Kübeke Brasiiliat Tallinna külje all! Uus peatreener juurutab Tabasalus uut lähenemist (0)

Tabasalu koosseis on saanud tugeva noorenduskuuri. Tahtmist peitub noores rivistuses aga ehk isegi rohkem kui eales varem. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tallinna ümbruses tegutsevate kogukonnaklubide mootorid koguvad aasta-aastalt uusi tuure. Erandiks pole ka JK Tabasalu, kes alustab oma teist Esiliiga hooaega ambitsioonikalt, kuid samas tasa ja targu. 

Kahe hooaja vahel läbis meeskond märkimisväärse verevahetuse. Ühtlasi tehti vangerdus ka tüürimehepingil: Risto Sarapikult võttis peatreenerikohustused üle brasiillane Alan Arruda, kes seejuures Eesti jalgpalliga suurepäraselt sina peal – kolis ta ju maarjamaale juba 17 aastat tagasi.

"Tabasalus on peatreenerielu minu jaoks uus kogemus, aga Soomes ja Gibraltaril olen varemgi sama tööd teinud. Tunne on okei!" teatab värske peatreener heatujuliselt vestluse alustuseks. "Väljakutse on muidugi korralik, sest meil on väga noor meeskond ja paljudel pole veel Esiliiga kogemust."

Ometi tunnistab Arruda, et noore koosseisu seniste esitustega on ta rohkem kui rahul. Ehkki kahe hooaja vahel lahkusid meeskonnast nii Markus Vaherna, Jaagup Luts, Valeri Makarov, Kaspar Veeväli kui ka Joosep Põder, on treeningud kulgenud ootuspäraselt. "Olen mängijate sisemise motiveeritusega väga rahul," kinnitab ta. "Ma päriselt näen, et nad annavad endast alati 100%. Trennid, mängud – muidugi on ka palju asju, mida parandada, aga see käibki jalgpalli juurde."

"Alustasime treeningutega 13. jaanuaril ja oleme sealt alates treeninud neli korda nädalas," avaldab Arruda. "Pidanuksime raskemate trennidega umbes praegusel ajal lõpetama, aga mängijate hea tagasiside tõttu otsustasime veel paar nädalat jätkata. Märtsi alguses võtame tuure maha ja siis on ettevalmistus tehtud."

Mängijate füüsilise ettevalmistuse juures on Arruda paremaks käeks meeskonna esiründaja Peeter Klein, kes alates tänavusest hooajast täidab mängiva abitreeneri rolli. “Koolivaheaeg tuli vahele ja lööb nüüd kaarte natuke segi, jah," selgitab Klein. "Paljud mängijad lähevad peredega vaheajal reisile, sest see on ainus aeg, kui nad saavad koos midagi ette võtta. Aga ei tohiks väga hullu olla – oleme hooaja alguseks teravad ja valmis."

Kuidas Klein aga üldse treeneritööni jõudis? "See juhtus täiesti juhuslikult!" naerab ta. "Eelmise hooaja käigus avastasin, et tunnen suurimat rõõmu ikkagi teiste aitamisest. Veel parem, kui minu abist on kasu! Olen püüdnud aidata, kuidas oskan, ja mitte lasta teha noortel neid vigu, mis ma ise tegin."

Hooaega 3. märtsil kodusel Tabasalu Arenal alustav meeskond ei ole seni veel oma karukoopas pallitrenni teha saanud. "Eks kõigil ole talveprobleemid!" muigab Arruda. "Treenime esmaspäeviti ja neljapäeviti EJL-i jalgpallihallis ja reedeti Sõle hallis. Teisipäeviti teeme Tabasalus jõudu ja vastupidavust."

Ideed jõuavad päev-päevalt paremini kohale

Uue peatreeneriga kaasneb mängijatele palju uut infot. Arruda leiab, et ehkki alguses võis siin-seal täheldada veidi segadust, on üksteisemõistmine läinud järk-järgult paremaks. "See on jalgpall!" toonitab ta.

"Alustasime kontrollmänge [2:1 võiduga] Legioni vastu – nägin palju asju, mida oli tarvis parandada, aga samas jäin paljude asjadega ka rahule," meenutab peatreener. "See oli minu jaoks esimene mäng peatreenerina ja võib-olla polnud mu ideed mängijate jaoks veel nii selged. See on normaalne. Üldpilt oli okei."

