Menüü
Veebisait

Lõppvaatus number üks: trumbid on Walesi käes, aga Šveits ja Türgi võitlevad elu eest (0)

Šveitsi šansid on suuremad, aga Türgi omad pole samuti päris kadunud. Foto: Scanpix / AFP /  Darko Vojinovic / Valentyn Ogirenko

EM-finaalturniiril tehakse algust viimase alagrupivooru vastasseisudega. A-grupis on õhtu lõpuks kindlalt selge küll veel vaid üks edasipääseja, ent võimalus on alles kõigil ja isegi seni suurepärast mängu näidanud Itaalia grupivõit pole veel kindel.

  • 20.06. kell 19.00 A-alagrupp Itaalia - Wales
  • 20.06. kell 19.00 A-alagrupp Šveits - Türgi

Itaalial on kahe stiilse 3:0 võiduga koos kuus punkti ja grupist edasipääs tagatud. Esikoha kindlustamiseks piisab ka viigist, ent kui Wales peaks võitma, tõusevad grupi võitjaks hoopis nemad. Seejuures saab Wales alagrupi soosiku vastu platsile minna üsna pingevabalt, sest ka viik tagaks neile koha kahe parema hulgas ja kindla edasipääsu.

Tegelikult ei tohiks türklaste alistamisega eelmises voorus võiduarve avanud Wales teha vaid üht - suurelt kaotada. Praegu on neil neli punkti koos ja alagruppide kolmandate võrdluses ka väravate vahe lubav, ent näiteks Itaaliale omaseks saanud 0:3 viiks Walesi saldo juba negatiivseks. Näiteks üheväravaline kaotus jätaks aga võimalused väga heaks isegi juhul, kui langetakse kolmandaks.

Arvesse tuleb võtta sedagi, kes võib kellega järgmises ringis kohtuda, ehkki A-grupi meeskonnad on selles plaanis teistest kehvemas olukorras, et ei tea veel, mis tulemus kellega kokku viib. Grupi võitjat ootab igatahes kaheksandikfinaalis ees C-grupi teise koha meeskond, kelleks on Ukraina või Austria. Teise koha saaja läheb tabeli alumises pooles kokku B-grupi teise koha omanikuga ning selleks saab ilmselt keegi kolmikust Venemaa-Taani-Soome, ehkki ka Belgial on veel võimalus teiseks langeda. Kolmanda koha omaniku saatust - eeldusel, et ta üldse edasipääsejate sekka mahub - on hetkel pea võimatu ennustada, sest valikuid on kolm.

Itaalia peatreener Roberto Mancini jõudis juba kinnitada, et mängudest Türgi ja Šveitsiga sootuks eemale jäänud Marco Verratti on põlvemuredest vabanenud ja alustab Walesi vastu. Muret tekitab talle aga Federico Chiesa treeningul saadud vigastus, mis ei luba ilmselt Juventuse ründajat algkoosseisu lülitada. Kaitseliinis on traumadega hädas nii Alessandro Florenzi kui ka Giorgio Chiellini.

"Usun siiralt, et mul on koosseisus 26 meest, kes võivad kõik alustada. Kui vaatate Rahvuste liiga ja EM-valiksarja mänge, vangerdasime palju, aga mäng sellest kehvemaks ei läinud," lausus 29 mängu järjest löömatuna püsiva Itaalia peatreener, visates Itaalia senise ilusa mängu üle nalja. "Me oleme ju ka ilusad poisid! Aga tõsiselt rääkides ei tekita see meis mingit pinget ega kohustusi. Minu silmis on Prantsusmaa ja Belgia ikka soosikud, selles osas pole midagi muutunud."

Foto: Scanpix / Zuma Wire / Marcio Machado

"Meeskonnas on meeleolu hea nagu pärast võitu ikka," sõnas Walesi liider Gareth Bale ajakirjanikele pühapäevase harjutuskorra järel. "Itaalia on kõva meeskond ja teame, et me pole kindlasti soosikud, aga tunneme end enesekindlalt," lisas Bale, kes eksis Türgi vastu penaltil, kuid sai kirja kaks väravasöötu. "Treener otsustab, aga kui vaja, olen valmis uuesti lööma minema."

Peatreener Rob Page viitas asjaolule, et kolmel Walesi põhimehel - kaitsjatel Ben Daviesel ja Chris Mephamil ning ründajal Kieffer Moore'il - on senistest mängudest kirjas kollane kaart. Teine hoiatus jätaks mehed aga võimalikust kaheksandikfinaalist mängukeeluga eemale, mistõttu Page'il on kiusatus kolmik pingile jätta. "Samas peame arvestama, et mängime väga tugevate itaallaste vastu. Oleme juba näinud, kuidas nad oskavad rünnata. Igatahes tahan valida koosseisu, mis oleks võimeline võitma."

Viimased omavahelised duellid jäävad juba paari kümnendi aasta tagusesse aega, kui 2002. ja 2003. aastal EM-valiksarjas vastamisi oldi. Wales võitis tollal kodus 2:1, aga oma kodumängu pööras Itaalia tänu Filippo Inzaghi kübaratrikile suureskooriliselt 4:0 enda kasuks.

Kristjan Jaak Kangur: "Muidu võiks ennustada mõlemale osapoolele rahuldust pakkuvat viiki, aga Itaalia hoog on olnud hea ja vaevalt soovivad nad kodupubliku ees jalga pedaalilt tõsta. Sama kehtib isegi juhul, kui Roberto Mancini peaks põhikoosseisule puhkust andma ja väljakule saatma seni pingil istunud mehed, sest kõik nad on ilmselt väga motiveeritud end peatreenerile tõestama ja ühtlast klassi jagub Itaalial kõvasti. Seega pigem 2:1 võit itaallastele."

Coolbeti koefitsiendid:

Itaalia võit - 1,58
Viik - 3,81
Walesi võit - 8,16

Kui Šveits on oma oodatult keskmise tulemuse juba lõpuvooru eel nii mängupildi kui ka punktide poolest juba enam-vähem ära teinud, siis Türgi on turniiri üks suuremaid pettumusi. Neil on küll veel viimase vooru eel teoreetiline edasipääsuvõimalus, ent realistlikuks muudaks selle vaid ülisuur võit šveitslaste üle.

Šveits vajab aga kindlasti võitu, millega nad saaksid ühtlasi tasuda vana võla. Viimati oldi nimelt vastamisi 2008. aasta EM-finaalturniiril ning siis võttis kaotusseisust välja tulnud Türgi tänu Arda Turani teise üleminuti väravale 2:1 võidu, seda kõike veel pealekauba šveitslaste koduväljakul Baselis.

Poolkaitsjal Steven Zuberil oli mängueelsel päeval türklaste alistamiseks valmis mõeldud originaalne retsept. "Peame lööma neist ühe värava rohkem, see oleks päris hea! Oleme seni tegutsenud harjumuspärases rütmis: esmalt eelmise mängu analüüs ja siis juba edasi järgmise mängu juurde. Pärast kaotust Itaaliale oli kogu riik ja rahvas pettunud, aga see on täiesti normaalne. Oluline on see, et teame ka vastupidist tunnet ja pühapäeval on meil plaanis seda uuesti kogeda."

Walesilt saadud viigipunkt on šveitslastele seni ainus. Foto: Scanpix / EPA / Tolga Bozoglu

Šveitslasi ähvardas vahepeal oht, et nende esiväravavaht Yann Sommer ei saa otsustavas mängus kaasa teha, kuid seda positiivsetel põhjustel. Nimelt oli tema naine juba eelmise kohtumisi ajal viimaseid päevi lapseootel, kuid uus ilmakodanik ajastas enda saabumise Šveitsi kella täpsusega: Sommer lendas pärast kolmapäevast mängu Itaaliaga korraks Saksamaale pere juurde ning liitus reedel uuesti koondisega.

Koondise peatreener Vladimir Petkovic kasutas kahe mängu vahelist aega aga fännidele avaliku kirja kirjutamiseks. Ta vabandas seal Itaalialt saadud kaotuse eest ning kutsus kõiki, kel võimalik, üles meeskonda Bakuus toetama. "Peame lisaks taktikalisele plaanile taas väljakule kaasa tooma kõik, mis on meile varem edu toonud - ühtsuse, rõõmu ja austuse," sõnas Petkovic.

Tema ametivend Senol Günes rõhutas, et noor Türgi koondis teeb rahvusvahelisel tasemel alles esimesi samme ja neid ei tohiks liiga karmilt kritiseerida. "Ütlesin ka poistele, et nad esindavad Türgit veel järgmised 5-10 aastat. Vahel vajad läbikukkumist, et õppida võitma. Oleme käinud pika tee ja ehkki jooksime kahes mängus lati alt läbi, tuleb see edaspidi kasuks. Koosseisus tuleb ilmselt muutusi, sest keskväljamehed pole seni ei ründe- ega kaitsesuunal oma ülesannetega hakkama saanud," märkis Günes.

Keskkaitsja Caglar Söyüncü kinnitas, et mängima minnakse au nimel ning mingit hinnaalandust Šveitsile ei tehta. "Senised tulemused on muidugi nukrad, aga üks mäng on veel ees. Isegi kui me edasi ei pääse, tahame Šveitsist kindlasti jagu saada."

Kristjan Jaak Kangur: "Palju sõltub mängu algusest. Kui Türgi peaks kiire värava ja sellega kaasneva emotsioonipuhangu kätte saama, võivad nad vabalt võidule marssida, ehkki vaevalt neile sellestki edasipääsu tagamiseks piisab. Tõenäolisem on aga šveitslaste võit, näiteks skooriga 2:0."

Coolbeti koefitsiendid:

Šveitsi võit - 1,72
Viik - 4,07
Türgi võit - 5,19

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti