Külla saabus vägev Partizan. 99% ei pääse Flora edasi, aga see 1% innustab ja kohustab (3)

Belgradi Partizani kapten Lazar Markovic ja FC Flora ääreründaja Henrik Ojamaa 2. vooru kohtumises, mille Partizan 2:0 võitis. Foto: Brit Maria Tael

Eesti jalgpalliajalugu on FC Floral tehtud. Esimese Eesti klubina eurosarja alagrupiturniirile jõutud, seal ka väravad löödud ja punktid teenitud. Võidust jäi mõlemas Famagusta Anorthosisega peetud mängus veidi puudu, mis tekitab kahetsust, aga ei riku suurt pilti.

13-kordne Eesti meister on hakkama saanud Eesti klubijalgpalli vägevaima saavutusega, sest Konverentsiliiga alagrupiturniiril pole üksnes osaletud, vaid võisteldud. Tosinast praeguseks peetud euromängust on Flora enam kui ühe väravaga kaotanud vaid ühe (võõrsil 0:2 Partizanile) ning erandilt kõigis on esitus olnud vähemalt korralik, sageli hea või väga hea. Kvaliteedimärk.

Aga kaks keerulist eksamit on veel ees. Esmalt ollakse kodus vastamisi sellesama Partizaniga ning kahe nädala pärast võõrsil Gentiga. Üheks eesmärgiks on kindlasti näidata Florale omaseks saanud ning kodumaiste jalgpallisõprade meeli rõõmustanud mängulist kvaliteeti ka nendes kohtumistes, ent lõppude lõpuks käib mäng ju ikkagi võidu, punktide ja raha peale.

Flora ei ütleks ära mitte ühestki neist. Võiduta jäämine duellides Famagustaga on meeskonnal ilmselt siiani hingel. Edasipääsuvõimalused ja lõppkoht alagrupis sõltuvad punktidest, mis omakorda on otseselt seotud auhinnarahaga (viik annab klubile 166 000, võit 500 000 eurot).

REKLAAM

Reaalselt on Flora sportlikuks eesmärgiks kahe viimase kohtumise eel B-alagrupi kolmanda koha püüdmine ehk Anorthosise edestamine. Punkte on mõlemal kaks, omavahelised mängud läbinisti viigis, mis tähendab, et kui lõpetatakse võrdse punktisummaga, määrab järjestuse üldine väravate vahe, mis Floral hetkel ühe võrra parem (4:7 vs 4:8).

Aga teoreetiliselt on Floral võimalik püüda ka alagrupi teist kohta, mis tagaks koha 1/16-finaalis ehk koduse eurosarjamängu ka veebruaris. Olgu öeldud, et see oleks meie regiooni mõttes pretsedenditu saavutus. Kui Läti ja Soome klubid on varem jõudnud eurosarjas alagrupifaasi, siis oma eurohooaega kevadesse pikendada pole neil õnnestunud. Floral on selleks imepisike šanss säilinud.

30. septembril Belgradis peetud mängus lõi Partizan esimese poolajaga kaks väravat ja võitis 2:0. Foto: Brit Maria Tael

Selleks peab Flora alistama esmalt kodus Partizani ja seejärel võõrsil Genti ning lootma, et viimases voorus rööviks Anorthosis punkte Partizanilt. Kas Flora vajaks Küprose klubi võitu või piisaks ka viigist, sõltuks võidumarginaalist Partizani vastu. Lisaks ei sobiks Florale see, kui Anorthosis võidaks mõlemad eesootavad mängud ja saavutaks rohevalgetest parema üldise väravate vahe.

Innustav näide, kuidas Klavan ja Augsburg hiljuti Partizani ahastama panid

Nagu näha, vajab Flora planeetide perfektset reastumist, mille tõenäosus on maksimaalselt 1%. Kui sedagi. Sest võita kodus Partizani ning võõrsil Genti on neetult keeruline. Ja ilmselt ei piisaks isegi sellest. Aga nagu ütles Eesti koondise peatreener Thomas Häberli oktoobris, kui pärast Valgevene üle saavutatud 2:0 võitu oli võimalik ära näidata stsenaarium, kuidas Eesti lõpetaks valikgrupi teise kohaga: "See šanss on küll väike, aga meil on kohustus seda püüda."

FC Flora ääreründaja Sergei Zenjov. Foto: Brit Maria TaelTäpselt sama kehtib ka Flora puhul. Edasipääsušanss on tibatilluke, aga jalgpallis peab püüdma ka kõige väiksemaid kalu, sest kunagi ei tea, millal näkkab. Üpriski sobiv näide selle kohta pärineb Ragnar Klavani toonase koduklubi FC Augsburgi ja Flora tänase vastase Partizani kohtumisest 2015. aasta sügisel.

Oma ajaloos esimest korda eurosarja kvalifitseerunud Augsburg alustas 2015-16 Euroopa liigat kahe kaotusega ja kõik paistis olevat mokas. Järgmised kaks matši võideti, aga edasipääsuks oli viimasest Belgradis peetud matšist, mille mitmed põhimehed (sh Klavan) vigastusega vahele pidid jätma, vaja vähemalt kaheväravalist võitu, kus lüüakse ise kolm väravat.

Partizan läks mängu 1:0 juhtima, aga Raul Bobadilla 89. minuti väravast võitis Augsburg lõpuks 3:1. Partizani eurohooaeg sai staadionil viibinud 14 132 pealtvaataja pettumuseks otsa, aga Augsburg pääses 1/16-finaali, kus kohtuti Liverpooliga, kelle vastu tegi Klavan kaks nii vägevat mängu, et suvel ostis Jürgen Klopp ta enda meeskonna ridadesse!

Mis oli selle kõige tõenäosus pärast alagrupiturniiri alguses saadud kahte kaotust? Oleme ausad, väga väike. Aga Augsburg ei andnud alla, püüdis sinilindu ja sai selle kätte.

Partizani ahvatleb võimalus Tallinnas edasipääs ära vormistada

Mõlemad võistkonnad tulevad kohtumisele vastu õnnestunud nädalavahetuse pealt. Kui Flora naasis koondisepausilt 2:0 võiduga Tallinna Legioni üle, siis Partizan alistas pühapäeval Vojvodina 4:1, millega kindlustas enda positsiooni kohaliku Super Liga tipus. Euroopa liigas mängiv derbirivaal Crvena Zvezda kaotab Partizanile kuue punktiga, aga on pidanud ühe mängu vähem.

Serbia jalgpalli jaoks tervikuna oli novembrikuu koondisepaus aga tohutu õnnestumine ja uhkuse allikas, sest nende rahvuskoondis alistas ju võõrsil Portugali 2:1 ning kvalifitseerus 2022. aasta MM-finaalturniirile. Tõsi, mitte ükski koduse kõrgliiga klubidesse kuuluv mängija vägeva saavutusega hakkama saanud koondisesse ei kuulunud, aga rõõmu see asjaolu ei vähenda.

"Rahvusmeeskonna kvalifitseerumine MM-finaalturniirile oli terve meie riigi jaoks tähtis sündmus ning muidugi utsitab see ka meid eurosarjas edu saavutama. Serbia jalgpall näitas end koondiserindel heast küljest ja see annab kõigile jõudu juurde," sõnas Partizani peatreener Aleksandar Stanojevic eile.

Seega lasub Partizanil moraalne kohustus Konverentsiliigas alagrupist edasi jõuda. Kuna mängud Gentiga läksid nii, et esmalt saadi kodus kaotus ja siis võõrsil võit, on Serbia klubi variandid esikoha saavutamiseks ja otse 1/8-finaali jõudmiseks kasinad.

Eilsel mängu-eelsel treeningul säras A. Le Coq Arena tablool tervituskiri külalistele Serbiast. Foto: Brit Maria Tael

Reaalne siht on teine koht ja 1/16-finaal, kus vastaseks tuleks mõne Euroopa liiga alagrupi kolmanda koha omanik. Florast jagu saades on Partizanil miinimumeesmärk täidetud. Aga 1/16-finaal ei läheks Partizani jaoks kirja suure saavutusena. Konverentsiliiga iseloom lubab ka keskmiku moodustavate riikide tippudel unistada kõrgelt. Partizan seda kahtlemata oskab.

Tegemist on ju klubiga, kes mängis 1966. aastal Euroopa meistrite karikasarja (Meistrite liiga eelkäija) finaalis, kus kaotati 1:2 Madridi Realile. Lisaks on nad jõudnud eurosarjades kolmel korral veerand- ja neljal puhul 1/8-finaali. Viimati 2005. aasta kevadel, kui Euroopa liigas kaotati 16 parema seas Moksva CSKA-le.

Florat ootab karm seeria, aga mänge võetakse ühe kaupa

Florat ootavad järgmise 15 päeva jooksul viis kohtumist, mis kõik tähtsad ja keerulised. Konverentsiliiga alagrupiturniiri kahe viimase mängu vahele on pitsitatud kolm Premium liiga matši, mis otsustavad, kas rohevalged tulevad kolmandat hooaega järjest Eesti meistriks või mitte.

Kui pühapäeval Paide vastu võib Flora endale lubada ka viiki, siis järgmise nädala kolmapäeval ja pühapäeval peetavad mängud Premium liiga liidri FCI Levadiaga tuleb neil igal juhul võita (eeldusel, et Levadia ei komista Narvas, mis tundub väga ebatõenäoline). Enne mängu Partizaniga on aga edasisele mõtlemine keelatud, rõhutas kogenud äärekaitsja Ken Kallaste.

"Jalgpalluri elu käib üks mäng korraga. Pole mõtet järgmistest mängudest, Paidest ja Levadiast rääkida. Praegu on Partizan, sellele keskendume, selle nimel teeme tööd ja need, kes mängivad, annavad endast kõik. Kui ma vanema mängijana näen kedagi, kes läheb viilima, siis vaatame pärast selle poisiga edasi," teatas Kallaste.

Kõrval istunud peatreener Jürgen Henni heakskiitev muie kinnitas, et äärekaitsja räägib täpselt selles helistikus, mis Flora meeskonnas treenerite poolt kehtestatud. Henn märkis, et nad liiguvad edasi mäng-mängult. Kui on vaja mõnele põhitegijale puhkust anda või mingisse tsooni värskust tuua, siis seda ka tehakse. Aga roteerimisplaani ülioluliste mängude eel paika pandud ei ole.

"Peame mehi jälgima. Kas juba homme, aga tulevastes mängudes peame vaatama koosseisu sellise pilguga, kas kuskil on vaja värskust, kuna mängud ei tule mitte kolme, vaid kahe päeva tagant, mida tuleb tõesti kuklas hoida. Aga see selgub järgmiste päevade jooksul. Vaatame mäng-mängult ja päev-päevalt, mis seisus me oleme," lausus Henn.

Flora juhendaja nõustus, et eesootav tihe tsükkel, kus tuleb liikude edasi-tagasi ka kunstmurult looduslikule ja tagasi, on meeskonna jaoks füüsilises plaanis väljakutse. "Jalgpallis on väga harva tingimused ideaalsed ja sellised, et oled kõigega rahul. Kui otsiksime asju, mis võivad meid tagasi hoida või segada, siis neid kindlasti leiame. Aga keskendume asjadele, mis on meie võimuses ja mida saame ise kontrollida ning hästi teha."

Kui Belgradis Partizaniga peetud kohtumine tuli Rauno Sappinenil vigastuse tõttu vahele jätta, siis nüüd on Flora esiründaja rivis. Meeskonna neljast alagrupiturniiril löödud väravast on ta olnud kolme autoriks. Foto: Brit Maria Tael

Floral kõik mehed rivis, Hennil jagub mõttekohti

Henn kinnitas eilsel pressikonverentsil, et kõik Flora jalgpallurid on tervisemuredest priid, mis seab peatreeneri silmitsi luksusliku probleemiga – teatud positsioonidel on variante mitmeid ja tuleb langetada valikud, kes määrata põhikoosseisu ja kes jätta pingile.

Tõsi, enamik positsioone valivad end senise hooaja põhjal ise. Väravas alustab Matvei Igonen, keskkaitsepaariks on Märten Kuusk ja Henrik Pürg ning edurivikvarteti moodustavad Henrik Ojamaa ja Sergei Zenjov äärtel, Konstantin Vassiljev ründava poolkaitsja kohal ja Rauno Sappinen tipuründes.

Aga äärekaitsjad ja keskväli on kohad, kus Hennil on valikut. Kõige tõenäolisem tundub, et vasakkaitsjana alustab Kallaste ning paremal Michael Lilander, aga universaalse kaitsja Marco Lukka hooaeg on olnud hea ning tema põhikoosseisu määramine poleks tohutu üllatus.

Keskväljal on Flora viimasel ajal kasutanud duot Markus Poom – Markus Soomets, aga vahepeal vigastusega kimpus olnud Martin Miller on paranenud ja pakub Hennile kindlasti mõtteainet. Pigem jääb Miller siiski vahetusmeeste sekka ning on koos Rauno Allikuga peamised käigud, mille suunas Henn teisel poolajal mõtlema hakkab.

* * *

Foto: Brit Maria TaelFC Flora peatreener Jürgen Henn: "Püüame leida hea tasakaalu tulemuse püüdmise ning oma mängu mängimise vahel. Arvan, et tähtis on kasutada neid kohtumisi oma mängu parandamiseks ja eurosarjas kogetavale tasemele lähemale püüdlemiseks. Samas ükskõik, kes on vastane, mis on koosseis või seis, siis alati mõtleme, kuidas nende tingimustes vastane lõpuks alistada.

Partizan on kindlasti kvaliteetne meeskond. Vaadates nende viimase aja vormi, siis kergelt nad kuskil ei võta. Nad on tugevad ka roteerimise mõttes, sest saavad pingilt tuua häid mängijaid. Isegi kui nad tulevad kergemalt, siis me ei saa mõelda, et nad tulevad, vaid valmistume väga tugevaks mänguks ja mõtleme endale. Las Partizan teeb oma asja. Meil on omad plaanid, eks homme ole näha."

FC Flora äärekaitsja Ken Kallaste: "Närvilisust ei näe ma kuskilt. Pigem valitseb meeskonnas positiivne emotsioon. Meil on hooaja lõpuni jäänud viis mängu, mis kõik on head ja tugevad mängud. Selle nimel me jalgpalli mängimegi, et saada tugevaid matše ja igast kohtumisest õppida. Näen asju ainult positiivselt.

Ka see, et meil on mängude vahel ainult kaks päeva puhkust (kaks päeva pärast Partizaniga kohtumist on Flora vastaseks Paide ja veel kaks päeva hiljem Levadia – O. J.). See on uus situatsioon nii treeneritele kui ka mängijatele, aga teeb meid kokkuvõttes ainult tugevamaks."

Foto: Brit Maria TaelBelgradi Partizani peatreener Aleksandar Stanojevic: "Arvan, et mäng tuleb võrreldes Belgradis nähtuga totaalselt teistsugune, sest Flora mängib koduväljakul hoopis teisiti. Meie jaoks on tähtis saavutada positiivne tulemus, millega tagame edasipääsu alagrupist. Seega vajame võitu.

Floral on tagasi rivis Rauno Sappinen (Serbias peetud mäng jäi ründajal vigastuse tõttu vahele – O. J.) ja see muudab mängu iseloomu. Belgradis polnud Floral ees tüüpilist tipuründajat, vaid seal mängisid mehed, kes pigem ääreründaja omadustega. Sappinen on ohtlik. Ta on löönud palju väravaid nii kodustel meistrivõistlustel kui ka eurosarjas."

* * *

Konverentsiliiga B-alagrupi viienda vooru kohtumine Tallinna FC Flora - Belgradi Partizan algab A. Le Coq Arenal kell 17.30. Otsepilti näitab Viaplay. Socccernet.ee teeb mängust tekstipõhise LIVE-ülekande. Piletid on välja müüdud.

* * * 

25. novembril kell 17.30 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Belgradi Partizan
Peakohtunik: Robert Harvey
Abikohtunikud: Wayne McDonnell, Darragh Keegan
Neljas kohtunik: Neil Doyle (kõik Iirimaa)

Flora eeldatav algkoosseis:

Flora - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsiendid:

Flora võit - 6,00
Viik - 4,00
Partizani võit - 1,53

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

sanderk   •  
1% on vähemalt 10x liialdus.
Max Univillan   •  
Sanderk mine urgu tagasi! Usku ja lootust on vaja, mitte mingit virinat ja hädisust.
Jaan95   •  
Valitsus lubas korvpalli mängule 3360 pealtvaatajat. Jalgpall pole nende jaoks õige spordiala. https://sport.delfi.ee/artikkel/95226263/valitsus-tegi-erandi-eesti-iisraeli-valikmangule-lubatakse-rohkem-pealtvaatajaid

Sisene
Peatreeneritöös kahtlema hakanud Arbeiter soovib Kalju spordidirektorina noortetööd parandada: tuleb teha, mitte lihtsalt rääkida
PÕNEV NÄDALALÕPP
VIIMASTE MÄNGUDE TINGIMUSED
HOOAEG LUUBI ALL
Premium liiga suurimad üllatused ja pettumused 2021
TIITLIHEITLUS
Hinded | Millised olid esimeses tiitlilahingus mängijate individuaalsed sooritused?
AUDIO JA VIDEO
HOOAEG LUUBI ALL
Premium liiga 2021: parimad treenerid, fännid, ämbrid ...
 
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2021
KOKKUVÕTTED 2021
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2021 (1)
 
Premium liiga parimad kaitsjad 2021
KOKKUVÕTTED 2021
Premium liiga parimad kaitsjad 2021 (2)
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
31
25
2
4
82:36
77
2.
Tallinna FC Flora
31
23
7
1
88:21
76
3.
Paide Linnameeskond
31
17
8
6
61:32
59
4.
Nõmme Kalju FC
31
13
6
12
54:39
45
5.
Tallinna JK Legion
31
11
7
13
49:46
40
6.
JK Narva Trans
31
8
6
17
34:61
30
7.
FC Kuressaare
30
10
4
16
39:47
34
8.
Viljandi JK Tulevik
30
9
3
18
39:62
30
9.
Tartu JK Tammeka
30
7
4
19
34:72
25
10.
Pärnu JK Vaprus
30
5
3
22
24:88
18