Mullu näitas Tabasalu meeskonnale suunda Risto Sarapik (paremal). Tänavu on osutamine Alan Arruda töö. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Teises, 4:1 võidumängus Elva vastu oli pilt juba märksa ilusam, sest kõik said üksteisest aru – mängijad teavad, et mulle meeldib ründav jalgpall. Pallihoidmisele orienteeritud, aga samas ründav," iseloomustab Arruda veidi oma stiili. "Pärast seda kaotasime 1:3 Nõmme Kalju U21-le, aga tulemus ei peegeldanud minu meelest absoluutselt mängupilti. Me ei suutnud häid võimalusi väravateks realiseerida. Meil oli vähemalt 12 puhast väravavõimalust! Vahel lihtsalt ei ole meie päev. Kui me oleksime kolm tundi mänginud, siis oleksime võib-olla skoorinud," muigab ta.

Värske peatreeneriga meeskonna jaoks on sõprusmängud alati väga olulisteks proovikivideks. Vaid võistlusmomendi abil on võimalik lihvida oma konarusi ja poleerida tugevusi. "Olen väga rahul, et mängijad saavad päev-päevalt paremini aru, mida neilt oodatakse," rõõmustab Arruda.

"Nad näitavad, et nende peale saab loota. Mäng Paide vastu (3:0 võit – M. K.) oli meie poolt samuti väga hea, ehkki alguses olime oma mängu peale surumisega hädas. Tulime surve alt välja ja lõpuks saime positiivse tulemuse kätte. Nüüd ongi jäänud viimane [pühapäevane] mäng FC Tallinna vastu, kellega oleme kaks väga erinevat võistkonda. Neil on väga-väga palju kogemust ja meie oleme väga noored. Saame näha, kuidas toime tuleme."

Kahe hooaja vahel on kõvasti juurde pandud üldfüüsilise poolega, mille arengus on suur roll just abitreener Kleinil. "Üldfüüsiline ettevalmistus, vigastuste ennetamine ja oma keha eest hoolitsemine, treeningkavad jõusaalis, üks-ühele treeningud ja loomulikult ka ühistrennides erinevad rollid," loetleb 27-aastane endine Nõmme Kalju ründaja oma ülesandeid.

"Peatreener võttis kindla suuna, et peame saama füüsiliselt tugevamateks, ja sellega me peamiselt ettevalmistusperioodil tegelesimegi," avaldab Klein. "Oleme kõvasti juurde pannud. Minu ja Alani nägemused ühtivad."

Seni vaid mängijakohustusi täitnud Peeter Klein on Tabasalus uues rollis. Foto: Mihkel Naukas

Brasiiliast pole mitte vaid peatreeneri pass, vaid ka stiil

Kui uus peatreener meeskonna juhtimise üle võtab, tuleb omajagu tööd teha ka kujuteldava lihvpaberiga. Lihvimisele kuluv aeg sõltub paljuski sellest, kui erinev on uue lootsi stiil eelmise omast. Arruda nendib, et tema ja Risto Sarapiku käekirja vahel leidub nii erinevusi kui ka sarnasusi.

"Mina olen 100% tulemusele orienteeritud," avaldab brasiillane. "Mängin alati võidu peale. Ma ei ütle, et Risto ei oleks võidu peale mänginud – kindlasti mitte seda –, aga vahel keskendus ta ka palli hoidmisele. Minu jaoks on siht alati võit."

Ilmselt on iga jalgpallisõber kuulnud Brasiilia koondise kohta käivat humoorikat ütlust "lööge meile palju tahes, me lööme ikka rohkem". Sama suhtumist proovib Tabasalus juurutada ka Arruda. "Mida rohkem me ründame, seda vähem on probleeme kaitsefaasis. See on minu mentaliteet. Vastane peab tundma, et me oleme ohtlikud," sõnastab ta.

Milliseks võiks kujuneda algav hooaeg? "Aasta-aastalt tulevad meeskonda uued noormängijad. Võrreldes eelmise aastaga on meil mitu meest, kes ei saanud mullu veel Esiliigas platsile. Mõned neist said küll minuteid, aga väga vähe," mõtiskleb Arruda. "Seni tundub mulle, et ainult Paidel on meiega sarnane lähenemine: kõigil teistel on märksa rohkem kogemust. On keeruline hinnata, milliseks hooaeg kujuneb, aga sihime tabeli esimest poolt."

