Luup peale | Ajalugu teinud Eintracht murdis teisel poolajal Sportingu selgroo ning pääses 62 aasta järel taas Meistrite liiga kohamängudele (1)

Frankfurdi Eintracht tegi Sportingu vastu ajalugu – Viimati pääseti Meistrite Liiga alagrupist edasi hooajal 1959-1960. Toona purjetati finaali välja, kus kaotati 3:7 Real Madridile. Kaasaegse formaadiga pole nad varem Euroopa eliitliigas mänginud. Foto: Scanpix / Rodrigo Antunes / REUTERS

Euroopa jalgpalli Meistrite liiga viimase vooru avapäev tõi lõpplahenduse ülipõnevale D-alagrupile. Edasipääsu nimel omavahel vastamisi läinud Lissaboni Sporting ja Frankfurdi Eintracht pidasid maha tulise lahingu, millest väljusid võitjana Eintrachti mehed seisuga 2:1.

Tähtis kohtumine Jose Alvalade staadionil algas tehnilise praagi ja närvilisusega. Paistis, et mõlemad meeskonnad tahtsid väga, aga jalad ei tulnud soovidega kaasa. Vaatamata puisusele tuli esimene päris võimalus juba kaheksandal mänguminutil.

Sportingu standarditeekspert Nuno Santos lennutas vasakult äärelt trahvilöögi värava ette, kust Jeremiah St. Juste pikendas Marcus Edwardsile, kelle pealelöök viiekasti servast tabas Frankfurdi Eintrachti puurivaht Kevin Trappi. Sporting ilmutas ohtlikkust  Eintracht pidi valvas olema.

Kolm minutit hiljem oli seda sama valvsust tarvis portugallastel, kui Mario Götze nurgalöögist oli Paulinho lähedal omaväravale. Sportingu ründaja õnneks püsis väravavaht Antonio Adan ülesannete kõrgusel, tablool seisis jätkuvalt 0:0. Peaaegu saatusliku olukorra järel haaras juhtohjad endale kodumeeskond, dominantsus tõi tulu 39. minutil.

Arthur Gomes viis 39. minutil Sportingu 1:0 juhtima. Foto: Scanpix / CARLOS COSTA / AFP

Lissaboni rohe-valged avaldasid kõrget survet ning võitsid karistusala parema külje lähedal palli. Marcus Edwards proovis vastaseid ette võtta, kuid otsustas siiski tagasi Manuel Ugartele sööta. Ugarte lennutas nahkkera kasti, Eintrachti poolkaitsja Djibril Sow sai pea vahele, aga niivõrd õnnetult, et rikošet suunas mänguvahendi otse Arthur Gomesi jalale. Arthur rammis selle sõna otseses mõttes läbi Trappi otse väravavõrku – 1:0 Sportingule.

Avavaatuse viimased minutid midagi pöörast ei pakkunud. Riietusruumi läksid portugallased teadmisega, et edasipääs on juba ühe jalaga kotis. D-grupi esikoht tundus ka tõenäoline, sest teises kohtumises juhtis vahepausiks Marseille 1:0 Tottenham Hotspuri vastu. Eintrachti ähvardas eurohooaja sügiseselt külm lõpp.

Teine poolaeg äratas sakslastes lootust. Eintracht otsis ja uuris, Sporting oli surutud kandadele. Kui esimese tunni jooksul väisasid punasärkide taevast pilved, siis 59. minutil tõusis päike. Nimelt Sportingu kapten Sebastian Coates mängis oma karistusalas käega – penalti! Dahici Kamada asus seda lööma, mõni sekund enne sooritust särasid ta silmis kohalike fännide laserid. Selle üle jaapanlane naeris ning virutas nahkkera kindlalt väravasse. Seis 1:1.

Eintrachti ründaja Randal Kolo Muani vormistas 72. minutil Frankfurdi tagasituleku, viies nad 2:1 juhtima. Foto: Scanpix / Arne Dedert / dpa

Äsja ilmunud päikesele lisandus 72. minutil magus jäätisekokteil. Kolm minutit varem vahetusest sekkunud Ansgar Knauff leidis briljantse ülesööduga kaitseliini seljataha jooksnud Randal Kolo Muani. Prantslane lajatas mänguvahendi teravalt nurgalt meisterlikult Adani väravasse, seis 2:1. Pool tundi varem ilutsenud virtuaalne tabeliseis pöörati täiesti tagurpidi – Sporting võttis Eintrachti asemel sisse viimase koha, Frankfurdi meeskond tõusis alagrupi liidriks.

Frankfurdi Eintracht suutis viimased 20 minutit ära kannatada ning väljus kohtumisest magusa 2:1 triumfiga. Samal ajal peetud teine kohtumine Marseille ja Spursi vahel kulmineerus Sportingu jaoks oivalise püandiga. Mängu viimasel sekundil viis Pierre-Emile Höjbjerg Spursi võidule, mis paigutas Sportingu alagrupi kolmandale ehk Euroopa Liiga kohale. Euroopa eliitjalgpallis jätkavad kevadel Eintracht ja Spurs.

Sakslaste jaoks on tegu eriti märgilise saavutusega, sest klubi pole oma ajaloo jooksul varem kaasaegses Meistrite liigas mänginud, veel vähem alagrupist edasi pääsenud. Viimati mängiti Euroopa kõrgeimal tasemel hooajal 1959-1960. Sel aastal jõuti ka finaali, kus kaotati 3:7 Real Madridile. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tühjad fännisektorid Jose Alvalade staadionil

Kohtumise eel ja ajal võis näha, et Eintrachti fännisektori kõrval oli suur, tühi ala. Kuulduste kohaselt müüdi mängule kokku umbes 34 000 piletit, aga Jose Alvaladele mahub veidi enam kui 50 000 pealtvaatajat. Väidetavalt võeti otsus vastu seetõttu, et ei tahetud korrata eelmisel aastal Barcelona kodustaadionil juhtunut, kus 30 000 Eintrachti superfänni võtsid Barca poolehoidjatelt väljaku üle ning viisid oma lemmikud 3:2 võiduni.

Heites pilgu tulemusele, siis näeme, et plaan ei õnnestunud. Kuigi Frankfurdist sõitis kohale vaid pool rahvast, kes vallutasid Hispaania, siis tulemus oli sama magus ja hea – võit ning edasipääs.

Lissaboni Sportingu vasakpoolkaitsja Nuno Santos sai kohtumise 30. minutil vigastada, mille tõttu viidi ta kanderaamil minema. Sportingu preatreener Ruben Amorim peab järgnevateks mängudeks leidma lahendusi, sest seni on Santos kandnud palliplatsil tähtsat rolli. Foto: Scanpix / JOSE SENA GOULAO / EPA

2. Nuno Santose vigastus

Sportingu halva päeva muudab veel nirumaks vasakpoolkaitsja ja standardolukordade virtuoosi Nuno Santose vigastus. 30. minutil üritas Eintrachti mängumees Kamada tsenderdada karistusalasse, aga selle blokeeris Santos, täpsemalt tema jalg. Portugallane kukkus silmapilkselt murule. Sekundiga oli näha, et olukord on halb.

Arstid voolasid koos kanderaamiga väljakule, samal ajal näidati juhtunust korduseid. Santose kand oli maas, pall tabas päkka, mille tulemusel väänas ta oma hüppeliigest ja põlve. Vaadates mehe reaktsiooni ja asjaolu, et omal jõul ta platsilt ei lahkunud, siis tõenäoliselt peab Portugali suurklubi järgmiseid liigamänge ja halvimal juhul ka kevadisi Euroopa Liiga kohtumisi pidama temata.

3. Sportingu totaalne varisemine

Sportingu avapoolaja 1:0 ja väga kindel tegutsemine elimineeris Eintrachti võimaluse mängu sisse saada. Lisaks teravale ründetegevusele suudeti kaitse niivõrd tugevaks ehitada, et vastaste ainsad võimaluselaadsed hetked tekkisid vaid tänu standardolukordadele. Edasipääs näis olevat ainult vormistamise küsimus, kuid vaheaja järel kõik muutus.

Riietusruumist naastes oli Sporting täiesti kahvatu. Initsiatiiv anti Eintrachtile, ise hakati kaitses istuma. Eintrachti nüri nuga sai teise poolaja esimese kümne minutiga nii teravaks, et hakkas lõikuma nii vastaste kaitseliini kui ka keskvälja. Seda näitab ka löökide arv: kui poolajapausiks tegid portugallased kolm pealelööki, sakslased ühe, siis lõpuvileks oli võitjatel kuus, kaotajatel neli üritust. Liigne passiivsus kutsus kaela kurja, muutis liidrid tallaalusteks.

4. Mängu parim - Daichi Kamada

Kohtumise parim oli Frankfurdi Eintrachti poolkaitsja Daichi Kamada. Kamada paistis silma suurepärase mängu lugemisega, tehes mitmeid vaheltlõikeid ja jagades kvaliteetseid passe. Lisaks sellele õhkas jaapanlasest ülimat enesekindlust – mees realiseeris väga kindlalt viigivärava toonud penalti. Kamadata oleks Eintrachtil olnud äärmiselt keeruline, aga nende õnneks on ta neil olemas.

Lissaboni Sporting - Frankfurdi Eintracht  1:2 (1:0)