirimaaga ja veidi hiljem sõprusmängu Islandiga, siis need kaks koondist olid meie taseme lähedal. Nemad suutsid miskipärast astuda sammu edasi ja jõuda 2016. aasta EM-ile, aga meil läks teistmoodi. Mina isiklikult usun, et me ei kasutanud lõpuni ära oma 2012.–2014. aasta taset, aga selle järgi ma ütleks, et potentsiaali meil on, et viie kuni kümne aastaga mõnele suurturniirile jõuda.

Mis on sinu puhul kõige olulisem omadus, mis on sind jalgpallurikarjääris kõige rohkem edasi aidanud?
(Kristin, Rakvere)
Ennast hinnata on raske, aga ütleksin, et ma olen tegelikult päris okei inimene. Mäletan, et Amkaris mängides ütles mu toonane treener Stanislav Tšertšessov ühele Eesti ajalehele, et ma olen liiga hea inimene ja seepärast ma ei mängigi kõrgemal tasemel. Kui ma seda esimest korda lugesin, siis mõtlesin, et ma pigem jään esmalt heaks inimeseks, kui jõuan muudmoodi kõrgemale tasemele. Ilmselt meeldib just see omadus mulle enda juures kõige rohkem.

Foto: zimbio.com

Kes olid väikesena sinu iidolid? Kes on praegu?
(Annika, Haapsalu)
Mulle on alati meeldinud loomingulised mängijad ja sel ajal, kui mina hakkasin mängima, olid nendeks sellised mehed nagu Roberto Baggio ja Diego Maradona. Nende järel tuli Zinedine Zidane, siis veidi hiljem juba Andres Iniesta ja Andrea Pirlo. Praegu ma enam kedagi endale iidoliks ei sea, sest selliste asjade periood on minu jaoks vist läbi saanud.

Kuidas sa jõudsid jalgpalli juurde?
(Anna-Liisa, Pärnu)
Lapsepõlves elasime Maardus päris lähedal staadionile ja kuna mu isa mängis amatöörtasemel võistkonnas, siis hakkasin väikesest peale temaga staadionil käima. Tasapisi hakkas jalgpall mulle meeldima ja kuueaastaselt läksin Maardus esimest korda trenni. Kooli ajal proovisin ka teisi alasid – lauatennist ja jooksmist –, aga jalgpallipisik oli siis juba sees ja ühtegi teist ala ma jalgpalli kõrvalt väga tõsiselt ei võtnud.

Kas oled karjääri jooksul mingitel hetkedel mõelnud, et peaksid mängima paremas klubis, kui parajasti mängid või on kõik läinud ootuspäraselt?
(@lukas_kalev
Fredi, Tallinn)
Kindlasti ma ei ütleks, et olen oma karjääri mõttes olnud kogu aeg õigel ajal õiges kohas. Olen mingitel hetkedel mõelnud ja tundnud, et võiksin mängida kõrgemates liigades ja et selline võimalus võiks ka tulla. Neid võimalusi aga ei tulnud ja kuigi kõik ei läinud nii, nagu oleks võinud, siis midagi taga nutma ma ei hakka. Arvan, et mängija peab suutma mängida seal, kus ta konkreetsel hetkel on, mitte mõtlema, et hakkab mängima alles siis, kui jõuab sinna, kus ta enda arvates peaks mängima.

Mis on sinu lemmikklubi nendest kohtadest, kus oled mängimas käinud?
(@karl_jakob)
Seda ei ole lihtne valida, sest iga klubi on jätnud mu südamesse väiksema või suurema jälje. Igat perioodi meenutan hea meelega ja mitte kuskil pole olnud midagi liiga hullu. Eks Sloveenia oli mu esimene väliskogemus ja see jääb selle poolest alati meelde. Permi Amkar oli omakorda hüpe järgmisele tasemele ja seal õnnestus mul ennast hästi tõestada. Seejärel tuli Poola, kus üldises mõttes käib kõik enam-vähem, nagu jalgpallis peaks olema, ja see mulle väga meeldib. Lisaks on selle perioodi juures oluline ka see, et see pole veel lõppenud.

Foto: jagiellonia.pl

Mis on sinu senise karjääri parim moment olnud?
(@st54fc)
Esiteks 2011. aasta sügis, kui koondisel väga hästi läks. Samuti 2013. aasta sügis, sest septembris sündis mu teine tütar, seejärel tuli kohe Hollandi 2:2 viigimäng ja lisaks olid mul ka klubitasandil Amkaris siis väga edukad mängud. Sellel hetkel olin jalgpalli mõttes väga heal tasemel ja tütre sünd tõi eraelust omakorda head emotsioonid kaasa. Kolmanda momendina tooksin välja eelmise hooaja esimese poole Jagiellonias, kui olin oma meeskonnale väga kasulik.

Mis on kõige esimene värav, mille löömist sa mäletad?
(Hanna, Tallinn)
Mäletan, et kui Maardu eest veel mängisin, siis käisime Tallinnas mängimas – vist endise Tallinna jalgpallikooli Wismari väljakul. Seal lõin väljastpoolt karistusalakasti ühe värava, mis ei olnud selline hirmus pomm, vaid pigem kaarega löök, aga õnneks läks ikka sisse. Mõned väravad on veel meeles, aga see on vist esimene, mis niimoodi meelde tuleb.

Milline on olnud individuaalses arvestuses su parim mäng Eesti koondise eest?
(Vadim, Narva)
Valiksin võõrsil peetud Sloveenia mängu, kui võitsime 2:1, Hollandiga peetud mängu kodus ja Serbiaga peetud matši võõrsil.

Kui saaksid valida kolm koondisekaaslast ja ühe klubi, kuhu te kõik mängima siirduksite, siis kelle ja mis klubi valiksid?
(Ksenja, Tartu)
Kui rääkida keskväljast, siis võtaksin kaasa Aleksandr Dmitrijevi, sest olen temaga nii kaua koos mänginud ja tunneme üksteist väga hästi. Oleks väga mõnus temaga niimoodi koos mängida. Samadel põhjustel võtaksin ääremängijatest kaasa Dmitri Kruglovi. Kaitsjatest võtaksin kaasa Enar Jäägeri või Ragnar Klavani. Ründes oleks aga väga huvitav koos mängida Andres Operiga sel ajal, kui tema oli oma karjääri tipus. Klubi, kuhu me kõik läheksime, võiks olla AC Milan või Barcelona.

Sinust hakatakse varsti tegema filmi. Kas sulle tuli üllatusena, et sinust tahetakse filmi teha?
(Jaana, Pärnu)
Kui minuga ühendust võeti, siis ma mõtlesin päris pikalt – nii kaua, kui üldse võimalik oli –, aga lõpuks olin nõus. See oli minu jaoks üllatuslik idee, aga loodame, et sellest tuleb välja midagi huvitavat ja õpetlikku.

Kui palju jälgid Eesti kõrgliigat ja sellega seotud uudiseid?
(Roman, Narva)
Ikka jälgin. Ei saa öelda, et ma vaatan iga vooru mänge, aga tähtsamaid mänge olen viimastel hooaegadel ikka jälginud. Samuti jälgisin viimastel kuudel ühendklubi ja ootan ka edaspidi suure huviga, mis sellest saab. Peale selle vaatasin Maardu käekäiku, sest mulle on väga huvitav ja tähtis, et Maardu saaks heal tasemel jalgpalliga taas järje peale.

Mis on sinu eesmärgid aastaks 2018?
(Kristo)
Võrreldes eelmise aastaga tahaks kogu aasta tervena püsida. Kindlasti tahaksin ka seda, et hooaja esimesel poolel, kui koondisemänge pole, saaksin keskenduda klubile ja aidata Piastil oma eesmärke täita. Suure huviga ootan uut Rahvuste liigat ning tahaksin kindlasti olla 2018. aastal nii heal tasemel, et saaksin igas mängus kasulik olla nii klubile kui ka koondisele.

Mis on Eesti koondise juures hetkel kõige suurem pluss ja kõige suurem miinus?
(Martin, Viljandi)
Plussina tooks välja selle, et koondise koosseis muutus stabiilsemaks. Treeneri mõtteid on lihtsam väljakul realiseerida, kui kogu aeg on olemas enam-vähem samad mängijad. Koondisel on niigi lühike aeg mängudeks valmistuda ja kui igas laagris on viis-kuus uut nägu, siis see muutub veel raskemaks. Miinuspoolelt – meil on alati väga palju tööd teha ja juurde saame panna nii kaitses kui ka rünnakul.

Konstantin Vassiljev
Sünniaeg: 16.08.1984
Koduklubi: Gliwice Piast
Varasemad klubid: Levadia, Lendava Nafta (Sloveenia), Koper (Sloveenia), Permi Amkar (Venemaa), Jagiellonia (Poola)
Eesti meister: 2004, 2006, 2007
Eesti parim jalgpallur: 2010, 2011, 2013

Loe varasemaid Jalka numbreid siit.

Kommentaarid

Ants   •  
Kostja ikka teab. Siinkohal soovitan ise ka kõigil Florasse mängima minna, sest seal saab eelkõige inimesena areneda
Iivan   •  
Täiesti meelevaldne pealkiri, sellist asja pole küll Kostja öelnud. Antsule: ei tasu unustada, et sealt pääseb ka poole aasta või veidi enama jooksul koondisesse mängima!
...   •  
Võibolla Kostja varsti Florasse minemas, seal ees ootamas Sanja ja seal saab eelkõige inimeseks.
mikk   •  
Hunnik humoriste kogunenud,sama nalja teha 49 kord-tase.

Sisene
Ojamaa lõi hooaja teise värava
EESTLASED VÕÕRSIL
OLULIST KOLMAPÄEVAST
JÜRGENS ITAALIAS
Ametlik: Jürgens liitus Itaalia kõrgliigaklubi akadeemiaga
HOOVIVUTILE MÕELDES
Fotod ja kommentaarid: kus saab Mustamäel jalgpalli mängida?
MUSTA MÕTISKLUSED
Sellest, kuidas mälestus lahkunud fännidest üht mängu ilmestas
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | KTM-reegel, Vaštšuk, imeväravad, sündimata ja sündinud üllatused, ABC-raamatud ...
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
24
19
2
3
80:18
59
2.
Tallinna FC Flora
23
19
1
3
66:15
58
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
22
12
8
2
43:21
44
5.
Tartu JK Tammeka
24
8
5
11
36:41
29
6.
JK Narva Trans
24
6
8
10
35:37
26
7.
FC Kuressaare
24
4
5
15
15:56
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15