"Kui unistame vähemast, kukume niikuinii välja," on Arruda veendunud. “Ma ei ole poiste pärast üldse mures. Kui vaja, võime kasvõi homme hooajaga pihta hakata! Nad on tegelikult juba praegu valmis."

Mille kallal veel vaeva näha?

"Rünnakute lõpetamine on veel väike murekoht, sest oleme hooajaeelsetes mängudes palju võimalusi raisanud. Minu suhtumine jalgpallis on, et rünnates tuleb 50% tekkivatest võimalustest ära kasutada. Kahest võimalusest üks," selgitab Arruda. "Kui meenutada Kalju mängu, kus meil oli 12-15 võimalust, aga lõime vaid ühe värava, siis ... ma pean muretsema!" muigab ta.

"Kui võrrelda eelmise aastaga, oleme vigastuste poolest ka võrdlemisi heas seisus. Ainult [Mattias Villem] Ormisson on kahjuks juba pikalt vigastatud, aga paari kuu jooksul saab tema ka loodetavasti terveks," loodab peatreener. "See on tema (Ormisson on 20-aastane – M. K.) jaoks juba teine sama põlve ristatisideme vigastus ja mul on tast väga kahju – ta on suurepärane mängija, kes tuleb kindlasti tugevamini tagasi. Ma olen selles kindel."

Ehkki mitu põhimängijat tõmbasid kahe hooaja vahel oma Tabasalu-perioodile joone alla või lõpetasid sootuks jalgpalli mängimise, ei hakanud klubi väljastpoolt märkimisväärseid täiendusi tooma. Ainsaks mitte-tabasalulasest täienduseks on varasemalt Pärnu Jalgpalliklubis mänginud väravavaht Kaupo Koort, kes mulluse hooaja seejuures täielikult vahele jättis.

"Klubi visioon on oma noorte ülestoomine," põhjendab Arruda otsust. "Meil on väga suur noortesüsteem ja peame sealsetele noortele näitama, et esindusse jõudmine on realistlik ja võimalik. Soovime, et noored tahaksid meie esindusmeeskonnas mängida. Peame olema neile suunanäitajateks."

"Loomulikult tahaksin, et mängijad tõuseksid ühiselt esile. Kindlasti teeb keegi seda tugevamalt kui mõni teine – tooksin esile Sander Salei,"  nimetab Arruda. "Tal on väga palju potentsiaali. Sander on minu grupis treeninud juba viis aastat, ma olin enne ju ka 2007. aastal sündinute treener. Tunnen teda väga hästi ja usun, et ta suudab sel aastal väga kõrget taset näidata."

Mullu kandis Tomi Linde Tabasalu keskväljal põhiraskust. Sama ootab Klein temalt ka tänavu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Eelmine aasta oli Tomi Linde väga hea, ma usun, et tänavu samamoodi," lisab Klein. "Kapten Subka peab samuti tassima, tal on ka juba korralik kogemus olemas. Vigastuspausilt ootame kindlasti tagasi Ormissoni, aga meil on tõsiselt palju häid noori mängijaid. Nad tahavad end igal sammul näidata ja tõestada."

"Klein on ise ka endiselt noor ja tugev!" tuletab Arruda muige saatel meelde. "Temast on mulle väga suur abi. Muidugi tahan kasutada ka tema mängijaomadusi. Tema kohalolek on nooremate jaoks väga tähtis."

Arruda kinnitab, et meeskond teadvustab hästi väljakutset, mis neil ees seisab. "Muidugi kordame oma eesmärke ikka ja jälle üle. Kui mõtleme suurelt, oleme lähedal suurtele saavutustele, aga kui mõtleme väikselt, oleme ise ka väiksed," leiab ta. "Proovin mängijatele sisendada, et peame unistama suurelt. Isegi kui meil tekivad mingid probleemid – mis on jalgpallis vältimatud –, peame saama pärast öelda, et panime endast kõik välja. Ma arvan, et nad saavad mu mõttest aru."

