Luup peale | Euroopa, hoia alt! Soome tuleb EM-ile ning neil on tõsi taga, kõrge eneseusk ja Teemu Pukki! (0)

32 korda EM- ja MM-valiksarjas osalenud, aga seni alati finaalturniiri kõrvalt vaatama pidanud Soome jalgpallikoondis jõudis 33. katsel sihile! Helsingis Telia 5G Arenal täismaja 9804 pealtvaataja ees alistati Liechtenstein 3:0 ja tagati koht 2020. aasta EM-finaalturniiril. Hyvä, Suomi!

Kodumeeskond tuli platsile teadmisega, et võit tagab neile igal juhul J-alagrupi teise koha ja EM-pääsme. Vürstiriigi vastu haarati ohjad kohe avavilest saadik ega antud neid kordagi käest. Liechtenstein parkis bussi nii kuis oskas, aga manööverdamisoskused polnud Soome unistuse purustamiseks piisavad.

Soome asus juhtima 21. minutil, kui Teemu Pukkit takistada proovides tabas Liechtensteini poolkaitsjast kapten Michele Polverino palli nii õnnetult, et see põrkas ette karistusalasse jõudnud Jasse Tuominenile. Valgevene tippklubi Borissovi Bate ründaja tabas ja maandas staadionile saabunud fännide mured enne, kui need tõsiseks muutuda jõudsid.

Oht, et Soome ei suuda Liechtensteini maha murda ja EM-pilet jääb täna teenimata, oli nimelt suurem kui vürstiriigi rahvaarv (35 000) lubaks arvata. Liechtenstein on sel sügisel juba mänginud välja 1:1 viigid nii Armeenia kui ka Kreekaga. Soomest kolmandat ohvrit siiski ei saanud ja Huuhkajat võivad rõõmustada.

Teise poolaja alguses olid 2:0 väravale lähedal Robert Lod ja Tuominen, aga kindlustuspoliis saabus 64. minutil, kui Teemu Pukki realiseeris kindlalt penalti, mille teenis karistusalasse murdnud ja seal Liechtensteini meeste poolt kukutatud Pyry Soiri. 75. minutil lõi Pukki oma teise ja Soome kolmanda. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kaunid pisarad ja siiras rõõm

Kui Teemu Pukki saatis sihile penalti, mis andis Soomele 2:0 edu ja kindluse, et võit tuleb ära, oli kahel pressisektori kõrval istunud vanahärral tõsiseid raskusi aplodeerimisega, kuigi nad seda kõigest hingest teha tahtsid. Käsi läks lihtsalt vaja pisarate pühkimiseks. Soome on tõesti jalgpalliedu väga kaua oodanud. 32 ebaõnnestunud valiksarja, sealhulgas kaks väga valusat napikat.

See käis Soomele au pihta, sest nad on maailma üks suuremaid ja vägevamaid spordiriike, kes saavutanud edu igal rindel. Võitnud medaleid nii suve- kui ka taliolümpiamängudelt, olnud edukas nii individuaal- kui ka võistkonnaaladel. Soomlased on esirinnas ka kõigil uue põlvkonna spordialadel (ekstreemsport, tänavasport ja e-sport).

Aga maailma kõige-kõigema spordiala, meeste jalgpalli kohal asetses seni valge laik. Nüüd värviti see karge põhjamaise jalgpalliga kaunilt sinivalgeks. Lõpuvile kõlades valgus publik tribüünidelt platsile, haaras mängijad enda embusse ja asus võitu tähistama. Ilmselt saab Soome jalgpalliliit selle eest karistada, aga fännide teguviisist puudus igasugune pahatahtlikkus.

Aastakümneid hinges pakitsenud ootus sai otsa ja rõõm pääses valla. Rõõmustagem koos hõimuvelledega!

Kohtumist näidanud telekanalil Nelonen oli pärast 3:0 väravat väljakul toimuvate sündmuste vahendamine lõpetatud. 20 minutit anti Soome rahvale ikka ja jälle teada, kuidas nad näevad oma silmadega suure ja tähtsa ajaloo sündi. Kaunis!

2. Teemu Pukki on kõva!

Norwich City ründaja Teemu Pukki oli löönud sellest valiksarjas enne tänast Soome tosinast väravast seitse. Nüüd on numbriteks 15-st üheksa. Aga ta polnud Liechtensteini vastu Soome parim mängija, sest madalad kaitsemüürid ette ladunud Liechtensteini mängijate vahel polnud Pukkil kohtumise otsustavas faasis (kuni 2:0 väravani) tegutsemiseks lihtsalt ruumi.

Soome mängu pidid käima panema poolkaitsja ning kapten Tim Sparv ja viimasel ajal üha sagedamini Glasgow Rangersi peatreenerilt Steven Gerrardilt kiidusõnu kuulev Glen Kamara seda ka tegid. Just Kamara – jätkem see nimi meelde, sest varsti võib teda juba vabalt näha Premier League'is! – väärib kohtumise parima mängija aunimetust.

Aga Pukkist ei saa üle ega ümber. Just tema nime laulsid fännid kõige sagedamini. Just tema enesekindel, asjalik ja rahulik olek sisestas ülejäänud meeskonnale: poisid, meil on kõik kontrolli all. Oligi. Ning kui lõpuks avanesid võimalused väravateks, realiseeris Pukki oma võimalused ära. Nagu tippründajale kohane. Ning staarile kohaselt vahetati ta 84. minutil välja, et terve staadion teda põhjalikult tänada saaks.

Pukki kõrge klass on Soome jaoks väga tähtis, sest kuigi väikeriikide edu põhineb sisuliselt alati võistkondlikkusel ja Huuhkajat pole erand, siis reeglina vajatakse tippude kimbutamiseks ka staaritolmu. Pukkil seda jagub!

3. Kas saabumas Põhjamaise jalgpalli kuldaeg?

Soome jalgpallikoondise mäng on põhjamaiselt karge ja kaunis. Pärast esmalt Rootsi ning siis Norra ja Taani koondise esiletõusu 90ndatel on Põhjamaad küll suutnud aegajalt jõuda suurturniiridel veerandfinaali (Taani EM 2004, Rootsi EM 2004 ja MM 2018), aga nad pole suutnud kollektiivselt end olulise jalgpallipiirkonnana kehtestada. Näidata kollektiivselt, et nad on jalgpalliliste arengute epitsenter.

Praegu võib see aga juhtumas olla. Pole võimatu, et järgmise aasta EM-il näeme lisaks Soomele ka Rootsit, Norrat, Islandit ja Taanit (ühegi teise Põhjamaa pääse pole, tõsi küll, praeguse seisuga kindel). Näiteks Balkanimaad tunduvad aga positsioone loovutavat.

Kunagi oli Skandinaavia jalgpalli sünonüümiks jõuline ja sirgjooneline vutt. Nüüd enam mitte, vaid põhjamaist ratsionaalsust ja karget talupojamõistust kombineeritakse laiast maailmast omandatud ja usina tööga õpitud osavusega.

4. EM-il vähemalt kaks debütanti

Järgmise suve EM-finaalturniiril osaleb vähemalt kaks debütanti. Lisaks täna oma ajaloo esimese finaalturniiripääsme taganud Soomele jõuab üks meeskond 24 sekka ka Rahvuste liiga D-divisjoni play-off'i kaudu.

Kui eeldada, et Austriat ei taba kahes viimases kohtumises kataklüsm ja nad ei luba G-alagrupis Põhja-Makedoonial endast mööda lipsata (selleks peaks Austria esmalt Põhja-Makedooniale kodus kaotama ja siis ka Läti vastu jänni jääma), siis on play-off'is osalevaks nelikuks Gruusia, Põhja-Makedoonia, Kosovo, Valgevene.

EM-debüüdi võimalused on säilinud ka Iisraelil. Montenegro, Küpros, Eesti, Leedu, Luksemburg, Armeenia, Aserbaidžaan, Kasahstan, Moldova, Gibraltar, Fääri saared, Liechtenstein, Andorra, Malta ja San Marino ootavad edasi.

5. Kas Soome teeb Islandit?

Euroopa, hoidke alt, sest Soome tuleb! Neil on tõsi taga, kõrge eneseusk ja Teemu Pukki! On Huuhkajat suutelised millekski sarnaseks nagu 2016. aasta EM-il kaheksandikfinaalis Inglismaa alistanud ja veerandfinaalis Prantsusmaaga tapelnud Island, kes jõudis tagatipuks ka MMile? Aga miks mitte? Perkele, Pukki on kõva ja Soome on kõva!