Luup peale | Arvukalt nurgalööke korjanud Island võitis Eesti naisi ning näitas imelisi saltosid (galerii!) (0)

Eesti naiste A-koondis kaotas Pärnu Rannastaadionil mitteametlikus maavõistluses Islandi neidude U23 koondisele 0:2. Domineerinud külalised lõid mõlemal poolajal ühe värava.

Eesti avapoolaja ainus tõsiselt ohtlik rünnak toimus 14. minutil. Mari Liis Lillemäe pääses karistusalas kaks korda järjest pealelööki üritama, kuid mõlemad sooritused läksid totaalselt üle jala. Esmalt sai ta palli Liisa Merisalult ja seejärel Lisette Tammikult. Teises olukorras sai Lillemäe lüüa lausa viiekastist, aga publiku ohke saatel lendas pall selgelt mööda.

Järgmise paari minuti jooksul läkitas Eesti veel kaks lubavat palli Islandi karistusalasse, aga ülejäänud poolajal tuli teha kõvasti kaitsetööd. Kõige hirmsamaks kujunes periood alates 25. kuni 30. minutini, mil külalised tekitasid neli suurepärast võimalust ja lõid ka avavärava.

Ida Marin Hermannsdottiri lähilöök 25. minutil ebaõnnestus, aga järgmisele Islandi rünnakule ei suutnud eestlannad kuidagi korralikku punkti panna - mitmed klaarimiskatsed lõppesid sellega, et pall maandus lähedal olevate islandlannade jalal. Karistus ei jäänud tulemata. Dilja Yr Zomers puges äärelt Signy Aarnast mööda ja pani värava ette madala palli, millele Karina Kork sai küll käed vahele, aga mitte piisavalt õnnestunult ja Solveig Johannesdottir Larsen sahistas viiekastist võrku. Larseni tabamusest palju muljetavaldavam oli tema tähistus - ta pakkus Pärnu publikule imeilusa kolmiksalto!

Avapoolaja teises pooles pidi Kork tegema paar korralikku tõrjet. Teisel poolajal lükkas Zomers peaga palli tühjast väravast mööda ja vahetusest sekkunud Keiti Kruusmann tegi paar head tõrjet, aga ka Eestil õnnestus mõned ohtlikud momendid tekitada. Kristina Bannikova löök karistusala nurgast maandus värava katusel, Berle Brandi tsenderduse järel tõrjus Audur Sveinbjörnsdottir Scheving raskustega Siret Räämeti pealöögi alumise nurga lähistelt.

Asjad tegi selgeks 81. minuti nurgalöök, mis päädis sellega, et Dagny Petursdottir koksas ühelt meetrilt palli võrku.

Sinisärkide jaoks oli tegemist viimase ettevalmistusega enne järgmisel teisipäeval Pärnus peetavat MM-valikmängu, kus vastaseks on Kasahstan. Nii Kasahstanil kui ka Eestil on seitsme kohtumise järel punktiarve avamata ning võitlus käib kuueliikmelise valikgrupi viienda koha eest. Tähelepanekuid tänasest mängust:

1. Nurgalöökide suur hulk andis lõpuks tulemust

Esimesel poolajal olid nurgalöögid Islandi kasuks 9:0. Eesti teenis oma esimese korneri alles 69. minutil, kui külalistel oli neid kirjas 11. Lõpuks olid nurgalöökide numbrid islandlannade kasuks 16:3.

Vastaste nii suure arvu nurgalöökide puhul oli loogiline, et lõpuks (81. minutil) sahistati sealt võrku. Lähedal oli Island korneritabamusele ka 40. minutil, kui Korgi rusikaga klaarimine jäi pehmeks ja Inna Zlidnise peapuutest oli pall omaväravaks minemas, aga Aarna suutis väravajoonelt peaga puhastada.

2. A-koondis tervitas Volkovit ja Kruusmanni obadusega

Kuna tegu oli mitteametliku maavõistlusega, tegi Eesti kohtumise jooksul üheksa vahetust. Väljakule sai ka kaks neidu, kes pole ametlikes kohtumistes veel kunagi A-koondist esindanud: Saku Sportingu puurivaht Kruusmann ja Tallinna Flora noor poolkaitsja Jaanika Volkov.

Kruusmann tegi kaasa terve teise poolaja (eelmisel aastal oli ta mänginud 14 minutit Inglismaa U23 vastu), Volkov sekkus vahetusest 58. minutil.

Olles vähem kui veerand tundi A-koondise särki kandnud, sai Volkov "tervituseks" Barbara Sol Gisladottirilt palliga valusa hoobi näkku ja kukkus selle tagajärjel veidikeseks murule.

Kruusmann sai aga mentaalset laadi hoobi - pärast paari head tõrjet ja nullipoolaja suunas liikumist sündis vastaste 81. minuti värav just tema eksimusest. Ta püüdis nurgalöögist tulnud palli üle lati lükata, aga lükkas selle vastu latti, kust see põrkas täpselt Petursdottiri jalale, kellel oli lihtne vaev võrku sahistada.

Lisaks sellele, et nägime Eesti eest kohtumise jooksul väljakul 20 erinevat mängijat, nägime mitmete puhul ka tavapäratuid positsioone. Aarna, kes on koondises pikki aastaid olnud ründaja, kuid keda Jarmo Matikainen kasutas oma ametiaja lõpus ka keskkaitses, mängis täna esimese poolaja parem- ja teise vasakkaitses. Teiseks poolajaks sisse vahetatud Brant ei võtnud kohta sisse mitte kesk-, vaid paremkaitses. Merisalu, kes on viimasel ajal olnud koondisemängudes kas äärekaitses või äärepoolkaitses, tegutses täna uuesti ründeliinis.

3. Islandile ikka eestlannadel värav löömata

Eesti oli varem kaks korda (2009, 2010) kohtunud Islandi naiste A-koondisega ning kaotanud kuivalt 0:12 ja 0:5. Täna nooremate vastastega jäi skoor küll viisakaks, aga väravani ikkagi ei jõutud.

Aarna ja Kairi Himanen tegid täna kokkuvõttes Eesti naiste A-koondise särki kandes islandlannade vastu kolmanda katse, praegune treener Anastassia Morkovkina oli samuti kahes varasemas kohtumises väljakul jooksnud (tema oli 2010. aastal ka ühe omavärava löönud).

Kokkuvõttes on Eesti saanud vutiõppetunde mitu korda väiksema rahvaarvuga Islandilt nii klubide kui ka koondiste tasandil, nii naiste, meeste kui ka noorte arvestuses. Levadia meeskond kaotas ju alles sel nädalal eurosarjas Reykjaviki Vikingurile 1:6 ja kolm aastat tagasi sai Levadia U19 UEFA noorteliigas IA Akranesi käest 1:12 kaotuse.

4. Eesti parim - Siret Räämet

Räämet oli üks kahest Eesti mängijast, kes tegi kaasa kõik 90 minutit. Kuigi sarnaselt kõikide teistega tegi ka tema mõningaid eksimusi, oli ta üldiselt siiski kaitses väga kindel ning sooritas teiselpool väljakut pealöögi, mis sundis Islandi puurivahi Schevingi tõsiseimale tõrjetööle.