Tabasalu on üks Esiliiga madalaima keskmise vanusega võistkondi. Tippklubide duubelmeeskondi – kes aeg-ajalt toovad esindusmeeskonna mängijaid ka Esiliigasse madistama – ei tohi aga karta. "Kui sa tahad ise ühel päeval Premium liigas mängida, tuleb seda siin näidata. Ja mis saaks olla parem, kui näidata seda äsja Premium liigas mänginud mängijate vastu? Asi on väga lihtne!" kinnitab Arruda veendunult. "Sama lugu on karikavõistlustega – seal saame näidata, et tuleme toime küll!"

"Favoriidiks me end ei pea, aga kindlasti mitte ka nõrgaks võistkonnaks," hindab Klein. "Lähme kõiki mänge võitma!"

“Loomulikult tahame Premium liigasse pääseda," sekundeerib Arruda. "Vaata, kui palju tööd siin [klubis] tehakse – nii platsil kui ka selle kõrval, kogu see noortesüsteem. Kui me ei unista, siis mille nimel seda kõike üldse teha? Kõrgliigasse pääsemine ei saa olla ainus eesmärk, aga peame saama hooaja järel öelda, et andsime selle nimel endast kõik."

JK Tabasalu
Peatreener: Alan Arruda
Mängiv abitreener: Peeter Klein
Väravavahtide treener: Bernardo dos Santos Coelho
Füsioterapeut: Kätlin Laurson
Kapten: Märten Subka
EJL-i stipendiaadid: Henri Raaper, Hans Oliver Vuks, Mark Toompuu, Sigvard Suppi, Rihard Kristjan Kristel, Märten Subka.
Eelarve: esindusmeeskond 125 000 eurot, kogu klubi 800 000 eurot
Koduväljak: Tabasalu Arena
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Duubelvõistkond: JK Tabasalu U21 (II liiga)
Kodulehttabasalujk.ee
Esimene mäng: 3. märtsil kell 17.00 vs. Tallinna FCI Levadia U21 (Tabasalu Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil kell 17.00 vs. Tartu JK Welco (Holm Jalgpallipargis)

Koosseis:

Väravavahid: Rihard Kristjan Kristel, Kaupo Koort.
Kaitsjad: Märten Subka, Frank Andrew Annion, Hans Oliver Vuks, Henri Raaper, Juss Joosep Ilisson, Robin Rumberg, Sigvard Suppi.
Poolkaitsjad: Joel Kokla, Jaagup Taal, Ken-Tristan Jõelaid, Mark Toompuu, Sander Salei, Thomas Matvejev, Tomi Linde.
Ründajad: Peeter Klein, Markus Põder, Kevin Pormeister, Karl-Erik Ennuste, Robin Rocco Kõrran, Art Albert Anepaio, Amor Orgusaar, Mattias Villem Ormisson.

Võimalik algkoosseis:

Talvised koosseisumuudatused:Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Ken-Tristan Jõelaid (poolkaitsja, Tabasalu Ulasabatist) naasis klubisse.
Kaupo Koort (väravavaht) liitus klubiga.
Amor Orgusaar (ründaja, Tabasalu Ulasabatist) naasis klubisse.

Lahtine:

Alan Nahk (poolkaitsja) võib jätkata, aga kokkulepet veel pole.

Välja:

Jaagup Luts (kaitsja) lahkus klubist.
Valeri Makarov (kaitsja) lõpetas mängimise ning jätkab tööd Tabasalu naiskonna peatreenerina.
Joosep Põder (ründaja) liitus Tallinna Kaleviga.
Raoul Rocco Riigov (poolkaitsja) teenib aega.
Markus Vaherna
(ründaja) siirdus taas Itaaliasse.
Kaspar Veeväli (kaitsja) loobus jalgpallist.

Hooajaeelsed mängud:

27.01. JK Tabasalu - Tallinna JK Legion (ELB) 2:1 (Anepaio 2)
03.02. FC Elva (EL) - JK Tabasalu 1:4 (Suppi, Riigov, Taal, Vuks)
10.02. JK Tabasalu - Nõmme Kalju FC U21 (ELB) 1:3 (Klein)
17.02. JK Tabasalu - Paide Linnameeskond U21 (EL) 3:0 (Põder, Toompuu, Annion)
25.02. JK Tabasalu - FC Tallinn (EL)

EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA 7. VOOR
Luup peale | Kuidas Levadia lukku keerata? Küsige Igor Prinsilt  (galerii!)
SKOORIVAD EESTLASED
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
5.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
6.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
7.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID