Luup peale | Mourinho langes, Simeone langes ... Tuchel, hoia alt! (0)

Kes oleks 29. augustil 2019, kui Monacos toimus selle hooaja Meistrite liiga alagrupide loosimine, osanud arvata, et RB Leipzig mängib ligi aasta hiljem kuningliku eurosarja poolfinaalis? Ilmselt mitte keegi, kuid jalgpall ongi ettearvamatu. RB Leipzig alistas Lissabonis toimunud veerandfinaalis Atletico Madridi 2:1 ja pääses nelja parema sekka.

Esimene ohtlik võimalus tekkis justkui eikuskilt Leipzigile juba neljandal minutil, kui Marcel Halstenberg sai lähedalt ülepuusalööki proovida, ent pall lendas selgelt üle värava. Üheksa minutit hiljem tegi Leipzigi väravasuul Peter Gulacsi korraliku tõrje, kui pareeris Yannick Carrasco tugeva siseküljega sooritaud löögi. Esimesel poolajal väravaid ei nähtud.

Teisel poolajal nõelas esmalt teravalt Leipzig, kui Marcel Sabitzeri tsenderduse realiseeris 51. minutil tabamuseks Dani Olmo. Atletico ei jäänud kaotusseisus magama, aga oli sunnitud midagi muutma. Muutus oli kiire ja toimis suurepäraselt, sest pingilt sekkunud Joao Felix teenis Atleticole penalti, mille realiseeris 71. minutil.

Kui tundus, et näeme Lissabonis lisaaega, siis nii ei läinud, sest 88. minutil leidis Angelino karistusala lähistelt Tyler Adamsi, kes palli rikošeti abil Jan Oblaki selja taha toimetas. Atleticol järelejäänud aja jooksul eriti ohtlikke võimalusi ei tekkinud.

Szymon Marciniaki lõpuvile järel algas Lissabonis klubi ajalugu teinud Leipzigi pidu. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Kinnine ja kompav avapoolaeg

Kui mängib Atletcio Madrid, siis sõnapaar "kinnine ja kompav" ei ole midagi uut, aga siinkohal tuleb silmas pidada asjaolu, et edasipääseja selgub ühe mängu tulemusel ja ehk ollakse rohkem ettevaatlikumad, aga see-eest agressiivsed. Seda ilmestab suurepäraselt avapoolaja statistika: mäng toimus suures osas siiski keskväljal ja mõlemal meeskonnal oli raskusi, et saada korralikult löögile. Atletico tegi esimesel poolajal raamide vahele kaks lööki, Leipzig piirdus ühega.

Seejuures hoidis Leipzig mõlemad Atletico ründajad kontrolli all, sest Atletico väravavahil Jan Oblakil oli rohkem pallipuuteid kui ründajatel Diego Costal ja Marcos Llorentel. Eelkõige tuleb Leipzigi pöidlahoidjatel öelda tänusõnad keskkaitsjale Dayot Upamecanole. See mees oli nagu sein nii esimesel kui ka teisel korrusel.

2. Sloveenia maestro dirigeeris mängu

2009. aastal (!) asutatud Leipzig ei ole klubi, kes käib mängijate eest välja suuri summasid, et meeskonda tugevaks muuta. Bundesliga ja Euroopa paremate sekka on murtud end muudmoodi, aga mõned suuremad rahatšekid on siiski välja kirjutatud. Kolm aastat tagasi maksis Leipzig liigarivaal Leverkuseni Bayerile 20 miljonit eurot, et Kevin Kampl keskväljale saada. Praegu saab julgelt öelda, et see summa on ära tasunud.

29-aastane Sloveenia keskväljamaestro on Leipzigi kõige väärtuslikum mängija. Tema dirigeerimisel algavad sisuliselt kõik Leipzigi rünnakud, vajadusel suudab tempo maha rahustada ning leida uued ja sobilikud käigud. Leipzigi esimese värava puhul oli just Kampl mees, kes arutas Atletico kaitseliini andreapirlolikult või andresiniestalikult lahti. Lisaks on märkimisväärne sloveeni lai ampluaa, sest mees on omal kohal ka siis, kui tuleb teha kaitsetööd.

3.  Werner on läinud, väravaid löövad teised mehed

"Me asendame Werneri mängijaga, kes on samuti võimeline väravaid lööma. Meil on piisavalt kvaliteeti. Timo oleks alustanud algkoosseisus, aga meil on asendaja olemas, et oma eesmärk saavutada. Nüüd saavad teised mehed võimaluse näidata, mida nad suudavad teha," rääkis Leipzigi peatreener Julian Nagelsmann mängueelsel pressikonverentsil.

Jutt käib suvel 50 miljoni euro eest Londoni Chelseasse kolinud Timo Wernerist ehk mehest, kes paugutas tänavusel hooajal Leipzigi särgis väravaid igale maitsele. Tema asemel haaras Leipzigi algkoosseisus tipuründaja koha Yussuf Poulsen. Suures plaanis ei suutnud Poulsen väravamasina saabastesse astuda. Kümmekond minutit enne normaalaja lõppu tuli mängu teine selge ründaja Patrick Schick, kuid temagi oli suhteliselt kadunud.

Iga mäng ei löö väravaid ründajad. See on loogiline. Ehk oli Werneri lahkumine Leipzigile isegi kasulik, sest ülejäänud mehed olid sunnitud ootamatult tekkinud tühja koha täitma. Jah, ründajad seda ei suutnud, aga meeskondlik ja hingestatud mäng andis Leipzigile koguni kaks väravat. Kaks väravat Atletico vastu! Esimese tabamuse eest hoolitses mitmekülgne Dani Olmo, teise sepistas vahetusest sekkunud keskväljamees Tyler Adams.

4. Saksamaa imetreener teeb Meistrite liiga ajalugu

Julian Nagelsmanni treenerikarjäär kõige kõrgemal tasemel sai alguse 2016. aastal, kui sakslane haaras ohjad Bundesliga klubi Hoffenheimi tüüri. 33-aastasena teeb Saksamaa imetreeneriks ja oivaliseks taktikuks tituleeritud Nagelsmann debüüthooaega Leipzigi juhendajana. Ja see on vägev - Nagelsmann on kogu Euroopa endast rääkima pannud. Ta oli alles noorim Meistrite liigas veerandfinaali pääsenud treener, nüüd on Nagelsmann läbi aegade noorim treener poolfinaalis.

Kaheksandikfinaalis langes Julian Nagelsmanni Leipzigi vastu Jose Mourinho ja Tottenham Hotspur, veerandfinaalis Diego Simeone ja Atletico Madrid ... Kas poolfinaalis Thomas Tuchel ja Pariisi Saint-Germain? Mis saab olla magusam, kui alistada nii kõrgel tasemel oma õpetaja?