Luup peale | Eestlannade arvukad kangelasteod ei lubanud Saksamaa trammidel tipptunni intervalliga käia (galerii!) (0)

Anni Iiris Ilisson ja Annegret Kala töötasid kaitses julgelt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti koondis pidas neidude U17 EM-finaalturniiril oma teise lahingu, kui Kadrioru staadionil tervitati Saksamaad korraliku surve ja raudse blokiga. Nagu ikka, võimsa masinavärgiga vastane leidis vajalikud praod ikka üles.

3. minut nõudis Liisa Liimetsalt esimest püüdmist, kui kasti tagant pääses löögile Melina Bünning. Törts hiljem kasutas vastane ründamiseks paremat äärt: terve avapoolaja vältel teravust näidanud Meline Krüger lasi madala söödu värava alla, kuid kohalike õnneks polnud ühtegi valget jalapaari sutskamas.

Kuuendal minutil koputas esimene tõeline pahandus juba uksele ja nõudis tuppagi. Olukorra harutamist alustas Leni Wileschek, kes lõi eemalt peale ning Liimetsa sõrmede minimaalsel abil vihises pall väravast mööda. See tõi sakslannadele nurgalöögi, mis mängiti lühidalt lahti, pall jõudis Estrella Gonzalezile, kes keeras end Viktoria Todingust maha ning suunas palli Liimetsast mööda - 0:1.

Kuigi Kadriorgu käivad trammid küll, siis päris jalkaplatsile mitte. Nii näitas Eesti, et sellest ühest väravast veel ärakukkumist ei tule.

10. minutil tegi Mirtel Kalamees keskväljal hiilgavat tööd, sai kiiruse üles ning aitas sellega Sinisärkidel rünnakule jõuda. Üheskoos Jane Mirjamiga survestati vastast suure hurraaga, seltsis ka teised pallurid ning lõpuks õnnestus Kalamehel lasta kasti ka tsenderdus, millele Karola Purgats napilt jala vahelegi sai, kuid Thea Farwicki püüdmine oli lihtsate killast.

Kümmekond minutit hiljem oli Eesti taas rünnakul, veetes vastase poolel ligi kolm minutit. Esimest tulemist vedas Aleksandra Kelli, kes leidis söödu paremale äärele Anna Mariin Juksarile. Kui paremääre palliga said sakslannad hakkama, siis kasti taha löögile lidunud Annegret Kala löök sundis Farwicki palli kinnaste vahele haarama. Järgmisest olukorras sai Juksar taas keerutada, kuid pallile lähimaks liikunud Kalamees ei jõudnud napilt löögile.

Otseloomulikult ründas Saksamaa suurema tuhhiga. Enim leiti paremalt äärelt Krügerit, kelle kord kõrged, siis madalad pallid omasid õigetest tsoonidest väga palju üles ei leidnud.

39. minutil kirjutati valmis juba uus stsenaarium. Eesti kaitseliin oli liialt paremale äärele vajunud ning nii oli Krügeril kümnetes meetrites vaba maad. Pall läks sakslannade paremäärele, kes mõõtis täpse söödu välja ning Laila Portella pani jala kindlalt vastu - 0:2.

Laila Portella (nr 10) lõi omade teise värava. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Ja minutid hiljem jõudis vastane taas sihile. Saksamaa proovis esmalt rünnata paremalt äärest, kuid pall toimetati mängleva kergusega vasakule üle. Maj Schneider leidis lühikese söödu Melina Walheimile, kes tõmbas Kala konksu otsa ja saatis palli pehme tõstega tagumisse nurka - 0:3.

Teiseks poolajaks tegi Saksamaa kaks vahetust, tuues sisse ka Delice Boboy. Kõnealune äss hakkas tasapisi tormi ja hoogu koguma. 49. minutil sai Boboy küll liduma, kuid Ilisson suunas ta värava teelt oskuslikult kõrvale. Õnnega pooleks õnnestus sakslannal eestlannat siiski edestada ning värava alla pandud söödu abil leiti löögikohtki, kuid Portella katse nurjas joonele libistanud Ilisson.

Minutid hiljem oli Portella taas kollitamas, ent tabas posti. Selle lükkega saadi tõrjele hüpanud Liimets mängust välja ning tagasi väljakule põrganud pall oli praktiliselt juba võrgus. Aga ei! Kala takistas löögile läinud Walheimi ja Ilisson oli taas joonelt päästmas. Sarnaseid stsenaariume jagus veel.

83. minutil kärises aga uuesti. Wileschek lasi palli kasti Boboyle, kes oli küll seljaga värava suunas, kuid leidis pööramiseks ja löögiks täpselt piisava augukese - 0:4.

Niigi korraliku edu sisse käristanud sakslannad said abi mujaltki. 88. minutil langes Boboy dramaatiliselt, jättes muljet, nagu Purgats oleks midagi määrustevastast korda saatnud. Ent korduste põhjal tundus nagu oleks vahetuste järel keskkaitsesse saadetud eestlannale liiga tehtud. Marina Scholzi penalti tegi lõppseisuks 0:5. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Sarapiku naasmise abil mängiti kaarte edukalt ümber

Vaatamata kaotusele oli eestlannade mängus mitmeid õnnestunud nüansse. Neile aitas kahtlemata kaasa avamängust haigestumise tõttu kõrvale jäänud Mia-Lisette Sarapiku naasmine, mis lubas teisi mängijaid tavapärasematele positsioonidele liigutada. Nii sai Karola Purgats võrreldes avamänguga pisut ründavama rolli, Aleksandra Kelli liigutati sooduks ründesse Jane Mirjami kõrvale.

Aleksandra Kelli sai poolkaitsest rünnakule. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Sarapik sai kaitseliini ees möllata täie raha eest: terve matši kaasa teinud kaitsva poolkaitsja toimetustest ei õhanud grammike väsimust. Selle asemel kumas Sarapiku mängust vaid see, et kodus sai puhata liiga palju - jalkaisu oli suur.

Purgats sai mustema töö asemel keskenduda rohkem palliga mängule (nii palju kui seda oli) ja tegi seda oma heas mahlas. Eriliselt jäi silma ka Kelli, kes säilitas rünnakul palle päris edukalt ning aitas sellega omadel rünnakuid luua. Samal ajal on tegemist ka ülimalt targa mängijaga - kui ikka koks käib vastu jalgu, tasub kukkuda küll, sest standardolukorrad annavad võimaluse palli kasti toimetada.

2. Aga oli siis Saksamaa nii võimas?

Fakt on see, et Saksamaa saatis Eesti võrku viis palli. Seda kuidagi ümber mängida ei saa. Aga silma jäi ka see, et tegelikkuses ei kruttinud valitsev Euroopa meister ning kvalifikatsioonis näiteks Põhja-Makedooniale 13 väravat ja Türgi võrku üheksa palli saatnud Saksamaa tempot ülemäära suureks.

Nii jäi Sinisärkidele võimalus paljudes olukordades ikkagi tempos püsida või vähemasti blokki jõuda. Tähendab see seda, et enamaks Saksamaa võimeline polegi? Tähendab see seda, et Eesti on füüsiliselt väga-väga palju juurde pannud?

Kahtlemata segas sakslaste mängu ka see, et Eesti proovis vastast võimalikult palju oma poolele suruda. Ehk liinid aeti kohe üles, kui kaitsjad omakeskis palli lükkasid, või vastane oli näoga oma värava poole. Säärased toimetused lubasid sakslannadelt mõnes olukorras palli näpata ning teatavat ohtlikkust tekitada. Teisalt tekkis liinide kergitamisega vaba tsoon ka enda selja taha, mis võinuks väga valusalt kätte maksta.

Eesti punnis nii hästi vastu või masinavärk jumpsis? Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

3. Peaaegu kõik eestlannad on finaalturniiril mängida saanud

Peale põhituumiku, mis on mõlemas matšis olnud praktiliselt sama, on Aleksandra Ševoldajeva koos staff'iga usaldanud ka kõiki varumängijaid. Avamängus sekkusid vahetusest Kadriorus kuivale jäänud Aliset Esna, Lola Boberg ja Karmen Vapper. Kohtumises Saksamaaga said põllule ka Egle-Eliise Kurg ja Ranele Valk. Nii on mänguminutitest ilma jäänud veel vaid Katarina Elisabeth Käpa.

Ševoldajeva rääkis matši eel, et üheks eesmärgiks on anda võimalus kõikidele mängijatele, kes koosseisu kuuluvad. Olgu kasvõi tegemist loetud minutitega. Koondise juhendaja näeb, et on oluline, et kõik mängijad saaksid uhkusega rääkida, et on finaalturniiril platsile astunud.

4. Pilvine ja jahedavõitu ilm tõi Kadriorgu 630 pealtvaatajat

Võrreldes pühapäevaga oli päike puhkepäeva võtnud ehk et pilvisele ilmale lisas halba maiku kohati lõikav tuul. Võttes arvesse sügisemaiguga ilma ja tõsiasja, et mängu avavile kõlas nädala sees kell 17, oli igati kiiduväärt, et Kadriorgu oli omasid toetama tulnud 630 pealtvaatajat.

Ka sakslaste fänne oli arvukalt ning nii võitlesid kaks tribüüni tiiba igati sportlikult, kas valjemini kõlab "Eesti-Eesti" või "Deutschland-Deutschland".

Kadriorgu tulnud rahvas oli varustatud ikka soojemate jopedega. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

5. Eesti piirdub ajaloolisel finaalturniiril alagrupiga

Mõistagi ei minda mitte ühtegi mängu kaotama, kuid turniiri eel oli päris keeruline näha, et Eesti võiks maha koksata kas Saksamaa või Hispaania ja ise alagrupist välja tõusta. Ja selleks oleks pidanud ka avamängus Šveitsi alistama. Ent teise mängu järel, kus jagasid maid grupikaaslased Hispaania ja Šveits, sai selgeks, et poolfinaalidesse asja pole.

Seda enam on oluline võtta viimasest ja sellest kõige surramurralisemast (keerukast, samas supermagusast) vastasest - Hispaaniast - maksimum. Mine tea, kas või millal suurturniir Eestisse uuesti jõuab.

6. Eesti parim - Anni Iiris Ilisson

Kuigi platsil oli arvukalt tegijaid, siis eriliselt jäi silma ikkagi hulgaliselt blokke teinud Ilisson. Lisaks oli ta ka palliga mängus piisavalt julge, et lükata kaaslannade söötu ka siis, kui surve oli peale tükkimas. Ka hea kolleeg Kris märkas Ilissoni toimetusi: "Tabasalu jääb varsti Ilissonist ilma, kui ta samamoodi edasi mängib. Saksamaa klubid jooksevad tormi."

Kui Liimets oli mängust väljas, siis Ilisson püsis ikka sees. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee