Luup peale | 16 aastat tagasi Flora tiitlišanssi kahjustanud Nõmme-koperdusest polnud seekord haisugi (galerii!) (4)

Premium liiga hooaja esimese värava lõi Markus Soomets. Foto: Brit Maria Tael

Nõmme Unitedi teekond Premium liigas algas meeldetuletusega, et Eesti tippliiga tase on iga uustulnuka jaoks (väga) suur väljakutse, aga millega kohanemiseks aega ega armu ei anta. Tiitlikaitsja FC Flora mängis Unitedi 1033 pealtvaataja ees rahulikult ja kindlalt 2:0 üle, kusjuures mängupildi põhjal võinuks võit olla ülekaalukamgi.

Olukord, kus Flora kohtub hooaja avavoorus kõrgliiga uustulnukaga Nõmmelt, polnud üldse unikaalne. Täpselt samasugune mäng leidis aset ka 16 aastat tagasi, 7. märtsil 2008. Toona võõrustas Flora samal staadionil äsja meistrisarja tõusnud Nõmme Kaljut ja piirdus 1:1 viigiga, mis takkajärele vaadates maksis neile võimaliku meistritiitli.

Nimelt kaotas Flora toona hooaja kokkuvõttes FC Levadiale ainult kahe punktiga (skoorid 93 ja 91). Kalju vastu avavoorus kaotsi läinud kaks punkti juurde pannes olnuks ka Flora lõppsaldo 93, mis tähendanuks toonase juhendi kohaselt lisamängu meistritiitlile.

Tegelikult muidugi niimoodi öelda ei saa, sest kui meistritiitli saatust mõjutav sündmus ei leia just aset hooaja viimases mängus, siis pole kuidagi võimalik väita, et sündmuse ja kulminatsiooni vahele jäänud asjade käik olnuks täpselt sama ka juhul, kui sündmuse tagajärg olnuks teistsugune. Vahet pole, kas aastaks 2008 või... näiteks 2023.

Aga fakt on see, et 16 aastat tagasi Flora Nõmmelt pärit uustulnuka vastu koperdas. Seekord polnud sellest haisugi, sest United oli 15-kordse Eesti meistri vastu hädas. Eriti pärast 25. minutil sündinud 1:0 väravat, mille autoriks pea terve eelmise hooaja raske põlvevigastuse tõttu vahele jätnud Markus Soomets.

Flora rõõm kiire eduseisuga maandatud pingest, hooaja avaväravast ja eelnenud kaunist kombinatsioonist oli silmnähtavalt suurem põhjusel, et tabamuse autoriks oli Soomets. Kui eelnevalt oli United suutnud korralikku vastupanu osutada, siis pärast väravat muutus liiklus väljakul ühesuunaliseks.

28. minutil tõrjus Marko Meerits posti kõrvalt Unitedi enda kasvandiku Erko Jonne Tõugja pealöögi, 37. minutil tabas Mark Anders Lepik üks-üks olukorras posti, 39. minutil kõmmutas Rauno Alliku taevasse Meeritsa tõrje järel lahtiseks jäänud palli, 43. minutil sai Unitedi väravavaht end ette seatuid Sergei Zenjovi teravale löögile.

Minimaalse kaotusseisuga United siiski vaheajale ei pääsenud, sest neljandal lisaminutil andis Robert Veering karistusalasse suurepärase madala söödu. Spurdi hästi ajastanud Lepik mängis end Meeritsast mööda ja lõi siis libisemise pealt ja väga terava nurga alt postipõrkest 2:0. Meisterlik sooritus!

Esimesel poolajal pealelöökide arvestuse 11:0 võitnud Flora mängis vaheaja järel rahulikumalt ning avapoolajal enda väljakupoolel mitmete valesöötudega endale häda kaela tõmmanud United alalhoidlikumalt. Seetõttu oli teise poolaja mängupilt võrdsem, aga tunnet, Unitedil võib tekkida variant enda mängu hiivamiseks, ei tekkinud kordagi.

Erinevalt eelmisel pühapäeval käest läinud superkarikafinaalist Narva Transiga kontrollis Flora seekord sündmusi avavilest lõpuni välja ja alustas hooaega kindla võiduga. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Norbert Hurt jäi vahetustega ettevaatlikuks

Flora jaoks oli tegu hooaja teise mänguga. Pühapäevases superkarikafinaalis anti lõpuminutitega käest 2:0 edu. 2:2 viigile järgnenud penaltiseeria Flora võitis. Seega pääseti ehmatusega ning mitmed koosseisu kuulunud noormängijad said mängu järel karjääris esimest korda täismeeste jalgpallis jagatava trofeega pilti teha.

Norbert Hurt. Foto: Brit Maria Tael

Samas meenutas Transi vastu käest läinud mängu lõpp Florale, et noorte karastamisega kaasnevad riskid, mille võtmiseks tuleb hetki hästi valida. Transi vastu tegi Flora peatreener Norbert Hurt kolm vahetust, kui tõi teisel poolajal platsile Oliver Nikola Cekredzi, Maksim Kalimullini ja Tony Varjundi, kel vanust vastavalt 18, 17 ja 16 eluaastat.

Täna hoidis Rohevalgete juhendaja muudatusega ettevaatlikumat joont. Avavärava autor Markus Soomets, kelle jaoks oli tegu esimese võistlusmänguga pärast rasket põlvevigastust, võeti 58. minutil puhkama, aga järgmise (ja viimase) muudatuse tegi Hurt alles 90+1. minutil, kui võit oli tõesti juba täiesti kindel (Sergei Zenjovi asemel tuli platsile Gregor Rõivassepp).

Tõsi, tuleb silmas pidada, et superkarikafinaalile oli olude sunnil eelnenud suuremate koormustega treeningutest tulvil nädal, mis asetas peatreeneri sundseisu, kus mõned mehed lihtsalt ei kestnud ja vahetusi tuli teha. Täna Floral sama muret (v a Soomets mõistetavatel põhjustel) polnud.

Elu on tõestanud, et noormängijate karastamine õnnestub kõige tõhusamalt olukorras, kus nad saavad tuleristseid nii, et neid ümbritsevad kogenumad jalgpallurid. Seega kui võimalik, hakkavad Flora noored võimalusi saama ilmselt ühekaupa, nagu Roland Lukas superkarikafinaalis või Robert Veering mulluse hooaja lõpus.

Olgu tähelepaneku lõpetuseks lisatud, et Flora vahetuspingil olid lisaks 24-aastasele varuväravavahile Kristen Lapale veel 18-aastased Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo ja Mihhail Kolobov ning 17-aastased Oscar Pihela, Sander Tovstik, Gregor Rõivassepp, Roland Lukas ja Maksim Kalimullin.

2. Kas Unitedi juures võib tajuda Harju JK Laagri hukutanud vaibi?

Täiesti paratamatult võrreldakse Nõmme Unitedit mulluse uustulnuka Harju JK Laagriga. Mõlemad on positsioneerinud end kui kasvatajaklubid, paiknevad pealinnas või selle külje all (teineteisele lähedal pealekauba), räägivad pikast plaanist, omavad lojaalset toetajaskonda ehk et on tõesti igatpidi klubid, mitte võistkonnad.

Harju kogus mullu 23 punkti, aga neist 22 tulid hooaja tagumise 26 mänguga. Esimese 10 kohtumisega saadi kirja vaid üks punkt. Samasuguse stardi puhul läheb Unitedil esmase eesmärgi täitmise ehk Premium liigasse püsimajäämisega keeruliseks. Aga kui endale lubatakse sama lihtsakoelisi eksimusi nagu täna Flora vastu, siis punkte ei tulegi.

Esimese suure ämbri tegi United 12. minutil, kui Kaspar Rõõmussaar andis enda karistusala lähistel pöörde pealt keskjoone suunas söödu, mis läks aga täpselt Sergei Zenjovi jala peale. Flora ründaja proovis Marko Meeritsat kaarpalliga üllatada, aga löök läks mööda. Unitedi kogenuim mängija Meerits tõreles Rõõmussaarega ja manitses hoolikusele. Tulemuseta.

Esimese poolaja jooksul tegi United veel vähemalt neli sarnast banaalset eksimust, kusjuures lisaks Rõõmussaarele oli patustajaks ka Kevin Mätas. Mullu vastavalt Harjut ja Tartu Tammekat esindanud mängijad peaksid aga ometi olema Premium liiga standarditega nii mõnestki meeskonnakaaslasest paremini kursis.

United peab mängima kaitses hoolikamalt ja täpsemalt, sest muidu hakkab kaotuste tulp ruttu kasvama. Ning ega kiidusõnu saa jagada ka ründemängu kohta, sest sisuliselt see puudus. Esimesel poolajal ei sooritatud ainsatki pealelööki, teisel oli neid neli, aga Flora väravavahi Evert Grünvaldi sekkumist nõudis vaid üks.

Premium liiga hooaja avamäng. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga ei halasta, õppida ja kohaneda tuleb väga ruttu. Unitedil vedas täna, et esimese poolaja lõpuks oli seis ainult 0:2, Flora parema realiseerimise puhul võinuks see olla kaks korda suurem. Samas Premium liigasse püsimajäämise määravad lõpuks ikkagi ennekõike ära mängud ülejäänud tabeli teise poole klubidega.

3. Mängu parim – Erko Jonne Tõugjas

20-aastane Erkko Jonne Tõugjas mängis oma kasvatajaklubi vastu. Just Unitedist siirdus ta 2021. aastal FC Florasse, kus talle kahel esimesel hooajal mänguaega ei jagunud. 2023. aasta kevadel pälvis Tõugjas toonase peatreeneri Jürgen Henni usalduse, aga suvel hakkasid teda kimbutama tervisemured ja otsustavaid mänge vaatas ta tribüünilt.

Nüüd on Tõugjas tagasi Flora põhikoosseisus ning näitas täna Unitedi vastu oma kasulikke omadusi nii palliga mängus, tavalises kaitsetöös kui ka mõlemas karistusalas. Tõugja suurepärane kaarpall pärast tõhusat triblamist mängis Mark Anders Lepiku 21. minutil üks-üks olukorda, seitse minutit hiljem oli keskkaitsja ise väravale lähedal, enda väljakupoolel olukordade klaarimisel oli ta läbi terve kohtumise kindel.

Protokoll:

1. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - FC Nõmme United 2:0 (2:0)
25. Markus Soomets, 45+4. Mark Anders Lepik

Väravasöödud: 25. Rauno Alliku, 45+4. Robert Veering
Hoiatused: 63. Vladislav Kreida - 62. Marko Meerits, 80. Jevgeni Demidov, 89. Mihkel Järviste
Mänguolud: +1, pilves tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 1033
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Jaan Roos, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Karl Kena
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Sander Saga

Flora: Evert Grünvald, Kristo Hussar, Erko Jonne Tõugjas, Markkus Seppik, Robert Veering, Vladislav Kreida, Markus Soomets (58. Oliver Nikola Cekredzi), Rauno Alliku, Sergei Zenjov (90+1. Gregor Rõivassepp), Daniil Kuraksin, Mark Anders Lepik.
Varus: Kristen Lapa, Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo, Mihhail Kolobov, Oscar Pihela, Sander Tovstik, Gregor Rõivassepp, Roland Lukas, Maksim Kalimullin.

United: Marko Meerits, Murad Velijev, Alexander Kapitan Bergman, Jakub Luka, Samuel Merilai, Kaspar Rõõmussaar (64. Mihkel Järviste), Oleksandr Musolitin, Kevin Mätas, Jevgeni Demidov, Henri Leoke (64. Markus Riisenberg), Mõhhailo Plohhotnjuk.
Varus: Robin Miguel Ortega, Kristjan Tamme, Aleksandr Alteberg, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Trevor Hint, Steven Salmistu, Markus Riisenberg.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kebab   •  
Kahju. Kohtunikud ei pidanudki seekord Flora kasuks otsuseid tegema. Selles mõttes läks kõik ju hästi.
Härra Porloon   •  
Kes jah aiVarile on ka selged juhised antud, millal tuleb 50/50 olukordi ära märkida ja järele vaadata, millal mitte. Nii loll see Saaremaa liin ei ole, et igas mängus kõne peale tuleks, muidu me hakkaks kahtlustama ;)
SunWolf   •  
Ma ei teeks Flora esimesest mängust liiga uustulnuka vastu pikale ulatuvaid järeldusi. Vaatame kuidas tabel hakkab välja nägema neljanda-viienda vooru järel.
Svenpoiss   •  
Väga kole mäng oli.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Neetud jalgpall ehk Kuidas läks vaja Harry Kane’i, et Neverkuseni 120-aastane needus maha võtta
MEISTRITE LIIGA ÕHTU
PAIDE ALISTAS FLORA
Luup peale | Paide raputas krahhi ruttu kaelast. Rohevalged sumpavad Punases soos
KUIDAS SAI LEVERKUSENIST MEISTER
Sellest, kuidas Bundesligas uued mängureeglid kehtestanud Xabi Alonso tuli, nägi (vaeva), võttis Bayernilt isu ja võitis
VÄLISMAALT
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Mängus, kus mõni mees vajas vaid ühte-kahte pallipuudet, sai Levadia oma kõige napima võidu  (galerii!)
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID